30 вересня 2020, 18:46

Неперевершений і неповторний...

Сьогодні, в день святої Софії (в іменини моєї найменшої дочки), ще одне моє дитя – історико-культурний комплекс "Замок-музей Радомисль" святкує свій дев'ятий день народження...

З того, що найбільш гостро закарбувалося в пам'яті: за майже 30 років життя зібрано близько 5000 домашніх ікон – і кожну, як дитину, я тримала в руках. І кожну за копійки купувала на блошиних ринках.

Не знала навіть чому... Просто так... Вважала, що маю вберегти від нищення нашу духовність...

А потім – багаторічний пошук хоч якогось приміщення для відкриття музею, прихистку для тих бездомних ікон-сиріт. І одна за одною відмови державних органів у оренді приміщення в Києві.

Далі – купівля в Радомишлі доведеного до напіврозваленого стану млина. На щось краще і ближче бракувало грошей.

60 тонн сміття, зібраного вручну в тому млині й на оточуючому його болоті.

П'ять років щоденної боротьби за те, щоб реставрація силами місцевих майстрів не зруйнувала дух історії...

Нарешті в 2011 році – свято відкриття музею і найкращі сподівання на визнання людьми й державою всього, що було зроблено для збереження нашої культури і пам'яті.

А потім погрози фізичного знищення музею, його директора й мене особисто від місцевого владного очільника і депутата.

І міліція, яка не приїде, скільки не дзвони.

Повалені паркани, знищені сотні кущів троянд і бузку.

Отруєний пес...

Наїзди й перевірки (звичайно, "з гори" скеровані) всіх можливих і неможливих місцевих контролюючих органів, які щодня унеможливлювали роботу музею.

Рішення суду міста Радомишля про "заборону діяльності музею". Потім – про "знесення пам'ятника архімандриту Єлисею Плетенецькому".

Проплачений сюжет в "прайм-тайм" на національно-олігархічному каналі, де Радомишльський "правозахисник" з розбитим носом на всю країну звинувачує мене в так званому своєму побитті.

Купа проплачених брудних чорних статей і кляуз в інтернет-смітниках.

Мета у всіх цих дій була одна – забрати (вкрасти) відреставровану будівлю млина.

І нуль захисту від держави.

І прокуратура, яка підіграє рейдерам.

Як же ми перемогли?

Та отак. Лише власними силами...

Дякую моєму чоловікові, Ігорю Кирилюку, та адвокатському об'єднанню "Паритет" – за правовий захист і вміння боротися з рейдерами найвищого рівня. Якби не ваш досвід і завзятість, музею б не було сьогодні, а я би не витримала і здалася під тим нелюдським тиском.

Дякую Віктору Москальцю – першому директору музею. Саме він надихав і контролював усі реставраційні процеси.

Дякую Аліні Гайдук – другому директору музею, яка наводила лад у колекції і придумувала чудові екскурсії.

Дякую Оксані Кіптяк – за управління махіною в 2500 квадратних метрів (музеєм, рестораном, готелем).

Дякую Юрію Рудницькому – нашому третьому директору музею. У Вас іще все попереду і багато відповідальності по збереженню і розвитку всього, що було напрацьовано.

Дякую Валентині Павленко – за чесне висвітлення ситуації з музеєм на "Радіо Свобода" в буремні часи державного свавілля і за особисту моральну підтримку.

І окрема подяка – кожному, хто за ці роки приїхав до музею і сплатив за квиток. Саме ваші внески дозволяють музею виживати і розвиватися.

Що попереду?

Виживання – із надією на розквіт. І, звичайно – боротьба за культурну, гідну, справедливу країну.

Країну, де війну називають війною, зрадників – зрадниками, клоунів – клоунами.

Де реформи не просто заради реформ і грантів, а для того, щоб людям було легше.

Де культура і духовність потрібні не для галочки в звіті, а як повітря, яким дихають.

З днем народження, Замок-музей Радомисль!

А тих, хто ще не був там і не бачив цього чуда – запрошую!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Тринадцять – число щасливе!

30 вересня 2011 року, в останній день першого місяця осені, "Замок-музей Радомисль" офіційно відкрив двері для відвідувачів. Хоча екскурсії до Музею української домашньої ікони і старожитностей "Душа України" ми проводили й раніше...

Історія на дотик

Того самого дня, 20 вересня, коли нашому Музею української домашньої ікони "Душа України" вручали сертифікат Національного реєстру рекордів, ми проводили також презентацію унікального інклюзивного продукту – мандрівної карти знаменитого туристичного маршруту Via Regia для людей із порушеннями зору...

Національний реєстр рекордів України відзначив ''Замок-музей Радомисль''!

Історико-культурний комплекс "Замок-музей Радомисль" внесено в національний реєстр рекордів України, а наш музей "Душа України" визнано першим в Україні Музеєм української домашньої ікони...

Не зовсім святкові нотатки в День Знань

Перше вересня – особливий день для кожного з нас. Колись я сама ходила до школи з портфелем і бантами. Потім вже водила туди дітей – з наплічниками й без бантів...

Смертельний політ над Дніпром

21 липня в центрі Києва сталася трагедія. Над Дніпром обірвався трос екстрім-атракціону. Один з двох братів – двадцятирічний хлопець, який в цей час був на цьому атракціоні, упав у воду...

Чи могло таке варварство статися у будь-якій з європейських столиць?! Ніколи!

Ми так прагнемо в Євросоюз – але поки що не здатні побороти корупцію та байдужість навколо себе... Іще одна цінна історична пам'ятка архітектури знищена – старовинна садиба Зеленських у давньому центрі Києва...