9 вересня 2010, 17:45

Куди інвестувати мільйон, або частина ХV про те, що і смарагди бувають поза трендом

(Казка для дорослих. Продовження. Попередні частини 30.03, 8.04, 14.04, 30.04, 13.05, 20.05, 26.05, 4.06, 11.06, 23.06, 2.07, 9.07, 16.07, 23.07, 2.09)

Кабінет слідчого Тямущого.

Слідчий ширше відкриває вікно, і Філя опиняється в кімнаті. Біля столу сидять арештований Льоня Голубко та вор у законі Гоша Донецький.

Філя. Я не Йошкін кіт, я Філя, зачароване совеня, нащадок стародавнього роду...

Слідчий Тямущий. Стоп-стоп-стоп... Я просто був сьогодні на конфіскації наркотичних речовин і надихався... (хапається за голову і зажмурює очі).

Гоша Донецький. Я там не був, але щось таке також відчуваю... Невже повітряно-крапельним шляхом?!... Не може бути. Це – колективний гіпноз (обидва дивляться в бік Льоні з острахом).

Льоня. Угу, Вольфа Мессінга спіймали.

Філя (клює по черзі Тямущого і Гошу). Годі дуркувати! Вперед, ми ще на підпільний аукціон коштовностями можемо встигнути!

Слідчий Тямущий (підхоплюється). Підпільна торгівля та покупка коштовностей заборонена і карається за законом!



Гоша Донецький. Аукціон?!!! Хтось засунув свого носа в нашу тему! Ой-йо-йой, полетять шматки по закуточках! Їдьмо!

Слідчий Тямущий. Беру на себе оперативне керівництво. Ловимо на "живця" – затриманого в машину! Речові докази у вигляді смарагдів використовуємо для "контрольної закупки". Пернатого (показує на Філю) захопіть для відволікання уваги...

Помпезний заміський будинок, у якому проходить підпільний аукціон коштовностями.

Навколо багато дорогих авто та приватних секьюріті з раціями. Льоня йде попереду з Філею під пахвою. За ним ледь поспівають Гоша Донецький та слідчий Тямущий в чорних окулярах і приклеєними вусами. Льоня на вході пред'являє охороннику три смарагди, той поштиво пропускає трійцю в будинок. Вони потрапляють до кімнати, в якій повно покупців та продавців.

Головуючий. Шановні пані та панове. За двадцять хвилин аукціон розпочнеться. Пропоную до оголошення лотів познайомитись одне з одним за коктейлем.

Учасники аукціону піднімаються, офіціанти розносять напої, всі спілкуються невимушено та дружньо. Льоня прогулюється і слухає розмови.

Перший чоловік. Ви чули, що в Архангельській області відкрили новий алмазний район? Тому суттєвого подорожчання діамантів очікувати не доводиться. Конкуренція між продавцями завжди призводить до здешевлення. І будьте обережними з дилерами. Можете отримати кота в мішку. Відсутність прозорих і зрозумілих правил обігу коштовностей перегріває ціни. Потім приїжджаєш продавати камінці через світові діамантові центри – до Антверпену чи Мумбаї – і розумієш, що втрачаєш...

Другий чоловік. Так, до інтеграції в світові ринки нам далеко...

Льоня (втручається в бесіду). Перепрошую. Я в діамантовій справі початківець, а ви, бачу, давно. Не могли б ви мені пояснити інвестиційну привабливість камінців? Ну там, контрольованість, здатність до збереження, ліквідність, доходність...

Другий чоловік. Без проблем! Як інвестор Ви маєте знати, що чим більше в одному камені каратів, тим вартість одного карата збільшується. Так, один карат в камінці-"однокаратнику" вартуватиме 7 тисяч євро, але карат у "двокаратнику" коштуватиме вже 10 тисяч євро. В дясятикаратному камені ціна може доходити до 100 тисяч за карат! Такий камінець вміщується в кишені. А як прирівняти його до еквівалента золота, то Вам довелося б тягати з собою майже 30 кг!

Перший чоловік. Щодо контрольованості – інвестуйте лише в сертифіковані та помічені лазером діаманти! Найбільш стабільне зростання в перспективі дають діаманти вагою більше 1 карата, без кольору, з середніми показниками чистоти. Каміння розміром менше карату зростає повільніше. Каміння вагою 5-7 каратів зростає швидше, ціна одного може сягати...

Другий чоловік...але покупець на них на дорозі не валяється, самі розумієте. Те ж стосується й діамантів фантазійних кольорів. Тобто різнокольорових. Вони ще швидше зростають в ціні – на рік так дають по 75-100%.

Перший чоловік. Але клопоту з ними...не кажучи вже про шалений розмір стартової інвестиції...

Льоня. А вплив коливання цін, інфляційних процесів?...

Другий чоловік. Ого, не такий Ви вже й новачок! Камінці є консервативним інструментом. Наприклад, з початком кризи ціни на них впали лише на 5-7%. Інші інструменти знецінилися значно більше!

Перший чоловік. На діамантах важко заробити...

Другий чоловік...але рятувати гроші від інфляції з їхньою допомогою – те, що треба! Ми маємо цілком достовірні відомості, що алмазні родовища почнуть вичерпуватися через 15-20 років, тому "діамантова інфляція" нам не загрожує...

Перший чоловік. Вас цікавила доходність діамантів? Це, як правило, довга інвестиція. В Європі до інвестицій в камінці почали звертатися лише в 70-х минулого століття. До цього діамантові капіталовкладення практикували лише американці. За останнє десятиліття діаманти в один-два карати стабільно зростали в ціні в середньому навіть на 5-10% на рік. Але чого приховувати: спостерігалися й періоди повної стагнації!

Другий чоловік. Так. Але потім було зростання!

Перший чоловік. Не перебільшуйте його значення! Приріст вартості у 15% річних – це видатний результат!

Другий чоловік. Між іншим, у передкризові 2007-2008 роки ціни на великі екземпляри злетіли більш ніж на 60%!!!

Перший чоловік. Ситуативно. Тому що люди з гарною інтуїцією таким чином готувалися до кризи...

Другий чоловік. Зараз уряди більшості країн, рятуючи свої фінансові системи, накачують їх грошовою масою. Чим це завершиться? Інфляцією основних світових валют! А діаманти під час інфляції, катаклізмів, війн та революцій завжди дорожчають. Вони – просто ідеальний засіб збереження вартості!

Дама з папіроскою (долучається до співбесідників). А от я вкладаю в ювелірні вироби!

Перший чоловік. Кожен вправі обирати свою стратегію. Але купувати прикраси заради інвестування не дуже зручно. До вартості камінчика додається вартість оправи, робота ювеліра, тобто художня цінність. Інколи вона може перевищувати в рази вартість самого каменя. Але з часом смаки змінюються. Стабільний прибуток можуть принести хіба що антикварні екземпляри. Експерти радять звертати увагу на російські вироби 19-го і початку 20-го століття, або ж західноєвропейські, що датуються 18 століттям. Щоправда, є небезпека потрапити на дефектне каміння, що приховується під шляхетною оправою. Тоді окупити інвестицію і не мрій!... Я переконаний, що надійніше придбавати неоправлені камені... Якщо придбання неоправленого каменя – довга інвестиція, то придбання ювелірного виробу – це ще довша інвестиція та й з більш невизначеним результатом...

Другий чоловік. Не забувайте, що рекомендована сума інвестиції у ювелірний виріб починається з 50 тисяч доларів, а мінімальна вартість однієї прикраси, що здатна принести своєму володарю прибуток з наступного перепродажу, складає приблизно 8-9 тисяч.

Дама з папіроскою. Але ви забуваєте про моду! Фешн-тренди нерідко варті дорогого! В Європі алмази вже ніхто не купує! В моді червоне дорогоцінне каміння – рубін, гранат, шпінель або лал. П'ять років тому був бум на смарагди.

Льоня. А зараз на смарагди бум є?

Дама з папіроскою. Зараз смарагди – це відстій! (незадоволено пихкає димом і йде).

Льоня. Так усе ж таки: можна використовувати коштовне каміння в якості спекулятивного інструменту?

Перший і другий чоловік (одноголосно). Звичайно, ні!!!

Перший чоловік. Як інвестор, Ви знаєте, що найбільш популярними є інвестиції в інструменти, що "працюють" на вас протягом 3-5 років. Коштовне каміння, в силу специфіки ринку, його низької ліквідності, – "спрацьовує" на вас, як правило, не раніше, ніж через 7-10 років.

Другий чоловік. Кожному своє...

Головуючий. Шановні пані та панове! Сподіваюсь, ви мали вдосталь часу, аби плідно поспілкуватися. Запрошуємо на оголошення сьогоднішніх лотів!

Слідчий Тямущий (виймає з кишені пістолет і стріляє в стелю). Ані руш! Всім стояти! Всі арештовані! Аукціон не законний!!! Учасники аукціону повинні мати ліцензію Мінфіну на здійснення операцій з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням. А фізособи взагалі можуть брати участь в аукціоні, тільки скориставшись послугами біржових брокерів!!! Всім виходити з приміщення по одному з піднятими вгору руками!

Гоша Донецький ховається під стіл. Льоня з Філею під пахвою швидко пробирається до виходу. Хтось із секьюріті вправно обеззброює Тямущого, той непритомніє від легкого удару, його виносять. Головуючий вибачається перед шляхетним товариством, всі розсаджуються по місцях, починають оголошення лотів.

Темна заміська вулиця.

Льоня повільно йде, замислившись. На плечі в нього сидить Філя.

Філя. Цікавий був день... насичений...

Льоня. Я хвилююся за Тямущого.

Філя. Завтра він прокинеться вранці на лавочці в парку. І ніколи не зможе згадати точно адреси того будинку. Про нас з тобою він теж забуде – я стер з його пам'яті деякі епізоди...

Льоня. А з інвестиціями що? (розглядає свої смарагди). Чув? В Європі – відстій...

(Продовження в наступному пості)

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

25 років без Моісея. Частина ХІ

Чи обов'язкова накопичувальна пенсійна система, чи особові інвестиційні та пенсійні рахунки, чи "румунський" інвестиційний фонд – це все приклади інклюзивних економічних інститутів, які дозволять Україні створити вектор європейського (інклюзивного) розвитку...

25 років без Моісея. Частина Х

В попередній частині про таке: як екстрактивні інститути нівелюють значення фондового ринку, як для інвесторів, так і для емітентів; як включити населення до інвестування та змінити екстрактивне мислення емітентів...

25 років без Моісея. Частина ІХ

В попередній частині я вже звертав Вашу увагу до проблем емітентів на українському фондовому ринку. Вони були створені переважно в процесі масової приватизації, що обумовило непрозорість формування їх фінансових результатів та дуже обмежену кількість їх акцій у біржовому обороті...

25 років без Моісея. Частина VІІI

В попередній частині про таке: суспільство має вірити у силу самоорганізації; проблеми багатовекторності; системна інтоксикація російськими екстрактивними інститутами; пам'ятник від вдячних українців Стійкий економічний розвиток можливий тільки в умовах постійних творчих деструкцій, постійних інноваційних змін відповідних інститутів...

25 років без Моісея. Частина VІI

В попередній частині про таке: чому економічна велич Венеції залишилась у минулому; передумови успішності переходу до інклюзивності; як цифрова революція збільшує трансформаційний потенціал України...

25 років без Моісея. Частина VІ

В попередній частині про таке: фондовий ринок як індикатор інституційного стану країни; Помаранчева революція як невдала спроба розірвати порочне коло екстрактивних інститутів; генезис громадянського суспільства...