Як забудовують зелені зони Києва: схема в деталях
Ще 20 років тому Київ вважався найбільш зеленою столицею Європи. Кількість зелених зон, парків та скверів просто вражала. Але на початку 2000х, коли у столиці почалося масове будівництво житла, ситуація почала стрімко змінюватись. А в останні роки стала просто критичною. Забудовують навіть там, де будівництво суворо заборонене законом, наприклад, у заповідній зоні. Для виводу земельних ділянок і забудови розроблені десятки схем. Від напівлегальних сірих до абсолютно незаконних.
Після створення партії "Екологічна Альтернатива" ми стали отримувати масу матеріалів про знищення зелених зон та незаконну забудову. Тепер я хочу детально розібрати одну з таких схем, яка діяла і діє у Києві під час роботи Віталія Кличка. Щоб не бути голослівним, я розповім про те як працює ця схема на прикладі забудови у Пущі-Водиці по вул. Квітки Цісик 34,36. З документами можете ознайомитись за цим посиланням
Отже, найголовнішим документом, який регламентує те чи інше будівництво є Генеральний план міста. У відповідності з Генеральним планом міста Києва до 2020 року, затвердженим рішенням Київської міської ради No370/1804 від 28.03.2002 р., розділ 10 "Озеленені та рекреаційні території", ділянка знаходиться в існуючій рекреаційній зоні, про що занесено дані до містобудівного кадастру. До того ж Земельний кодекс визначає цю ділянку як рекреаційну і стаття 52 забороняє знищення дерев та забудову: "на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель". Здавалося б тут будувати просто неможливо, але саме з цього починає працювати перший етап схеми по знищенню зеленої зони.
Виявляється, що навіть якщо генеральний план визначає ділянку як зелену зону, інший документ – Детальний план території, який деталізує місцевість, може вже визначати це місце як потенційну забудову. Так сталося і цього разу, згідно з детальним планом території району Пуща-Водиця (ДПТ) , затвердженим рішення Київської міської ради від 09.07.2009 No787/1843, для зазначеної території розроблене функціональне зонування, у відповідності з яким дана земельна ділянка складається частково з території середньо- та багатоповерхової житлової забудови, частково – з території зелених насаджень загального користування. Виходить, що детальний план суперечить генплану міста, але це нікого не зупиняє і одним рішенням, зелена зона перетворена на "будівельний майданчик".
Я вже неодноразово говорив, що мер Віталій Кличко оточив себе друзями-забудовниками і використовує свою посаду для розвитку їх спільного бізнесу. Так і у випадку забудови по вул. Цісик 34,36, будує ПрАТ "ХК "КиївМіськБуд" 80% якого належить київський громаді. У цьому випадку, є спрощена процедура отримання земельної ділянки. Очолює муніципального забудовника Ігор Кушнір. До речі, це той самий Кушнір який працював заступником міністра оборони Єжеля в уряді Миколи Азарова, де також відповідав за будівництво. Михайло Єжель досі перебуває у розшуку, тоді як його заступник Кушнір знайшов тепле місце у київській владі та вірно служить новому патрону.
На етапі відведення земельної ділянки на замовлення ПАТ "ХК "Київміськбуд" комісією з обстеження зелених насаджень м. Києва проведено обстеження зелених насаджень. За результатами, 30 вересня 2016 року складено акт, у відповідності до якого "видаленню підлягає 1 дерево (клен ясенелистий, сухостійний), а інші 214 дерев залишаються на місці та підлягають передачі орендарю на збереження. Крім того, у висновках комісії зазначається, що "даний акт не дає права на видалення зелених насаджень". Це важливо зафіксувати, 214 здорових дерев, серед яких десяток 100-літніх дубів, були передані на збереження "КиївМіськБуду".
І вже 6 липня 2018 року, Київська міська Рада своїм рішенням передає забудовнику земельну ділянку по вул. Цисік 34,36 з таким формулюванням: "для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно-оздоровчого комплексу, благоустрою та озелененню території". Про озеленення я напишу трохи нижче. А зараз треба звернути увагу, що будують не звичайне житло, а "рекреаційно-оздоровчий комплекс". Хоча фактично це житловий будинок і таке формулювання, це чергова складова схеми, щоби отримати дозвіл на будівництво у рекреаційній зоні Пущі-Водиці.
Те, що відбувається далі, це – повний треш. Через рік після отримання земельної ділянки з зеленими насадженнями, забудовник сплачує до міського бюджету гроші за їх знищення. З довідки, яку підписав в.о. начальника управляння екології та природних ресурсів м. Києва Андрій Мальований, видно що "КиївМіськБуд" сплатив 600 тис. грн. "відновної вартості зелених насаджень". Фактично вже з цього моменту 100 літні дерева приречені. Забудовник отримав можливість робити все що йому заманеться, закон що захищав рекреацію успішно обійшли у декілька кроків. І вже незадовго всі дерева було знищено.
Також у цій схемі фігурує і ДАБІ, яке надало дозвіл на виконання будівельних робіт. Є і заява забудовника про екологічні наслідки, яке було розміщено у газеті Хрещатик. І багато інших деталей і дійових осіб. Але це вже нюанси. Найголовніше, що всі ці органи та інстанції так чи інакше погодили та дозволили знищити 214 здорових дерев в рекреаційній зоні, і на цьому місці тепер будують черговий елітний житловий комплекс.
Ця історія можлива напевно тільки в Києві за часів Віталія Кличка. Тоді як у всьому цивілізованому світі захищають та створюють нові зелені зони, у нас пріоритет віддано забудовам, а точніше – збагаченню. І змінити цього не може ніхто і ніщо, закон не працює, чиновники ставлять свої підписи та печатки, а друзі мера хутчіш заливають бетоном чергову зелену зону. Через цю та багато інших схем, знищують десятки тисяч дерев і створюють десятки тисяч квадратних метрів новобудов.
Чи можна змінити таку політику місцевої влади? Так, звичайно. Але лише разом зі зміною самої влади. Тому я би радив всім Киянам, двічі подумати за кого віддати свій голос 25 жовтня. Адже вже завтра сквер або парк біля вашого дому можуть перетворити на будівельний майданчик, і замість дерев, ви та ваші діти, будете дивитись на новенький ЖК. І навіть якщо він буде "рекреаційно-оздоровчим", дерев він вам точно не замінить.
Завтра під КМДА ми влаштовуємо акцію, покликану розкрити й інші випадки незаконного знищення зелених зон Києва. Приходьте, буде багато цікавого. КОЛИ? 21.10 об 11:00. ДЕ? КМДА (Хрещатик, 36)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.