Халімонгейт: скільки ще Міноборони годуватиме українських бійців зіпсованими продуктами?
"Злиті" тендери на мільярди гривень, зіпсовані продукти та погрози військовим, які відмовляються їх приймати – це зараз реальність нашої армії. Бійцям пропонують харчуватися пліснявою та гнилим м'ясом, а більшість всіх харчових закупівель монополізувала компанія "Військсервіс-Волонтер". Не без допомоги Міністерства оборони, що створило тендерні умови, які прибирають більшість конкурентів фаворита. Попри рішення судів та Антимонопольного комітету, "Військсервіс-Волонтер" отримав тендерів майже на 6 млрд грн.
Проблема з харчуванням в армії існує давно, але зараз це вже досягло дивовижних масштабів: компанія отримала монопольне становище, зайнявши 90% ринку забезпечення, а постачає для солдатів гнилі продукти. З цим військові зіштовхувалися як у зоні ООС, так і в пунктах постійної дислокації частин. І ось 14 квітня зібрався комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки, щоб втрутитись в цю ситуацію. Від Міністра оборони прибув його заступник, відповідальний за продовольче забезпечення армії – Ігор Халімон. Головне питання до заступника – чому Міноборони допустило, що 90% харчових закупівель контролює одна компанія? А компанії-конкуренти, які раніше були самостійними підрядниками, зараз вимушені перейти на субпідряди до "Військсервіс-Волонтер", бо на тендери їм тепер прохід закритий.
Далі пішла стадія заперечення. Спочатку Ігор Халімон заперечував монополію, потім визнав, що дійсно 90% ринку належить "ВІйськсервіс-Волонтеру", але так треба. Потім нас намагались переконати, що конкурентів відсіяли, бо ті змінювали назву та фігурують в кримінальних провадженнях. На наше питання, чому так не сталося з "ВІйськсервісом", який теж змінював назву та фігурує в кримінальному провадженні, відповісти не змогли.
За півтори години ми почули, що: а) армія – це нацбезпека, тому хто завгодно не може її годувати, б) тому 90% харчування ЗСУ залежить від однієї компанії, яка навіть немає власного виробництва та має заборгованості перед субпідрядниками.
Крім того, нам озвучили інформацію, як певні компанії-конкуренти Військсервіса не можуть брати участь у тендерах, бо прокуратура визнала їх документи підробними. Більше здивування у всіх викликав факт, що саме прокуратура, а не суд це вирішує. Це пояснити нам також не змогли.
Комітет одноголосно вирішив:
1. Звернутися до Міністра оборони з проханням розглянути питання щодо відповідності заступника міністра Халімона займаній посаді.
2. Звернутися до Міноборони з проханням переглянути кваліфікаційні критерії публічних закупівель на постачання харчування з дотриманням принципів відкритості, прозорості і рівності всіх учасників.
3. Звернутися до Міноборони з проханням переглянути всі акти, складені військовими частинами, стосовно порушень "Військсервісом" зобов'язань з метою усунення порушень.
4. Звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо листа Київської прокуратури, яким "встановлено" факт підробки документів для участі у тендері.
Вперше цю проблему підняли на такий високий парламентський рівень. Тепер крок за Міністерством оборони: які заходи будуть вжиті щодо монополії компанії-фаворита? Я буду продовжувати слідкувати за ситуацією, адже її вирішення принципове для держави. Інакше у часи війни Міністерство оборони може стати найкорупційнішим міністерством України.