Про відповідальність політиків, або коли запрацює економіка України?
Відповідальність практично усіх без виключення політиків та політичних сил за свої передвиборчі обіцянки – "ахіллесова п'ята" всієї виборчої та політичної системи України.
Як правило, під час виборів обіцяють все і дуже багато: захмарні пенсії та зарплати, безоплатне житло та негайне повернення країни народу. І, як правило, відразу після виборів про ці обіцянки благополучно забувають. При цьому, політики не несуть ніякої відповідальності за те, що дурили голову народу під час виборів. А нещодавно самий "гуманний український суд" вирішив: те, що обіцяв президент Віктор Янукович під час останніх президентських перегонів, він може "усім вибачити". Як може "вибачити" і пані Наталія Королевська усім громадянам свою мрію про тисячієврову зарплату та пенсію у 500 євро.
Правда, народ не повівся на передвиборчу риторику пані Наталі та залишив її за межами парламенту. Хоча це не завадило їй невдовзі зайняти крісло міністра соціальної політики, яке донедавна займав заступник голови Партії регіонів Сергій Тігіпко.
Пан Сергій відомий як бізнесмен та політик, який на останніх виборах позиціонував себе як "третя сила". Однак, потім вирішив пов'язати свою політичну долю з "регіоналами".
Ось у своєму останньому інтерв'ю "Комсомолці" Сергій Леонідович, представлений редакцією як людина, що попрацювала і у бізнесі, і у владі, яка практично знає проблеми економіки та шляхи їх вирішення. З цим не посперечаєшся та й пропонує пан Тігіпко абсолютно правильні і логічні речі: послаблення тиску на бізнес з боку влади, особливо силових структур, переключення уваги силовиків на тих, хто краде, а не тих, хто заробляє і сплачує податки у бюджет, скорочення кількості перевіряючих структур.
З цими тезами не можна не погодитися. Але чому ці абсолютно правильні речі не були враховані паном Тігіпком під час підготовки Податкового кодексу? Чому ухвалення цього кодексу мало на меті наповнення бюджету, а не створенням умов для розвитку бізнесу? Чому внаслідок ухвалення нових податкових правил інвестиції пішли з України?
Так за оцінками експертів за останні два роки з України в офшорні зони було виведено 72 млрд. дол. США – майже два бюджети країни. Внаслідок запровадження "драконівських" заходів проти дрібного бізнесу було закрито біля 300 тисяч малих підприємств. Лише податковий Майдан змусив можновладців схаменутися та скасувати найбільш одіозні норми Податкового кодексу.
Нажаль, Сергій Леонідович не поодинокий у зміні своїх економічних пріоритетів. У складі нинішнього уряду більшість міністрів далеко не бідні люди. Але, потрапивши у владу, вони стають складовою відлагодженої системи тиску на бізнес, видавлювання коштів з підприємців, втрачають політичну волю до реальної зміни цього становища. Ба більше – значно погіршують його.
Логіка системи проста та нагадує біг по колу: чим сильніше натиснеш на підприємця, тим більше "бакшишу" він принесе. Тепер, коли у рамках вже сумнозвісного "Міністерства зборів з громадян і збільшення доходів олігархів" об'єднали тих, хто повинен розробляти основи державної політики в економічній сфері із податковою міліцією, система вийшла на новий етап свого розвитку. Створена майже досконала схема: під одним дахом опинилися потенційні казнокради та силовики, які повинні їх викривати і ловити. Що дає їм змогу з подвійною енергією "доїти" бізнес.
Стратегічні інтереси держави і суспільства сьогодні розмінюються на тимчасові корупційні вигоди вузького кола осіб. Примітно, що жодні законопроекти по вищезгаданому міністерству так і не були включені до порядку денного засідання парламенту.
При цьому, схоже, президента Віктора Януковича ніскільки не турбує те, що цей "бєзпрєдєл" силовиків, які зрослися з чиновниками, підриває його власні позиції. А суспільство все більше усвідомлює, що середній клас України донищують саме з мовчазної згоди глави держави.
І коли сьогоднішні представники влади починають розповідати про необхідність припинити розорення тих, хто заробляє, скоротити кількість тих, хто віднімає, виступають за лібералізацію та дерегуляцію підприємництва це нагадує агітацію вовків за вегетаріанство. Нинішня влада генетично не спроможна створити нормальні умови для ведення бізнесу.
Чи здатна на це влада, яка прийде їй на зміну, покаже час.