Саша Дрік Голова Ради ГО "Громадський люстраційний комітет", координатор коаліції "Декларації під контролем"

Чи проголосує (не) залежне керівництво НАЗК за незалежну експертизу системи е-декларування?

20 квітня 2017, 12:20

Сьогодні керівництво НАЗК голосуватиме за проведення незалежної експертизи (аудиту) системи е-декларування. За наявною інформацією, питання внесено в порядок денний чергового засідання у четвер, 20 квітня, о 14:30.

Аудит необхідний, щоб зрозуміти: що з системою, що необхідно, щоб вона повноцінно працювала та була захищена від ручного несанкціанованого втручання в ії роботу. Тому НАЗК мусить прийняти принципове рішення, яке дасть зелене світло аудиту, а суспільству – чітку відповідь: буде він проведений чи ні. А заодно голосування покаже: хто в керівництві НАЗК діє заодно із тими, хто не хоче функціонування системи е-декларування.

Чому потрібна незалежна оцінка системи е-декларування?

Ніхто не знає, який реальний технічний стан системи е-декларування. Що було в ній змінено з моменту запуску? Чи можна до неї "прикрутити" блоки для автоматизованої перевірки? Чи можна її підключати до реєстрів? Хто реально відповідає за роботу системи та зриви в її роботі? Наскільки вона взагалі відповідає технічному завданню, за яким створювалась, після того, як в неї запустили свої руки спецслужби - брехливий Держспецзв'язок і їхня структура ДП "УСС".

Фактично, ставити ці питання зараз можна тільки ДП "УСС", які є адміністратором системи, в приміщеннях яких зберігаються сервери з системою і які так "доопрацьовують" її з моменту запуску, що вона то не відповідає законодавству, то не працює з незрозумілих причин, то раптом виявляється настільки поганою, що "треба створювати нову". Насправді, система повністю в їхньому ручному управлінні. Для розуміння що це за структура – за нашими заявами проти них відкрито два кримінальних провадження у справі про фальсифікацію зламу системи е-декларування.

Тому коли ДП "УСС" кажуть, що існуюча система здатна тільки приймати і зберігати декларації, хоча саме її за словами Президента "кардинально перероблювали" їхні ж колеги зі структур Держспецзв'язку, а для автоматизованої перевірки потрібно створювати нову вартістю $12,7 мільйонів і тривалістю розробки 4 роки, у будь-якої адекватної людини виникнуть обгрунтовані підозри, що тут явно хтось комусь бреше. І щоб в цьому розібратись і розробити чіткий план руху далі, і потрібна незалежна зовнішня оцінка.

До речі, зниклих прокурорів з реєстру прибирали теж вони. Чи повинні були НАЗК приймати таке рішення і давати їм (адміністратору) таку вказівку – ще треба розібратися. Але по факту – це дуже небезпечний прецедент, який призведе до того, що декларації от такими рішеннями поприбирають з реєстру.

Що потрібно для незалежної експертної оцінки системи е-декларування?

Для її проведення потрібні:

1. Рішення НАЗК як колегіального органу - без цього будь-яка робота буде заблокована.

2. Професійно написане технічне завдання, в якому будуть правильно сформульовані питання і завдання. За останні 2 тижні ми двічі зустрічались в НАЗК для обговорення цього ТЗ. У результаті в НАЗК підготували його проект, проте в його розробці не брали участі експерти, які мали би подібний досвід, тому залучення таких експертів є критично важливим одразу після прийняття керівництвом НАЗК принципового рішення про проведення експертизи.

3. Підтримка міжнародних партнерів – які допоможуть залучити іноземних незалежних експертів і оплатити їхню роботу. В такій експертизі будуть зацікавлені всі, окрім корупціонерів, бо вона дасть відповіді на багато питань і допоможе зрозуміти, куди і як з нею рухатись. Проте треба розуміти, що в країні, де міжнародних донорів відверто дискредитують за те, що вони надають допомогу, та ще й змушують їх персонал подавати е-декларації неконституційними законами, їм мають бути надані залізобетонні гарантії, що їхня допомога призведе до конкретних результатів і що її не використають проти них же.

4. Гарантії доступу експертів до системи, яка, нагадаю, знаходиться повністю в руках ДП "УСС", включно із фізичним доступом – до серверів.

5. Конкретні строки і дедлайни - часу розкачуватись в нас нема. Вже подані сотні тисяч нових декларацій, а в НАЗК в ручному режимі перевіряють хіба кілька десятків ще попередньої хвилі. Кількамісячний аудит + півроку технічних розробок - так отримаємо автоматизовану систему лише під наступну хвилю. З іншого боку - не зробимо експертизи зараз – взагалі залашимось без системи вже влітку.

Що буде, якщо таку незалежну експертизу не провести?

Керована в ручному режимі система буде постійно "лягати", і ніхто не розумітиме, як цьому зарадити, бо діятимуть "всліпу". Декларації і далі перевірятимуться (читай – не перевірятимуться) в ручному режимі без автоматизованої системи, бо ніхто не розуміє: то можна чи ні дозамовляти її до існуючої системи. З реєстру потроху будуть зникати декларації посадовців накшалт прокурорських, які після вилучення практично нереально буде повернути. Маніпулюючи проблемами із системою, продожуватиметься боротьба за політичний контроль за НАЗК. А головне – не буде результату, бо незрозуміло, від кого і що вимагати.

Я не втомлююсь повторювати: ніхто в керівництві держави не хоче системи е-декларування. Це є ключовим в розумінні всіх процесів навколо неї, про що чомусь забувають.

Чи ви думаєте, що Президенту подобається пояснювати на зустрічах з іноземними колегами фантастичні статки в сотні мільйонів, різницю в 77 мільйони між паперовою та електронною декларацією чи незадекларовану віллу в Іспанії?

Чи ви думаєте, що Гройсману дуже приємно пояснювати, звідки в його тещі-пенсіонерки гроші на квартиру в елітному кварталі Києва, а в нього самого - мільойни готівкою?

Чи ви думаєте, що борцю за права простих людей "знедоленому" Ляшку подобається, коли йому тикають пальцем в купу нерухомості і землі і мільйони на рахунках і в готівці в його декларації?

Чи ви думаєте, що новоствореній коаліції Блоку Петра Порошенка, Народному фронту, Радикальній партії і Опозиційному блоку подобається перспектива опинитись без людей в списках, бо їх виборців на передвиборчих зутрічах цікавитиме зовсім не стандартна демагогія, а звідки в них мільойнні статки в країні, де 60% населення живе за межею бідності?

Тому систему нищили і будуть нищити: якщо не вдасться через законодавство, то технічно, якщо не вдастся технічно, то будуть висмикувати інформацію шматками, як з цими прокурорами. Поки в реєстрі не залишаться самі лише антикорупційні ГО. Бо, звісно, їхні декларації для боротьби з високопосадовою корупцією ж важливіші за декларацію Матіоса чи Кулика.

За контроль над НАЗК постійно будуть битися - щоб використовувати як орган для розправи з політичними опонентами, зокрема, під вибори.

Тому наша єдина можливість зберегти систему – це очистити її від цієї багатошарової брехні і маніпуляцій через проведення незалежного оцінювання, на основі якого визначити хто винний в саботажі, прибрати ці впливи, і визначити що конкретно треба зробити, щоб вона якомога швидше повноцінно запрацювала.

І найперше, з чого треба почати – керівництву НАЗК сьогодні прийняти принципове рішення, що незалежній експертизі бути.

Коментарі — 0
Уряд реформ266 Aтака Путіна1084 Україна та Європа854 Мовне питання174 Корупція993
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Єгор Фірсов

Шабунин

47
Валерій Пекар

Новий набір на державну службу – що це і навіщо?

82
Наталя Соколенко

А про що ви хочете домовитися із мером Києва Віталієм Кличком і депутатами Київради?

7
Мустафа Найем

Как быстро они все забыли

Олексій Братущак

Втрати в АТО. Цифри військових не збігаються

9
Олексій Гарань

Юліє Володимирівно! Чи варто використовувати зовнішній напад на імідж країни у внутрішньополітичній боротьбі?

187
Олексій Гарань

Володимир Кулик: "В усіх типах медій споживачі віддають перевагу продуктам українською мовою. Про що свідчать соціологічні опитування, проведені на замовлення автора КМІСом"

45
Михайло Жернаков

Віддати Верховний Суд під ФСБ та інші ''європейські стандарти''

9
Олег Тягнибок

Вимагаємо знайти виконавців і замовників убивства Олега Супруненка!

320
Гліб Канєвський

Антикорупційний закон в дії: на праву руку мера Ірпеня склали протокол

4
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте