Дякую, 2018-тий! Від особистого розвитку до громадської ініціативи
Через декілька днів почне відлік новий рік. Цими днями більшість з нас підбиває підсумки року, що минає, аналізує свої досягнення та розчарування, будує плани на майбутнє. Я також це роблю, і вважаю обов'язковим поділитися з вами. Адже більшість перемог та досягнень-2018, про які хочу розповісти – це результати спільної роботи з вами, мої однодумці. Багато з того, що мене розчаровує, відгукується і у вас. А плани на майбутнє здійсняться лише за вашою допомогою.
"Батьки за вакцинацію": міцніємо, навчаємо, об'єднуємо
Для ГО "Батьки за вакцинацію", засновником та виконавчим директором якої я є, 2018 рік став роком посилення роботи в регіонах. Нам вдалося сформувати потужні команди на місцях, об'єднавши людей, які розуміють, що та як треба робити для захисту здоров'я дітей та дорослих, та хочуть це робити. "Батьки за вакцинацію" стала прикладом мережевої організації, яка щодня допомагаючи сотням українців розібратися у питаннях вакцин та щеплень, зростає сама та об'єднує однодумців. За нашої ініціативи створена Коаліція за вакцинацію, яка вже об'єднала 40 різних організацій, що причетні до імунопрофілактики, серед яких – громадські організації та медичні установи різних форм власності.
Цього року ГО "Батьки за вакцинацію" провела потужні заходи по всій Україні з нагоди Тижня імунізації, Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, організувала тренінг для лікарів, батьків та представників ЗМІ, продовжила реалізовувати соціальні проекти. Ці заходи привернули увагу тисяч українців по всій країні – а це тисячі дітей та дорослих, які будуть захищені від вакцино-контрольованих інфекційних хвороб. Це ми з вами захистили та захищаємо їхнє право бути здоровими!
Цього року проекти "Батьків за вакцинацію" стали ще більш креативними. Соціальна реклама вакцинації "Інопланетяни та масони проти вакцинації" заслужено перемогла в номінації "Медицина та охорона здоров'я" премії в сфері соціальних проектів України Social Project Awards.
Варто відзначити, що цього року Міністерство охорони здоров'я затвердило стратегію розвитку імунопрофілактики.
Підтримка українських лікарів
Однією з головних подій початку 2018 року для мене є створення громадської організації "Платформа здоров'я". Розвиваючи у попередні роки пацієнтську громадську організацію "Батьки за вакцинацію", ми з членами моєї команди відчули, що медичній спільноті також потрібна підтримка. Особливо це було помітно при спілкуванні з лікарями первинки, з головними лікарями. Перш за все, це підтримка у питаннях реалізації медичної реформи. З іншого боку, ми бачили необхідність громадського контролю за впровадженням реформи охорони здоров'я в центрі та на місцях, електронної медицини eHealth.
Перші проекти "Платформи здоров'я" стали першими нашими кроками для подолання викликів та недоліків системи охорони здоров'я, що оновлюється. Це проект "Аналіз бюджетних видатків на охорону здоров'я в Україні" з метою здійснення постійного моніторингу та аналізу видатків бюджетів усіх рівнів. Серед наших перших проектів – навчальна та консультативна підтримка лікарів первинки програмами "Програма комплексної підтримки лікарів первинної ланки", "Школа Лікаря Первинки"; онлайн-курси, вебінарим та офлайн тренінги для головних лікарів та лікарів первинної ланки. Реалізовано проект "Грип: Прості речі рятують життя" з метою забезпечити комунікацію з необхідності щеплення від грипу. Впроваджується кампанія "Україні потрібна стратегія eHealth", мета якого – забезпечити адвокацію розробки та прийняття національної стратегії електронної охорони здоров'я.
Наша "Платформа здоров'я" стала співорганізатором мотиваційних заходів, таких як Всеукраїнська відзнака "Головний лікар року – 2018" та "Успішний #ЛікарПервинки".
Можна сказати, що наша організація навіть перевиконала плани на рік, що минає. Пишаюсь тим, що наша ГО "Платформа здоров'я", якій ще не виповнилося і року, вже стала авторитетною та корисною в колі медичної спільноти України завдяки внеску, що ми робимо у розвиток системи охорони здоров'я. До нас долучаються найкращі експерти у цій сфері. Розвивається партнерський напрямок та мережа контактів. А головне, в нас є бачення: для кого, з ким та як діяти далі. В найближчих планах "Платформи здоров'я" – стала реалізація започаткованих проектів, поглиблена та системна робота з лікарями первинки, ключовими національними стейкхолдерами реформи охорони здоров'я, міжнародними організаціями.
Розчарування року
На жаль, без розчарувань у 2018-му не обійшлося. Одним з таких для мене стала робота Громадської ради при МОЗ України, членом якої я є. Не вдалося перетворити ГР на цілком здоровий дієздатний орган. "Проблиски" були, але занадто незначні. Досі не налагоджена нормальна співпраця Громадської ради та Міністерства. Прикро, що МОЗ використовує ГР, здебільшого, для своєї мети (зокрема, для виконання процедурі роботи конкурсних комісій).
Ще одним мінусом року можу назвати роботу координаційної ради з впровадження eHealth, до складу якої входжу. За рік роботи не вийшло майже ніяких суттєвих зрушень у впровадженні електронної системи охорони здоров'я, зате виповзають недоліки, більшає питань без відповідей. Досі немає плану дій розвитку eHealth.
Провалом року я вважаю і закон про трансплантацію. Я ретельно вивчав цю тему, спілкувався з професіоналами та експертами, писав та попереджав, що закон в такому вигляді кардинально нічого не змінить для українців, які потребують пересадки органу. Так воно й вийшло, тому що для реальних змін потрібна налагоджена система, працюючі механізми, сучасні протоколи, не кажучи вже про медичне обладнання. Цей закон – мінус у роботі профільного комітету ВР та МОЗ.
Співпраця заради майбутнього
На 2019 рік у нашої команди великі плани. Плануємо продовжити кроки для посилення ГО "Батьки за вакцинацію", що вже стає впливовою, потужною, незалежною організацією, яку поважають в Україні і світі. Серед проектів ГО "Платформа здоров'я" – посилення роботи з лікарями первинної ланки, аби якнайбільше з них мало змогу отримати статус ФОП. Це, в свою чергу, допоможе Україні отримати велику кількість медичних спеціалістів, які не будуть думати, як продати себе за кордоном, а працюватимуть на захист здоров'я українців.
Дякую команді, небайдужим батькам, медикам, експертам, журналістам, громадським активістам, волонтерам, міжнародним партнерам, представникам центральних та місцевих органів влади, які щодня допомагають втілювати наші плани в життя. Ми відкриті для однодумців, і раді взаємодії з кожним, хто як і ми, прагне зробити нашу країну здоровою та квітучою. З прийдешнім Новим роком!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.