Ганна Герман Радник президента України

Треба будувати системну стратегію розвитку і поширення української мови

01 вересня 2011, 13:14

Президент України на державному рівні підтримав молодь, яка має особливі успіхи у вивченні української мови та літератури.

Вирішено – щороку 39 найбільш обдарованих учнів, які ставатимуть переможцями міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, будуть отримувати річні президентські стипендії. Це рішення Президента свідчить про те, що розвитку української мови в державі приділяється увага на найвищому рівні.

Це добрий, позитивний сигнал, за яким мають прийти й інші кроки.

Ми знаємо, що проблема мови усі 20 років незалежності, на жаль, має не стільки культурно-гуманістичне, як політичне забарвлення. Мовна карта розігрується перед кожними виборами. Так бути не повинно. Бо проблема мови – це проблема якісного культурного товару, випущеного цією мовою. Проблема не лише кількісна, а й якісна.

Давайте чесно дамо відповідь на питання: скільки за 20 років було здійснено і видано масовими тиражами українською мовою світової класики, не лише з літератури, історії, філософії, а й з прикладних та технічних наук? На жаль, надзвичайно мало. Можна сказати, катастрофічно мало з огляду на потреби нашої вищої та середньої освіти. А чи є сьогодні якісні українські науково-популярні журнали, розважальні програми телебачення etc?

Силоміць тут нічого не зробиш – потрібна системна стратегія розвитку (технологія) українського мовного культурного продукту. Але якщо держава дозволить собі не використовувати російськомовний культурний продукт, то це шлях до культурної резервації, до позбавлення наших громадян, які недостатньо володіють англійською мовою, доступу до надбань всього людства.

Таким чином починати треба фактично з чистого аркуша – зі створення системної стратегії розвитку. Вона розробляється і в рамках нової концепції гуманітарної політики держави. Але поки процес у, так би мовити, виробництві, не можна не реагувати оперативно на виклики, які підкидає нам саме життя.

Наприклад, що стосується закриття шкіл у тому чи іншому регіоні. Цьогорічний досвід показав, що кількісний підхід у ставленні до україномовних шкіл на сході України наносить непоправної шкоди розвитку та поширенню мови. Це однозначно.

Можна зрозуміти рації, коли закриваються школи через малу кількість учнів у них. Укрупнення тоді служить на користь якості освіти. Але такий підхід шкідливий, коли йдеться про україномовні школи на сході і російськомовні – на заході країни. Тому що в такому випадку програє свобода вибору батьків – вони позбавляються можливості посилати дитину в таку школу, в яку хотіли б. На сході України від такого підходу страждають україномовні громадяни. На заході – російськомовні. Тому якщо говорити про будь-які мораторії, то можна ставити питання про мораторій на закриття україномовних шкіл на сході та півдні України і російськомовних – у Галичині.

Тоді ми справді будемо здійснювати демократичні підходи і реалізовувати тенденцію на укрупнення шкіл не механічно, а чітко відстежуючи і захищаючи право людини вибирати мову навчання для своєї дитини у державі, в якій де-факто (хочемо ми цього чи ні) існує двомовність.

Ні! В кім думка прагне слова,

Хто в майбутнім хоче жить

Той всім серцем закричить:

"В рідній школі рідна мова!",

- писав Олександр Олесь. Гарні слова. Однак нинішня ситуація в країні, стан суспільства і ставлення до мови, яку людина вважає рідною, спонукає нас як демократів давати громадянину право вибору. Інакше не можна.

Одночасно треба створювати нові можливості для розвитку мови. І ці можливості повинні мати системний характер.

Ось такі роздуми викликала новина про призначення президентських стипендій для школярів, які мають особливі успіхи у вивченні української мови та літератури.

powered by lun.ua
Коментарі — 453
vira10000 _ 02.09.2011 13:19
IP: 93.74.182.---
1
Vektor__ _ 02.09.2011 12:35
IP: 82.193.98.---
К. Д. Ушинський відзначав: "Коли зникає мова – народу нема більше!" – це цитата, а не реферат, ви зовсім щось запутались, я бачу вам просто не має більше чого писати)))))

і як мені здається ПРоплачені тролі – Це саме ви, хоч не здавайте самі себе ради Бога)))))
vira10000 _ 02.09.2011 12:09
IP: 93.74.182.---
Пiд час Великої Вiтчизняної вiйни, коли горiли жахливим полум'ям мiста та села України, коли ненависний ворог хотiв задушити нашу нацiональну свiдомiсть, український народ не зрiкся своєї мови. Жага любовi до Вiтчизни i жага помсти вороговi були провiдними мотивами творчостi Рильського пiд час вiйни. Одним з найкращих вiршiв Рильского є "Рiдна мова". Поет радить вчитись у народу, в якого "кожне слово – це перлина, це праця, це натхнення, це людина". Замислюючись над рядками цього вiрша, я уявляю собi iсторичнi подiї того часу, коли рiдну мову "...в ярмо хотiли запрягти, як дух степiв, гарячу, i ослiпити, й повести на чорнi торжища, незрячу..."
vira10000 _ 02.09.2011 12:08
IP: 93.74.182.---
Рiдна українська мова – це основа нашої безмежно багатої культури. Класична українська лiтература, починаючи вiд Шевченка чи навiть ще й вiд Котляревського, показала нам приклад того, як треба ставитись до народної мови, цього ясного i справдi цiлющого для художника джерела. До велетнiв української нацiональної культури безперечно належать Тарас Шевченко, Iван Франко, Максим Рильський. Шевченко ввiбрав у себе могутнiй волелюбний дух українського народу. У своєму "Кобзарi" народний спiвець вiдобразив цiле море народного горя, невольницький поклик до помсти й порив до свободи, чарiвну красу української пiснi. Вогненною пiснею та вiщим словом повернувся поет до рiдної своєї України. Вiрнi традицiям великого Кобзаря, класики нашої лiтератури створили в цей час такi всесвiтньо вiдомi шедеври мистецтва слова, як соцiальнi повiстi й романи (Панас Мирний), драми й комедiї (I. Карпенко-Карий), поезiю i прозу (Iван Франко), громадянську лiрику i публiцистику (Павло Грабовський). Цi письменники б
vira10000 _ 02.09.2011 12:06
IP: 93.74.182.---
Це праця, це натхнення, це людина.

Справді, народ – учитель, який головну мету виховання і навчання вбачає в тому, щоб навчити кожного бути насамперед людиною. Відчуття магічної сили слова стало першоосновою для появи людини як носія розумного і творця ду¬ховного на Землі.
vira10000 _ 02.09.2011 12:05
IP: 93.74.182.---
Заглиблюючись у таємницю мови, ми засвоюємо золоті скарби народного досвіду й виховуємо в собі творчу особистість. Яка радість чекає кожного, хто відчув глибину слова, серцем і розумом усвідомив необхідність його постійного вдосконалення, пізнав щастя духовності. Справді, щасливий той, хто пізнав у дитинстві чари рідного слова, виховав у собі жагу пізнання й зберігає її протя¬гом цілого життя.
vira10000 _ 02.09.2011 12:03
IP: 93.74.182.---
Мудрі люди кажуть, що немає народу без історії, та це ще більше стосується мови. Мова забезпечує народові неповторність, історичну спадкоємність, збері¬гає його культуру. Рідна мова є основою родоводу, єднає рід і сім'ю. К. Д. Ушинський відзначав: "Коли зникає мова – народу нема більше!"
innel _ 02.09.2011 11:02
IP: 93.74.182.---
"Без мови нашої, й народу нашого нема", – писав В.М. Сосюра.
innel _ 02.09.2011 10:59
IP: 93.74.182.---
Українська мова є мовою українського народу, отже, вона і тільки вона повинна бути рідною для кожного, хто вважає себе приналежним до української нації.
innel _ 02.09.2011 10:55
IP: 93.74.182.---
Про який розвиток держави можна говорити чи про відносини між різними політичними силами нашої країни, якщо навіть самі окремі люди на простому форумі не можуть себе адекватно вести і дотримуватися правил хороршого тону і коректної переписки. Перш за все кожному треба почати з себе з свого відношення до інших людей та поваги один до одного насамперед.
Kira 11 _ 02.09.2011 10:41
IP: 82.193.98.---
Українська мова є національною мовою українського народу. Вона належить до найбагатших і найрозвиненіших мов світу. Про це свідчать такі її властивості, як багатство запасу слів, розвинена синоніміка, досконалість фонетичної і граматичної системи. Ще в 1834 р. російський академік І. Срезневський зазначав, що українська мова є однією з найбагатших слов'янських мов, що вона навряд чи поступиться, наприклад, перед богемською щодо багатства слів і виразів, перед польською щодо мальовничості, перед сербською щодо приємності, що це мова, яка може дорівнятися до мов культурних; щодо гнучкості й багатства синтаксичного – це мова поетична, мелодійна, мальовнича.
Vektor__ _ 02.09.2011 10:31
IP: 82.193.98.---
Добридень, Я підтримую думку Ганни Герман і вважаю, що у кожного народу повинна бути своя мова, наша мова дуже милозвучна, та достойна називатися НАШОЮ УКРАЇНСЬКОЮ. Я дуже люблю і поважаю свою Батькивщину, а також вірю та сподіваюсь, що влада підтримає та буде розвивати свою культуру.
zateynik _ 02.09.2011 10:19
IP: 93.73.16.---
forumchun:
Велике прохання – долучіться до спасіння дитини

http://www.malecha.org.ua/forum/index.php?showtopic=24294&st=320
Уважаемая Анна Николаевна, помогите маленькой львовянке! Вы можете!!! Докажите свою сознательность и покажите,что такое честь. спасибо.
zateynik _ 02.09.2011 10:15
IP: 93.73.16.---
Диву даюсь,почему такая не адекватная реакция у некоторых посетителей... неужели так трудно,писать корректно,высказывая отношение к затронутой проблеме. Поймите,люди!! Вы своими хамскими заявлениями показываете убогость своего развития и мышления!!! Опускаться до банально-хамских реплик,считаю себя не уважать! Мы,народ единой страны,и давайте "честь" грызть друг другу горло,и лить грязь оставим политикам. Мы,люди должны жить мирно,давая нашим политикам пример. Попробуйте быть полезными обществу,делайте конструктивные предложения,которые власть имущие смогли бы реализовать. Ведь намного больше толку будет,если вы напишете о проблемах,и том как вам видется их решение,нежели от словесного мусора. Всем мира,и добра! Надеюсь на адекватную реакцию.
anatolii14 _ 02.09.2011 10:04
IP: 93.178.205.---
Аня,вам никто не верит...продажная ви Аня.
forumchun _ 02.09.2011 09:37
IP: 178.95.8.---
Велике прохання – долучіться до спасіння дитини

http://www.malecha.org.ua/forum/index.php?showtopic=24294&st=320
Polissia _ 02.09.2011 00:33
IP: 67.58.221.---
Igor Bolozovskij:
Olya_:
вам место рядом с Тимошенко.
__________
а ви поруч з Януковичем сиділи?
.
;-)))
_________________
Це ще півбіди. Хай вона коло Хервам сяде. Та як рота відкриє, так і на рвоту і тягне. Чи зуби гнилі, чи якусь кУрву маму їсть. Як з нею чоловік живе, та ще й в ліжко лягає?
Polissia _ 02.09.2011 00:29
IP: 67.58.221.---
Igor Bolozovskij:
Olya_:
"Polissia _ 02.09.2011 00:01
IP: 67.58.221.-
syava78:
Рідна мова, – це невід'ємна частка Батьківщини.
_________________
І кровосіся також"
А это к чему? Язык не уважаешь или Родину?
Дура,
Кривосіся – це твій Азаров.
Це він не поважає і глумиться з мови!
.
;-)))
______________________
Вони не в курсі. З "йолки" злізли вчора.
Polissia _ 02.09.2011 00:28
IP: 67.58.221.---
syava78:
Polissia:
какой у Вас богатый лексический запас!!!!!!!!!!!!!!!!!
________________
Що заздрісно стало? Це тобі не чудо-звлочний діалект. Вчи УКРАЇНСЬКУ!
Igor Bolozovskij _ 02.09.2011 00:25
IP: 178.94.98.---
Olya_:
"Polissia _ 02.09.2011 00:01
IP: 67.58.221.-
syava78:
Рідна мова, – це невід'ємна частка Батьківщини.
_________________
І кровосіся також"
А это к чему? Язык не уважаешь или Родину?
Дура,
Кривосіся – це твій Азаров.
Це він не поважає і глумиться з мови!
.
;-)))
Igor Bolozovskij _ 02.09.2011 00:23
IP: 178.94.98.---
Olya_:
вам место рядом с Тимошенко.
__________
а ви поруч з Януковичем сиділи?
.
;-)))
Olya_ _ 02.09.2011 00:18
IP: 91.197.184.---
. "Igor Bolozovskij"
...найняла трьох сорок на свій захист.
Бо ніхто, окрім них, на УП львівську заПРоданку не поважає..."
О какой самоуверенный оранжевый комментатор, я завтра подскажу своим друзьям где "Тимошенковцы" тусуются, и свои взгляды навязывают, пусть поржут с вас)))) вам место рядом с Тимошенко.
Olya_ _ 02.09.2011 00:08
IP: 91.197.184.---
"Polissia _ 02.09.2011 00:01
IP: 67.58.221.--
syava78:
Рідна мова, – це невід'ємна частка Батьківщини.
_________________
І кровосіся також"
А это к чему? Язык не уважаешь или Родину?
syava78 _ 02.09.2011 00:06
IP: 93.72.128.---
Polissia:
какой у Вас богатый лексический запас!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polissia _ 02.09.2011 00:01
IP: 67.58.221.---
syava78:
Рідна мова, – це невід'ємна частка Батьківщини.
_________________
І кровосіся також
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter