20 травня 2021, 11:15

П'ять літер, які врятують життя

Політики, філософи та аналітики ніяк не дійдуть згоди – на скільки років Україна відстала від держав "першого світу" за своїм суспільним розвитком?

Точний час виміряти складно. Але можна точно сказати, що життя українців на 10-15 років коротше, ніж мешканців інших європейських країн...

Чому?

І тому, що політичні інтриги й відсутність політичної волі досі не дають можливості ввести в Україні обов'язкове медичне страхування.

І тому, що у нас неймовірно низький рівень культури здоров'я населення.

Наприкінці 1980-х – на початку 1990-х мені довелося вчитися спочатку в Україні, а потім в США. Українські викладачі нас вчили: меланома – смертельна хвороба. Виникає вона зі звичайної родимки, а від постановки діагнозу до смерті у пацієнта є час від року до п'яти.

А в Америці я раз по раз зустрічала людей, іноді навіть своїх ровесників, повних життя й здоров'я, які спокійно казали мені: "Так, у нас була меланома, ми вилікувались".



Уявіть мій шок. У нас пацієнти з меланомою прощалися з життям і рахували останні місяці. А у них – видужували, вчились, працювали, створювали щасливі родини і регулярно перевіряли свої родимки.

Шукала причину такої шаленої різниці у виживанні. І зрозуміла, що вона не в диво-ліках, небаченому обладнанні чи особливій підготовці лікарів. Більшість американців перемагали меланому тому, що знали перші ознаки переродження родимки і вміли їх розрізняти неозброєним оком.

У кожному студентському кампусі, в кожній душовій висіла табличка з правилами самодіагностики. Як результат – кожний школяр і студент знає "ABC of melanoma". І знає, що коли родимка починає змінюватися – треба негайно звертатися до лікаря.

Коли я повернулась з США, прийняла для себе рішення: робити все можливе, щоб в Україні якомога менше людей помирали від небезпечних родимок і меланоми. Так згодом з'явилась наша власна система розпізнавання загрозливих симптомів переродження родимки – абревіатура "АКОРД меланоми".

Знаючи АКОРД, можна самому вчасно діагностувати меланому в себе і своїх близьких і відповідно вчасно звернутися до лікаря

Лише п'ять літер у цій абревіатурі, але вони здатні врятувати життя. Отже:

А (асиметрія, якщо вона з'являється в родимці)

К (край родимки, якщо він стає не рівний),

О (окрас, тобто будь які його зміни в родимці),

Р (розмір, якщо родимка збільшується в ширину чи висоту),

Д (динаміка – кровоточивість родимки, поява кірочок, випадіння волосся).

Проте пошук на собі чи на близькій людині підозрілих родимок, що відповідають ознакам АКОРДу меланоми – то лише початок. Далі, якщо такі знайшлись, треба, не зволікаючи, йти до дерматолога. Він огляне родимку уважніше, зробить дерматоскопію, УЗД новоутворення і підтвердить або спростує вашу підозру.



Сьогодні в умовах коронавірусної пандемії не кожен може потрапити до кваліфікованих лікарів. А у когось може бракувати коштів на обстеження.

Щоб дати можливість всім отримати вчасну допомогу, ми вже багато років проводимо в Україні Дні меланоми. У ці дні ми безкоштовно оглядаємо у людей небезпечні родимки.



За попередні 12 років проведення Днів меланоми в Україні нами було оглянуто майже півмільйона громадян. Серед них було виявлено майже 6 тисяч випадків злоякісних пухлин – 1,5 випадків тисячі меланом та понад 4,2 тисячі – раків шкіри.

17-21 травня 2021 року в Україні проходить підготовка до Дня меланоми. Сотні лікарів-волонтерів будуть безкоштовно оглядати фотографії небезпечних новоутворень на предмет раннього виявлення меланоми, а також інших злоякісних новоутворень шкіри (телемедицина – в дії). До 23 травня даватимуться онлайн-консультації. Щоб узяти участь в обстеженні, ви можете надіслати фото родимок, які здаються вам небезпечними. Для цього варто лише заповнивши форму за цією адресою:

https://stop-melanoma.net/#rec117111996

А 24 травня проводитимуться вже очні безкоштовні огляди пацієнтів, яким під час онлайн- консультацій буде встановлено попередній діагноз раку шкіри чи меланоми. Огляди пройдуть у Клініці доктора Богомолець.

Попередній запис по телефону обов'язковий.

Телефони для запису: +38 044 383-26-97, +38 094 927-06-97



Чекаємо на вас!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Тринадцять – число щасливе!

30 вересня 2011 року, в останній день першого місяця осені, "Замок-музей Радомисль" офіційно відкрив двері для відвідувачів. Хоча екскурсії до Музею української домашньої ікони і старожитностей "Душа України" ми проводили й раніше...

Історія на дотик

Того самого дня, 20 вересня, коли нашому Музею української домашньої ікони "Душа України" вручали сертифікат Національного реєстру рекордів, ми проводили також презентацію унікального інклюзивного продукту – мандрівної карти знаменитого туристичного маршруту Via Regia для людей із порушеннями зору...

Національний реєстр рекордів України відзначив ''Замок-музей Радомисль''!

Історико-культурний комплекс "Замок-музей Радомисль" внесено в національний реєстр рекордів України, а наш музей "Душа України" визнано першим в Україні Музеєм української домашньої ікони...

Не зовсім святкові нотатки в День Знань

Перше вересня – особливий день для кожного з нас. Колись я сама ходила до школи з портфелем і бантами. Потім вже водила туди дітей – з наплічниками й без бантів...

Смертельний політ над Дніпром

21 липня в центрі Києва сталася трагедія. Над Дніпром обірвався трос екстрім-атракціону. Один з двох братів – двадцятирічний хлопець, який в цей час був на цьому атракціоні, упав у воду...

Чи могло таке варварство статися у будь-якій з європейських столиць?! Ніколи!

Ми так прагнемо в Євросоюз – але поки що не здатні побороти корупцію та байдужість навколо себе... Іще одна цінна історична пам'ятка архітектури знищена – старовинна садиба Зеленських у давньому центрі Києва...