19 серпня 2009, 02:21

ЯСКРАВІ ВРАЖЕННЯ (10). Єгипетські піраміди та Велика Китайська стіна – під Полтавою (+ лист до П.П. Толочка)

Можливо, хтось з читачів цього блогу зможе пригадати мою древню статтю "Безхребетна Україна" (2001), в якій йшлося про гендерні архетипи в українській історії та українській політиці. В великій (журнальній) версії того тексту на підтвердження моїх роздумів наводився приклад скіфського міста Гелон, в якому нібито відбувалися жіночі та діонісійські містерії і яке ніби знаходилося за 70 км. від сучасної Полтави, в Котелевському районі – так зване Більське городище.

Вчора довелося туди потрапити і побачити все на власні очі.



Привід там був такий: один підприємець на ім'я Володимир Бідуха почав будувати музей під відкритим небом, в якому б поєдналися скіфські та козацькі часи та артефакти.

Три роки тому неподалік Більського городища було зведено невеличке містечко за частоколом – з вежами та якимись цікавими конструкціями (передбачалися також церква, вітряк та інші).

Передбачалося, що ще влітку 2006-го туди приїде Віктор Ющенко і своєю присутністю зніме адміністративно-корупційні перепони.



Але Ющенко не приїхав, і перепони залишилися.

Вчора ідея була така: раз влада жити не дає, хай приїдуть губернатор, обласний прокурор, голова Котелевського району, голова обласної міліції та інші пузаті та спалять нахрін ці побудовані конструкції – для кожного високопосадовця був свій іменний смолоскип, аби він підпалив. Оскільки пани не приїхали, довелося спалити смолоскими з їхніми ФІО та посадами.





"Мотор" проекту Володимир Бідуха



Журналістка та правозахисниця Людмила Кучеренко



Не хочу вдаватися до юридичних деталей – там справа страшенно запущена, про це напишуть і без мене.

Не хочу і просто займатися пропагандою – мовляв, який класний чувак, які уроди ті, хто його гнобить. (Найближчим часом повинно з'явитися кілька статей на цю тему полтавських та київських журналістів та телерепортаж. На конкурсній основі кращу статтю буде републіковано на цьому блозі.)

Але як людина, яка займається політаналізом та узагальненнями, змушений констатувати: тут є класичний приклад українського "якорю".

Цікавий, одухотворений, енергійний, пасіонарний чоловік придумує проект. Реалізація проекту може дати дуже багато користі – як духовної, культурної, іміджевої, так і трохи матеріальної. А також – дуже багато робочих місць, розбудову інфраструктури та ін.

Замість того, аби прикусити язики та просто допомогти людині, або увійти в долю (співавторство) та допомогти, або просто не чинити перепон, або отримати хабаря та зникнути, влада (чи ті, від кого залежить вирішення питання) намагається або знищити проект взагалі, або присвоїти його, а ініціатора викинути із справи. Є ще варіант: конкуренти цього проекту чи підприємця (часто – закордонні) дають трохи "на лапу" владі, аби ті просто задовбали б підприємця чи "закрили" проект.

Отакий вічний український тягар чи то "якір".

Якби не оця чудово-чарівна особливість української соціальності (меншою мірою – російської, ще меншою мірою – білоруської), Україна була б однією з найпотужніших та найзаможніших країн світу. А так – доводиться тусуватися по обочині історії.

Себто як в анекдоті про концтабір: один єврей вилізе з ями – усіх за собою витягне, з ями з росіянами – хоч один, але вистрибне, в ямі з українцями хтось намагається вилізти, так інші його за ноги назад затягають.













Отже, Більське городище – унікальна археологічна пам'ятка, найбільша у Східній Європі. Загальна довжина стін – близько 35 км,



За розрахунками воєнного історика Валерія Грицюка, один "погонний" кілометр фортифікаційного укріплення, подібного до більського (18-метровий глиняний вал, 6-метровий рів), 10 тисяч чоловік, озброєних мотигами, зводять протягом двох тижнів.



Видатний археолог Борис Шрамко (1921 р.н.) вважає, що саме Більське городище і є Гелоном – легендарним скіфським мегаполісом.



Звісна річ, потенційно Більськ-Гелон – велетень туристичної індустрії. Це єгипетські піраміди та велика китайська стіна одночасно. Можливо, це є дуже важливий сакральний центр, оскільки під час війни німецькі дослідники дуже активно там щось винюхували, а потім, коли відступали, до останнього билися за той порівняно невеличкий клаптик землі. ЩОСЬ ЇМ ТАМ БУЛО ТРЕБА. ЩОСЬ ЇМ ТАМ ТРЕБА І ЗАРАЗ, бо від німецьких археологів нема спокою.

Враження там незабутні – шкода, що туди досить важко потрапити.

До речі, за однією з версій, серед різних археологічних культур, що присутні на Більському городищі, є також і Трипільська.

Є враження, що в оточенні Віктора Андрійовича є лазутчики – люди, які цілеспрямовано скривають від нього, що в Більську є також і трипільське нашарування! Тож він й досі не був на цій землі, хоч і збирався. Вікторе Андрійовичу, завтра, коли Ви будете на Сорочинському ярмарку, скажіть, щоб Вас ще трохи далі на вертольоті підкинули (від Сорочинців – кілометрів з 50, може) – не пошкодуєте.



Виявляється, неподалік була маєтність Гнідичів – один з яких зробив найкращий у світі переклад "Іліади" Гомера. Там росте старезний дуб – його називають дубом Сковороди – тіпа, він під тим дубом щось написав.

Еге ж! Коли я та мої супутники спробували сфотографуватися під тим дубом, були за кілька секунд атаковані величезними мурахами, яких потім довелося навіть із трусів викидати.



Сумна історія: ще за скіфської доби було собі там рукотворне озеро – площею біля 56 га. Його дно було штучно вимазано глиною, аби вона не тікала. На жаль, там поруч нафтовики качають конденсат, тому озеро фактично зникло – зараз водне дзеркало менше 1 га.



Таким у скифів було зерносховище...

________________________________

ПРИЛОЖЕНИЕ.

(...)



(...)

________________________________

ДОДАТОК.

ПРЕС-РЕЛІЗ ФОНДУ "ГЕЛОН"

17 серпня 2009 року о 17:00 в Котелевському районі Полтавської області на в'їзді до "Більського городища" Історико-культурний благодійний фонд "Гелон" відзначатиме Третю річницю заснування музею просто неба "Скіфленд".

Програмою заходу передбачено проведення Акції громадської непокори, яка направлена проти перешкоджання просвітницькій, туристичній, культурній, місіонерській діяльності Фонду, захисту музею від чиновників, які три роки відкрито перешкоджають роботі музею і своїми діями сприяють його знищенню. Акція проводиться з метою об'єднати людей доброї волі, привернути увагу громадськості та ЗМІ до факту злочину, який рівнозначний знищенню Херсонеса, Ольвії, Пантікапеї...- найвизначніших об'єктів культурної спадщини, які занесені до державного реєстру України.



У наслідок оприлюднення Фондом інформації на сайті Україна – зона культурного лиха http://www.cultura.net.ua/geography.php?obl=16&gal= про знищення у Котелевському районі 100 га культурного шару найвизначніших об'єктів культурної спадщини – найбільшої охоронюваної археологічної території України "Більське городище", яка занесена до державного реєстру України, та звернення Фонду до відповідальних органів влади з вимогою припинення свавілля і порушення законів, Благодійний Фонд "Гелон" був усунений від участі у місцевій програмі розвитку Котелевського району,відібрано та передано земельну ділянку разом із спорудами музею просто неба "Скіфленд"



Під час Акції деяким посадовцям, за їх згодою, будуть вручені іменні смолоскипи з метою ліквідації музейних споруд шляхом їх підпалу, а саме дійство буде зніматися на відео, для подальшого розповсюдження відеоматеріалів для ЗМІ і відправки копії у штаб-квартиру ЮНЕСКО.

Фонд сподівається, що присутність поважних гостей, селян, громадськості та ЗМІ зупинить паліїв і нарешті покладе край знищенню музею. Завдяки громадському протесту, протидії феодальним методам керування туризмом, культурою та духовністю району, культурною спадщиною, органи місцевої влади мають відчути важливість і відповідальність за збереження історико-культурної спадщини та заповідних територій, що не тільки хлібом, нафтою і газом живе людина. Не даремно Геродот називав скіфів "найрозумнішими, наймудрішими із знаних народів світу".

(...)

Для ЗМІ, під час проведення Акції, запланована прес-конференція Голови ІКБФ "Гелон" Бідухи В.В. на якому журналісти зможуть отримати додаткову інформацію про діяльність Фонду і причини, які примусили Фонд поєднати дату відзначення Третьої річниці заснування музею просто неба "Гелон" з датою проведення Акції громадської непокори.

Президент фонду "Гелон" Володимир Бідуха www.helon.org.ua