У пошуках дружини Лазаренка
Не секрет, що історія з виходом Павла Лазаренка з тюрми був одним із журналістських провалів.
Адміністрація виправного закладу Terminal Island на околицях Лос-Анджелеса звільнила його 1 листопада 2012 року о 4 ранку, хоча напередодні обіцяла зробити це о 8 ранку.
Відповідно, усі присутні журналісти, починаючи зі знімальної групи Reuters та закінчуючи автором цих рядків, втратили можливість зафіксувати історичний момент – вихід на свободу колишнього прем'єр-міністра 50-мільйонної держави, який провів у ізоляції на іншому кінці планети майже 14 років.
Щоправда, Лазаренко тут же був повторно затриманий міграційними службами, оскільки не мав правових підстав для перебування на території США, але відмовлявся повертатися до України, вимагаючи розглянути його петицію про притулок в Америці, подану ще в 1999 році.
Перебуваючи у серпні цього року в Каліфорнії, я записав інтерв'ю з новою дружиною Павла Лазаренка – Оксаною Циковою. Домовленість про зустріч можна віднести до журналістських історій, коли без особливого сподівання на успіх вдається таки отримати результат.
Отже, єдиною інформацією про неї була адреса будинку, який Оксана Цикова придбала за мільйон доларів у комуні Грінбрей, що напроти Сан-Франциско на іншому боці затоки.
Субота – можливість для мене залишити Стенфорд. Дорога до Грінбрей забирає близько двох годин – спочатку залізницею до Сан-Франциско, потім треба вийти в місто та пересісти на корабель, що пливе до Ларкспер. Потім – ще близько двох кілометрів вздовж хайвею. У цій надзвичайно зеленій комуні живуть небідні люди – але Грінбрей не йде в жодне порівняння з тим нереально дорогим місцем – Тібуроном, де мешкає колишній подільник Лазаренка Петро Кириченко.
Нарешті – будинок родини Лазаренка. Він нічим не вирізняється на фоні інших. Типове житло для американців з рівнем доходу вище середнього.
Дзвінка немає. Стукаю в двері. Крізь скляний вітраж видно тіні, які почали рухатися всередині. Але ніхто не відповідає. За хвилину голос, який належить американці, запитує, що мені треба. "Оксану Цикову", – відповідаю. "Її немає, навіщо вона вам?". Я кажу, що є журналістом та хочу передати для неї книжку – щойно видану "Американську сагу Павла Лазаренка". "Залиште під дверима", – просить голос. Без особливих сподівань на зворотній зв'язок, кладу книжку прямо під входом, додавши записку з проханням зв'язатися зі мною протягом найближчих тижнів, поки я буду в Каліфорнії.
На диво, наступного дня отримую мейл від пані Цикової. Запитує, навіщо приходив. Пояснює, що вдома – маленькі діти, тому двері не відчиняють. Після кількох листів вона погоджується на зустріч у місті Лафайєт. Це – ще одна двогодинна подорож зі Стенфорда.
Лафайєт – також місто для заможних на іншому березі затоки Сан-Франциско, по сусідству з Берклі та Оклендом. Рівень доходу домогосподарств тут вдвічі вище, ніж середній по Каліфорнії. У Лафайєті розташована юридична фірма, де працює дружина Лазаренка.
Офіс, де призначено зустріч – невелика двоповерхова будівля, в якій орендують приміщення юридичні та аудиторські компанії. На першому поверсі – табличка. "Оксана Цикова, Lafayette Lawyers, кабінет 225".
Заходжу. Оксана Цикова вітається. Каже, що прочитала книжку. Стверджує, що американський процес над її чоловіком викладено там коректно. Пропонує спочатку поговорити просто так. За кілька хвилин відкриваються двері – до кабінету заходить Деніел Горовіц. Він – адвокат Лазаренка в справі про відмивання коштів у Америці.
Горовіц розповідає свою історію приходу до команди захисників Лазаренка: "Спочатку я йому відмовив, бо в мене був інший процес. Лазаренко пропонував заплатити в сім (!) разів більше, ніж я отримував від того клієнтів. Я відмовився. Але за тиждень до того, як захист Лазаренка мав їхати в Україну на допити, у його тодішнього адвоката стався нервовий розлад. І Лазаренко сказав – ти єдиний, хто може допомогти мені. Я погодився, провів з ним три дні, щоб вивчити справу – після чого сказав дружині "до побачення" і відбув до України на три тижні".
Хоча клієнт отримав 8 років тюрми, Горовіц вважає справу Лазаренка своїм успіхом, бо всі пункти обвинувачення, над якими працював він, були зняті суддею з розгляду. На цій справі адвокат заробив 200-230 тисяч доларів. Каже, що це – копійки порівняно з тим, яку суму запросили би інші юристи. Після всіх перипетій Горовіц взяв дружину Лазаренка до себе на роботу – щойно Цикова отримала юридичну освіту та ліцензію адвоката.
Домовившись про основний принцип – подати їх слова без перекручень – ми записуємо інтерв'ю. Читайте скоро на Українській правді.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.