Про що мовчить святий Пантелеймон?
День медичного працівника збігається з днем пам'яті святого Пантелеймона.
Хоча серед християнських святих є і інші цілителі, в тому і жінки.
Серед них, наприклад – Зінаїда Тарсійська. Разом зі сестрою Філонелою вона грунтовно вивчала тогочасну медицину, в тому числі психіатрію – наскільки взагалі можна говорити про існування її як галузі за часів пізньої античності. Тому Зинаїду вважають патронессою душевно хворих людей.
В більш пізні часи зажив заслуженої слави архієпископ Лука Войно-Ясенецький (1877-1961), священник і лікар-хірург. Автор понад півсотні наукових праць і посібників. Навіть будучи на засланні не залишав медичної практики, проводив операції. В православній церкві вважається цілителем.
Його історичні попередники – преподобні Агапіт і Даміан Печерські, які жили в середині – другій половині ХІ століття. Будучи щиро віруючими, водночас ретельно вивчали хвороби та відомі тогочасні методи їх лікування.
Але Пантелеймон все ж таки особливий. І не лише через те, що був безсрібником, тобто лікував нужденних, не беручи за це плату.
Звертають на себе особливу увагу обставини його загибелі.
Хоча переказ – джерело не надто надійне, але все ж відбиває типові життєві ситуації.
Так от, за переказом, Пантелеймон став жертвою не стільки своєї віри, скільки, як би зараз сказали, недобросовісної конкуренції.
Його віросповідання було радше приводом для розправи, аніж реальною причиною. Інші лікарі заробляли гроші на лікуванні пацієнтів, а Пантелеймон робив це безкоштовно і створював небезпеку і конкуренцію. Лікарі втрачали гроші і авторитет.
Тому конкуренти понаписували кляуз і звели зі світу власного колегу.
Або ще приклад професійної заздрості з житія святих Кузьми і Дем'яна Римських. Вони перевершили свого вчителя у майстерності, а той, замість порадіти за успіхи своїх учнів, підло вбив їх.
У світі лікарів теж присутня конкуренція і не завжди вона буває здоровою. Коли ти професіонал, але з етикою не дружиш, коли заради посади готовий підставити або підсидіти свого конкурента, якось нашкодити йому, то яка тобі ціна не як лікарю – як людині?
Зі своєї особистої практики я знала схожі приклади. Одна з учениць мого першого вчителя, професора, котрому я зобов'язана своїми знаннями, не зупинилася перед тим, аби "посунути" свого вчителя з посади завідувача кафедри, котру сама хотіла посісти.
Для цього вона використала свої зв'язки і "адмінресурс".
І подібних прикладів в медичному світі немало. Оббрехати, підставити, використати а потім кинути, сплагіатити наукову працю...
А ще в деякі лікарні, особливо на Західній Украіні, не можна влаштуватися на роботу лікарем без хабаря.
Часи і люди, схоже, не змінюються. З тією різницею, що зараз, дякувати Богу, не розпинають і не рубають голів, але до інфарктів доводять.
А святий Пантелеймон, а з ним Зинаїда, Лука Кримський і інші мовчки споглядають за цим новим життям високих технологій і не завжди високої етики і людяності...
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.