На українську медицину очікує новий сплеск корупції
У найближчі роки корупція у сфері охорони здоров'я вийде на новий рівень. Гроші з державного бюджету можуть почати викачувати до приватних структур за певні преференції і винагороди.
Це призведе не тільки до подальшого росту корупції в Україні, але й здатне викликати колапс у державній системі надання медичних послуг.
Головний фактор ризику – Національна служба здоров'я, яка є потенційно висококорупційним органом державної влади країни, що отримала під монопольний контроль бюджет у понад 100 мільярдів гривень.
Згідно принципу "гроші йдуть за пацієнтом" або оплати за медичну послугу, Національна служба здоров'я буде розподіляти кошти між медичними закладами за оплату медичних послуг для населення. Це абсолютно правильний і прозорий підхід, прийнятий у всіх цивілізованих країнах, але зараз чинний уряд його повністю дискредитує.
Враховуючи, що видатки бюджету покривають потреби населення лише наполовину, а ключові напрямки, такі як лікування хворих на рак та серцево-судинні захворювання профінансовані лише на 27% і 30% відповідно, гроші зможуть піти лише за незначною кількістю пацієнтів і лише до обраних закладів.
Гроші в умовах їхньої нестачі будуть розподілятися в ручному режимі, що створює високі корупційні ризики. Враховуючи, що укладати угоди з Національною службою здоров'я зможуть приватні клініки та підприємці, це створює ризик спрямування більшості коштів у приватний сектор за певну винагороду.
В умовах ще більшого недофінансування лікарі звільнятимуться з державних медичних закладів та переходитимуть до приватного сектору для надання платних медичних послуг, а державні лікарні закриватимуться.
Комітет з питань охорони здоров'я неодноразово звертався до уряду з вимогою збільшити видатки на медицину з 3,5% ВВП до хоча б 5% ВВП, при нормальній потребі – у 7% ВВП. На жаль, уряд не збільшив фінансування медицини.
Тому єдиною можливістю забезпечити людям якісні та безоплатні медичні послуги – є прийняття парламентом законопроекту N4981-2 "Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування в Україні", що дозволить у повному обсязі профінансувати медицину в Україні та суттєво знизить корупційні ризики в цій сфері.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.