12 лютого 2008, 16:31

Одеса: діалог із владою розпочався

Владі важко визначитися зі своїм ставленням до оголошення стану культурного лиха. Згодитися з тим, що в Україні лихо – це означає самим визнати себе винними. А заперечувати важко, бо факти – найвпертіша у світі річ. Тому стосунки з місцевою владою здебільшого складаються непрості.

Резолюція Надзвичайних зборів наголошує на ухваленні програми подолання культурного лиха. Така програма може бути створена тільки шляхом діалогу між громадськістю і владою – такого діалогу, в якому сторони зможуть від взаємних звинувачень перейти до конструктивної розмови. Тому оргкомітет та ініціативні групи в регіонах докладають всіх зусиль для організації зустрічей з владою з метою інформування про рішення зборів та спроб діалогу.

Владі важко визначитися зі своїм ставленням до оголошення стану культурного лиха. Згодитися з тим, що в Україні лихо – це означає самим визнати себе винними. А заперечувати важко, бо факти – найвпертіша у світі річ. Тому стосунки з місцевою владою здебільшого складаються непрості.

Проте крига скресла. Першою з місцевих органів влади на пропозиції про діалог відгукнулася Одеська обласна адміністрація. На брифінг для журналістів та представників громадськості, який одеська ініціативна група зборів проводила дев'ятого лютого завітали представники управління культури та туризму Одеської ОДА на чолі за начальником управління п. Надією Бабіч.

Організатором брифінгу виступив п. Юрій Дикий, професор Одеської консерваторії. Помешкання надав український культурний центр у Одесі. З Києва на захід приїхали представники оргкомітету Віталій та Дмитро Капранови. Дискусія відбувалася у присутності двадцяти журналістів одеських ЗМІ, у тому числі п'яти телекамер місцевих телеканалів.

Основною темою обговорення стала пропозиція Надзвичайних зборів про зміну принципів управління культурою в державі, а саме передання функції призначення керівників державних закладів культури піклувальним радам, в яких держава, творчі спілки та професійні спілки працівників культури будуть представлені паритетно.

Як і очікувалося, діалог дався не просто, оскільки представники як влади, так і громадськості мають великий накопичений багаж взаємних образ та недовіри. Найбільше емоцій вирувало навколо конфлікту у Одеській консерваторії, в якій вже кілька років триває справжня війна з застосуванням судових позовів, публічними звинуваченнями, яка широко висвітлюється у пресі.

Проте з'ясувалося, що Одеса може також похвалитися дуже позитивними ініціативами влади, а саме – створенням піклувальної ради при Одеському театрі опери і балету. Ідея ця була запроваджена головою Одеської ОДА п. І.Плачковим. На жаль, формування ради досі не завершено, але сам факт такої ініціативи демонструє, що влада не чужа ідеям робити кроки назустріч культурній громаді.

Учасники брифінгу констатували, що найбільшим каменем спотикання сьогодні є відсутність чіткої правової бази для спільної роботи, зазначили, що акцент треба робити на роботі з Верховною Радою по зміні законодавства.

Але це далеко не вичерпує можливої палітри заходів.

Всім відомо: попри те, що українське законодавство не дає механізмів, воно все-таки передбачає вплив громадськості на місцеву владу. Тобто якщо влада і громадськість хочуть навчитися працювати разом, вони можуть створити необхідні для цього інструменти на договірних засадах. (Так само, як створювали в Одесі піклувальну раду оперного театру.)

Це прекрасна ідея для початку конструктивного діалогу – сісти за стіл переговорів і підписати відповідний меморандум. Створити піклувальні ради при закладах культури, прописати такі правила гри, щоб ради ці на третину складалися з представників влади, на третину – з представників творчих та професійних спілок і на третину з представників громадськості. Домовитися, що всі три сторони висувають своїх представників незалежно одна від одної і всі голосують на рівних умовах. І вирішити, що рішення піклувальної ради буде головною підставою для призначення на посаду керівника кожного закладу культури.

Хіба для такого сценарію потрібні якісь додаткові закони?

Виявлено ксенофобів у шкільній програмі із зарубіжної літератури. Звернення до Красовицького, Мирського та Фельдмана

Усім серцем підтримуємо боротьбу панів Красовицького, Мирського та Фельдмана із проявами ксенофобії в літературі, яку вони розпочали з роману "Чорний ворон" Василя Шкляра...

Зупинити міліцейське свавілля, яке чиниться з вказівки влади!

Станом на 10 січня було затримано 15 людей, серед яких Андрій та Пилип Стемпіцькі, Роман Хмара, Дмитро Ярош, Андрій Тарасенко (Пилипась), Ростислав Винар, Сергій Борисенко, Василь Смерека та щесемеро патріотів...

Установчі збори в Міністерстві культури перенесено!

До уваги представників інститутів громадськості! В зв'язку з реорганізацією Міністерства культури і туризму України установчі збори по формуванню Громадської ради при Міністерстві, що мали відбутися 29 грудня 2010 року з 10-00 до 12-00 за адресою: м...

Хочеш реально впливати на культурну політику держави?

29 грудня о 10:00 в приміщенні Міністерства культури і туризму України (м. Київ, вул. І.Франка, 19, кімн. 102) розпочнуться установчі збори інститутів громадянського суспільства по обранню нового складу громадської ради при Міністерстві...

Stop Євро-2012

Загальний економічний аналіз проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу 1. Прогнозні обсяги прямих витрат з підготовки та проведення "Євро 2012 – Україна" згідно Державної цільової програми, що затверджена постановою КМУ від 14...

Серпом по Євро-2012

Осінній наступ влади на права та свободи громадян, так само, як і на державність України вцілому, обіцяє бути безкомпромісним. Коаліція увіровала у свою всесильність і не збирається враховувати нічиєї думки – ані опозиції, ані громадськості...