Україна 30. Здорова Україна
Здоров'я – це найголовніша цінність людини, як не крути. Стан здоров'я впливає на добробут, на можливість на повну відчувати радість спілкування з рідними й близькими, отримувати освіту, відвідувати бажані місця тощо. Кожен з нас, та усі ми разом, несемо відповідальність за своє здоров'я. Разом з тим, завданням влади повинно бути позиціювання здоров'я громадян як пріоритету у будь-яких рішеннях національного та місцевого рівня. Здорові люди – це здорові міста та здорова країна.
Обговоренню питань, які так чи інакше впливають на здоров'я українців, був присвячений Всеукраїнський Форум "Україна 30. Здорова Україна", що відбувся 22-24 червня 2021 року. Ключовими темами Форуму стали:
- Популяризація здорового способу життя
- Розвиток спортивної інфраструктури у громадах
- Доступність спорту для всіх верств населення
- Інклюзія та безбар'єрність у спорті
- Модель здорової школи та індексу здоров'я школи
- Екологія життя та фактори, що впливають на здоров'я
Профілактика та вчасне виявлення хвороб
В Україні серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності населення. Захворюваність на них в нашій країні в 4 рази вище, ніж в країнах ЄС. На цьому наголосив у своєму виступі на Форумі Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
"Велика кількість серцево-судинних захворювань реєструється у нас пропорційно серед чоловіків і, на жаль, серед чоловіків працездатного віку. Це призводить до втрати працездатності, до впливу на ВВП і до того, що, на жаль, родини втрачають своїх годувальників, це призводить до досить негативних речей", – зазначив міністр.
Віктор Ляшко закликав українців переглянути свій стиль життя, адже саме це є визначним фактором у розвитку серцево-судинних захворювань. В свою чергу, міністр розповів про ініціативи влади, які сприятимуть попередженню та вчасному виявленню хвороб.
Зокрема, за ініціативи дружини Президента України, першої леді Олени Зеленською, в Україні розпочалася реформа харчування в дитячих навчальних закладах. Її мета – не лише привчити дітей до здорового харчування, але й через дітей змінити харчові навички дорослих. Зменшити кількість солі, цукру, збільшити споживання овочів і фруктів, привести до норми споживання м'яса, зменшити кількість хліба та солодких газованих напоїв в раціоні. Адже харчування – це один з критичних чинників, який має вплив на стан здоров'я.
"Ми запроваджуємо певні скринінгові речі, розпочинаємо ми їх з неонатального скринінгу. Тобто кожен новонароджений сьогодні буде піддаватися скринінгу на генетичні захворювання. Ми розширюємо перелік цих захворювань: з 4, які в нас були, до 21. Ми будемо рухатися для того, щоб виявляти вчасно ці захворювання, орфанні захворювання, ми формуємо реєстр цих захворювань і робимо все можливе, щоб держава забезпечила медикаментозну корекцію цих захворювань на перших етапах життя", – сказав Віктор Ляшко.
Хочу подякувати організаторам за запрошення на Форум. Виступаючи на заході, я підкреслив, що світ переходить від політики лікування до політики профілактики хвороб, і Україна знаходиться у світовому мейнстрімі.
Форум зібрав провідних фахівців, представників міжнародних організацій, Міністерства охорони здоров'я, Національної служби здоров'я, і депутатів, які показують, що у нас згуртована команда. Я, як представник громадської організації, подякував за ту роботу, яка триває протягом останніх років на шляху до здорової України. Так, ухвалена та впроваджується Стратегія з імунопрофілактики, вдосконалюється законодавство, активно працюють сімейні лікарі і постійно розширюється програма медичних гарантій.
Розвиток міст через призму здоров'я
Для усіх – і для влади, і для громадськості, також важливо усвідомлювати, що здоров'я людей залежить від факторів, пов'язаних з життєдіяльністю міст, в яких ми живемо. Тому тема здоров'я має бути ключовою в соціально-економічних та політичних рішеннях місцевої влади. Саме цей підхід впроваджує Європейська Мережа ВООЗ "Здорові міста". Його концепцію під час Форуму представила технічний фахівець Відділу програм охорони здоров'я Європейського регіонального бюро ВООЗ Аса Ханна Марі Нілен.
"Коли ви говорите про здоровий спосіб життя та довкілля – це потребує гарної координації, щоб дії на місцевому рівні збігалися з тим, що відбувається нагорі. Це ми називаємо багатошаровим управлінням. І ви говорите про те, як ви плануєте все таким чином, щоб всі були фізично активними. Навіть банально робили такі речі, як піти пішки на роботу чи в школу. Також важливо те, що ви говорили про проблему забруднення. Про те, що літні люди мають дотримуватися більш активного способу життя. Це можливо завдяки лідерству на місцях. Цим може займатися мер, муніципалітет і сама спільнота. Дуже часто управління на місцевому рівні є ініціатором таких змін. Наприклад, вони це впроваджують як реакцію на національну політику. Тому ВООЗ давно визнає важливість цієї роботи, яку проводять на рівні міста. Важливо створити таке довкілля, яке буде покращувати життя людей", – зазначила Аса Ханна Марі Нілен.
Київ – Здорове місто
Органи влади зацікавлені включати аспекти здоров'я в стратегію планування та проєкти з розвитку міста, зацікавлені у розвитку всіх сфер життя міста, покращуючи стан здоров'я, комфорту та щастя людей. І зараз Київ першим серед міст України має шанси найближчим часом приєднатися до Європейської Мережі ВООЗ "Здорові міста". Ось важливі кроки, які вже зроблені в цьому напрямку:
- Створена та презентована національна соціальна ініціатива "Здорове місто", співзасновниками якої разом зі мною виступили відомий дитячий лікар Євген Комаровський та громадський діяч, а нині – депутат Київської міської ради Микола Конопелько;
- За ініціативою депутата Київради Миколи Конопелько в бюджеті міста Києва закладені кошти на розробку Комплексної міської цільової програми "Здорове місто", яка має стати практичним документом на 2022-2025 роки. Зараз триває робота над створенням даної програми, до якої долучаються найкращі національні та міжнародні експерти громадського здоров'я та Urban Health;
- Ми проводимо зустрічі, комунікації та консультації з найкращими експертами у сфері охорони здоров'я, керівництвом Міністерства охорони здоров'я та Центру громадського здоров'я, представниками бюро ВООЗ в Україні.
Наступний крок, над яким ми працюємо – це підготовка заявки на вступ до Європейської Мережі "Здорові міста" та розвиток співпраці з іншими здоровими містами. Днями ми звернулися до Аса Ханни Марі Нілен за детальним роз'ясненням процедури подання заявки до Мережі "Здорові міста" для Києва та інших українських міст.
Вірю, що спільними зусиллями з боку національної та місцевої влади, громадськості, суспільства та за підтримки міжнародних партнерів наші міста стануть більш здоровими, "заточеними" під здоров'я громадян. Будуть давати силу, енергію, і допомагати людям бути радісними і щасливими.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.