16 лютого 2022, 21:25

Якщо пацієнт не може дістатися до вакцини, то вакцина має йти до пацієнта

Доступність вакцин проти COVID-19 повернула людям можливість вільно дихати – в прямому та в переносному сенсі слова. Та оскільки маємо справу з респіраторним вірусом, поява нових штамів є передбачуваною. Отже Україна, як і увесь світ, має бути готова до нових викликів.

Вакцинація від COVID-19: кожен має право на захист

Коронавірус штаму "Омікрон" спричинив чергову хвилю пандемії, яка шириться світом швидше, ніж усі попередні. В Україні також бачимо зростання захворюваності на Covid-19, зокрема і штам "Омікрон".

Симптоми "Омікрону" здаються схожими на застуду. Однак будь-який з циркулюючих штамів може спричиняти тривалі негативні наслідки для здоров'я, госпіталізацію та смерть. Через стрімке поширення "Омікрону" у небезпеці перебувають ті, хто не отримав принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19. Бустерна доза дає потужніший захист від коронавірусної хвороби, зокрема й проти штаму "Омікрон".

З початку кампанії вакцинації в Україні вакциновано 15,59 млн осіб, із яких 14,98 млн – двома дозами. Це понад 47% дорослого населення. Понад 581 тисяч українців вже отримали бустерну дозу (дані станом на 14.02. 2022 року).

У 21 регіоні України повний курс вакцинації пройшло понад 40% населення, в 10 регіонах понад 50% населення вакциновано принаймні однією дозою. А в 24 областях з 25 одне щеплення від COVID-19 отримали понад 40%. Втім, для зниження поширення коронавірусної хвороби COVID-19 та смертності від неї Всесвітня організація охорони здоров'я поставила за мету охопити вакцинацією 70% людей в усіх країнах світу.

На жаль, літні люди не отримали пріоритет у кампанії вакцинації, хоча саме вони знаходяться в зоні ризику щодо розвитку ускладнень коронавірусної хвороби.

За даними ОТГ, в Україні вакциновано 39,14% людей 60+ двома дозами, 45% людей віком 60+ вакциновані хоча б однією дозою (дані станом на 11.02.2022 року).

Зрозуміло, що багатьом літнім людям буває непросто дістатися до пункту щеплень, навіть якщо вони цього бажають. У великих містах цю проблему вирішити простіше. А якщо мова йде про села, де немає пунктів вакцинації, про віддалені райони нашої країни? Тоді вакцинація стає складним завданням не лише для літніх людей, але й для цілих родин.

Територія України характеризується великою загальною площею, наявністю віддалених, важкодоступних та гірських регіонів країни. Водночас, для сучасної демографічної ситуації характерне поступове старіння населення України. 

Люди похилого віку, люди з супутніми захворюваннями (часто це маломобільні люди), належать до груп пріоритетної вакцинації від COVID-19. Їх проживання у важкодоступних населених пунктах не має бути перепоною для вакцинації.

Завдання держави – забезпечити людям можливість отримати захист від COVID-19, незалежно від віку, фізичних особливостей та місця проживання.  Іншими словами, необхідно організувати процес таким чином, щоб вакцинуватися було легко.

30 грудня 2021 року поширення "Омікрону" та пов'язані з ним загрози для України стали предметом для обговорення на засіданні Ради національної безпеки і оборони України. Зокрема, РНБОУ одним з ключових завдань для МОЗ визначила вжити заходів щодо нарощування темпів охоплення вакцинацією проти COVID-19 дорослого населення та захисту насамперед осіб віком старших 60 років, які знаходяться в групі ризику.

Транспортування мобільних бригад до пацієнтів у важкодоступних населених пунктах

Якщо пацієнт не може дістатися до вакцини, то вакцина має прийти до пацієнта. Як свідчить досвід чисельних вакцинальних кампаній, цей підхід дійсно працює.

З метою виконання протокольного рішення РНБОУ від 30.12.2021 р. "Про поширення варіанта Омікрон коронавірусу SARS-CoV-2 у світі та загрози для України" Міністерство охорони здоров'я України доручило регіонам організувати виїзд мобільних бригад з вакцинації до територіальних громад, зокрема з найнижчим рівнем охоплення вакцинацією серед осіб старше 60 років. В тому числі, до громадян, які через стан здоров'я не можуть самостійно пересуватися. Особлива приділяється населеним пунктам, де доступ до стаціонарних пунктів щеплень є ускладненим або неможливим. Наприклад, це невеликі населені пункти, де немає закладів первинної медико-санітарної допомоги.

Радий, що нинішній спільний проєкт МОЗ України, Центром у співпраці з ГС "Коаліція за вакцинацію" та за підтримки Фундації Кока-Кола, що має назву "Транспортування мобільних бригад із вакцинації до пацієнтів у важкодоступних населених пунктах в Україні", також сприяє досягненню поставлених РНБОУ та МОЗ цілей.

Протягом січня – березня 2022 року проєкт охопить віддалені населені пункти у 7 західних областях України – Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській та Чернівецькій. Мобільні вакцинальні бригади відвідуватимуть найвіддаленіші куточки у цих регіонах, щоб у кожного мешканця (а особливо старшого віку) була можливість провакцинуватися.

Метою проєкту є пришвидшення досягнення цільових показників охоплення вакцинацією проти COVID-19 та захисту насамперед осіб віком понад 60 років, які знаходяться в групі медичного ризику, маломобільних осіб та членів їх сімей.

Завдяки адвокаційній роботі ГС "Коаліція за вакцинацію" до інформаційної підтримки мобільних бригад долучаються голови ОТГ, старости та інспектори сіл. Вони використовують всі доступні форми інформування населення про візит медиків (оголошення в людних місцях, вайбер-чати, збори громади тощо). Допомагаємо ОТГ з низькими показниками вакцинації почути та використати успішний досвід інших сіл та селищ.

Об'єднання зусиль та відчуття спільної відповідальності влади та громадськості допоможе нам зберегти сотні тисяч людських життів та скоротити тягар коронавірусної хвороби COVID-19.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій

З 10 вересня 2024 року в в соцмережах та ЗМІ шириться публічна заява в.о. міського голови м.Чернігів Олександра Ломако, в якій він закликає директорів шкіл та педагогів ігнорувати законні вимоги щодо недопуску невакцинованих дітей до організованих колективів...

Внаслідок обстрілу 8.07.24 дитячому кардіоцентру потрібна допомога

Центр дитячої кардіології і кардіохірургії, що працює в м. Києві – це медичний заклад, широко відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами...

Тиждень імунізації-2024 в Україні: нові досягнення та виклики

Тиждень імунізації – 2024 став гарним прикладом, що демонструє відданість України збереженню здоров'я громад навіть у цей складний час. Коли країна протистоїть як зовнішнім, так і внутрішнім викликам, роль просвітницької роботи в громадах стає ще більш важливою...

Шлях України до ЄС: Чому важливі показники вакцинації?

В останньому звіті Єврокомісії, який аналізує виконання Україною умов для вступу в ЄС, одним із ключових зауважень у сфері охорони здоров'я було відзначено, що рівень охоплення щепленнями в Україні значно нижчий за глобальні рекомендації ВООЗ...

Медичній реформі в Україні 5 років

5 років тому, 19 жовтня в Україні розпочалася медична реформа. Ключові успіхи в охороні здоров'я, яких наша країна досягла за цей час, свідчать про ефективність і прогрес медичної реформи, не дивлячись на виклики сьогодення...

Сильний громадянський рух – спроможна держава.

30 червня у Києві відбувся форум "Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року" на якому було представлено візійний документ "Бачення України 2030: соціально-гуманітарна сфера" Представлений документ – показник того, що громадськість, незалежні експерти може не лише критикувати, але й запропонувати конструктивне, експертне бачення розвитку України, зокрема в сфері охорони здоров'я...