29 листопада 2017, 11:45

Смертельно небезпечні ліки можуть вільно продаватися в Україні

Результати клінічних досліджень ефективності та безпечності ліків в Україні – засекречені. Таких випробувань підприємства МОЗ проводять близько 200 на рік і отримують за це винагороду.

Ніхто, крім виробників ліків та кількох відповідальних осіб в МОЗі не має доступу до закритої інформації про реальний вплив ліків на наше здоров'я. Такий підхід разом з неконтрольованою рекламою медикаментів створює реальні ризики для життя і здоров'я людей.

Чому так відбувається? Відповідно до частини 10 ст. 9 Закону "Про лікарські засоби" інформація, що міститься у заяві про державну реєстрацію лікарського засобу та додатках до неї, підлягає державній охороні від розголошення та недобросовісного комерційного використання.

Серед цих додатків, згідно ч. 4 ст. 9 цього Закону – матеріали доклінічного вивчення, клінічного випробування та їх експертиз.

І якщо необхідність захисту певної інформації щодо технології виготовлення ліків можна зрозуміти, то заборона розголошення результатів досліджень – нонсенс. Суспільство має право знати, що йому пропонують вживати.

Що потрібно зробити щоб змінити ситуацію?

Прийняти законопроект N4074, що вносить зміни до Закону "Про лікарські засоби" та забезпечує публічний доступ до результатів доклінічного вивчення та клінічних випробувань лікарських засобів.

Цей законопроект також приводить вітчизняне законодавство у відповідність до норм ЄС. Адже згідно Директиви 2001/83/ЄС Європейського Парламенту від 6 листопада 2001 року встановлено, що клінічні дані повинні дозволяти сформувати достатньо обґрунтовану і надійну в науковому відношенні думку з приводу того, чи відповідає досліджуваний засіб тим критеріям, які визначають рішення про видачу дозволу на продаж.

Законопроект був проголосований парламентом у першому читанні ще в листопаді 2016 року але не зважаючи на те, що на кожній погоджувальній раді я включаю його в перелік необхідних до голосування законів – на друге читання його до цього часу так і не винесли. Українці продовжують лікуватися, орієнтуючись на рекламу і не знаючи, що вони насправді приймають.

Тому я вимагаю найближчим часом винести цей вкрай важливий для здоров'я українців законопроект на розгляд Верховної Ради, а суспільство прошу мене підтримати. Реформи мають бути не віртуальними, а реальними і привносити в нашу країну довіру і безпеку. Доступ громадськості до важливої публічної інформації має бути відкритим.

Тільки спільним тиском ми можемо змусити владу приймати рішення не для збагачення чиновників і лобістів, а в інтересах збереження національного здоров'я та безпеки людей.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Тринадцять – число щасливе!

30 вересня 2011 року, в останній день першого місяця осені, "Замок-музей Радомисль" офіційно відкрив двері для відвідувачів. Хоча екскурсії до Музею української домашньої ікони і старожитностей "Душа України" ми проводили й раніше...

Історія на дотик

Того самого дня, 20 вересня, коли нашому Музею української домашньої ікони "Душа України" вручали сертифікат Національного реєстру рекордів, ми проводили також презентацію унікального інклюзивного продукту – мандрівної карти знаменитого туристичного маршруту Via Regia для людей із порушеннями зору...

Національний реєстр рекордів України відзначив ''Замок-музей Радомисль''!

Історико-культурний комплекс "Замок-музей Радомисль" внесено в національний реєстр рекордів України, а наш музей "Душа України" визнано першим в Україні Музеєм української домашньої ікони...

Не зовсім святкові нотатки в День Знань

Перше вересня – особливий день для кожного з нас. Колись я сама ходила до школи з портфелем і бантами. Потім вже водила туди дітей – з наплічниками й без бантів...

Смертельний політ над Дніпром

21 липня в центрі Києва сталася трагедія. Над Дніпром обірвався трос екстрім-атракціону. Один з двох братів – двадцятирічний хлопець, який в цей час був на цьому атракціоні, упав у воду...

Чи могло таке варварство статися у будь-якій з європейських столиць?! Ніколи!

Ми так прагнемо в Євросоюз – але поки що не здатні побороти корупцію та байдужість навколо себе... Іще одна цінна історична пам'ятка архітектури знищена – старовинна садиба Зеленських у давньому центрі Києва...