9 листопада 2017, 11:15

Про День мови, націоналізм і сусідів

У День української писемності та мови пригадується одна історія.

Був нещодавно в Туреччині такий чудовий міністр закордонних справ Ахмет Давутоглу. І була у нього чудова (без жартів) концепція "Нуль проблем з сусідами".

І стала вона офіційною турецькою доктриною. І усі, включно з сусідами, вітали її як промінь світла та добра. І життя внесло свої корективи. І провалилася ця доктрина через позицію самої Туреччини. І через позицію сусідів. Тому що доктрина збирання каміння не пасує часові, коли каміння розкидають.

Було б великою наївністю нам в Україні вважати, що коли вздовж державного кордону буяє націоналізм, то дієвою для України буде доктрина "Нуль проблем з сусідами".

Націоналізм став трендом особливо помітним у Східній Європі. Він визначає суть політики. І ми не можемо цього ігнорувати. Як і ЄС не може. І зробити нічого не може.

На зміну політкоректності прийшла прямолінійність. Проблеми не залагоджуються, а загострюються. Грати у компроміси стає занадто дорого. І це великий виклик для демократичних держав та міжнародних відносин, тому що б'є по основному – по безпеці. А там наслідки – треш і ушквар.

Східна Європа зараз – це простір Blade Runners. Регіон вже ступив на лезо і намагається бігти по ньому. І ми є його частиною. Єдиний шанс не завдати собі несумісних з життям травм – здоровий глузд і розрахунок на два кроки вперед. Вони мають збалансовувати, стримувати націоналізм.

Звісно, у відповідь на різкі кроки та слова сусідів можна бути показово білим і пухнастим. Таких люблять. Пестять. Але є одна проблема – з ними не рахуються.

Якщо не будемо відкривати собі і світові свою історію, щоб не сваритися з Польщею, тоді нашу історію відкриє Польща.

Якщо не будемо захищати українську мову, щоб не сваритися з Угорщиною, тоді Угорщина захистить монополію угорської мови на Закарпатті. А ми урочисто святкуватимемо День української писемності та мови. Це красиво, а головне – не дратує сусідів, тому що ні на що не впливає.

Але це не наш шлях. Маємо чути наших сусідів. Але і вони мають чути нас. Потрібно виважено, але принципово і послідовно захищати національні інтереси. Навіть ціною тимчасових проблем з сусідами.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

"Морська справа" України проти РФ у Гаазі: притягуємо Росію до відповідальності

Цього тижня в Гаазі Україна перешкодила планам Росії зірвати розгляд Арбітражним трибуналом справи України проти РФ щодо порушення імунітету українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів внаслідок їхнього захоплення і затримання 25 листопада 2018 року...

Війна за Україну та рівні права

Історія лавреатки Особливої відзнаки премії Women in Arts 2021 Валерії Бурлакової Міжнародний жіночий день 8 березня – це привід для чесної розмови про права жінок у нашому суспільстві...

Азійська кухня у Києві

Останній тиждень в Міністерстві закордонних справ минув під знаком Азії. І це не просто красиве формулювання. Видання, для якого я б писав цю колонку, могло б називатись "Азійська правда"...

Новини Вашингтонщини

В останні п'ять років лише на одному телебаченні у світі (поза українським) Україна була головною темою. Йдеться про російське телебачення. "Україна, Україна, Україна", – лунало і лунає з російських телевізорів 24 години на добу, 7 днів на тиждень...

#УрядКажеЄС! Коротко про політично насичений та емоційний тиждень

Минулого тижня ми згадували, яку криваву ціну зимою 2013-2014 років довелося заплатити за європейське майбутнє України, оцінювали, як змінилася наша держава, і наскільки ми наблизилися до нашої спільної мети – побудови сильної, успішної європейської демократії...

Більше України в ЄС, більше ЄС в Україні!

"За час вашого перезавантаження влади, України стало якось помітно менше в Єврокомісії, а тепер вас знову багато, і це добре" – сказав мені один єврокомісар під час зустрічі...