23 вересня 2013, 11:02

Мінус одна проблема?

Сьогодні Віктор Янукович перебуватиме у Нью-Йорку, на Генеральній асамблеї Організації Об'єднаних Націй. В ході зустрічей та розмов цього року українському президенту, схоже, будуть задавати на одне питання менше. Цікаво, але вирішення цілого комплексу проблем, які ще рік тому змушували Сполучені Штати ледве не піднімати питання про санкції щодо України, залишилося практично непоміченим громадськістю.

Протягом останніх місяців з України фактично знято статус "інтелектуального пірата N1". Ще рік тому (навіть півроку тому) це здавалося неможливим. На цю тему було чимало публікацій (я також писав у своєму блозі на початку червня цього року про дану проблему). З боку опозиції пролунало чимало кпинів на адресу уряду – мовляв, дожилися! Те, що ця проблема з'явилася не сьогодні, замовчувалося. Так само, як не надто акцентується увага на нинішніх здобутках у даній сфері.

Буквально нещодавно – 9 вересня – українська делегація у Вашингтоні представила американській стороні звіт про виконання взятих на себе зобов'язань у даній сфері.

США було повідомлено про останні здобутки України у сфері боротьби з піратством.

В даний час проходить оголошений Держслужбою інтелектуальної власності тендер на легалізацію неліцензійних комп'ютерних програм, встановлених у органах влади. З цією метою з бюджету виділено 100 млн. грн. Майкрософт, звісно, вимагає значно більшої компенсації за раніше завдану шкоду, але готовий визнати перший крок як дуже суттєвий прогрес у справі боротьби з практикою використання піратського програмного забезпечення у органах влади.

Міністерство науки і освіти затвердило новий порядок визначення уповноваженої організації колективного управління. З'явиться механізм, який ліквідує хаос на ринку збору авторської винагороди. При цьому пріоритет буде надано тій організації, яка матиме найбільшу кількість угод зі всесвітньо відомими брендами.

Просувається робота над законопроектом про авторське право в Інтернеті. Цей закон наділить правовласників можливістю добиватися видалення з відкритого доступу неліцензійного відео, музики та програм.

Тиск правоохоронців змусив ряд файлообмінників змінити доменні імена (приклад – fs.ua змінив доменне ім'я на fs.to (Тонга)).

Ті, хто прогнозували, що слухання у Вашингтоні стануть ледве не судом над Україною, прорахувалися: досягнутого за останній рік виявилося достатньо для того, аби слухання перетворилися на конструктивну дискусію з позитивними висновками і наслідками для України. Вже зараз можна стверджувати, що ініційовані 30 травня цього року Офісом торгового представника Сполучених Штатів Америки розслідування щодо України навряд чи призведуть до економічних санкцій. І вже у травні наступного року з України буде знято статус "пірата номер один" ("пріоритетної іноземної держави", висловлюючись мовою документів).

При цьому важливо, що Україна вустами віце-прем'єра з гуманітарних питань Костянтина Грищенка, який координує роботу по боротьбі з інтелектуальним піратством, висловила і свої зауваження та претензії до США. Американській стороні довелося відповідати на ряд незручних питань української сторони. Наприклад: чому значна кількість програмних продуктів в Україні коштують дорожче, ніж у США – при значно нижчій купівельній спроможності населення? Чому американські кінокомпанії та музичні студії не створюють в Україні аналоги iTunes і amazon.com, де українці могли б за невелику плату купувати музику і фільми, при цьому використовуючи платіжні карти українських банків, які часто не спрацьовують при спробі оплатити продукт на американських сайтах? Коли Apple почне легальний продаж своєї продукції в Україні і не буде змушувати користватися "сірими" схемами?

Іншими словами, американські правовласники повинні створити зручну у використанні і доступну для представників середнього класу альтернативу піратським сайтам. Українців не можна ставити перед вибором: ex.ua або нічого.

На тлі різного роду політичних питань вирішення проблеми з інтелектуальним піратством виглядатиме безсумнівною перемогою і додатковим козирем у переговорному процесі із Заходом.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Сакральні жертви

Ситуація, що склалася в Україні протягом останніх десяти днів, дивує тим, наскільки влада почувається безпечно і наскільки Віктор Янукович забув про інстинкт самозбереження...

Ще раз про мітинги

Сьогодні спілкувався з приятелем – керівником обласного осередку однієї з опозиційних партій. Бідкався, що потрібно виконувати рознарядку з організації груп, які повинні їхати в Київ для участі в "Євроінтеграційному Майдані"...

OFF THE RECORD

Бурхлива реакція на мій попередній блог ("Пауза") змусила мене до деяких уточнень і подальших роздумів у даному напрямку. Насамперед хочу дати кілька зауважень...

Пауза?

Здається, ситуація з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС прояснилася. Сьогодні вже лише найбільш відчайдушні оптимісти вірять у те, що угоду буде підписано у Вільнюсі...

Новий поворот у "питанні Тимошенко"

Сьогодні у ЗМІ з'явилися ряд публікацій, що можуть змінити ставлення Заходу до питання звільнення Юлії Тимошенко як одніє ї з обов'язкових умов підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом...

Весняні ігрища в осінньому саду

Осінь 2013-го видалася не лише аномальною в метеорологічному плані. Це, здається, перша осінь, коли опозиція не намагалася виводити своїх прибічників на акції протесту...