Книга пам'яті київських книгарень
Восени 2008 року Оргкомітет Надзвичайних зборів "Україна – зона культурного лиха" створив фотоальбом книгарень, знищених у місті Києві з 1991-го року по 2008-й рік. Київ став другим після Львова містом в Україні, де вирішили увічнити пам'ять про знищені книгарні. Фотоальбом можна скачати тут
Рік тому, 30 листопада 2007 року у Києві відбулися Надзвичайні збори "Україна – зона культурного лиха". Участь у зборах взяли 679 делегатів з усіх областей України. На зборах більшістю голосів Україну було оголошено зоною культурного лиха, започатковано роботу з формування програми подолання культурного лиха (більше інформації про Збори в розділі "Надзвичайні Збори").
У вівторок, 9-го грудня, о 12.30 в прес-центрі "Українські Новини", за адресою вул. Еспланадна, 20 відбулася прес-конференція, де Оргкомітет зборів розповів пресі та громадськості про стан справ і звітував про зроблене.
Восени 2008 року Оргкомітет Надзвичайних зборів "Україна – зона культурного лиха" створив фотоальбом книгарень, знищених у місті Києві з 1991-го року по 2008-й рік. Київ став другим після Львова містом в Україні, де вирішили увічнити пам'ять про знищені книгарні. Фотоальбом можна скачати тут
З фотографій видно, що там, де раніше були київські книгарні, зараз розташовані банки, салони мобільного зв'язку, магазини одягу, заклади харчування та салони краси. З 1991-го року в Києві закрилося понад 70 магазинів-книгарень і безліч дрібних точок з продажу книг.
В результаті кияни купують книжки просто неба, на ринку під дощем та снігом. У Києві відсутні спеціалізовані книгарні, як-то: нотні, медичної та технічної літератури. Культурна інфраструктура Києва втрачає такий важливий компонент, як книжкові магазини, й це несумісно з прагненням Києва бути європейською столицею. Адже у Лондоні, скажімо, понад 400 книгарень, в той час, як у Києві – ледве за 40.
Створення Книги пам'яті київських книгарень має на меті проаналізувати причини їх масового знищення та знайти механізми збереження не тільки книгарень, але й інших об'єктів культурної інфраструктури столиці.Оргкомітет очікує від київської влади ініціатив з подолання катастрофічної ситуації, що склалася в культурній інфраструктури столиці, саме з цією метою на прес-конференцію було запрошено київського міського голову – Леоніда Черновецького.
ГО "ОПОРА", яке також входить до Оргкомітету, звітувало про "порятунок" двох театрів: театру "Дивний Замок" (Святошин) та театру "Колесо" (Поділ), а також про перебіг боротьби проти продажу кінотеатру "Жовтень".
Інтелігенція Одеси та Львова показали себе найактивнішими громадами в справі подолання культурного лиха. Юрій Дикий та Михайло Ватуляк – розказали про досвід боротьби з культурним лихом на місцях. Юрій Дикий подав до суду за бездіяльність на Мінкультуризму та Міноствіти, справа розглядається Одеським окружним адміністративним судом. Михайло Ватуляк розповів, що місцевій інтелігенції вдалося почати співпрацю з владою у захисті книгарень – для цього створено спеціальну комісію.