Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

''Залізна завіса'' відкрита: розпочато розслідування комуністичних злочинів

18 грудня 2017, 20:48

13 грудня у Празі орган досудового слідства Баварської держави у Мюнхені (LKA München) розпочав розслідування за фактами вбивств німецьких громадян на "Залізній завісі" у колишній Чехословаччині. Відповідну заяву про злочин було подано Європейською платформою пам'яті та сумління у серпні 2016 р. разом з Генеральним прокурором ФРН.

Вперше Німеччина розслідує факти вбивств власних громадян за кордоном у часи комунізму, і так само вперше розслідування проводиться іншою країною, що стосується комуністичних високопосадовців колишньої Чехословаччини.

У серпні 2016 р. Європейська платформа пам'яті та сумління спільно з Генеральним прокурором ФРН подала заяву про злочин щодо п'яти епізодів, які стосуються вбивств німецьких громадян на кордоні Чехословаччини із Федеративною Республікою Німеччина та Австрією у часи комунізму. Пізніше німецький федеральний суд вирішив, що розслідування має здійснювати влада Баварії. За останніми даними слідство проводитиме Орган досудового слідства Баварської держави у Мюнхені (Landeskriminalamt in München).

Платформі вдалося встановити щонайменше 67 досі живих осіб, які є відповідальними за смерть утікачів. На чолі усього ланцюжка знаходилися останні живі члени політбюро Комуністичної партії Чехословаччини Мілош Якеш (Milouš Jakeš), Любомир Штругаль (Lubomír Štrougal) і Петер Цолотка (Peter Colotka). Однією з жертв став 18-річний Хартмут Тауц (Hartmut Tauz), на якого натравили собак прикордонної варти на кордоні з Австрією та залишили помирати, не надавши медичної допомоги, у серпні 1986 року.

"Ми дуже раді, що Платформа пише юридичну історію, – каже Ніла Вінкельман, керуючий директор Платформи. – Досі з 1989 року Німеччина ніколи не розслідувала факти убивств утікачів з колишньої НДР [Німецької Демократичної Республіки] на "Залізній завісі" у країнах так званого Східного блоку. Так само, жодна країна ніколи не переслідувала комуністичних злочинців з іншої держави. Це означає, що нарешті невидимі межі колишнього Східного блоку подолано, і правосуддя стає все більш і більш загальною цінністю".

Відзначу, що Європейська платформа пам'яті та сумління – це міжнародний проект, який досліджує злочини тоталітарних режимів у Європі в XX столітті. Проект створений 14 жовтня 2011 року в Празі під час саміту прем'єр-міністрів Вишеградської групи. Від України членами Платформи є Український інститут національної пам'яті, Національний музей "Меморіал жертв Голодомору", Центр досліджень визвольного руху, Меджліс кримськотатарського народу і Громадська організація "Фонд збереження історії Майдану".

Нагадаю, що один із проектів Платформи Justice 2.0 має за мету виявити ще живих організаторів та виконавців комуністичних злочинів у країнах Східної та Центральної Європи у період після Другої світової війни, забезпечення порушення та розслідування кримінальних справ проти цих осіб та їх притягнення до відповідальності.

Коментарі — 135
Mykola Fedoriy _ 22.12.2017 18:51
IP: 46.133.120.---
Поправка...російську агресію...
Mykola Fedoriy _ 22.12.2017 18:49
IP: 46.133.120.---
Олег Кара:
Нащо ви оправдовуєш російсьеу агоемвю?...Ти тут іх прислужник і агітатор?...Під час війни за такі діі віддають під трибунал...
Вадим Криничний _ 22.12.2017 17:49
IP: 89.252.61.---
LYCIV_OLGA:
LYCIV_OLGA:
Олег Кара:
Олежка Кара, и за что Бог тебя ТАК покарав???...
Какой Гузар?...Какая "відмашка"??...Какие "водопади"???...
ТЫ О ЧЁМ???!!!...
Ты – не просто сумасшедший, ТЫ – НЕВМЕНЯЕМЫЙ СУМАСШЕДШИЙ!
Шановна Ольго та дописувачі, давайте назвемо цього "нєвмєняємого" скорочено (кодова клікуха) – ШИЗІК. А так як він довгий час називав себе Юрій Шило, і його справжнє імя Юрій, то – Юрій Шизік.
LYCIV_OLGA _ 21.12.2017 18:22
IP: 104.155.29.---
Олег Кара:
LYCIV_OLGA _скреннее (!) огромное (!!) спасибо (!!!) за дачу таких наглядных доказательств твоей дикой животной ненависти к части Украины ****

От мене досі дивує ФАКТ: коли ви, підляшки за відмашкою Л.Гузара спрямували з 2005 року на нас, справжніх українців водоспади "манкуртів, яничарів, малоросів, хАхлів, меншовартих" – ЯК ПРИТОМНА ЛЮДИНА МОЖЕ РОЗРАХОВУВАТИ, ЩО ОТРИМАЄ У ВІДПОВІДЬ ЩОСЬ ІНШЕ, НІЖ ТАКА Ж НЕНАВІСТЬ?!
Щоправда, після того, як запанувати в Україні згідно з планом Гузарів в вас зходу не вийшло – він дав відмашку цей водоспад припинити в 2014 році...
АЛЕ ВІРИ ВАМ ВЖЕ НЕМАЄ, ПАНОВЕ "БІЛЬШОВАРТІ"...
Олежка Кара, и за что Бог тебя ТАК покарав???...

Какой Гузар?...Какая "відмашка"??...Какие "водопади"???...
ТЫ О ЧЁМ???!!!...
Ты – не просто сумасшедший, ТЫ – НЕВМЕНЯЕМЫЙ СУМАСШЕДШИЙ!
Людмила Казначеєва _ 21.12.2017 14:14
IP: 5.57.69.---
Моя повага автору і вдячність за всебічний історичний аналіз.
Людмила Казначеєва _ 21.12.2017 14:03
IP: 5.57.69.---
Людмила Казначеєва ·
Ганьба гібридній кремлівській війні! Загарбницька війна – це найвища ступінь насильства. Кара неминуча. Брехлива московія всюди влазе. Увага НАМ І ВЛАДІ: назва "Московська церква в Україні", а не "Українська церква МП"!!! Назва " Укр. церква МП" – доречна тільки в Росії, але ж там ні укр. мови, ні укр церкви не може існувати...Не треба нас дурити – тут є "МОСК, ЦЕРКВА В УКРАЇНІ.". При правильній назві віруючим МП стане ясно, за яку державу і за чиїх вояків там моляться, і чому ведуть антиукраїнські проповіді /прочитайте, також,ворожого Агафангела в Одесі/, чому відмовляються відспівувати наших захисників загиблих в АТО, відспівувати спочилих українською мовою. Дай, Боже, нам і владі доброчесно, успішно виконувать обов"язки в важкий час оборонної війни з агресивною Москвою!
LYCIV_OLGA _ 21.12.2017 13:45
IP: 35.195.76.---
Олег Кара:
LYCIV_OLGA:
Яке племя карпатських команчей, така в нього і скво-"інтелектуалка", породілля смердючих схронів та гвалтування п"яними в чіп (бо інакше в них на таку радість не встав би) польских панів...
Хто ти є насправді? Генами – ляшка, бо польскі пани мали "право першої ночі", вірою – напівляшка, бо батьківську ви зрадили ще в 1596 році, менталітетом – дика команчська скво, культурою – відповідно...
Искреннее (!) огромное (!!) спасибо (!!!) за дачу таких наглядных доказательств твоей дикой животной ненависти к части Украины и стойких параноидальных галлюцинаций на почве мании преследования "западенцами"!
Так держать! Главное – "ни в чём себе не отказывай"; больше злобы, больше желчи, больше зубовного скрежета. (Только – смотри – не удавись!) И пусть все видят КТО (и КАКОЙ ОН), который поддерживает "русский мир" в Украине.
Как агитатор против "русского мира" – ты – незаменим!
Спасибо тебе за это.
LYCIV_OLGA _ 20.12.2017 22:09
IP: 104.155.117.---
Олег Кара:
Именно твоё слабоумие и не позволяет тебе отличать обычную разговорную и вполне литературную речь от "площадной ругани"!
Я же не зря называю тебя местным (сайтовским) дурачком (сумасшедшим); и ты сам это всё время подтверждаешь!
Молодец!
LYCIV_OLGA _ 20.12.2017 20:49
IP: 35.187.20.---
QUOTE]Олег Кара:
...есть ли смысл соревноваться в площадной брани с Олечкой Луцив-Сидоровой?! НАВЕРНОЕ, НЕТ...
Я тебе уже в ТРЕТИЙ раз пишу, а до тебя, бедолаги – всё "не доходит" (!):
1. Именно потому, что ты являешься весьма характерным (показательным) местным дурачком (сайтовским сумасшедшим) ты не в состоянии заметить и понять, что никакой Олечки Луцив-Сидоровой тут нет! Есть – LYCIV_OLGA!
(А ты – безродный аноним – неизвестно кто, без роду и племени, и без аккаунта на Facebook)
2. Именно потому, что ты являешься ярким сайтовским сумасшедшим (местным дурачком) ты не в состоянии заметить и понять, что никакой "площадной бранью" я не пользуюсь и ни с кем в ней не "соревнуюсь". (Это – твои галлюцинации)
А свои эпитеты о тебе я ВСЕГДА (!) основываю на цитатах из твоего параноидального бреда...

В общем – лечиться тебе, "милок", надобно!...
Но, – если уж, ты ТАК хочешь, раз тебе – извращенцу – ЭТО так нравится, – "макайся" сам в "своё" и дальше!...
Roman Gall _ 20.12.2017 14:53
IP: 35.195.152.---
Orest Jj:
Только две страны против резолюции ООН по борьбе с нацизмом это США и Украина.
- фашисты однако!.
Идеи национал-социалистической Германии и идеи ноВой России едины.
Б.Каминский,бригадефюрер СС,палач и мародёр Варшавы.

"Нет ничего страшнее русского фашизма"
Мих.Швыдкой,Масква,экс министр

Балда,а почему США и Украина были против резолюции ООН?Потому шо не было конкретики.И какой?
Не были названы оголтелые последоватили германского нацизма.И кто же они?Это русский и еврейский фашизм.

А кто в русский мир не хочет,
Того фашистом или
Террористом назовут
И на него войнОй пойдут.

Русский фашизм не пройдёт!
Orest Jj _ 20.12.2017 12:36
IP: 35.195.121.---
Только две страны против резолюции ООН по борьбе с нацизмом это США и Украина.
- фашисты однако!.
LYCIV_OLGA _ 20.12.2017 11:44
IP: 35.195.70.---
Олег Кара:
(окончание)
...Предположу (заметь – только "предположу", в отличии от тебя), что ЭТО – последствия какой-то твоей давней психологической травмы (может – даже детской, "в одиннадцать лет")...когда тебя лишили невинности (естественно – неестественным способом) и однообразно (возможно – в одной и той же однообразной обстановке) ЭТО повторяли... какие-то подонки с запада Украины, чем и объясняется твоя теперешняя стойкая антигаличанская паранойя...

...Или буду вынуждена обсудить с тобой, что зрение у тебя совсем негодное, из-за чего ты не видишь, что это медицинская карточка твоей матери...

В принципе – ты можешь и выбрать, но в любом случае – хорошенечко думай – что и о чём тебе писать!
LYCIV_OLGA _ 20.12.2017 11:42
IP: 35.195.88.---
Олег Кара:
Logic2009:
...алкогольный делирий, прогрессирующее слабоумие, брутализация личности, склонность к извращениям...
ОПЯТЬ СОБСТВЕННЫЙ ДИАГНОЗ ПЕРЕПИСЫВАЕШЬ?...В одной только этой теме – 7 (семь) раз (!!!) в течении дня – в 10:22, 10:46, 13:32, 15:53, 18:05, 18:06, 23:19!... "Пластинку заело"?...
Только, голубчик, хорошенько подумай прежде чем фантазировать, а потом пытаться "остроумить" – что ты это всё с моей карточки списываешь!...
Не то, – следуя твоему же примеру, –

Олег Кара:
LYCIV_OLGA:
Олечка, ты однообразна и занудна до сведения скул... Примерно, как заправка солдатских коек в бережанских казармах, где ты рассталась с невинностью в одиннадцать лет.
– буду просто ВЫНУЖДЕНА ответить тебе примерно так же –
- Да нет, Олежка, ЭТО – ТЫ (!) – однообразен и зануден со своими повторениями...
(см.окончание)
Roman Gall _ 20.12.2017 09:36
IP: 95.215.156.---
поправляюсь; учить
Orest Jj _ 20.12.2017 09:35
IP: 35.195.250.---
Roman Gall:
Робота включили.
Roman Gall _ 20.12.2017 09:13
IP: 95.215.156.---
ВСЕМ адикВатным из улускОй изБушки на каиНоническом понИятном языке.

"Нет ничего страшнее русского фашизма".
Мих.Швыдкой,Масква,экс министр

Балда,гляди все стремятся жить, как живут американцы.А чем живёт Россия? Стекломоем,боярышником...
И к чему она стремится?Дабы так жил и весь мир.

Ни стыда,ни совести,ни чести-
Нагло хрюкнув,руССкая свинья
Мир учит берётся с ноВой спесью,
Штатам набивается в друзья.
Ирка Иркина
ЗашИбись!
Orest Jj _ 20.12.2017 08:34
IP: 35.187.76.---
Logic2009:
Олег Кара:
"Проффесіонал" занюханий, скільки би не демонстрували свою обізнаність,
нікчемою були і залишаєтесь.
Про "Боінг" брехали, про події на Донбасі брешете.
Копіпастити багато розуму непотрібно.
Російський шовінізм так і пре.
Шляпу їсти тренуйтесь, а до мене не пристають образи старого
нікчеми, який марить алкоголем яз Семижоп Взадов їжею.
Уже все знают, Боинг сбили по приказу Порошенко, ждут только разрешения Трапма на оглашение этой правды.
Logic2009 _ 20.12.2017 07:55
IP: 91.196.177.---
Олег Кара:
"Проффесіонал" занюханий, скільки би не демонстрували свою обізнаність,
нікчемою були і залишаєтесь.
Про "Боінг" брехали, про події на Донбасі брешете.
Копіпастити багато розуму непотрібно.
Російський шовінізм так і пре.
Шляпу їсти тренуйтесь, а до мене не пристають образи старого
нікчеми, який марить алкоголем яз Семижоп Взадов їжею.
Olga Ermolova _ 20.12.2017 02:49
IP: 213.154.213.---
Дискриминация?
Logic2009 _ 19.12.2017 23:07
IP: 91.196.178.---
Олег Кара:
А ДЕ ТУТ УКРАЇНА?
Геббельс Харківський, Вас носом тикають у Вашу брехню і демагогію,
а Ви все перекручуєте.
Шляпу їсти тренуйтесь, проффесіонал.
Скоро все буде – і зброя і про Боінг.
robinn _ 19.12.2017 20:57
IP: 104.198.76.---
Roman Gall:
встреча на висшем уровне

ipic.su/7yxsuu

Меркель каждий раз меняєт труси...
robinn _ 19.12.2017 20:52
IP: 35.196.214.---
Roman Gall:
robinn:
Олег Кара:
Orest Jj:

Лучше идти на поводке с Америкой,но идти,чем сидеть на каиНонической цепи у Масквы!

.
кстаті о собачках.

ipic.su/7yxsuc

Меркель смертельно боїтся собак, била покусана в детстве.
Окурок на каждую с ней встречу приводит свою собачку...
_ABM_ _ 19.12.2017 20:52
IP: 77.123.77.---
Orest Jj-Запердоленко:
...
- сами то они тупые как сибирские валенки!
Запердоленко, специально для тебя про 100% сибирские валенки.
youtube.com/watch?v=Tjf2DxUXak8
Roman Gall _ 19.12.2017 20:40
IP: 91.200.113.---
robinn:
Олег Кара:
Orest Jj:

Лучше идти на поводке с Америкой,но идти,чем сидеть на каиНонической цепи у Масквы!

Ми на відміну від наших багатьох партнерів ні-ка-да не втручаемся у внутрішні політичні процеси в інших країнах.Це один із принципів нашої роБоти
13.06.2017 Путін-Оліверу Стоуну
Путін про Україну;
"Мы не позволим Киеву уничтожить всех его политических оппонентов."

СМЕРТЬ русским фашистам!

Из далека долго
Течёт брехня Волгой,
Конца и края нет...
robinn _ 19.12.2017 20:21
IP: 35.224.21.---
Олег Кара:
Віктор Петренко:
Олег Кара:

т США?
А ДЕ ТУТ УКРАЇНА?
Олег Кара в ігноре...)))
ONLINE
Україна та Європа891 Корупція1068 Уряд реформ296 Aтака Путіна1104 Свобода слова543
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter