Тимошенко. Таємний візит в США та 1 мільйон доларів на лобістів
Юлія Тимошенко в червні цього року здійснила секретний візит до США. Про цю подорож не повідомлялося в пресі. Тимошенко дісталася до Вашингтона з другої спроби – її зустрічам у Америці передувало скасування аналогічного візиту взимку. При чому рівень переговорників не відповідав її амбіціям повернутися на перші ролі в українській політиці.
За словами співрозмовників Тимошенко, які переказали її настрій, вона марить реваншем. Головний месідж, який було трансльовано Тимошенко на усіх зустрічах – це неприпустимість повторення 2005 року, коли стараннями двох учасників помаранчевої коаліції – в тому числі й лідерки БЮТ – було зруйновано єдність команди. Це завершилося катастрофою та, в розумінні американців, десятирічним відкатом в розвитку.
Про поїздку Тимошенко до Америки автору цих рядків стало відомо зі звіту, який подала до Мінюсту США лобістська компанія, що вже не один рік обслуговує Тимошенко у Вашингтоні.
Ідеться про фірму Wiley Rein LLP. Питання Тимошенко тут веде колишній конгресмен від Канзасу демократ Джим Слаттері.
За часів стажування у Вашингтоні мені вдалося потрапити до нього на зустріч, в ході якої він розповів, що був найнятий чоловіком Юлії Тимошенко після її ув'язнення для лобіювання інтересів колишнього прем'єра. У офісі неподалік Білого дому Слаттері розмістився у зручному кріслі, а за ним була розташована ціла пухка тека документів з прізвищем "Тимошенко".
Але зараз ситуація помінялася. Якщо тоді Тимошенко була символом спротиву Януковича, яку незаконно ув'язнили та доля якої була бар'єром для європейської інтеграції України, то тепер Тимошенко для американців є лише одним з учасників коаліції, який готовий платити дурні гроші за зустрічі з американськими політиками.
У липні 2015 року компанія Wiley Rein LLP надіслала до Мінюсту США звіт про свою діяльність, яка була оплачена закордонними клієнтами. Як випливає зі звіту, це був лобізм в інтересах Юлії Тимошенко. При чому, починаючи з грудня минулого року, чоловік Тимошенко перестав замовляти послуги для дружини, і тепер це робить малозрозуміла британська компанія Trident Foundation.
За перше півріччя поточного року лобізм в інтересах Тимошенко був оцінений в 215 тисяч 940 доларів. Всю цю суму за Тимошенко внесла фірма Trident Foundation, за виключенням 5 тисяч доларів, заплачених її чоловіком.
Тут же компанія Wiley Rein LLP наводить перелік всього зробленого для Тимошенко протягом першого півріччя 2015-го. Виявляється, спочатку її візит планувався на січень. 9 січня лобісти звернулися до сенаторів Нельсона, МакКейна та Мерфі щодо потенційного прильоту Тимошенко. Підготовка тривала декілька тижнів, але 23 січня лобісти поінформували офіси сенаторів про скасування зустрічі з Тимошенко.
Що стало причиною для цього – невідомо. Але в подальшому звіті спливає цікава деталь – після скасування візиту 10 лютого лобісти США починають обговорювати з Державним департаментом США "візове питання" Юлії Тимошенко. Ще через тиждень, 16 лютого, лобісти вдруге обговорюють "візове питання" Тимошенко з Грегорі Наарденом у Держдепі США.
В чому саме полягала "проблема", зі звіту незрозуміло.
Але до питання прильоту в Америку Тимошенко повертається лише в травні. І от нарешті 1-3 червня вона прилітає до Вашингтона, де проводить зустріч з низкою сенаторів – МакКейном, Дурбіним, Клобачуром, Джонсоном, Інхофом, Нельсоном, Кардіним, членами Конгресу Каптур і Сміт, а також співробітником Гельсинського комітету США українського походження Орестом Дейчаківським.
Цікаво, що, як випливає зі звіту, Тимошенко не мала зустрічей у виконавчій владі Америки, окрім як з керівником бюро досліджень та розвідки Держдепу Джіном Фішелом, який також має українське коріння.
Принаймні, це всі співрозмовники, які зазначені в графіку Тимошенко, який був дуже ретельно складений лобістами. Тож в око впадає відсутність зустрічей з заступниками Державного секретаря США, а також в Раді безпеки США та Білому домі. Варто лише нагадати, що під час попередньої поїздки до Америки в 2007 році Тимошенко, яку сприймали як політика з великими перспективами, зустрічалася з держсекретарем Кондолізою Райс.
Окремої уваги в світлі нового антикорупційного законодавства вартий той факт, що послуги лобістів для Тимошенко були оплачені британською компанією Trident Foundation.
Базовий контракт між Wiley Rein LLP та Trident Foundation було укладено 1 березня 2014 року. Тоді як компанію Trident Foundation створили... на два тижні пізніше, 13 березня 2014 року. Тобто легалізація стосунків відбулася заднім числом.
Директором компанії Trident Foundation є пан Михайло Соколов, українець за національністю, 27 листопада 1967 року народження. Саме з такими даними – ім'ям, прізвищем та днем народження – є колишній депутат від партії "Батьківщина". Фірма зареєстрована в Лондоні на Бейкер-стріт, 124, в офісі фірми Coddan CPM Ltd, а статутний капітал отримав пан Дмітрій Остапчук з фірми Coddan Subscribers Ltd.
Закони України забороняють фінансувати політичні партії з-за кордону, тоді як візит Тимошенко до Вашингтона було здійснено саме в якості лідера партії та фракції, а також для обговорення політичних питань, що зазначено в звіті лобістів.
Окрім того, Юлія Тимошенко з листопада 2014 року має статус народного депутата. І оплата коштом Trident Foundation в інтересах Юлії Тимошенко може підпадати під статтю 23 закону "Про запобігання корупції", якою введено обмеження щодо одержання подарунків.
"...Стаття 23. Обмеження щодо одержання подарунків
1. Особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону (в тому числі й народним депутатам!), забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:
1) у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави (функцій народного депутата в тому числі) або місцевого самоврядування...
Подарунок – грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової".
Кодекс України про адміністративні правопорушення в статті 172-5 вводить покарання щодо порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків – "накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією такого подарунка".
Враховуючи це, мною спрямовано звернення до генпрокурора України щодо перевірки відповідності законам оплати лобістів Тимошенко сторонніми особами, в тому числі – закордонними компаніями.
І останній факт. За моїми підрахунками, заснованими на аналізі звітів Wiley Rein LLP до міністерства юстиції США, загалом, починаючи з 2012 року, за лобізм інтересів Юлії Тимошенко на адресу компанії Wiley Rein LLP від різноманітних осіб та фірм, в тому числі офшорних, було переказано 1 мільйон 150 тисяч доларів. Жодної копійки цих коштів не було переказано з офіційного рахунку партії "Батьківщина", що означає наявність тіньових джерел у цієї політичної структури.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.