Тетяна Чорновол Народний депутат України VІІІ скликання

Акваріум. З життя українських дипломатів

29 липня 2013, 17:59

"Акваріум" колишнього радянського розвідника Віктора Суворова – відома книга про тіньову роботу дипломатичних місій Радянського Союзу за кордоном.

А що нині "вариться" в дипломатичних установах України за кордоном? До автора звернувся Леонід Чудаков колишній працівник генерального консульства Франкфурту-на- Майні, який зголосився бути "Суворовим", тобто ознайомити нас з внутрішньою кухнею однієї з дипломатичних місій України.

Щоправда не варто чекати крутий шпіонський роман про українських Джеймсів Бондів. Адже, повторюся, мова йде про українську дипломатичну місію. Тому цей сюжет більше нагадує відомий анекдот, про сільського філософа, що коментує круте піке "кукурузника" прямо в прогнилий сарай: "Яка країна такий і теракт". В даному випадку, яка державна влада, така і дипмісія...

Взагалі, МЗС це структура, яка не виносить бруд зі своєї хати. Однак Леонід Чудаков, пішов на розмову з пресою, аргументуючи це тим, що, якщо все залишити в генконсульстві, як є, це ганьбить Україну "в стократ". "Мені би хотілося, щоб це стало відомо не вузькому колу осіб, а суспільству, яке платить податки, за чий кошт утримуються дипломатичні місії. Ці кошти мусять витрачатися по закону", – розповів Чудаков.

Розмова з паном Чудаковим про внутрішню кухню генконсульства почалася з його власної історії, а точніше з її кінця. Отож наша розповідь починається з "десерту", а якщо конкретніше з кремового торту.

"Напад" на генконсула Франкфурта-на-Майні

26 жовтня 2012 року було здійснено напад на генерального консула України у Франкфурті-на-Майні Альберта Черніюка. Це стало відомо автору з доповідної записки генконсула на ім'я заступника міністра МЗС Андрія Олефірова. За його словами хуліганські дії вчинив працівник посольства Леонід Чудаков та його дружина.

Цитую слова "жертви": "Л. М. Чудаков витяг кремовий торт та жбурнув його в мене вигукуючи зі злостю: "Вот Вам!". (Чудаков у спілкуванні використовує лише російську мову). Певною мірою я встиг відреагувати (відхилитися) і торт у ціль (обличчя) не влучив. Тому Чудаков жбурнув залишки торту, ще один раз, вже мені в спину, коли я проходив повз його, щоб покликати свідків, зокрема консула представника МВС України Сергія Дятлова...Зауважу хуліганський вчинок було організовано в останній робочий день перед проведенням виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року...", – скаржився заступнику міністра Альберт Черніюк.

Ось така недипломатичні, просто таки комічні будні українського консульства!

Щоправда за словами Чудакова обставини, які викликали таку його реакцію далекі від комедійного жанру.

Торгівля візами України в інтересах приватної кишені

Леонід Чудаков працював в генконсульстві Франкфурта-на-Майні завідуючим господарством з виконанням обов'язків водія. Плюс розпорядженням генконсульства на нього були накладені додаткові функції на консульській ділянці. Фактично, він один виконував всю "чорну" роботу в генконсульстві: вів консульську базу даних, друкував паспорти, візи, ставив та знімав з консульського обліку, вів списки виборців,облаштовував виборчу дільницю.

Життя "негра" при консульстві, за словами Чудакова було не цукор, його робочий день тривав 12 годин без вихідних. Додаткових коштів, за свою роботу він не отримував.

В цей час керівництво генконсульства, за словами Чудакова, "пиячило", "займалося корупцією", та "власним бізнесом".

Зокрема, Чудакова розповів про корупційну схема через яку український бюджет не доотримував кошти за візи. "Керівництво мені зобов'язувало робити термінові візи. А потім, я на власні очі у відомостях бачив, як за ці візи консульство офіційно отримувало кошти, як за звичайні (59 євро), – розповідає Чудаков. В цей час термінова віза коштувала – 118 євро. А куди тоді пропадала різниця? Колишній працівник консульства переконаний, що вона осідала в чотирьох Берлінських фірмах, які належать вихідцям з колишніх радянських країн по лінії єврейської міграції. "Я доповідав з цього приводу генконсулу Альберту Черніюку, але все лишалося, як є. Значить керівництво консульства мало свій інтерес. Також я знаю, що прокуратура Києва розслідувала, незаконні оборотки Генконсульства з однією з цих фірм "RTV Reisen Visum Flug GMBH" (м.Берлін). Однак не впевнений, що це матиме якісь наслідки", -розповідає Чудаков.

За його словами, керівництво генконсульства мало і інші підробітки.

"Консул Руслан Жгутов підшуковував автомобілі для продажу в Україну. На робочому місці він влаштовував переговори по скайпу з партнерами з Рівного та Львова, які замовляли йому автомобілі. Інший консул Сергій Дятлов організовує фіктивні робочі місця в посольстві за рахунок держбюджету. Дружина консула Дятлова, жодного дня не працювала в дипломатичній установі, зате щомісяця отримувала 500-600 доларів США. Керівництво, примушувало мене "працевлаштувати" мою дружину, щоб забирати її зарплату, і щоб я був "зав'язаний в криміналі". Конфлікт між мною ген консулом та його заступниками почався після того, як я відмовився це робити, а також знайшов документи, в яких розписано, хто отримає гроші за ту роботу, яку я виконую", -розповідає Чудаков.

Згідно розповіді Леоніда Чудакова виходить, що українські дипломати Франкфурту-на-Майні не гребують підробляти суто дріб'язковими шахрайськими схемами. Хоча зарплата дипломата забезпечує їм гідне життя, які цілком дозволяє не бруднити рук. Чудаков розповів, що Україна платить консулам 4-5 тисяч доларів в місяць, забезпечує безкоштовною квартирою, звільняє від комунальних послуг, дає автомобіль.

Може причина в тому, що консулам доводиться давати відкати за своє призначення за кордон? Де працівники МЗС отримують зовсім інший рівень життя ніж в Україні.

Крім усього іншого, дипломати мають можливість скуповуватися в особливих дипломатичних магазинах, де продукція не обкладається податками і коштує набагато дешевше. Це стосується навіть цигарок та алкогольних напоїв.

Хоча з останнім у консульствах України проблем не має.

Алкогольні будні українського консульства

Леонід Чудаков розповів, що горілчані та винні заводи традиційно постачають дипустановам за кордоном "спонсорські напої". В основному вина та горілку, так би мовити, для реклами своєї продукції за кордоном. Щоправда, за словами Чудакова, не все "доживає" до урочистих прийомів.

"Проблема з алкоголізмом в генконсульстві у Франкфурту-на Майні, це проблема номер один", – розповідає Чудаков. Він стверджує, переодично був свідком, як консули Дятлов і Жгутов приймали громадян в стані крайнього алкогольного спяніння.

"Також користуючись дипломатичним імунітетом в стані жахливого сп'яніння їздили за кермом. В 2011 році п'яний консул Сергій Дятлов розбив автомобіль. А під час святкових заходів на території російського генконсульства в Боні, наш консул Дятлов напився до повної втрати орієнтації. Ми його просто загубили, якимось чудом через годину знайшли на вулиці міста -він вже себе не усвідомлював", -розповідає Чудаков.

За словами Чудакова такий стиль життя не міг не вплинути наякість виконання безпосередніх обовязків дипломатами.

Зокрема, він згадав скандал, який трапився в 2009 році в аеропорту Франкфурта- на-Майні, коли місцева поліція затримала тодішнього міністра МВС Юрія Луценка. За словами Чудакова, це було "недопрацювання" заступника консула представника МВС Дятлова, який мусив забезпечити транзитний проїзд міністра, завчасно інформувати поліцію аеропорту, щоб полегшила посадовцю України прохід пунктами пропуску.

(Цілком можливо це було зрежисоване "недопрацювання". Адже після того, як змінилася влада Дятлов зберіг свою посаду).

За словами Чудакова є безліч інших прикладів, коли керівництво консульства нехтувало своїми безпосередніми обов'язками. Наприклад під час візиту до Німеччини делегації Президента Віктора Януковича у лютому 2012 року консульство повинне було забезпечувати транспорт для осіб, що супроводжують делегацію, через місяць так само консульство забезпечувало транспортом делегацію депутатів під час сесії у Стразбурзі. Обидва рази, за словами Чудакова, делегації возилися на автомобілях з "лисими" шинами. Чудаков стверджує, що доповідав генконсулу, що транспортні засоби не відповідають нормам безпеки, але "генконсул лише відмахнувся". Разом з тим, за словами Чудакова, кошти на "технічне забезпечення" постійно списувалися чималі.

Чудаков розповідає, що ніколи не мовчав, інформував МЗС про ненормальну ситуацію в консульстві. Він показував автору копії листів надісланих керівництву МЗС.

За словами Чудакова, його все це вилилося в те, що його намагалися позбутися будь-якою ціною.

Зокрема, керівництво пролобіювалоло через МЗС переведення Чудакова в Нігерію. Хоча для нього це був смертельний вирок, бо Чудаков хворів малярією, у нього двічі був рецедив. "Чи витримав, я би третій раз? Адже я дізнався, що в консульстві в Нігерії перехворіли майже всі", -розповідає Чудаков.

А тортом в генконсула Леонід Чудаков кинув тому, що за його словами Альберт Черніюк, почав принижувати його, насміхався з того, що він воював в Афганістані. А перед цим довів його до стану крайнього нервового виснаження.

Адже напередодні "тортового теракту" Чудаков їздив в України з бюлетенями для всіх виборчих дільниць Німеччини. "Від українського кордону до Берліну я їхав з бюлетенями без відпочинку 1700 км -18 годин. В Берліні ми були ввечері, але мені не було дозволено відпочити. Від генконсула поступило розпорядження, щоб я їхав на Франкфурт на ніч. Необхідності в цьому не було, я інформував керівника служби безпеки, що зрештою це заборонено законом Німеччини, щоб людина добу була в дорозі без відпочинку.

Але мені було сказано, щоб я виїзджав, щоб бути вранці на роботі і приступити до виконання своїх службових обовязків. І справді мене чекало багато господарської роботи, зокрема з підготовкою дільниці до голосування, роздачаю бюлетенів по установах. Керівництво посольства в цей час дегустувало привезену горілку. Я не спав більше 40 годин. Я маю армійське гартування, але те що нормально у військових умовах, не в умовах мирного життя є просто катуванням", -розповів Чудаков про причини свого вчинку.

Хтось може зауважити, що розповідь Чудакова, це глас ображеної людини. Однак особисто автор вважає, що факти наведені колишнім працівником генконсульства правдиві – якщо корупційні схеми пронизали весь український уряд, навряд чи ситуація в МЗС відрізняється від суцільної картини. Тим паче, що про всі зловживання про які Чудаков розповів автору, він доповідав заступнику міністру, ще до свого звільнення.

Головне, що цю проблему треба озвучувати. Адже Чудаков правий: на фінансування роботи українських дипломатів за кордоном йдуть кошти, які можна порівняти з тими, які виділяються на забезпечення життєдіяльності депутатів Верховної Ради.

Просто за депутатами суспільство, ще так-сяк слідкує, а от дипломати знаходяться поза громадською увагою. Нажаль, як бачимо це виливається в те, що офіційні представники держави за кордоном ганьблять Україну, а українські платники податків, ще й оплачують ту ганьбу зі своєї кишені.

powered by lun.ua
Коментарі — 30
Галахвастов _ 02.08.2013 17:52
IP: 80.160.5.---
wooldoor sockbat:
Шановний пане вулдор, чинна редакція ЗУ Про інформацію нікого ні до чого не зобовязує, вона встановлює принципи відносин двох сторін, влади і журналістів. Не перекручуйте будь ласка. По-друге, журналістка в цій статі обєктивно і достовірно, з цитатами, виклала те, що їй переказав один з учасників (бо інші фігуранти бояться навіть спростування запропонувати). Ваші потуги зачепитися за помилки та необєктивність, при повному ігноруванні суті написаного, викликає щодо Вас підозру. Уривки з "доповідної" наведено у тексті статті. Чи Ви звикли читати по діагоналі? Розумію, це мабуть професійне. Наберіться вже хоробрості і напишіть авторці як було, по Вашому, насправді.
wooldoor sockbat _ 02.08.2013 16:33
IP: 212.26.137.---
Галахвастов:
Шановний пане Галахвастов, слухайте, а Ви не хочете піти у журналісти? Адже Ваш коментар і за змістом, і за джерелами перевершив статтю шанованої пані Чорновол. І головне – треба віддати належне, що пишете Ви, на відміну від репортерки, все ж без помилок:) До речі, жодної "доповідної" у цьому фейлетоні я не побачив, як і згадки про "замах на життя". Дивно... Певно, Ви мали додаткові джерела для написання свого коментаря. Ви часом не пані Чорновол, яка спромоглася знайти функцію перевірки правопису у Word? У такому разі, я прошу Вас писати ще:)) Але, будь ласка, не забувайте, що одним з обов'язків журналіста, визначених в ЗУ "Про інформацію" та інших законах, які регулюють діяльність преси, радіо та телебачення, є обов'язок "подавати для публікації об'єктивну і достовірну інформацію". Хотілося б почитати цю – як би це сказати?... статтю? – після "роботи над помилками".
Галахвастов _ 01.08.2013 18:50
IP: 80.160.5.---
wooldoor sockbat:
Вашим коментарем, пане вулдор_щосьтам, Ви, кажучи мовою вулиць, відверто палитесь. Як той грабіжник, якого викрили, а він відбрехується від звинувачень штампами типу "у вас не має доказів" та намагається залякати позовами про "наклепи". Підозрюю, що Ви – один з фігурантів цієї кумедної історії, ймовірно навіть саме той, хто скуштував кремового торта, а потім про це плакався керівництву принизливими та смішними оборотами а-ля "замах на життя". Навряд журналістка "на колінках" вигадала текст доповідної. Є ще багато що можна про все це сказати, але не хочу витрачати час, бо написаного в статті вже і так достатньо, а інтелігентні люди і так побачать правду, навіть коли хтось намагається її приховати примітивними дискредитуючими коментарями.
wooldoor sockbat _ 31.07.2013 13:31
IP: 212.26.137.---
Відверто кажучи, шкода, що автор ціього "пусу належить до когорти вітчизняних журналістів. З перших рядків впадає в око, що публікація готувалася на коліні, маючи на меті створення чергової "сенсації". При цьому шановна пані Чорновол знехтувала не лише навіть натяком на рідке у нашому сьогоденні явище журналістської етики, а – ба навіть – правилами граматики й пунктуації (про стиль мовлення я взагалі краще промовчу). Такі ознаки одразу виказують "ґрунтовно" підготований матеріал. Вочевидь, сенсаційні факти потребували негайного вкидання в медіапростір. Про об'єктивність подачі матеріалу говрить і те, що немає навіть натяку на коментар опонентів шанованого завгоспа. Судячи з усього, пані Чорновол просто "забула" (а, може, і не знала), що журналіст має намагатися передати інформацію об'єктивно, особливо, якщо він не є свідком цих подій. Окремо хочу звернути увагу на навність прізвищ посадовців поряд з неперевіреними фактами. Цікаво, чи знає пані Чорновол про відповідальність за наклеп?
Konfucius Hurtom _ 30.07.2013 13:08
IP: 109.201.152.---
На жаль дуже слабенька стаття. Можна було б більше дізнатись про життя дипломатів і написати суттєво без "бабського базару". Мені відомий наприклад факт значного скорочення видатків дипустанов, дипломати навіть писали звернення, з приводу того, що їм не вистачає на елементарні потреби: житло, зарплатня. Про медичну страховку наприклад навіть мріяти не доводиться. Звідки такі дані про розміри зарплатні? Чудаков розповів? Одна баба другій повідала? Звичнайно є зловживання в МЗС, але таким гнилим базаром можна тільки зганьбитись.
boh _ 30.07.2013 11:23
IP: 194.44.142.---
Здається Тарасюк (можу помилятись) пару місяців тому писав, що мало фінансують дипломатів і треба збільшити в бюджеті їм фінансування. Ганьба!
Друкарня Вінниця _ 30.07.2013 09:21
IP: 178.74.249.---
автор забіла упомянуть известній факт, что все украинские консульства заруюежом НАПЛЕВАТЕЛЬСКИ относятся к проблемам собственніх украинских граждан. про хамтсво обічное для наших дипломатов я просто молчу.
Федор К _ 30.07.2013 00:31
IP: 93.127.37.---
Какой бы дятлов не узурпировал власть, обязательно найдется чудаков, гребущий против течения воровской реки, который сделает достоянием гласности подноготную праФФисианальных дятлов)))
NickNNN _ 29.07.2013 21:28
IP: 217.212.230.---
did_Panas:
NickNNN:
Тому, дурнику, що "ходок" – знахідка для шпигуна. Так було завербовано Огородника – агента "Тріанона", який лезь не проліз в родину члена Політбюро Романова.
Физдишь,Гнида, ходок, он же Эскудо, довольго интересный и аккуратный в своих домыслах комментатор!
did_Panas _ 29.07.2013 21:23
IP: 93.74.93.---
NickNNN:
Тому, дурнику, що "ходок" – знахідка для шпигуна. Так було завербовано Огородника – агента "Тріанона", який лезь не проліз в родину члена Політбюро Романова.
NickNNN _ 29.07.2013 21:19
IP: 217.212.230.---
did_Panas:
В СРСР, щоб виїхати за кордон, треба було відпрацювати в апараті МЗС 5 років, пройти кастинг і в керівництві МЗС, і в КДБ. І там суворо відсікали алконавтів, "ходоків"...
Нехер на ходока бочку катить, ряженный ветеран.
did_Panas _ 29.07.2013 21:18
IP: 93.74.93.---
Peter Blood:
Ну, бухого Луценка не забувай.
did_Panas _ 29.07.2013 20:51
IP: 93.74.93.---
Цілком справедливо написано. Скільки українців за кордоном стикалися з хамством і нехлюйством тих, хто має представляти нашу країну, а не ганьбити її. А чому так виходить? Бо втрачена система підготовки кадрів. Посади "за бугром" купуються, призначають синків і лежалок. В СРСР, щоб виїхати за кордон, треба було відпрацювати в апараті МЗС 5 років, пройти кастинг і в керівництві МЗС, і в КДБ. І там суворо відсікали алконавтів, "ходоків" по бабам, злодюжок і т.д. Тому радянські дипломати були зразковими службістами, а сьогоднішні – це свині, що даремно проїдають наші гроші.
a_sudi_kto _ 29.07.2013 20:38
IP: 78.25.2.---
При этом некоторые рыбы могут быть опасны не только для других рыбок, но и для самого хозяина, это например электрический угорь Electrophorus spp. или пиранья Serrasalmus spp. А некоторые рыбы, например паку Piaractus, Colossoma spp., краснохвостый сом Phractocephalus hemioliopterus – просто вырастают слишком большими.

Ваша задача заключается в том, чтобы как можно больше узнать о тех рыбах, которые вы собирается содержать у себя, и принять продуманное и обоснованное решение, подходят ли та или иная рыба для вашего аквариума и могут ли они хорошо ужиться с соседями
Иван Сулима _ 29.07.2013 20:07
IP: 46.202.84.---
верховинский:
Ivan Sulima:
[:
1. Заміна права обирати мешканцям південного сходу на якийсь (200-300гр) грошовий еквівалент гарантований державою.
2. На період реабілітації заборона вихідцям з Донбасу займати керівні державні посади та обиратись суддями і депутатами.
Дніпро
Я пнимаю,конечно,что у вас ум за разум заходит,вот вы и несете непотребные вещи. Сидите на шее у юго-востока и еще будете диктовать нам свои условия? Отделяйтесь от нас и реабилитируйтесь там себе сами.
Упс... Я начебто теж не з західняк
3umf _ 29.07.2013 19:54
IP: 85.238.123.---
Pravilo Buravchenko:
Бросающийся тортом обратился к самообливающейся краской. Всё вполне логично. Можно даже предположить где произошла их встреча.
Paul Pidorchenko...No Comment,
Дмитро Купач _ 29.07.2013 19:52
IP: 95.135.81.---
Джош Флетчер:
Авторці не завадило б ознайомитися з основами українського синтаксису, чи, принаймні, користатися послугами редактора.
Текст, що містить по помилці в кожному реченні, жодна серйозна людина читати не буде.
Так і пишіть: "Нє асіліл, многа нєправільних буков"
Pravilo Buravchenko _ 29.07.2013 19:51
IP: 37.25.113.---
Бросающийся тортом обратился к самообливающейся краской. Всё вполне логично. Можно даже предположить где произошла их встреча.
3umf _ 29.07.2013 19:48
IP: 85.238.123.---
верховинский:
3umf:
Опісля Тарасюка нажаль сталася Реставрація комуноПРської халайди...Маю надію тимчасова.
Да уж,ваши тарасюки и огрызки "дипломаты"! Даже Ющенко выгнал их,не стал терпеть их национализм.
"Думки" руцквамовного їврейства у даному разі нецікаві українській громаді. Замальчі свой рот, сьома.
3umf _ 29.07.2013 19:39
IP: 85.238.123.---
Опісля Тарасюка нажаль сталася Реставрація комуноПРської халайди...Маю надію тимчасова.
LXNDR6 _ 29.07.2013 19:34
IP: 178.93.229.---
Джош Флетчер:
Авторці не завадило б ознайомитися з основами українського синтаксису, чи, принаймні, користатися послугами редактора.
Текст, що містить по помилці в кожному реченні, жодна серйозна людина читати не буде.
але ж, аби віднайти ці помилки треба текст прочитати, чи не так?)))))))))))))))
LXNDR6 _ 29.07.2013 19:31
IP: 178.93.229.---
"пролобіювалоло"

да уж, ЛОЛО
Rancho _ 29.07.2013 19:05
IP: 94.153.241.---
Я мав на увазі Джош Флетчер:)
Rancho _ 29.07.2013 19:03
IP: 94.153.241.---
Згоден з останнім коментатором:) Загалом серйозний блог страждає від неграмотності. Автору подяка:)
Ivan Sulima _ 29.07.2013 19:03
IP: 46.202.84.---
Якщо порівняти нашу країну з хворим, то можна сказати – симптоми хвороби характерні. В таких випадках досвідчений лікар каже скільки хворому приблизно залишилось. Це якщо нічого радикального не робити. Але усі гарні рецепти порятунку не діють, бо спотворюються південним сходом. Тож пропоную визнати південний схід країни політично недієздатним, що передбачає:
1. Заміна права обирати мешканцям південного сходу на якийсь (200-300гр) грошовий еквівалент гарантований державою.
2. На період реабілітації заборона вихідцям з Донбасу займати керівні державні посади та обиратись суддями і депутатами.
Дніпро
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter