30 вересня 2021, 18:42

Нам – 10 років!

Сьогодні у історико-культурного комплексу "Замок-музей Радомисль" перший поважний ювілей. 30 вересня 2011 року після урочистого відкриття Замку він прийняв своїх перших відвідувачів.

Урочисте відкриття історико-культурного комплексу "Замок-музей Радомисль". Стрічку перерізають перший директор музею "Душа України" Віктор Москалець та Софія Богомолець

То були нелегкі, але дуже цікаві, насичені подіями роки. Із закинутого млина, перетвореного на сміттєзвалище, вдалося зробити важливий культурний осередок загальноукраїнського значення зі своїми традиціями, з репутацією, з іменем.

Це було зроблено всупереч обставинам. Всупереч тому, що місцевість, де стоїть будівля Замку, була захаращувана й заболочувана протягом не те що років – десятиліть!

Так виглядала будівля млина і місцевість навколо нього до реставрації. Липень 2007 р.

Всупереч складному геологічному рельєфу місцевості.

Всупереч, зрештою, нахабним рейдерам, яких довелося ставити на місце.

Але сьогодні не будемо про труднощі. Сьогодні – про те, чого ми досягли і що ми маємо.

Ми були першими, хто увічнив пам'ять видатного українського просвітителя, архімандрита Києво-Печерської лаври Єлисея Плетенецького (між 1550 і 1544 – 1624). Його постать, як видається, й досі не до кінця оцінена українцями. А між тим, саме з Плетенецького і зібраного ним лаврського гуртка православних інтелектуалів почалося оновлення української освіти. Саме завдяки йому в місті Радомишлі постала паперова фабрика (папірня), яка випускала папір для друкарні Києво-Печерської лаври.

Ще до офіційного відкриття Замку ми встановили архімандриту Плетенецькому пам'ятник, котрий освятив тодішній митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан). А через рік відновили вироблення паперу за методикою XVI-XVII ст. І тепер кожен відвідувач нашого музею може власноручно виготовити папір так. Як це робили чотири століття тому.

Ми повернули українцям цілий пласт сакральної культури – домашню ікону. Наш Музей української домашньої ікони і старожитностей "Душа України" – найбільший у Європі приватний музей українського сакрального мистецтва. Експозиція і фонди музею налічують понад п'ять тисяч одиниць зберігання і продовжують поповнюватися. Вони є об'єктом цікавості не лише для туристів, але також для мистецтвознавців і істориків.

Серед експонатів не лише ікони і предмети церковного вжитку, але також знаряддя праці, предмети побуту, старовинний одяг, народні картини, фотографії кінця ХІХ – початку ХХ століття з відомих фотомайстерень України, книги-стародруки, музичні інструменти, механічні програвачі (грамофони), грамплатівки.

Наш грамофонний сомельє запропонує вам музику на будь-який вишуканий смак

І, звичайно, українські вишиті рушники.

Наші екскурсії, які проводяться українською, англійською, польською мовами, з ознайомлювальних поступово перетворилися на просвітницькі. На прикладі сакрального мистецтва України ми популяризуємо українську культуру, показуємо різноманітність і насиченість духовного життя нашої землі в різні історичні періоди. Музей твердо дотримується засад міжконфесійного миру і подолання стереотипів.

Його відвідувачі – українці з усіх регіонів нашої країни, з діаспори, а також гості з Польщі, Чехії, Великобританії, США, Канади, Франції, Голландії, Німеччини, Японії та інших країн.

Ми стали частиною міжнародного культурного проекту Ради Європи Via Regia. Його мета – сприяння обміну культурними й духовними цінностями через туризм. Цей проект дає нам можливості донести українську культуру, зокрема, сакральне мистецтво, до наших іноземних гостей і партнерів.

Завдяки йому, ми вийшли на міжнародний рівень. "Замок-музей Радомисль" налагодив дружнє співробітництво між і Музеєм Янголів литовського міста Анікщяй. Між двома музеями вже третій рік відбувається обмін виставками.

Ми побудували бутік-готель Via Regia. В 2012 році він увійшов до сотні кращих готелів України. Елементи новомодерного та новочасного антуражу органічно сполучаються в ньому з сучасними зручностями. Номери готелю присвячені просвітителям країн, котрі перетинає найдовша та найдавніша в Європі транспортна магістраль – "Королівський шлях" (латиною Via Regia), або "дорога святого Якова". Готельні апартаменти замовляються фактично протягом цілого року.

Традиційними для Замку стали фестивалі. "Музика Шопена просто неба", етно-фешн-шоу "Аристократична Україна", міжнародний фестиваль культурної дипломатії "Via Regia".

Почесний гість "Шопен-фесту" – володар звання Yamaha Artist, лауреат Голівудської премії імпровізаторів Євген Хмара

Моделі – учасниці V Всеукраїнського фестивалю етнічної моди – етно-фешн-шоу "Аристократична Україна". 25 вересня 2021 р.

Литовські гості Міжнародного фестивалю культурної дипломатії "Via Regia Україна". 28 липня 2018 р.

Головна будівля і ландшафт комплексу – улюблене місце для зйомок серіалів, музичних відеокліпів і телефільмів, фестивалів, концертів, театральних постановок, для проведення родинних урочистостей.

Нема кращого місця для відзначення урочистих подій!

"Благословіть, мати! Благословіть, тату!"

Члени клубу історичної реконструкції "Росичі" на зйомках науково-популярного фільму

Тут же проводяться бізнес-класи, конференції, семінари.

Десять років – це, звичайно, занадто мало. Але цього виявилося достатньо, аби будівля старого млина перетворилася на просвітницький і туристичний заклад європейського типу, котрий працює на благо України і заради українців.

Я дякую всій нашій команді, яка протягом цих десяти років опікувалася і продовжує опікуватися Замком, котрий не має державної підтримки і існує коштом нашої родини і тих людей, які відвідують наш музей.

І тепер, коли "Замок-музей Радомисль" стоїть на порозі своєї другої декади, я відчуваю себе щасливою, що мені вдалося все це зробити. Зробити з любов'ю до України, з котрою пов'язане моє життя. Тому я хочу, аби якомога більше людей приїздило до нашого музею, поверталися до себе і своєї землі.

Слава Україні!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Тринадцять – число щасливе!

30 вересня 2011 року, в останній день першого місяця осені, "Замок-музей Радомисль" офіційно відкрив двері для відвідувачів. Хоча екскурсії до Музею української домашньої ікони і старожитностей "Душа України" ми проводили й раніше...

Історія на дотик

Того самого дня, 20 вересня, коли нашому Музею української домашньої ікони "Душа України" вручали сертифікат Національного реєстру рекордів, ми проводили також презентацію унікального інклюзивного продукту – мандрівної карти знаменитого туристичного маршруту Via Regia для людей із порушеннями зору...

Національний реєстр рекордів України відзначив ''Замок-музей Радомисль''!

Історико-культурний комплекс "Замок-музей Радомисль" внесено в національний реєстр рекордів України, а наш музей "Душа України" визнано першим в Україні Музеєм української домашньої ікони...

Не зовсім святкові нотатки в День Знань

Перше вересня – особливий день для кожного з нас. Колись я сама ходила до школи з портфелем і бантами. Потім вже водила туди дітей – з наплічниками й без бантів...

Смертельний політ над Дніпром

21 липня в центрі Києва сталася трагедія. Над Дніпром обірвався трос екстрім-атракціону. Один з двох братів – двадцятирічний хлопець, який в цей час був на цьому атракціоні, упав у воду...

Чи могло таке варварство статися у будь-якій з європейських столиць?! Ніколи!

Ми так прагнемо в Євросоюз – але поки що не здатні побороти корупцію та байдужість навколо себе... Іще одна цінна історична пам'ятка архітектури знищена – старовинна садиба Зеленських у давньому центрі Києва...