Харків: два найважливіші кроки реформи
Учора в Харкові ми запустили відразу два найважливіших для реформи правоохоронної системи проекти. Це третій регіон після Львівської та Київської областей, де вийшли на чергування групи швидкого реагування патрульної поліції. Був також презентований програмно-апаратний комплекс аналітичного супроводження оперативно-розшукової діяльності та підтримки прийняття рішень (RICAS).
* * *
Територію області патрулюватиме 81 група швидкого реагування – від 2 до 8 груп у кожному районі. До цього підрозділу входять 648 працівників. У складі групи – двоє поліцейських на автомобілі, оснащеному сучасними засобами зв'язку. У їх користуванні – планшети, за допомогою яких вони мають можливість оперативно отримувати інформацію з електронних масивів НПУ і МВС. Групи несуть чергування в цілодобовому режимі, у 4 зміни по 12 годин.
Територія кожного району області поділена на зони забезпечення правопорядку. Група швидкого реагування закріплюється за відповідною зоною і безперервно патрулює за визначеним маршрутом.
Уся інформація про правопорушення на території обслуговування надходить керівнику чергової зміни відділу або відділення поліції. Останній оперативно направляє на місце події групу швидкого реагування, закріплену за цією зоною, або найближчий вільний наряд поліції.
Крім того, патрульні поліцейські будуть виконувати функції превенції, проводити профілактичну роботу з особами, які перебувають на адміністративному обліку, надавати допомогу населенню, здійснювати комунікацію з територіальними громадами, контролювати дотримання Правил дорожнього руху. Такий широкий спектр повноважень дозволить максимально наблизити поліцейський сервіс до населення і надати допомогу в невідкладних випадках – до прибуття слідчо-оперативної групи, працівників медичної допомоги або рятувальників.
* * *
Презентація програмно-апаратного комплексу аналітичного супроводу оперативно-розшукової діяльності та підтримки прийняття рішень (RICAS).
Протягом 2012-2014 років фахівцями Управління інформаційного забезпечення ГУ НПУ в Харківській області спільно з місцевими IT-компаніями здійснювалася аналітична обробка інформації різних баз даних. Висновки з об'єктами дослідження наносилися на детальну інтерактивну карту території.
У подальшому комплекс RICAS впроваджений у діяльність Управління інформаційного забезпечення ГУ НПУ в Харківській області та кількох структурних підрозділів ГУ НПУ в області. Штатна чисельність працівників аналітичного відділу RICAS становить 5 чоловік, середній вік – 22 роки.
Система допомагає виявити логічні відкриті й приховані зв'язки між заданими об'єктами, а також відобразити їх як у вигляді геоінформації, так і з використанням числового ряду.
Можливість відображення на карті рухомих об'єктів дозволяє відстежувати ситуацію в динаміці і відповідно забезпечувати адекватну й своєчасну реакцію в потрібному обсязі. Задіяти екіпажі рятувальної служби, аварійні бригади комунальних служб, бригади швидкої медичної допомоги.
На інтерактивній карті відображена інформація з підключених відеокамер, що дає можливість миттєвого доступу до кожної з них як в режимі потокового відео, так і в режимі запису. Це дозволяє відстежувати як саму подію, так і дії служб реагування, фіксувати обставини правопорушення. У разі необхідності – використовувати ці дані як доказову базу в ході слідства.
Система RICAS вбудовується в службу "102" як додаткова опція аналітичної підтримки та може бути використана в роботі диспетчерської системи управління нарядами патрульної поліції "Цунамі".
Результати функціонування системи RICAS у тестовому режимі на Харківщині отримали високі оцінки фахівців. На сьогодні її можливості ефективно апробовано у ході розкриття 279 злочинів.
* * *
Отже, групи швидкого реагування стануть однією з основних сервісних служб поліції для населення області. Завдяки поліцейським, які вийдуть із кабінетів райвідділів на вулиці міст і сіл, кожна людина, навіть у найменшому і найвіддаленішому селі, зможе отримати необхідну допомогу.
Поки що RICAS як експериментальна система функціонує тільки в Харкові. Але напрацювання вже є в Дніпропетровську і в центральному апараті МВС. Незабаром ця сучасна ефективна програма об'єднає в єдиний інформаційно-аналітичний масив і пошириться на всю країну.
Я, як Міністр, вважаю своїм завданням створити належні умови для несення служби підлеглими, забезпечити їм гідну зарплату, надати сучасні автомобілі й техніку. А КОЖЕН ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ УСВІДОМИТИ ВАЖЛИВІСТЬ СВОЄЇ МІСІЇ В СУСПІЛЬСТВІ. Це і той, хто сьогодні виїжджає і виходить на вулицю, і той, хто заступає на чергування, створює програмне забезпечення, займається слідством, розшуком, експертизою. Тільки так, розуміючи відповідальність перед країною і маючи підтримку та довіру суспільства, ми разом КРОК ЗА КРОКОМ вибудуємо нову систему. Поліцію, яка буде СЛУЖИТИ І ЗАХИЩАТИ.