8 вересня 2020, 18:48

Чого чекати школам від місцевої влади та держави під час пандемії?

В ефірі ток-шоу "Право на владу" 3 вересня т.в.о. міністра освіти і науки України Сергій Шкарлет повідомив, що Міносвіти планують страхувати вчителів-пенсіонерів та учнів від COVID-19. Він висловив надію, що незабаром між МОН та страховими компаніями буде підписаний меморандум про страхування вчителів-пенсіонерів, які працюють, оскільки вони входять до групи ризику у період пандемії нового коронавірусу COVID-19. Він додав, що також обговорюється можливість страхування дітей.Він зазначив, що наразі між страховими компаніями та МОН тривають перемовини.

В цілому, вважаю цю ідею хорошою. Однак переконаний, що тема страхування внаслідок COVID-19 в навчальних закладах має бути розглянута під ширшим кутом, і потребує врахування низки важливих факторів.

Захист для всіх

Найбільший подив у мене, як і у експертного середовища з кола мого спілкування викликає пассаж, що страхувати потрібно лише педагогів пенсійного віку. Зрозуміло, що ця категорія входить у групу ризику і важче переносить захворювання коронавірусом, ніж молодші люди. Але ж у чому проблема застрахувати усіх педагогів? Молоді вчителі так само наражаються на небезпеку, як і їхні старші колеги, і так само ризикують власним життям.

Вважаю, що держава повинна піклуватися про всіх. Тому страхувати потрібно всіх у школі. Так само, і вакцинувати потрібно всіх. Тому що на фоні коронавірусу українці забули про сезонні захворювання на зразок грипу, а також про інші інфекційні хвороби, яким можна запобігти вакцинацією. Цим вони зараз наражають себе на небезпеку, нехтуючи чи забуваючи про вакцинацію.

Коли я кажу, що вакцинувати потрібно всіх у школі, то маю на увазі не лише педагогічний склад та дітей, а й інший персонал школи, який там працює. Це і прибиральниці, і кухарі, охоронці та інші люди. Вони так само відвідують переповнений навчальний заклад і заслуговують на таку саму турботу від держави.

Разом з тим, турбота про освітян в період пандемії не має обмежуватися лише страхуванням. Давайте подивимось об'єктивно: в умовах карантину на педагогів окрім здійснення своїх безпосередніх функцій покладений обов'язок організації процесу безпечного навчання, вибудова правильної комунікації з учнями та їхніми батьками. Це призводить до підвищення інтенсивності праці та напруженості в роботі. Тому необхідно збільшення фінансування освітньої галузі в зв'язку з новими викликами.

Нюанси страхування

Розповідаючи про плани впровадження страхування вчителів пенсійного віку та учнів внаслідок COVID-19, Міністерство освіти наразі не пояснює, в якому випадку буде передбачена страхова компенсація. Чи це сам факт захворювання, чи його наслідки?

В Україні вже є досвід державного страхування від коронавірусу за професійною ознакою. 7 травня 2020 року парламент ухвалив закон, який передбачає, що держава забезпечує страхові виплати медичним працівникам в разі встановлення їм групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, спричиненого СOVID-19, та у випадку смерті від COVID-19. Відомо, що деякі заклади охорони здоров'я самостійно страхують своїх працівників на випадок інфікування COVID-19, купуючи ці послуги через Prozorro.

Йдемо далі. Лікування від коронавірусу в Україні безкоштовне. Таким чином в Україні страховка внаслідок подій, пов'язаних з COVID-19 – не на лікування, а на фінансову підтримку.

З іншого боку, яким буде механізм фіксації того, що людина захворіла на COVID-19? У нинішній бюрократичній машині щоб довести свою хворобу, інвалідність чи ще щось інколи людям доводиться обійти десятки спеціалістів. Якщо для отримання виплат доведеться обійти декілька пекельних кіл, то кому від цього буде краще?

Однак якщо механізм фіксації буде занадто простим і незахищеним, то чи не з'явиться нова "корупційна ніша"? Коли довідки про діагнози коронавірусу будуть штампуватися та продаватися? На жаль, електронна система охорони здоров'я, яка б забезпечила прозорість цього процесу та спростила процедуру фіксації, повноцінно не працює в Україні.

Страхувати потрібно всіх. І взагалі перехід до медичного страхування – це майбутнє України.

Тому, підтримуючи ініціативу про страхування вчителів та школярів внаслідок COVID-19, закликаю Уряд ретельно підійти до її впровадження. А саме, забезпечити прозору та справедливу процедуру страхування працівників освітньої сфери та учнів від подій, пов'язаних з захворюваністю на коронавірус. А також розширити перелік осіб, які підлягають страхуванню. Закликаю представників влади приймати усі рішення з огляду на те, як ці рішення впливають на здоров'я людей.

Разом з тим, переконаний, що місцева влада не повинна пасти задніх, а повинна ініціювати цільові програми, спрямовані на захист своїх громадян. Адже профінансувати превентивні заходи на рівні міста значно краще, чим потім шукати кошти на ліквідацію наслідків "пожежі", спричиненої хворобою.

З іншого боку, влада, яку ми обираємо і яка нас представляє, не буде турбуватися про здоров'я, якщо ми від неї цього не вимагаємо. Тому закликаю усіх підтримати соціальну ініціативу Здорове Місто, в центрі уваги якої знаходяться здоров'я і благополуччя людей.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій

З 10 вересня 2024 року в в соцмережах та ЗМІ шириться публічна заява в.о. міського голови м.Чернігів Олександра Ломако, в якій він закликає директорів шкіл та педагогів ігнорувати законні вимоги щодо недопуску невакцинованих дітей до організованих колективів...

Внаслідок обстрілу 8.07.24 дитячому кардіоцентру потрібна допомога

Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, що працює в м. Києві – це медичний заклад, широко відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами...

Тиждень імунізації-2024 в Україні: нові досягнення та виклики

Тиждень імунізації – 2024 став гарним прикладом, що демонструє відданість України збереженню здоров'я громад навіть у цей складний час. Коли країна протистоїть як зовнішнім, так і внутрішнім викликам, роль просвітницької роботи в громадах стає ще більш важливою...

Шлях України до ЄС: Чому важливі показники вакцинації?

В останньому звіті Єврокомісії, який аналізує виконання Україною умов для вступу в ЄС, одним із ключових зауважень у сфері охорони здоров'я було відзначено, що рівень охоплення щепленнями в Україні значно нижчий за глобальні рекомендації ВООЗ...

Медичній реформі в Україні 5 років

5 років тому, 19 жовтня в Україні розпочалася медична реформа. Ключові успіхи в охороні здоров'я, яких наша країна досягла за цей час, свідчать про ефективність і прогрес медичної реформи, не дивлячись на виклики сьогодення...

Сильний громадянський рух – спроможна держава.

30 червня у Києві відбувся форум "Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року" на якому було представлено візійний документ "Бачення України 2030: соціально-гуманітарна сфера" Представлений документ – показник того, що громадськість, незалежні експерти може не лише критикувати, але й запропонувати конструктивне, експертне бачення розвитку України, зокрема в сфері охорони здоров'я...