ПРОЩЕННЯ – ОСНОВОПОЛОЖНА ЦІННІСТЬ В ХРИСТИЯНСЬКОМУ ДЕМОКРАТИЧНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
В попередніх дописах були розглянуті питання християнських демократичних цінностей (Част. 1, Част.2, Част. 3, Част. 4) та милосердя.
Сьогодні розглянемо питання прощення як основоположної цінності в християнському демократичному суспільстві.
В українській мові основними синонімами слова "прощення" є такі слова: пробачення, вибачення, помилування.
Біблія вчить християн пробачати ближньому.
Сам Господь Бог дає людям чітку настанову щодо прощення ближнього:
"Петро приступив тоді та запитався Його [Ісуса Христа]: Господи, скільки разів брат мій [ближній] може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз? Ісус промовляє до нього: Не кажу тобі до семи раз, але аж до семидесяти раз по семи!" (Від Матвія 18:21,22).
Пробачаючи ближньому, людина вчиняє у відповідності до слова Божого і, таким чином, наближає себе до прощення від Бога:
"Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець. А коли ви не будете людям прощати, то й Отець ваш не простить вам прогріхів ваших." (Від Матвія 6:14,15);
"Блаженні, кому прощені беззаконня, і кому прикриті гріхи. Блаженна людина, якій Господь не порахує гріха!" (До Римлян 4:7,8).
Так само, пробачаючи ближньому, людина може розраховувати, що й інші пробачать цій людині її недобрі справи. І, навпаки, людина злопам'ятна, горда і надмірно принципова може зіштовхнутися з аналогічним ставленням до себе з боку оточуючих. Є дуже вдала приказка: "Що посієш – те й пожнеш!".
Сучасна демократія реалізовує цінність прощення в різних формах. Так, в розвинутих демократичних країнах скасована смертна кара навіть для убивць. Засуджених осіб, у тому числі й до довічного ув'язнення, може бути помилувано. Демократичне суспільство людям, які вчинили навіть важкий злочин, дає другий шанс і багато таких людей стають повноцінними членами суспільства.
Особи, які вчинили дрібні правопорушення, а також звільненні з ув'язнення, проходять соціальну реабілітацію. Тобто демократичне суспільство намагається нікого не відштовхувати, а створює для кожної людини умови для позитивної реалізації її здібностей.
В цьому плані демократичні цінності органічно узгоджуються з цінностями християнськими. І це зовсім не дивно, тому що джерелом демократичних цінностей є саме християнство. Історія це підтверджує: саме в християнських країнах Європи виникла і розвинулася сучасна демократія.
Таким чином, саме в християнському демократичному суспільстві цінність прощення може бути реалізована в повній мірі.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.