Ігор Попов Народний депутат України, фракція РПЛ, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Парламент на екваторі: реформи процедур чи дострокові вибори.

20 квітня 2017, 11:55

Верховна Рада восьмого скликання відпрацювала половину від відведеного Конституцією терміну. Останнім часом результати її роботи відрізняються кожного окремого пленарного дня: то приймається два десятки законів, то протягом дня пусті дебати і відсутність результату на виході. Остання тенденція, до прикладу, була чітко помітна при провалі формування Рахункової Палати, коли не домовилися між собою коаліційні фракції, або відхилення закону про Конституційний Суд, який закріплював вплив Президента на цю інституцію.

Цього тижня з черговим візитом до Києва прибув Пет Кокс – автор доповіді щодо реформи Верховної Ради, у компанії з делегацією досвідчених європейських політиків. Разом з українськими депутатами та за модерації спікера обговорили, що потрібно змінювати в роботі Ради і що реально зробити найближчим часом.

Перша проблема – несистемність у співпраці з урядом. На жаль, часто серйозні законопроекти вносяться занадто швидко, часу на вивчення не вистачає, приймаються за скороченою процедурою, потім приходиться ще півроку виправляти помилки. У нас підвисли реформи охорони здоров'я і освіти, на підході подання проекту Пенсійної реформи. Останню чомусь уже погодили з МВФ, але не з українським парламентом. За європейською традицією, перед поданням системного законопроекту уряд презентує спочатку "білу книгу" – концепцію реформи з основними положеннями, і лише після обговорень і консультацій пише текст законопроекту. Чинний уряд взявся перейти саме на такий цикл роботи, за кілька місяців очікуємо першу "білу книгу". Депутати, зі свого боку, на реальних прикладах показують роботу повного циклу публічної політики в рамках міжфракційного об'єднання.

Наступна проблема – відсутність коаліції в цьому парламенті в цей момент, в підсумку рішення приймаються або в результаті торгів, або проходять голосування, які об'єднують зал – тобто "про все хороше". Робоча група в законопроекті 5522 запропонувала в тому числі зміни до Регламенту, які роз'ясняють ряд спірних моментів щодо того, що називається коаліцією, як з неї виходити, і коли вважати її існування припиненим. Проект відіслали на оцінку до Венеціанської комісії.

Статус опозиції поки вирішили врегульовувати не окремим законом, а точковими змінами до чинних процедур. На мою думку, головна роль опозиції – не участь у розподілі посад, а отримання дієвих механізмів контролю за владою, можливостей для дебатів з урядом та презентація альтернативних проектів рішень.

Найближчим часом розробимо законопроект про реформу "години запитань до уряду". Замість лекції міністра і десятка запитань – збільшимо тривалість спілкування, зробимо форму реальних дебатів (а не "конкретне питання – загальна відповідь") із гарантією прав опозиції висловити всі свої зауваження. З чинним урядом цілком можливо започаткувати саме таку форму діалогу.

Будемо змінювати роль комітетів. Є готовий законопроект 6256 про зменшення їх кількості до 20, і щоб предмети відання, як правило, відповідали повноваженням одного міністерства. Обговорюється питання окремо виділити комітети з питань регламенту чи бюджету, проте уникнути створення комітетів "під хорошу людину", а не під функцію. Є шанс при об'єднанні комітетів уникнути ситуації, коли в деякі комітети записалося по 6 депутатів, питань для розгляду майже немає, реальна політика не виробляється.

Так само готується зміна системи розподілу посад голів комітетів. Пропонований європейцями метод Д'Ондта в українських реаліях віддає керівні посади в усіх ключових комітетах найбільшій фракції, тому більше реальним є застосування метода Сент-Лагю, який застерігає і інтереси малих фракцій, які як правило є фракціями опозиції. Не виключено, що для забезпечення результативності роботи комітетів кворум 50%+1 буде скасовано хоча би для комітетів. Проблема явки депутатів є гострою, в деяких комітетах черга законопроектів на розгляд сформована із сотень документів.

Законопроекти про тимчасові слідчі комісії Верховної ради та про вибори народних депутатів за відкритими списками поки не мають політичної підтримки і тому не обговорюються. Хоча, їх прийняття однозначно збільшить ефективність роботи парламенту.

Покращити роботу парламенту можна не лише змінами до Регламенту чи Конституції. Вже зараз можна і потрібно призначити голів комітетів в 6 комітетах де до цього часу роботу координують в.о. Пора затвердити кошторис Верховної Ради на 2017 і призначити керівника апарату, бо останні роки на цій посаді знову таки в.о., у нас уже скоро половина топ-посадовців або в.о. будуть, або з простроченими термінами повноважень. Навести порядок у фракціях із явкою депутатів, щоб не приходилося по 10 разів ставити на голосування питання, поки всі кнопкодави поховаються під балконом.

Не зважаючи на розбіжності і антагонізм у політичних позиціях, діалог щодо роботи парламенту необхідний, і він буде продовжений. Навіть без Кокса.

Коментарі — 16
Spirito _ 09.10.2017 13:55
IP: 93.74.43.---
Київ чекають термінові дебати в ПАРЄ по 7 ст. мовного закону.
Західні партнери шукають додаткових приводів для зняття санкцій з РФ?
Чи й запровадження санкцій проти України,щоб тільки навіть не вести мову
про війну РФ проти України,а головне про її припинення.
-На Кремль ТБ заявили про приєднання Донбасу до Росії (відео)
...Російська сторона не вирішила для себе виводити війська чи ні, -
-Знову про п"яту колону... – стаття
в Європі та Україні -
- Головуючий ПАРЄ: росіяни створили безпрецедентні проблеми для Ради Європи
...влітку Росія призупинила перерахування коштів...-
(Тому ключовою темою має бути питання військової агресії РФ проти України.
І невиконання РФ Мінськ-1.)
-"Ми не пробачимо":Українець осадив російського пропагандиста в ефірі Кремль ТБ (відео)
..."Ми захищаємо свою країну...-
-Село на Луганщині між двох світів війни.Мешканці Новоолександрівки просяться в Україну-
Раніше люди з Пікуз передали ОБСЄ лист з вимогою про виведення з їх села "ихтамнет".
Лидия Плита _ 16.09.2017 21:53
IP: 130.180.208.---
Валентира Ясенова:
імпічмент кому? самим собі? хто його запровадить? хто забезпечить збір голосів? ота ЦВК з переляканим головою, який давно маріонеткою є в руках тих, кого тим імпічментом злякати хочемо?
Лидия Плита _ 16.09.2017 21:46
IP: 130.180.208.---
як не реформуй ту раду, нічого не зміниться без повернення права бути обраним до ВРУ розумним і чесним людям. парламентська республіка – це добре. але ж той парламент по-людському треба обрати.
треба міняти закон про вибори.
от тільки як той закон змінити у нинішній раді з молодшими добкінами, з хомутинниками, з дітками можновладців, з підлабузниками так званої еліти, яка розбагатіла в дев яностих, коли людей обирали до нитки, а тепер їм же гроші з бюджету виділяють, знову нас грабуючи отими непідйомними податками?.
а якщо не рада мінятиме закон про вибори, а майдан?. заодно і від охендовських у ЦВК позбавимось. пам ятаєте ж як раду майдана обирали? от зберімось тільки з однією метою: закон про вибори розробимо, приймемо нову ЦВК оберемо і розійдемось на нові вибори. нехай це маячнею комусь здається, але без участі громадян тут не обійтись. і не треба шин, не треба шуму, не треба піддаватись провокаціям. тільки закон про вибори і нова ЦВК. цивілізовано проблему вирішимо.
Spirito _ 16.09.2017 14:00
IP: 93.74.43.---
2. – "Вернулся человек с войны,собрались гости,а он говорит: "Вот что эта сволочь усатая делает!"
Кто-то донес,его арестовали,и ему позвонил Сталин и спросил,кого он имел в виду.
"Гитлера,конечно." Сталин потребовал передать трубку следователю и уже ему говорит: "Слушайте,
а вы кого имели в виду,когда его арестовывали?". – анекдот из статьи
Эксперты специального назначения
Выполнят любой заказ на приговор,найдут все,что нужно -
Країна 25 років жила по тих законах,які приймала влада.
- Банки будуть перевіряти клієнтів по-новому.
Що треба про це знати – стаття
Spirito _ 16.09.2017 13:03
IP: 93.74.43.---
- Не треба нам розповідати,якою мовою навчати дітей – Береза про реакцію Росії та Угорщини – (відео)
...у нас довго була русифікація країни.,
...є питання відношення угорських прикордонників при перетині кордону.,
...багато політиків живуть "в теплій інформаційній ванні" -
- "Ми не змушуємо Україну вибирати між Росією і Європою", - Расмуссен
...в економічних питаннях.-
(вибір зробила війна РФ проти України,а їх "європа" підтримала безальтернативність
мінських домовленостей)
Spirito _ 15.09.2017 15:48
IP: 93.74.43.---
...деокупація Донбасу з визнанням Заходу РФ як сторони війни.
Тоді й миротворці можуть не знадобитися.
Валентира Ясенова _ 27.05.2017 14:13
IP: 104.199.44.---
ГОЛОВНЕ – ІМПІЧМЕНТ
Вова Тур _ 21.04.2017 18:34
IP: 93.78.158.---
Дуже багато написано, та і так зрозуміло, що ці злодії бояться виборів і все працюють, працюють, працюють...
Volodymyr Tonkoshkur _ 21.04.2017 17:20
IP: 94.244.37.---
Ви...сти дуже боїтеся виборів, бо таким попорастам більше ніколи не стати депутатами.Тому сосіть і лизте дальше ляшківц.
Елена Величко _ 21.04.2017 12:20
IP: 178.95.130.---
Автору. Щоб ви,депутати, там не робили у комітетах – нічого не вийде без Загального економічного плану.
План- то продукт не розрізнених комітетів,а продукт комунікації усіх ланок та повинен зв"язати розвиток з банками,показати технологію та розподіл,вивести необхідні податкитта базу розвитку та інше.
От Вам приклад,при УРСР, великі підприємства платили податок з прибутку у бюджет та з нього платили
вчителям,розвивали науку та медицину,відкривали нові підприємтва. Наразі великі підприємсттва роздали,
та прибуток використовують на свій гаманець, тобто НЕМА ніякої бази для розвитку.
Елена Величко _ 21.04.2017 12:14
IP: 178.95.130.---
Logic2009:
А що він Пророк, цей поет? А я скажу,що коли земля продається та ще й у таких умовах, що громадянам не дали законне – то є ситуація, коли й люди продаються так само.
Logic2009 _ 21.04.2017 08:01
IP: 91.196.177.---
Viktor Golubitsky:
Есть земля – есть народ. Нет земли – нет народа. Как можно продавать то, что Всевышний дал бесплатно?
Вам давним-давно відповів депутат-поет Петро Осадчук.
Не маю точної цитати. Він віршованно висловився, що якщо земля не
є товаром, то товаром стають люди, які цю землю обробляють.
Viktor Golubitsky _ 20.04.2017 19:26
IP: 193.107.130.---
Есть земля – есть народ. Нет земли – нет народа. Как можно продавать то, что Всевышний дал бесплатно?
mihaylenco _ 20.04.2017 14:23
IP: 93.171.73.---
Зараз треба не реформи проводити, а порядок наводити.
Andrey Kononenko _ 20.04.2017 13:41
IP: 188.163.73.---
Будемо змінювати роль комітетів. Є готовий законопроект 6256 про зменшення їх кількості до 20, і щоб предмети відання, як правило, відповідали повноваженням одного міністерства.
-
Более того, эти специализированные на министерствах комитеты и должны заниматься реформированием своих министерств, а не министры.
Dmitry Polishchuk _ 20.04.2017 12:51
IP: 87.244.172.---
Думаю, что Украину спасёт только Коалиция Гражданского Доверия, которую необходимо создать в самое ближайшее время. Соответствующая группа уже создана, и идёт работа по созданию Совета Коалиции.
ONLINE
Свобода слова541 Aтака Путіна1098 Уряд реформ291 Корупція1052 Україна та Європа882
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter