''Крок'' назад до корупції в медичній освіті
Професія лікаря в Україні може стати рідкісною, а висококваліфіковані українські лікарі взагалі потраплять "до червоної книги". Чи можна при таких умовах сподіватися на вдалу медичну реформу й на те, що право українців на здоров'я буде реалізоване? Навряд чи. Саме такі побоювання виникають, якщо проаналізувати події, що відбуваються зараз навколо Національного Медичного Університету ім. О.О.Богомольця.
Лікарі-страйкарі
Сьогодні студенти провідного медичного вищу в Україні не змогли приступити до занять. Замість лекцій та нових знань на них чекали зачинені корпуси та розгублені викладачі. Виявляється, керівництво університету оголосило "безстроковий всеуніверситетський страйк". Зачинені всі навчальні корпуси крім одного, де розмістився страйккомітет. Повідомлення про страйк було розповсюджене вчора. Офіційною причиною страйку називають незаконне відсторонення ректора НМУ Катерини Амосової від виконання обов'язків.
Нагадаю, рішення про відсторонення К.Амосової від обов'язків ректора прийнято 20 лютого на підставі, що в НМУ було зірвано проведення ліцензійного інтегрованого іспиту "Крок 1. Стоматологія" та виявлено недотримання нею умов контракту. Була утворена комісія для проведення перевірки.
Для довідки: "Крок" – це інструмент незалежного оцінювання якості знань студентів та інтернів. Графік проведення іспитів "Крок" затверджується в червні та доводиться до відома медичних університетів. Після цього вищі укладають відповідні угоди з Центром тестування при МОЗ України згідно з Законом "Про публічні закупівлі". Цього року НМУ ім. О.О. Богомольця не уклав угоду для проведення ліцензійних іспитів. Запланований на 20 лютого іспит "Крок 1. Стоматологія" не відбувся. Як розповідали мені студенти-медики, у медичному вищі вигадуються різні схеми, щоб повернути у процес навчання корупційну складову.
Ситуація, звичайно, не пересічна, але, на моє переконання, не має бути причиною припинення навчального процесу у найбільшому медичному вищі України. Самі студенти-медики обурені, називають ситуацію саботажем та публічно заявляють, що прийшли до вищого навчального закладу навчатися, а не страйкувати.
Студенти завжди були рушійною силою в багатьох процесах державного рівня. Але зараз є стійке враження, що їх намагаються використати для результатів, які комусь вигідні. Поки невідомо, скільки триватиме страйк, і коли поновиться навчальний процес. Тож, наразі Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця займається підготовкою лікарів-страйкарів. Тим часом, український народ чекає на нових медичних фахівців.
Небезпечні наслідки
Медична реформа дала надію, що в українців, нарешті, з'явиться шанс реалізувати своє право на здоров'я. Як відомо, право на здоров'я є комплексним поняттям, і не обмежується доступом людей до системи охорони здоров'я. Разом з тим, найпершою складовою є право на отримання адекватної медичної допомоги. А це неможливо без кваліфікованих лікарів-фахівців, які отримають гідну оплату праці та відповідають за свою роботу.
Не секрет, що нині найкращі лікарі виїжджають з України, а ті, хто залишився, переходять працювати в приватні кліники. Їхні послуги доступні далеко не всім, хто цього потребує. Медична реформа та нове покоління молодих лікарів, які не тримаються за старі догми, які хочуть і вміють працювати – є шансом для всіх українців реалізувати своє право на здоров'я, незалежно від рівня доходів та місця проживання.
На мою думку, нинішні події у Національному Медичному Університеті ім. О.О.Богомольця – це не лише зрив навчання майбутнього покоління українських лікарів. Це серйозні перепони для України на шляху до системи охорони здоров'я. Замість того, щоб займатися підготовкою фахівців та процесами в рамках медичної реформи, Національний Медичний Університет та МОЗ витрачають час та енергію на політичні розбірки.
Закликаю всі сторони якнайшвидше приступити до виконання своїх прямих обов'язків та разом втілювати такі зміни у системі охорони здоров'я України, завдяки яким право людей на здоров'я буде вже не порожнім звуком, а реальною можливістю.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.