Звернення до Арсена Авакова від аграріїв
Шановний Арсене Борисовичу!
Наразі аграрні підприємства знаходяться під значним тиском органів МВС. Так, нам відомо про майже одночасне порушення кримінальних проваджень щодо ряду аграрних підприємств з боку УДСБЕЗ ГУМВС принаймні у 11 регіонах України.
Відповідні розпорядження щодо порушення кримінальних проваджень та створення слідчо-оперативних груп були підписані Вашим Першим заступником Володимиром Євдокимовим та заступником керівника УДСБЕЗ ГУМВС Олександром Сидоровим відповідно.
Порушення кримінальних проваджень відбулось у відповідь на лист від ГС "Українська Асоціація експортерів та імпортерів", направлений 15 квітня 2014 року формально на Ваше ім'я. У листі Асоціації стверджується, що окремі аграрні підприємства:
• "нехтують придбанням сертифікатів якості зерна";
• порушують ЗУ "Про захист рослин" (очевидно, мова йде про порушення процедури отримання дозволу на ввезення засобів захисту рослин).
Управління МВС окремих областей у рамках відкритих кримінальних проваджень вимагають від аграрних підприємств:
• "копії підтверджуючих документів з приводу закупівлі, зберігання, транспортування та подальшого використання (утилізації) засобів захисту рослин за період 2012-2013 років";
• "копії документів... щодо сертифікації та переміщення зерна";
• інші численні установчі та бухгалтерські документи.
Проте, 9 квітня 2014 року, тобто за тиждень до надіслання скарги від Асоціації, Верховна Рада підтримала повне скасування дозволу на імпорт засобів захисту рослин та сертифікатів якості зерна. Даний закон вступив в дію 27 квітня цього року.
Зазначені дозволи були таким самим символом корупції в аграрній сфері, як Межигір'я є символом корупції для країни в цілому. За нашими підрахунками, видача сертифікатів якості зерна щороку дозволяла корумпованим чиновникам відомств МінАПК "заробляти" до 1 млрд. грн., а на схемах пов'язаних із імпортом китайських засобів захисту рослин, планувалося "заробляти" сотні мільйонів доларів. Таким чином, дані дозволи були найбільш прибутковим тіньовим бізнесом чиновників структур МінАПК.
Аграрні підприємства, проти яких було написано листа від ГС "Українська Асоціація Експортерів та Імпортерів", доклали величезних зусиль для того, щоб скасувати вищезгадані дозволи. Зі свого боку, МВС нещодавно провело успішні обшуки, під час яких правоохоронці вилучили у першого заступника голови Держветфітослужби Симонова 1,7 млн. дол. і 1,3 млн. грн.
Тому лист від ГС "Українська Асоціація Експортерів та Імпортерів" та наступне порушення кримінальних проваджень ми розцінюємо як реакцію корумпованих чиновників МінАПК на перемогу аграріїв у скасуванні дозволів з метою помсти та налагодження нових корупційних схем.
ГС "Українська Асоціація Експортерів та Імпортерів" серед аграріїв часто називають "кишеньковою" організацією МінАПК. Так, до її засновників прямо та опосередковано входять оптовий торгівець хімічною продукцією та "УКРАЇНО-КИТАЙСЬКА РАДА ТОРГОВО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ". Особою з правом підпису від Україно-Китайської Ради виступає КАЛІНІН ЄВГЕН ВОЛОДИМИРОВИЧ, який одночасно є Головою правління Української асоціації фумігації і захисту рослин.
Євген Калінін лобіював сумнівне україно-китайське співробітництво в агарній сфері, яке, як він стверджував, перебувало на "особистому контролі Першого віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова і профільного міністра Миколи Присяжнюка".
Аграрії нам повідомляли, що результатом таких україно-китайських домовленостей стало примушування імпортерів засобів захисту рослин купувати принаймні 30% китайської продукції або платити хабарі.
Спільний тиск на аграріїв з боку чиновників органів МінАПК та представників МВС відбувається не вперше. Так, раніше за аналогічними схемами до керівництва МВС надсилались, на нашу думку, повністю надумані скарги про начебто порушення законодавства у сфері засобів захисту рослин, після чого починався пресинг на бізнес з вимогою сплати хабарів.
Таким чином, у той час як одні співробітники МВС активно борються проти корупції серед високопосадовців органів МінАПК, інші, схоже, намагаються чинити тиск на аграріїв на прохання тих самих корумпованих чиновників.
Зауважимо, що порушення кримінальних проваджень за неотримання уже скасованих дозволів є правовим абсурдом. Нас також шокує сталінська практика відкривати кримінальні провадження на підставі сумнівних "доносів".
На що варто звернути увагу органам МВС
19 березня 2014 року на Економічній правді була опублікована стаття: "Як "відмити" гроші селян". У ній чітко вказується, на які компанії виводились багатомільйонні хабарі, отримані від сертифікації якості зерна. Наразі нам невідомо про жодні спроби розслідування фактів відмивання грошей компаніями, яких у статті наведено більш ніж достатньо для порушення кримінальних проваджень.
Як вирішити дану ситуацію
Ми сподіваємось, що особисто Ви не були в курсі вищезгаданих дій Ваших підлеглих, тому вирішили звернутись безпосередньо до Вас.
На нашу думку, нинішній тиск на аграріїв щодо уже скасованих дозволів є ганебною практикою використання корумпованими чиновниками працівників МВС. Значна кількість директорів підприємств у цілому ряді регіонів України знаходиться під "пресом" УДСБЕЗ ГУМВС по справах, які, очевидно, не матимуть жодної перспективи.
Наразі аграрному сектору і так вистачає тиску з боку фітосанітарних органів Росії, які постійно блокують майже весь експорт з України. За таких умов додатковий тиск пов'язаних із Держветфітослужбою структур та органів МВС є надзвичайно недоречним.
У зв'язку з вищевикладеним ми просимо Вас:
1. Закрити кримінальні провадження, порушені на підставі листа ГС "Українська Асоціація експортерів та імпортерів", та будь-які інші необґрунтовані провадження та перевірки аграріїв.
2. Дати оцінку діям Ваших підлеглих, за вказівками яких були відкриті відповідні кримінальні провадження та створені слідчо-оперативні групи.
3. Розслідувати факти корупції на ринку зерна з боку чиновників відомств у підпорядкуванні МінАПК, зокрема, пов'язані з видачею сертифікатів якості зерна та укладення договорів міжнародної купівлі-продажу китайських засобів захисту рослин.
Зі свого боку, зауважимо, що аграріям, як і решті країні, остогидла корупція. У разі, якщо на людей буде і надалі чинитись тиск за їх активну антикорупційну позицію, ми не пожаліємо зусиль для активніших дій з притягнення корупціонерів до відповідальності.
З повагою,
Українська аграрна асоціація
Український клуб аграрного бізнесу