Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Небезпечні ігри

21 вересня 2013, 15:07

Вчора у Ялті в ході щорічного самміту "Ялтинська європейська стратегія" мали місце важливі і знакові моменти. Принаймні, якщо до вчорашнього дня у мене особисто не було жодного сумніву у тому, що Угоду про асоціацію між Україною та ЄС буде підписано у листопаді цього року, події 20 вересня змусили до більш обережного оптимізму.

Знову ж – каменем спотикання стала справа Юлії Тимошенко. Точніше, раптова зміна позиції окремих учасників форуму.

Напередодні (під час відкриття форуму) та з самого ранку 20 вересня єврокомісар Штефан Фюле неодноразово акцентував увагу на тому, яку роботу проробили українськи парламентарі та як активно співпрацюють влада і опозиція. Він всіляко уникав будь-яких розмов про Тимошенко та намагався дистанціюватися від питань, пов'язаних із долею екс-прем'єра.

Натомість ближче до обіду відбувається серйозний пресинг з боку опозиції, яка наполягає на тому, щоби питання Тимошенко було повернуто в повістку денну переговорного процесу між Україною та Євросоюзом. Фюле вагається.

Першим про те, що справа Тимошенко може знову вийти на перший план переговорного процесу, повідомив Александр Кваснєвський. Точніше, доволі прозоро натякнув. Потім акцент на Тимошенко зробила президент Литви Даля Грибаускайте (хоча за два дні перед форумом у Ялті Надзвичайний і Повноважний Посол Литви в Україні Пятрас Вайтекунас заявив, що ЄС не ставить вимогу звільнення Тимошенко – вимоги ЄС до України носять більш широкий характер, ніж просто вирішення справи однієї людини).

Після обіду Штефан Фюле робить чергову заяву і однозначно дає зрозуміти, що Європейський Союз вимагає якомога швидшого і однозначного вирішення питання Тимошенко. Між рядками читається: без звільнення Тимошенко не буде асоціації.

Ще більш однозначним виглядав євродепутат Ельмар Брок, який не просто вимагав звільнення Тимошенко, а й заявив про те, що для такого кроку не потрібні додаткові механізми: "Я не можу судити, який із шляхів найбільш реальний. Я думаю, що найбільш легким для українського уряду буде гуманітарний шлях – випустити Тимошенко якимось способом".

Увечері у програмі Савіка Шустера опозиція продовжила наполягати на питанні звільнення Тимошенко як на обов'язковій умові конструктивної роботи над євроінтеграційними законами (до речі, у своєму інтерв'ю для Української правди Юлія Тимошенко жодним чином не зазначила, що наполягає на тому, аби її фракція працювала над євроінтеграційними законами – більше того: заявила, що передала на розгляд однопартійців побажання, які виходять далеко за рамки вимог з боку ЄС).

Виступ Віктора Януковича у Ялті був однозначним: Україна виконує взяті на себе зобов'язання, працює над законопроектами, намагається виконати усі вимоги, аби підійти з конкретними результатами до самміту у Вільнюсі. Напередодні ялтинського форуму перший віце-прем'єр Сергій Арбузов заявив, що всі необхідні законопроекти вже внесено у парламент. Отже, м'яч тепер на стороні Верховної Ради, а потім – і на полі європейських структур, відповідальних за переговорний процес із Україною. Також Янукович дав зрозуміти, що не має наміру розглядати нові вимоги – ті, які би виходили за межі раніше озвучених Європою і узгоджених принципів.

В умовах тиску на Україну з боку Російської Федерації (а особливо враховуючи той факт, що у Росії з'явився новий – більш гнучкий і досвідчений, а головне – більш розумний за відверто примітивного Глазьєва – відповідальний за україно-російські стосунки, Владислав Сурков) нова хвиля намагань звести питання європейської інтеграції України до справи однієї людини – нехай навіть дуже відомої і свого часу дуже популярної – це небезпечна гра. Особливо якщо виявиться, що все зроблене і досягнуте за останні роки буде перекреслено лише справою Тимошенко.

Небезпечні ігри можуть негативно вдарити по Україні. Не по президенту і його команді (зрештою, їх ядерний електорат доволі еластичний і ніколи не був жорстко прив'язаний до питання євроинтеграції), а саме по країні в цілому. І повернутися бумерангом опозиції, оскільки саме її намагання виставити на перший план питання Тимошенко, а не комплекс законодавчих актів, необхідних для євроінтеграції може привести до зриву підписання Угоди про асоціацію. І після цього можна скільки завгодно сперечатися, хто винен, а хто правий. І не думаю, що проєвропейськи налаштований електорат подарує опозиції таку політичну близорукість.

Більше того: зрив підписання Угоди про асоціацію буде ударом і по самій Тимошенко. У випадку, якщо Угоду буде підписано, у Європи буде додатковий важіль тиску на керівництво України – на етапі ратифікації документу. І справа Тимошенко може стати розмінною монетою у ратифікаційних іграх. Зрив Угоди – це майже стовідсоткова гарантія того, що Тимошенко не вийде на волю до кінця терміну і не побачить жодного лікування у Німеччині. Але чи не саме цього насправді добивається опозиція, на словах вимагаючи більш жорстких підходів до України у справі Тимошенко?

До речі, а чи запитали у даній ситуації саму Юлію Володимирівну, яка неодноразово зверталася як до однопартійців, так і до європейських структур з вимогою не ставити питання Угоди про асоціацію у відповідність до її справи?

powered by lun.ua
Коментарі — 47
Hajdy Do Bajdy _ 22.09.2013 19:00
IP: 93.115.84.---
Україна стала частиною Китаю без одного пострілу червоної армії Пекінґу! Янукович продав український чорнозем, щоб спасти свою шкіру, продаючи українців у китайське рабство!!! На моєму фейсбуці можете знайти зав'язку з чужомовних ЗМІ про цю замовчувану в Україні подію.
azone _ 22.09.2013 04:48
IP: 67.230.146.---
Вражає цинізм автора щодо небезпечних ігор. Чи автор разом з його колегами мови не розуміє, чи грати в дурня – національна риса українських політиків? Сором! Приблизно рік тому кумір автора пан Видрін з таким самим цінізмом пророкував, що до кінця 2012го асоціація з Євросоюзом буде підписана, незважаючи на будь-які умови, бо Україна Євросоюзу потрібна більше, ніж Євросоюз Україні. Пророцтво не збулося. Україні пояснили умови, які мають бути ВИКОНАНІ для підписання. Україна фактично не зробила за рік НІЧОГО, окрім обіцянок, що все робиться і буде зроблено кимось (парламентом, судом, ООН, ким завгодно) в майбутньому. Так хто тут грає в небезпечні ігри, пане політтехнолог? Непідписання угоди буде на совістьі сьогоднішньої політичної еліти України (включаючи Януковича і Тимошенко, Льовочкіна і Яценюка і т.д. і т.п.) і на вашій совісті особисто, пане раднику партії влади.
Yanukovich-zek _ 22.09.2013 01:32
IP: 81.162.57.---
Кость
DrakN _ 21.09.2013 22:11
IP: 92.249.111.---
wizard9999:
Свободу Сильвио и премьеру Исландии?
Bogdan_D _ 21.09.2013 20:41
IP: 92.112.254.---
Щось сильно стурбувало кабінетних "експертів" щодо можливого зриву підписання угоди про асоціацію,а іменно-справа Тимошенко.Невже всі ви,т.зв. експерти-блогери справді такі недалекоглядні,що вірите в справжні та чесні наміри нинішньої влади в цій сфері? Та вони вам підпишуть що завгодно,аби "заробити" очки для того,щоб забезпечити собі пролангацію владування до безкінечності,вірніше-до смерті.Дивуюсь,що Європа все це терпить та взагалі "купується" на всі ці розводки.Якщо це вам видається турботою про українців,то в мене сумнів у ваших розумових здатностях,бо все це не для народу,все це для.Ні-не "сім"ї",все це для ЗГРАЇ.
vila _ 21.09.2013 20:05
IP: 178.92.247.---
1qaz:16:49
А Тимошенко уже просила, чтобы в Евросоюзе не ставили в зависимость подписание Ассоциации и её заключение...
Тимошенко действительно публично обращалась к Евросоюзу с такой просьбой.

В этих обстоятельствах прозвучавшие во второй половине дня 20 сент. явно согласованные неофициальные заявления ряда европейских деятелей (которые противоречат их же заявлениям накануне) о том, что без освобождения Тимошенко (хотя бы частичного, в любой форме, например, путем направления ее на лечение в Германию, то есть без признания невиновной) Соглашение не будет подписано, вероятно, могут быть:

1) узко тактической попыткой влиятельных симпатизирующих (например, Меркель) посодействовать Тимошенко, а не утверждению права в Украине;

2) свидетельством СТРАТЕГИЧЕСКОГО изменения отношения РЕШАЮЩИХ политических сил Европы к вопросу об ассоциации Украины.

Если того, что в пункте 2 нет, ПОДПИШУТ, если есть – не подпишут ПРИ ЛЮБЫХ обстоятельствах (повод найдут).
wizard9999 _ 21.09.2013 19:40
IP: 195.162.81.---
При чому тут Тимошенко,в ЄС за такі договори нікого не судять,це питання до влади і вони цього не спустять,якщо хочуть жити по законах Європи,а не Азії.
stefan0001 _ 21.09.2013 19:03
IP: 89.67.54.---
Розпочалася ГРА з підписанням Угоди з ЕС.
До тої ГРИ включився Путін,бо тепер йому Тимошенко потрібна.
Remis _ 21.09.2013 18:51
IP: 109.254.173.---
хочет кинуть Европу на очередной кредит МВФ, чтоб свести концы с концами, вот и прикидывается валенком... Кидать – его проФФессия. Не будет никакой ассоциации, не тот он человек.
Олександр Башта _ 21.09.2013 18:50
IP: 91.194.80.---
Цей кость за кость напише шо хош. Погавкає про щось та отримує кость свою кость.
Пётр Обухов _ 21.09.2013 18:49
IP: 188.115.139.---
Ну так выпустите её наконец! Разве это так сложно?!
Василь Загоруйко _ 21.09.2013 18:45
IP: 176.8.58.---
Адольф Криштопа:
Панове коментатори. Тимошенко зараз на своєму місці, яке по ній давно плакало. Стільки зла принесла Україні, а ви все її лижете.
Категорично згоден. Мало того, що вона принесла Україні багато проблем, вона і зараз їх добавляє.
Адольф Криштопа _ 21.09.2013 18:37
IP: 178.158.213.---
Панове коментатори. Тимошенко зараз на своєму місці, яке по ній давно плакало. Стільки зла принесла Україні, а ви все її лижете.
van2013 _ 21.09.2013 18:36
IP: 93.72.153.---
Тимошенко – остання надія Путіна.
Vasyl_777 _ 21.09.2013 18:24
IP: 195.200.245.---
Підтримую: "Питання Тимошенко занадто велике, щоб його ігнорувати. Справа Тимошенко, обіцянки, які нам давали – це питання довіри. Це тест на довіру і якість керівництва України". Хто забуває історію – той вартує те, що має.
present _ 21.09.2013 18:21
IP: 130.0.38.---
Бачу, що автор керується одним лише правилом: бізнес і нічого особистого. Тільки сухий розрахунок. Ні моралі, ні етики, ні якихось людяних норм. Ви – тварина, Кость Бондаренко чи у вас щось з глуздом? Чому я це питаю? А яка моральна людина буде благати поставити долю українського народу у відповідність до її особистої справи? Яка людина з глуздом не розуміє, що ЮВТ не хоче сидіти у тюрмі? У кого з нормальних людей зворушиться язик, щоб задати таке питання до ЮВТ, яким закінчується ця стаття?
Саме питання – це вже знущання з людини.
Василь Загоруйко _ 21.09.2013 18:21
IP: 176.8.58.---
TanjaAsternak:
njnjif:
TanjaAsternak:

А. Да, можно согласиться, что ЮВТ была еще той манипуляторшей. Но здесь мы это не обсуждаем. А обсуждаем абсолютный беспредел власти. И по отношению ЮВТ в том числе.
Прочитайте статтю уважніше. Автор уже не хоче обговорювати Якуовича і К. Це уже всім набридло. Автор говорить про опозицію, про її небезпечні ігри.
Ех _ 21.09.2013 18:12
IP: 92.60.186.---
Пане Бондаренко!

На тій самій сторінці УП, що і Ваш блог є цитата:
"Питання Тимошенко занадто велике, щоб його ігнорувати. Справа Тимошенко, обіцянки, які нам давали – це питання довіри. Це тест на довіру і якість керівництва України", – переконаний польський міністр.

Тому,тут питання не тільки і не стільки в Тимошенко. а "питання довіри".
Європейскі лідери не дозволят Януковичу "розводити їх як котят".

Зрозумілою Вашому шефу мовою – "за базар нада атвечать"!
Юрій Дребітко _ 21.09.2013 18:07
IP: 37.229.76.---
Скоро хтось отримає великий орден за супер-пупер політологічні дослідження.
Stan Govoruhin _ 21.09.2013 17:51
IP: 109.162.2.---
Знову ці провладні "політологи" намагаються маніпулювати фактами, пудрити мізки простим людям! НІКОЛИ Європа не збавляла обертів вимог щодо звільнення Тимошенко, НІКОЛИ! Просто різні люди в різних ситуаціях говорили що справа Тимошенко лежить на поверхні, що ця справа є символом вибіркового правосуддя в Україні і що влада повинна з цим щось зробити, а звільнення ЮВТ і було б тим знаком готовності до змін! аби Угода була підписана! Тому Кость знову передьоргує факти і вводить в оману читачів! Далі... ТАК, Тимошенко казала такі слова, що Угода повинна бути підписаною в любому випадку! АЛЕ Ж МОВА НЕ ЙДЕ ЛИШЕ ПРО ПІДПИСАННЯ УГОДИ НА ОДИН ДЕНЬ!!!!!! Як нам усім бути з керованими судами і вибірковим правосуддям далі??? Що, далі влада кого захоче того і буде кидати за грати, зліпивши справу на порожньому місті!? Тому Кость, мова не йде лише про Тимошенко, мова йде про сотні тисяч громадян які потерпають від дій влади! І про це говорять європейці, а ви чіпаєтесь за ці слова як за соломинку.
Василь Загоруйко _ 21.09.2013 17:45
IP: 176.8.58.---
Logic2009:
Василь Загоруйко:
ЧЕРЕЗ ОДНУ, НЕ НАДТО ПОРЯДНУ ЛЮДИНУ?
Це Ви про Януковича?
Зовсім ні.Це я про Тимошенко. Януковича я вже не хочу навіть обговорювати. Але я не можу не звернути увагу на те, що опозиція дуже вже загралась із долею Тимошенко. Схоже, доля Тимошенко їм важливіша за долю України.
Remis _ 21.09.2013 17:45
IP: 109.254.173.---
Правильно Юлия Владимировна пишет, что когда имеешь дело с нечистой силой, главный принцип – "не верь, не бойся, не проси". Кому поверили? Забыли кто такой, этот...ович?
Remis _ 21.09.2013 17:41
IP: 109.254.173.---
Эта героическая женщина одна, из-за решетки оказывается сильнее всего бандитского кодла, во главе с узурпатором-рецедивистом! Вот это сила! Так кто у нас президент, господа хорошие?
Logic2009 _ 21.09.2013 17:33
IP: 91.124.225.---
Василь Загоруйко:
ЧЕРЕЗ ОДНУ, НЕ НАДТО ПОРЯДНУ ЛЮДИНУ?
Це Ви про Януковича?
Logic2009 _ 21.09.2013 17:32
IP: 91.124.225.---
njnjif:
Не понимаю
Ну что ж, как говаривал классик, это говорит не в Вашу пользу.
Нужно "смотреть руками", чтобы не видеть расцвета беззакония
именно при Януковиче. История со вторым делом Луценко
вообще беспрецедентна. Когда человека арестовывает спецназ,
по делу, где максимальный срок 10 лет, а потом как он говорит прокурорам:
"думайте, балбесы". И они "выдумывают", т.е. вынужденно переквалифицируют
на обвинение где максимум даже не лишение свободы, а только ограничение.
Так что кто бы кого раньше не покупал, а сейчас дело в Януковиче,
который затеял "опасные игры".
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

4
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

20
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter