27 грудня 2019, 16:29

Імунопрофілактика – державний пріоритет України

2019 рік показав, що Україна вийшла на новий рівень якості в темі вакцинопрофілактики. "Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року" ухвалена Урядом. Україна досягла найвищих рівнів охоплення профілактичними щепленнями, починаючи з 2013 року. Продовжено механізм закупівлі вакцин через міжнародні організації. Запущено процес 3-річного планування закупівлі вакцин. Сьогодні вже йде мова про розширення Національного календаря щеплень.

Ці успіхі свідчать, що реформа громадського здоров'я триває. Успіхи в розвитку імунопрофілактики стали можливими завдяки співпраці влади, громадських організацій, професійних об'єднань та міжнародних партнерів України. Це результат років кропіткої роз'яснювальної роботи, законодавчої та вуличної боротьби, провакцинальної активності в батьківських спільнотах та соцмережах.

Тема імунопрофілактики є пріоритетом для державних органів. Черговим підтвердженням цьому став круглий стіл "Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб", що відбувся 23 грудня 2019 року. До участі у заході долучилися головні стейкхолдери охорони здоров'я, громадського здоров'я, імунопрофілактики, освіти – представники Міністерства охорони здоров'я, профільного комітету парламенту, Міністерства освіти і науки, Центру громадського здоров'я МОЗ України.



Виступаючи на круглому столі, Міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька підкреслила, що імунопрофілактика є ключовим інструментом для зменшення захворюваності населення, що є однією з цілей Уряду на найближчі 5 років.

"Імунізація має бути пріоритетом роботи для керівників областей та департаментів охорони здоров'я, – на цьому ми постійно наголошуємо на урядових нарадах", – підкреслила Зоряна Скалецька.

Вона повідомила, що протягом 2020 року заплановано створення та підтримка відділів імунопрофілактики у регіональних Центрах громадського здоров'я. Також, за словами міністра, в 2020 році МОЗ має намір покращити ситуацію з механізмом дотримання "холодового ланцюга".

Міністер охорони здоров'я повідомила, що МОЗ проводить економічні розрахунки з метою розширення доступу населення до нових вакцин, зокрема, проти пневмококової інфекції, за кошти державного бюджету.

На важливості міжгалузевого підходу до розвитку імунопрофілактики наголосили народні депутати, що представляють профільний комітет Верховної Ради.

Лада Булах,  членкиня комітету ВР ди з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД, повідомила про ініціативу створення міжгалузевої групи з метою переглянути відповідальність за наслідки відмови батьків від вакцинації дітей, захищаючи право дітей на освіту в безпечному середовищі.

Ольга Стефанишина, членкиня комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування наголосила на важливості проведення потужної інформаційної кампанії з імунопрофілактики. "Тут важлива співпраця різних міністерств – МОЗ, Міносвіти, Мінінформполітики. Про важливість імунопрофілактики мають розповідати в освітніх закладах, щоб підвищувати інформованість учнів та їхніх батьків, а також з екранів телевізорів. Вакцинація має стати пріоритетом дій уряду".

Світлана Неринова, начальник відділу дошкільної освіти директорату дошкільної та шкільної освіти МОН, зазначила, що Міністерство освіти і науки підтримує заходи, спрямовані на імунізацію дітей. Вона закликала озширювати проведення кампанії для роз'ясненню серед закладів освіти, запрошувати лікарів, які б пояснили батькам необхідність та наслідки.

Андрій Скіпальський, генеральний директор Директорату громадського здоров'я, презентував Стратегію розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року, схвалену Урядом 27.11.2109 року.

Ключовими завданнями Стратегії є 95% рівень охоплення плановими щепленнями, 80% рівень охоплення тих, хто пропустив планову імунізацію, та створення 25% буферного запасу вакцин.

"Ключовим напрямами розбудови програми імунопрофілактики, які охоплює Стратегія, є нормативні та фінансові передумови, "холодовий ланцюг", фармакологічний нагляд, освіта та мотивація медиків, комунікація з населенням, надзвичайні ситуації та епіднагляд. Ефективність цього документу залежить від імплементації його в регіонах", – зазначив Андрій Скіпальський.

Виступаючи на круглому столі, Ігор Кузін, в.о. Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України, зокрема, зазначив, що спалах кору в Україні добігає кінця, і реагування на цей спалах також показало, якою має бути співпраця з місцевою владою, департаментами охорони здоров'я, силовими структурами.

"За підтримки ВООЗ та при технічному супроводі ЦГЗ було запущено процес трирічного планування закупівлі  вакцин, і саме це дозволяє забезпечити безперервне постачання вакцин на територію України. Подовження механізму закупівель вакцин із залученням міжнародних спеціалізованих організацій дозволило подолати корупцію у закупівлях та ефективно використовувати державні кошти", – зазначив в.о. Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України

Ігор Кузін також наголосив, що важливими кроками в напрямку покращення імунопрофілактики є законодавчо врегульована можливість перерозподілу вакцин між регіонами та дозвіл використання вакцин, придбаних за державний кошт, приватниками, які співпрацюють з НСЗУ.

"Україна має нарешті вийти з "червоної лінії" ризиків інфекційних захворювань, які можна попередити вакцинацією. Ми плануємо впровадити механізм підзвітності по 10 тезах, окреслених на Глобальному саміті з вакцинації 12 вересня 2019 року, як один з інструментів вимірювання процесу ефективності заходів з імунопрофілактики в рамках виконання Стратегії", – сказав Віктор Ляшко, який 24 грудня 2019 року був призначений заступником Міністра охорони здоров'я України.

Сподіваюсь, що Стратегія з розвитку імунопрофілактики стане дороговказом для усіх сторін, причетних до захисту населення України від інфекційних хвороб, яким можна запобігти вакцинацією. Разом з нашими громадськими організаціями ми готові й надалі брати участь у втіленні цієї мети.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій

З 10 вересня 2024 року в в соцмережах та ЗМІ шириться публічна заява в.о. міського голови м.Чернігів Олександра Ломако, в якій він закликає директорів шкіл та педагогів ігнорувати законні вимоги щодо недопуску невакцинованих дітей до організованих колективів...

Внаслідок обстрілу 8.07.24 дитячому кардіоцентру потрібна допомога

Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, що працює в м. Києві – це медичний заклад, широко відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами...

Тиждень імунізації-2024 в Україні: нові досягнення та виклики

Тиждень імунізації – 2024 став гарним прикладом, що демонструє відданість України збереженню здоров'я громад навіть у цей складний час. Коли країна протистоїть як зовнішнім, так і внутрішнім викликам, роль просвітницької роботи в громадах стає ще більш важливою...

Шлях України до ЄС: Чому важливі показники вакцинації?

В останньому звіті Єврокомісії, який аналізує виконання Україною умов для вступу в ЄС, одним із ключових зауважень у сфері охорони здоров'я було відзначено, що рівень охоплення щепленнями в Україні значно нижчий за глобальні рекомендації ВООЗ...

Медичній реформі в Україні 5 років

5 років тому, 19 жовтня в Україні розпочалася медична реформа. Ключові успіхи в охороні здоров'я, яких наша країна досягла за цей час, свідчать про ефективність і прогрес медичної реформи, не дивлячись на виклики сьогодення...

Сильний громадянський рух – спроможна держава.

30 червня у Києві відбувся форум "Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року" на якому було представлено візійний документ "Бачення України 2030: соціально-гуманітарна сфера" Представлений документ – показник того, що громадськість, незалежні експерти може не лише критикувати, але й запропонувати конструктивне, експертне бачення розвитку України, зокрема в сфері охорони здоров'я...