24 квітня 2018, 14:03

Житло для людей з інвалідністю: закони, проблеми, шляхи розв'язання

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, станом на 2018 майже 15% усього населення Землі має ті чи інші форми інвалідності. А це значить, що більше одного мільярда людей обмежені у своїх можливостях. Вони потребують спеціальних умов, аби мати доступ до усіх благ, яких потребує сучасна людина. Це, безумовно, стосується міської інфраструктури, де люди з обмеженими можливостями найбільше вразливі, але я хочу поговорити на тему, яку майже ніхто не піднімає – наскільки дружнім до інвалідів є житло, що надається в оренду? Причому мова йде, як про короткострокову, так і довгострокову оренду. Наскільки вільно людина з інвалідністю може подорожувати, знімаючи готелі та апартаменти, або ж наскільки легко такій людини на певний час переїхати з одного помешкання в інше?

Над цими питаннями майже не замислюються пересічні громадяни, ба більше – навіть багато людей з інвалідністю не припускаються думки, що вони, як і всі інші громадяни, мають право на вільне пересування та помешкання, яке б відповідало їхнім потребам.

Права осіб з інвалідністю

У грудні 2006 року Генеральною Асамблеєю ООН резолюцією 61/106 була прийнята Конвенція про права осіб з інвалідністю. Цей важливий документ містить 50 статей, де чітко прописані обов'язки країн-учасниць задля дотримання прав людей з інвалідністю.

Стаття 9 Конвенції присвячена питанню доступності осіб з інвалідністю, аби вони мали змогу вести незалежний спосіб життя та приймати участь у всіх його аспектах. У статтях 18 та 19 Конвенції йдеться про право особи з інвалідністю на свободу пересування та вибору місця проживання.

Україна, як країна-учасник Конвенції, зобов'язується забезпечувати і заохочувати повну реалізацію всіх прав і основоположних свобод усім особам з інвалідністю, уникаючи будь-якої дискримінації за ознакою інвалідності. Безумовно, всі ми розуміємо, що поки наша держава далека від повної реалізації засад Конвенції, але ми, безперечно, маємо рухатися в цьому напрямку.

Світова практика: антидискримінаційне законодавство США

Що стосується безпосередньо дотримання прав осіб з інвалідністю у побуті, зокрема при оренді житла, то цікавим є приклад США. У Сполучених Штатах Америки діють федеральні антидискримінаційні закони про справедливе вирішення житлових питань. Зокрема йдеться про Закон з поправками про справедливе вирішення житлових питань (Fair Housing Amendments Act) від 1998 року, розділ 42, параграф §3601; стаття 504 Закону про реабілітацію від 1973 року, що регулює надання житла за програмами з фінансовою підтримкою на федеральному рівні.

Згідно з вищезгаданими законами, осіб з інвалідністю у США не мають дискримінувати при купівлі-продажу або оренді житла. Тобто, особи, що надають житло, не мають права відмовити претенденту у оренді чи купівлі житла через його інвалідність (соматичного чи психічного захворювання). Так, у США, наприклад, орендодавцю заборонено ставити питання про інвалідність або хворобу людині, що заявила про намір орендувати житло. Навіть у тому випадку, якщо очевидно, що людина має інвалідність (наприклад, пересувається на візку), то орендодавцю заборонено ставити питання про ступінь інвалідності і обмеження у можливостях. Те саме стосується і людей з проблемами слуху, зору та всіх інших форм інвалідності.

У тому ж розділі 42 Закону про справедливе вирішення житлових питань (§3604) йдеться про те, що орендодавець має за власний кошт адаптувати помешкання для потреб особи з інвалідністю, що його орендує. Але разом з тим, це не означає, що власник має задовольнити усі вимоги орендаря. Мова йде лише про обґрунтовані запити які дійсно важливі для людини з обмеженими можливостями.

Приклади дискримінації у житлових питаннях

Нижче наведені приклади того, що можна вважати дискримінацією по відношенню до особи з обмеженими можливостями, яка має намір орендувати житло:

- Відмова орендувати житло через наявність у претендента інвалідності.

- Принизливі та образливі слова на адресу людини з інвалідністю, що порушують можливість людини з інвалідністю користуватися житлом.

- Надання особі з інвалідністю недостовірної інформації про те, що у даний час житло недоступно для огляду або оренди.

- Надання особі з інвалідністю умов, обладнання та привілеїв, які відрізняються від послуг, що надаються особам без інвалідності.

- Припинення дії договору оренди через наявність у мешканця інвалідності.

- Заборона на здійснення особі з інвалідністю за власний кошт облаштування помешкання таким чином, аби він міг його використовувати у повній мірі.

Цікаво, що на популярних ресурсах з бронювання готелів та житла, таких як Booking вказується інформація щодо наявності умов для осіб з обмеженими можливостями. Більше того, власники ресурсів закликають орендодавців, що розміщують інформацію на їх ресурсі, надавати вичерпну інформацію щодо свого помешкання, аби у людини з інвалідністю була повна інформація про житло. Власне, ми помітили, що на таких сайтах є відповідне маркування у вигляді людини на візку, вказує на той факт, що дане помешкання адаптовано для людей з інвалідністю. Але разом з тим, немає маркування, яке б показувало, що таких умов не передбачено, що могло б зекономити час на пошуки потрібного житла майбутньому орендарю.



Популярний ресурс Airbnb пішов ще далі у цьому напрямку і створив окрему платформу Accomable, де люди з інвалідністю можуть знайти житло. Тут ви обираєте напрямок, і вам надається повний список готелів апартаментів, гест-хаузів та іншого житла, яке має умови для проживання в них людей з обмеженими можливостями. Зокрема, по кожній опції надається вичерпна інформація про наявність сходів, ширину коридорів, тощо. Також є інформація про те, чи пристосоване це житло для проживання у ньому людей з проблемами слуху чи зору.



Приємно відзначити, що наразі все більше ресурсів з пошуку житла стають дружніми до людей з обмеженими можливостями. Наприклад, популярний американський ресурс Rentberry детально описує як людям з інвалідністю знайти помешкання; на що їм потрібно звертати увагу, а також на що вони можуть розраховувати згідно із чинним американським законодавством.



Приємно відзначити, що все більше інтернет-платформ з пошуку житла звертають увагу на антидискримінаційну політику та створюють на своїх ресурсах додаткові опції з пошуку житла для людей з інвалідністю.

Історія Емі Пілсон з Австралії

Емі Пілсон все життя живе з параплегією, через що прикута до інвалідного візка. Раніше вона жила зі своєю сім'єю у будинку. Її кімната була на першому поверсі, та жінка бідкається, що кухня, вітальня та спальні були на другому поверсі, і усе сімейне життя інших членів родини відбувалося саме на другому поверсі.



- Дуже важко відчувати себе настільки відокремленою від своєї рідні, живучі з ними в одному будинку, – каже Емі. – Я фізично не могла дістатися другого поверху без сторонньої допомоги. Там я була всього лише кілька разів, адже моїм рідним набагато легше було спускатися до мене.

Але наразі Емі вже мешкає в квартирі, яка спеціально була розроблена для потреб людей з інвалідністю. Компанія Summer Housing у якості пілотного проекту побудувала 10 таких помешкань у житловому комплексі на 110 квартир. Після переїзду сюди, життя Емі Пілсон кардинально змінилося на краще, адже тепер вона не потребує сторонньої допомоги. Будинок обладнаний пандусами та спеціальними ліфтами для людей з інвалідністю, тож Емі вільно виходить з дому на прогулянки і по справах. У новому помешканні Емі є робочий стіл, висоту якого можна регулювати; тепер Емі може самотужки поратися на кухні – мити посуд, прибирати та готувати їжу, адже усі меблі та кухонне обладнання пристосоване для людей з інвалідністю.

Цікаво, що ці помешкання для людей з інвалідністю не є однотипними. Вони відрізняються один від одного, в залежності від потреб людини. Наприклад, у Бена Перкінсона – сусіда Емі, інвалідний візок обладнаний планшетним комп'ютером, через який можна вмикати та вимикати світло, регулювати жалюзі та виконувати інші домашні функції. Основна перевага таких квартир у тому, що у них люди з інвалідністю можуть жити самостійно, не потребуючи сторонньої допомоги.

В Австралії діє і Національна схема страхування людей з інвалідністю, бюджет якої наразі налічує майже 5 мільярдів доларів, але вже через декілька років планується його зростання до 21 мільярду. Через цю програму здійснюється фінансування для забезпечення потреб людей з інвалідністю, зокрема це облаштування помешкань та догляд. Компанія Summer Housing, яка розробила квартиру для Емі Пілсон, пропонує фінансувати таких девелоперів, які будуватимуть житло для людей з інвалідністю через Національну схему страхування людей з інвалідністю, адже так можна не тільки заощадити кошти, але й дати можливість людям жити самостійно. До того ж, проживаючи у таких помешканнях, інваліди не потребують сторонньої допомоги. Наприклад, у будинку, де мешкає Емі, є кол-центр, з яким можуть зв'язатися, якщо виникають якісь непередбачувані обставини.

Враховуючи потреби людей з інвалідністю, у тому числі і в оренді житла з відповідними умовами, я, як керівник громадської організації Платформа Здоров'я ініціюю створення міжнародного проекту Disability-Friendly, який допоможе людям з інвалідністю краще пристосуватися в соціумі, у тому числі і знайти гідні умови проживання. Цей проект стане і ефективним майданчиком для комунікацій, як між людьми з інвалідністю, так і бізнесом, що надає послуги. Це дозволить краще зрозуміти потреби людей з інвалідністю і створити гідні умови життя на які заслуговує кожна людина.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій

З 10 вересня 2024 року в в соцмережах та ЗМІ шириться публічна заява в.о. міського голови м.Чернігів Олександра Ломако, в якій він закликає директорів шкіл та педагогів ігнорувати законні вимоги щодо недопуску невакцинованих дітей до організованих колективів...

Внаслідок обстрілу 8.07.24 дитячому кардіоцентру потрібна допомога

Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, що працює в м. Києві – це медичний заклад, широко відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами...

Тиждень імунізації-2024 в Україні: нові досягнення та виклики

Тиждень імунізації – 2024 став гарним прикладом, що демонструє відданість України збереженню здоров'я громад навіть у цей складний час. Коли країна протистоїть як зовнішнім, так і внутрішнім викликам, роль просвітницької роботи в громадах стає ще більш важливою...

Шлях України до ЄС: Чому важливі показники вакцинації?

В останньому звіті Єврокомісії, який аналізує виконання Україною умов для вступу в ЄС, одним із ключових зауважень у сфері охорони здоров'я було відзначено, що рівень охоплення щепленнями в Україні значно нижчий за глобальні рекомендації ВООЗ...

Медичній реформі в Україні 5 років

5 років тому, 19 жовтня в Україні розпочалася медична реформа. Ключові успіхи в охороні здоров'я, яких наша країна досягла за цей час, свідчать про ефективність і прогрес медичної реформи, не дивлячись на виклики сьогодення...

Сильний громадянський рух – спроможна держава.

30 червня у Києві відбувся форум "Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року" на якому було представлено візійний документ "Бачення України 2030: соціально-гуманітарна сфера" Представлений документ – показник того, що громадськість, незалежні експерти може не лише критикувати, але й запропонувати конструктивне, експертне бачення розвитку України, зокрема в сфері охорони здоров'я...