Сергій Дацюк Філософ

ПРОМОВА ПРО МОВУ

28 липня 2017, 10:10

Я не люблю говорити про мову в Україні. По-перше, ці дискусії в більшості випадків нав'язуються для розбрату. А по-друге, вони ні до чого зазвичай не ведуть, бо кожен лишається при своїй думці.

Але в даному разі, точно відомо, що мовна дискусія почалася через конкретний випадок, коли експерта вигнали з телеефіру за небажання говорити українською, і експерти та журналісти обговорюють її чи не вперше принципово, а не на рівні емоцій. Читані мною позиції експертів та журналістів мене не задовольнили, бо вони не добираються до суті мовної ситуації в Україні.

До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему.

Коли Росія почала війну проти України, то воювати стали також і мови. Я належу до партії війни в Україні, тому вважаю, що українська мова прямо і беззаперечно має воювати з російською повсюдно. Не буває ситуації, коли країни воюють, а мови – ні.

Водночас я вважаю, що на відміну від росіян-імперців, які протягували своє бачення мовного поглинання української безпринципно, підло, зверхньо і приховано, українці мають діяти принципово, благородно, на рівних і відкрито.

Просто тому, що лише моральна перевага носіїв української мови забезпечить їм перемогу у мовній війні.

Використання безпринципної, підлої, зверхньої та прихованої позиції українцями, хай навіть вона виправдовується тим, що так діяли щодо них росіяни раніше, в жодному разі моральної переваги не надасть і російськомовних до української не наверне.

Лише моральна перевага забезпечує перемогу. Якщо справжньої моральної переваги немає, то навіть велика нібито перемога буде нетривалою, як от у СРСР над націонал-соціалістичною Німеччиною, коли Захід виявився переможцем через років 40 по тому.

Отже ми знову повертаємося до принципів багатомовності в Україні.

Перший принцип багатомовності – це установка на ненасильницьку українізацію, яка може бути лише поступовою, а відтак має витісняти російську протягом одного-двох поколінь в Україні.

Але повністю принцип діє лише в умовах миру. З українського боку установка ненасильницька, але раз Росія воює, то і Україна воює.

Водночас мовна війна під час збройної війни має бути не з українськими російськомовними громадянами, а зі структурам, що підтримують російську мову.

Причому в персональному плані лише ті українці, хто в реальних бойових діях чи їх структурною підтримкою опираються російській окупації, мають право на радикальну мовну позицію, бо вони її заслужили. Але не можна бути пацифістом і бажати мирної і водночас швидкої українізації.

Другий принцип багатомовності – право російськомовних на ненасилля щодо них і на вимогу чіткої фіксації ситуацій, в яких перехід на українську мову для них є обов'язковим.

Тут я би дискусійно запропонував як обов'язкові для переходу на українську мову ситуації офіційні (де держава визначає правила), авторських програм чи проектів (де автор визначає правила), групові (де лідер визначає правила). Приватні та інші, не перелічені тут, ситуації мають бути абсолютно вільними – ні держава, ні автори, ні лідери там правила не встановлюють.

Третій принцип багатомовності (для професіоналів) – мова виступає кваліфікаційною рамкою. Якщо ти український публічний інтелектуал чи експерт, чи журналіст, чи політик, то ти маєш демонструвати володіння українською мовою у всіх її функціях.

Для публічної особи в Україні недостатньо володіти українською мовою задля того, аби розуміти співбесідників та читати новини чи навіть аналітику. Для публічної особи володіння українською мовою має бути в тому числі на таких рівнях: 1) філософських розмірковувань та рефлексії (володіння філософським дискурсом та здатність до закоріненої у мову рефлексії); 2) професійної комунікації (володіння професійною лексикою); 3) швидкої чи конфліктної комунікації (де більше значить емоційність і володіння мовою дає перевагу тому, хто більш впевнено себе почуває).

Будь-який російськомовний громадянин України має право не вживати українську мову, але він тоді не може повноцінно виступати у публічних ситуаціях. Водночас позбавляти його права на таку публічну комунікацію не варто – хай комунікує, хай ганьбиться, хай переживає, хай вчиться. Якщо захоче, навчиться, і йому допоможуть. Щире бажання вчитися завжди підкупає.

Така моя позиція – принципова, благородна, збалансована і відкрита. Якщо хочете з нею сперечатися, то я приймаю лише уточнення принципів чи нові принципи, які не заперечують наведені тут.

Коментарі — 459
mihaylenco _ 30.07.2017 17:05
IP: 93.170.67.---
Andrey Kononenko
Если Орда вернётся, то она снова захватит Украину.

Вона захопила нас з часі петра вєлікава. Поналазили, як воші, й присомокталися. Ось тепер ніяк не виходить викурити. А ми ще спробуємо їх дьогтем, дьогтем!
Logic2009 _ 30.07.2017 17:05
IP: 91.196.178.---
Andrey Kononenko:
Родными для человека являются те языки, которые он освоил до того возраста, в котором теряется способность естественного освоения языков. Я так понимаю, что это где-то до 10-летнего возраста.
Визначення хибне, хоча теж має право на існування.
Я вважаю рідною мовою ту, на якій думаєш.
Мільйони людей міняють країну проживання.
І, якщо це людина інтелектуальної професії,
то, не виключено, рідною для неї стає інша мова.
Але тут мова іде не про рідну мову, а здатність людини
спокійно сприйняти необхідність знання державної мови
(вивчити, чи удосконалити).
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 17:04
IP: 188.163.73.---
Orest Jj:
Andrey Kononenko:
... (не говоря уже о юго-восточных тотально русскоязычных городах)...

та, ото така фигня! Если вы так называете суржикоговорящих и пишущих – то да. А если вы подразумеваете именно "русскоговорящих" – то у нас их ну 10% "чистокровников". И то, они довольно быстро, особенно если живут в пригородах (не говорю уже о поселениях), переходят на суржик.
Вы преувеличиваете немного расклад.
Не знаю. В моём городе все были русскоговорящими. Даже если это был подпорченный (по сравнению с московским вариантом) русский язык.
mihaylenco _ 30.07.2017 17:04
IP: 93.170.67.---
Orest Jj
Если вы так называете суржикоговорящих и пишущих – то да. А если вы подразумеваете именно "русскоговорящих" – то у нас их ну 10% "чистокровников". И то, они довольно быстро, особенно если живут в пригородах (не говорю уже о поселениях), переходят на суржик.

Це точно. Прихильники ватного діалекту переконані, що український суржик – рускій язик. Чуть чуть іскавєрканий. І приписують це населення до себе в компанію, їх не спитавши. Що української мови немає. Це рускій язик, толька палякі єво крєпка іспортілі.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 17:00
IP: 188.163.73.---
mihaylenco:
Орда повертається. І цього разу безповоротно.
Если Орда вернётся, то она снова захватит Украину.
Борис Беккер _ 30.07.2017 17:00
IP: 104.155.40.---
Andrey Kononenko:
Борис Беккер:
Опять на колени начал падать. Это у тебя через день, что ли?
Вы, николашки, сыграли большую роль со своим табачником. А Alexey Mikhaylov до сих пор успокоится не может.
Что ты несешь? Кто падает? На какие колени?
Я уже который год пытаюсь донести до тебя одну простую мысль, прислушавшись к которой, ты, возможно, спасешь себя, если не как физическую, то как личностную единицу: в строящемся сейчас Украинском Тысячелетнем рейхе тебе, русскоязычному, места нет. Какие бы чудеса безмыльного залезания в титульные дупы ты не демонстрировал.
И если ты не окончательный идиот и способен рассматривать происходящее в динамике, то ты не можешь не заметить, что с каждым годом, с каждым месяцем, с каждой неделей и даже с каждым днем, фактов, подтверждающих правоту моих слов, становится всё больше и больше.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:59
IP: 93.170.67.---
Logic2009
А може він чиновник, який не знає української.
І, дивлячись на те що пише, дуже схоже.
Руками і ногами, аби не вчити українську.

А їм вчити не треба. Вони й так знають. Але не хочуть користуватися. Вважають, що як шевердекають по ватному, то вже й пани.
Orest Jj _ 30.07.2017 16:58
IP: 77.52.65.---
Andrey Kononenko:
...... (не говоря уже о юго-восточных тотально русскоязычных городах)...

та, ото така фигня! Если вы так называете суржикоговорящих и пишущих – то да. А если вы подразумеваете именно "русскоговорящих" – то у нас их ну 10% "чистокровников". И то, они довольно быстро, особенно если живут в пригородах (не говорю уже о поселениях), переходят на суржик.
Вы преувеличиваете немного расклад.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:58
IP: 93.170.67.---
Andrey Kononenko
Я думаю, что это неадекватное восприятие реальности. Возможно, так оно есть в вашем регионе, но так оно не есть в ряде других регионов.

Ще раз повторю. Андрію! Україна житиме, як би її не вбивали манкрути. 350 років московська орда намагалася покорити українців. Найперше – знищити мову. В містах це їм частково вдалося. Але зараз вже не ті часи. А українці – практично такі самі. Менталітет змінюється дуже повільно. Маємо незалежну державу, якої не мали протягом 350 років. І ми лише на початку шляху. Одне покоління – дуже багато. Але й дуже мало. Я тут раніше писав про ЗНО. 3381 учень писав ЗНО з ватного нарєчія. Ось ваш потенціал. І цей злам наступив давненько. В 2011 році таких було аж 5488. Щось не знахожу я в молоді особливої непохитної любові к вєлікаму, і магучєму.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 16:57
IP: 188.163.73.---
Читая комментарии типа михайленковых, я понимаю, как мне повезло родиться в одноязычном городе и почти одноязычном регионе. Все говорили на одном языке, и не было представления о том, что какой-то язык может быть выше, а какой-то ниже. Видимо, в других регионах ситуация была другой, и у большинства украинизаторов комментарии пропитаны обидой за унижения и дискриминацию по языковому признаку. Хотя я не знаю, сколько процентов из них действительно сталкивались с дискриминацией. Проблема в том, что обиженные обычно мечтают о мести, и как тут искать консенсус?
Logic2009 _ 30.07.2017 16:49
IP: 91.196.178.---
Олег Чирва:
Ну, вивчить, і що далі?...
А може він чиновник, який не знає української.
І, дивлячись на те що пише, дуже схоже.
Руками і ногами, аби не вчити українську.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:48
IP: 93.170.67.---
Andrey Kononenko
Вот приезжаете вы в Киев и оказываетесь среди русскоязычных (не говоря уже о юго-восточных тотально русскоязычных городах).

Те що прадіди, діди, та батьки окупували нашу землю, і не хочуть визнавати ні нашої мови, ні звичаїв, не означає, що це буде вічно.

Андрію! Україна житиме, як би її не вбивали манкрути. А мордор – доживає орстанні дні. Рускіє за Уралом вже розчинилися серед китайців. По Волзі – серед татарів, та інших мусульман. Відтворювати здорове потомство вони нездатні, через стєкломой. А мусульмани народжують по шість, і більше дітей. Орда повертається. І цього разу безповоротно. Ще одне покоління, а це 20 – 25 років, і все. Буде китайська мова. Будуть тюркські. А вашої вєлікай, і магучєй – лише у ватноголовій провінції.
Orest Jj _ 30.07.2017 16:47
IP: 77.52.65.---
mihaylenco:
Orest Jj
необязательно. Например, в Америке госсистема учит уважать тех, среди которых живешь, даже в старческом возрасте.

Так то ж пришелепкуваті піндоси, котрі уяви не мають про демократію. У них навіть недоторканості нема.
зачем тогда выдумывать "свой путь" (пованивающий мазохизмом) в виде двугорбого велосипеда с параллепипедными колесами?
Украину и Америку населяет практически идентичное население – "сам черт ногу сломит"
Только там лечат эффективно всякие "фобии" а "наши" власти и "стремящиеся" во власть на этом имеют свой гешефт.
Там ты можешь в плавках стоять посреди улицы и орать, что ты имел всех родственников папы римского – но ровно до того момента, пока кто то не скажет полицаям что ты нарушаешь его "зону комфорта". И не важно бродяга ты или сенатор – реакция будет согласно инструкции.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 16:47
IP: 188.163.73.---
mihaylenco:
Але вважають, що панська мова – ватна, а холопська – українська. Тут українська земля. І рускаязичниє кіівлянє живуть серед українського народу, на українській землі. Так само, як і югавасточниє рєгіони.
Я думаю, что это неадекватное восприятие реальности. Возможно, так оно есть в вашем регионе, но так оно не есть в ряде других регионов.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 16:43
IP: 188.163.73.---
Борис Беккер:
Andrey Kononenko:
Alexey Mikhaylov:
На блоге сейчас присутствует один яркий образцовый русский шовинист – Alexey Mikhaylov. Я с ним не солидарен. Это для общего понимания.
То, что ты с ним не солидарен еще не значит, что в лагере для русскоязычных вы не окажетесь в одном бараке. Это для твоего понимания.
Опять на колени начал падать. Это у тебя через день, что ли?
Вы, николашки, сыграли большую роль со своим табачником. А Alexey Mikhaylov до сих пор успокоится не может.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:42
IP: 93.170.67.---
Andrey Kononenko
Вот приезжаете вы в Киев и оказываетесь среди русскоязычных (не говоря уже о юго-восточных тотально русскоязычных городах).

Що що ви написали? Київ рускаязичний? У києві рускаязичниє – Голохвості. Так само, як і в інших містах. Вони чудово знають українську. Але вважають, що панська мова – ватна, а холопська – українська. Тут українська земля. І рускаязичниє кіівлянє живуть серед українського народу, на українській землі. Так само, як і югавасточниє рєгіони.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:38
IP: 93.170.67.---
ты для него только послушный винтик

Головне – не ватник. Нехай хтось вважає, що вінтік. Але щодо послушанія – таке може вигадати лише мордорська істота. Українці завжди зневажали дурнів. І не слухали їх. Якими б вони не були – багатими, чи при владі. З януковичем розібралися, розберемося й з цими.
Andrey Kononenko _ 30.07.2017 16:35
IP: 188.163.73.---
mihaylenco:
Якщо з дитинства привчили поважати людей, серед яких живеш
Мхайленко, вы странно ставите вопрос, когда пишете про житиё среди кого-то. Вот приезжаете вы в Киев и оказываетесь среди русскоязычных (не говоря уже о юго-восточных тотально русскоязычных городах). И вопрос о "среди кого" становится неполиткорректным. Лучше, чтобы была просто повага между всеми гражданами.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:33
IP: 93.170.67.---
Orest Jj
необязательно. Например, в Америке госсистема учит уважать тех, среди которых живешь, даже в старческом возрасте.

Так то ж пришелепкуваті піндоси, котрі уяви не мають про демократію. У них навіть недоторканості нема.
mihaylenco _ 30.07.2017 16:31
IP: 93.170.67.---
Елена Величко
mihailenko- якщо вишукувати 5 колону постійно – то знайдете, але за вами нікого не буде.

Олено. Тут, на форумі, один з коментаторів писав, що вєлікарускіє вважають, що мордор там, де їхній язик. Додам. Офіційне пояснення путіна агресії проти України – защіта рускаязичних. Не таке вже воно бєзабіднає це рускаязичєство. Від себе нагадаю. Приїхавши в будь яку ватноязичницьку місцевість, ватноголові імперці вважають, що це – вєлікая, і магучая. Відмінність одна – не валяються п'яні, та фанфурікі з під бояришника. Переконати, що це інша держава, їх неможливо. Щодо моєї дещо агресивної риторики до ватноязичних. Таких, як я, дуже багато. Просто кожна людина має коло спілкування серед таких, як сама. І завжди знаходить однодумців. Це як чуйка – зек відчуває зека, колекціонер колекціонера, наркоман наркомана.
Orest Jj _ 30.07.2017 16:26
IP: 77.52.65.---
mihaylenco:
....Причина – виховання. Якщо з дитинства привчили поважати людей, серед яких живеш, то будеш поважати і їхню мову, і їхні звичаї......

необязательно. Например, в Америке госсистема учит уважать тех, среди которых живешь, даже в старческом возрасте.
А такие проблемы типа "мовних" решаются очень быстро – или разорят штрафами или упакуют в тюрьму, если соискатель по доброй воле не переедет в штат к своим единомышленников, например, мормонам, что бы своим компостировать мозги по поводу почему другие ездят на авто а не на телегах, а не высмактывал моск этой проблемой людям которые не хотят ездит на телегах.
Борис Беккер _ 30.07.2017 16:26
IP: 104.155.12.---
Andrey Kononenko:
Alexey Mikhaylov:
На блоге сейчас присутствует один яркий образцовый русский шовинист – Alexey Mikhaylov. Я с ним не солидарен. Это для общего понимания.
То, что ты с ним не солидарен еще не значит, что в лагере для русскоязычных вы не окажетесь в одном бараке. Это для твоего понимания.
Борис Беккер _ 30.07.2017 16:13
IP: 35.190.221.---
ПРОМОВА ПРО МОВУ

Оно еще и каламбурит.
Раздуплилось примитивной схемой введения в Украине языковой сегрегации и еще каламбурит.
mihaylenco _ 30.07.2017 15:58
IP: 93.170.67.---
kren _
У мене кілька близьких знайомих,що при були в Україну саме в цьому віці 10-12 р. З Росії з Донецька і з Литви.

Моя колєга по роботі приїхала з Пєнзи. Було їй 26. Через пару років вивчила український суржик. Ватного язичєства більше я від неї ніколи не почув. Грузин. Служив тут в армії. Одружився. Перейшов на українську також десь за пару років. Ватним язичєством не користується. Їм обом вже за 60 років. Живуть у Сумах. Могли б казати, що Суми рускаязичєскій горад.

Вік тут ні до чого. І совок тут ні до чого. Причина – виховання. Якщо з дитинства привчили поважати людей, серед яких живеш, то будеш поважати і їхню мову, і їхні звичаї. Якщо ж виховали в рускам духє, то від цього смороду вже не позбавишся.
kren _ 30.07.2017 15:54
IP: 188.0.104.---
Елена Величко:
Не думала я пане Дацюк, що ви оце напишете...
Ви краще підніміть тему громадянства, що є важливим, щоб громадян та громадянство українське поважали, а не схотіли – дали, потім – забрали...
А що таке громадянство,п.Елена?
Громадянство -є Право у його значенні як Закон.
Про яке право і про який закон можна говорити? в утворенні де пануюча меншість є надправовою
кастою,сама живе "по понятіям",вважає такий порядок речей-нормою і такі "норми",особистим прикладом впроваджує в сус-во.
Уряд реформ266 Aтака Путіна1084 Україна та Європа854 Мовне питання174 Корупція993
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Єгор Фірсов

Шабунин

35
Валерій Пекар

Новий набір на державну службу – що це і навіщо?

81
Наталя Соколенко

А про що ви хочете домовитися із мером Києва Віталієм Кличком і депутатами Київради?

7
Мустафа Найем

Как быстро они все забыли

Олексій Братущак

Втрати в АТО. Цифри військових не збігаються

9
Олексій Гарань

Юліє Володимирівно! Чи варто використовувати зовнішній напад на імідж країни у внутрішньополітичній боротьбі?

186
Олексій Гарань

Володимир Кулик: "В усіх типах медій споживачі віддають перевагу продуктам українською мовою. Про що свідчать соціологічні опитування, проведені на замовлення автора КМІСом"

43
Михайло Жернаков

Віддати Верховний Суд під ФСБ та інші ''європейські стандарти''

9
Олег Тягнибок

Вимагаємо знайти виконавців і замовників убивства Олега Супруненка!

320
Гліб Канєвський

Антикорупційний закон в дії: на праву руку мера Ірпеня склали протокол

4
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter