Тетяна Чорновол Народний депутат України VІІІ скликання

Акваріум. З життя українських дипломатів

29 липня 2013, 17:59

"Акваріум" колишнього радянського розвідника Віктора Суворова – відома книга про тіньову роботу дипломатичних місій Радянського Союзу за кордоном.

А що нині "вариться" в дипломатичних установах України за кордоном? До автора звернувся Леонід Чудаков колишній працівник генерального консульства Франкфурту-на- Майні, який зголосився бути "Суворовим", тобто ознайомити нас з внутрішньою кухнею однієї з дипломатичних місій України.

Щоправда не варто чекати крутий шпіонський роман про українських Джеймсів Бондів. Адже, повторюся, мова йде про українську дипломатичну місію. Тому цей сюжет більше нагадує відомий анекдот, про сільського філософа, що коментує круте піке "кукурузника" прямо в прогнилий сарай: "Яка країна такий і теракт". В даному випадку, яка державна влада, така і дипмісія...

Взагалі, МЗС це структура, яка не виносить бруд зі своєї хати. Однак Леонід Чудаков, пішов на розмову з пресою, аргументуючи це тим, що, якщо все залишити в генконсульстві, як є, це ганьбить Україну "в стократ". "Мені би хотілося, щоб це стало відомо не вузькому колу осіб, а суспільству, яке платить податки, за чий кошт утримуються дипломатичні місії. Ці кошти мусять витрачатися по закону", – розповів Чудаков.

Розмова з паном Чудаковим про внутрішню кухню генконсульства почалася з його власної історії, а точніше з її кінця. Отож наша розповідь починається з "десерту", а якщо конкретніше з кремового торту.

"Напад" на генконсула Франкфурта-на-Майні

26 жовтня 2012 року було здійснено напад на генерального консула України у Франкфурті-на-Майні Альберта Черніюка. Це стало відомо автору з доповідної записки генконсула на ім'я заступника міністра МЗС Андрія Олефірова. За його словами хуліганські дії вчинив працівник посольства Леонід Чудаков та його дружина.

Цитую слова "жертви": "Л. М. Чудаков витяг кремовий торт та жбурнув його в мене вигукуючи зі злостю: "Вот Вам!". (Чудаков у спілкуванні використовує лише російську мову). Певною мірою я встиг відреагувати (відхилитися) і торт у ціль (обличчя) не влучив. Тому Чудаков жбурнув залишки торту, ще один раз, вже мені в спину, коли я проходив повз його, щоб покликати свідків, зокрема консула представника МВС України Сергія Дятлова...Зауважу хуліганський вчинок було організовано в останній робочий день перед проведенням виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року...", – скаржився заступнику міністра Альберт Черніюк.

Ось така недипломатичні, просто таки комічні будні українського консульства!

Щоправда за словами Чудакова обставини, які викликали таку його реакцію далекі від комедійного жанру.

Торгівля візами України в інтересах приватної кишені

Леонід Чудаков працював в генконсульстві Франкфурта-на-Майні завідуючим господарством з виконанням обов'язків водія. Плюс розпорядженням генконсульства на нього були накладені додаткові функції на консульській ділянці. Фактично, він один виконував всю "чорну" роботу в генконсульстві: вів консульську базу даних, друкував паспорти, візи, ставив та знімав з консульського обліку, вів списки виборців,облаштовував виборчу дільницю.

Життя "негра" при консульстві, за словами Чудакова було не цукор, його робочий день тривав 12 годин без вихідних. Додаткових коштів, за свою роботу він не отримував.

В цей час керівництво генконсульства, за словами Чудакова, "пиячило", "займалося корупцією", та "власним бізнесом".

Зокрема, Чудакова розповів про корупційну схема через яку український бюджет не доотримував кошти за візи. "Керівництво мені зобов'язувало робити термінові візи. А потім, я на власні очі у відомостях бачив, як за ці візи консульство офіційно отримувало кошти, як за звичайні (59 євро), – розповідає Чудаков. В цей час термінова віза коштувала – 118 євро. А куди тоді пропадала різниця? Колишній працівник консульства переконаний, що вона осідала в чотирьох Берлінських фірмах, які належать вихідцям з колишніх радянських країн по лінії єврейської міграції. "Я доповідав з цього приводу генконсулу Альберту Черніюку, але все лишалося, як є. Значить керівництво консульства мало свій інтерес. Також я знаю, що прокуратура Києва розслідувала, незаконні оборотки Генконсульства з однією з цих фірм "RTV Reisen Visum Flug GMBH" (м.Берлін). Однак не впевнений, що це матиме якісь наслідки", -розповідає Чудаков.

За його словами, керівництво генконсульства мало і інші підробітки.

"Консул Руслан Жгутов підшуковував автомобілі для продажу в Україну. На робочому місці він влаштовував переговори по скайпу з партнерами з Рівного та Львова, які замовляли йому автомобілі. Інший консул Сергій Дятлов організовує фіктивні робочі місця в посольстві за рахунок держбюджету. Дружина консула Дятлова, жодного дня не працювала в дипломатичній установі, зате щомісяця отримувала 500-600 доларів США. Керівництво, примушувало мене "працевлаштувати" мою дружину, щоб забирати її зарплату, і щоб я був "зав'язаний в криміналі". Конфлікт між мною ген консулом та його заступниками почався після того, як я відмовився це робити, а також знайшов документи, в яких розписано, хто отримає гроші за ту роботу, яку я виконую", -розповідає Чудаков.

Згідно розповіді Леоніда Чудакова виходить, що українські дипломати Франкфурту-на-Майні не гребують підробляти суто дріб'язковими шахрайськими схемами. Хоча зарплата дипломата забезпечує їм гідне життя, які цілком дозволяє не бруднити рук. Чудаков розповів, що Україна платить консулам 4-5 тисяч доларів в місяць, забезпечує безкоштовною квартирою, звільняє від комунальних послуг, дає автомобіль.

Може причина в тому, що консулам доводиться давати відкати за своє призначення за кордон? Де працівники МЗС отримують зовсім інший рівень життя ніж в Україні.

Крім усього іншого, дипломати мають можливість скуповуватися в особливих дипломатичних магазинах, де продукція не обкладається податками і коштує набагато дешевше. Це стосується навіть цигарок та алкогольних напоїв.

Хоча з останнім у консульствах України проблем не має.

Алкогольні будні українського консульства

Леонід Чудаков розповів, що горілчані та винні заводи традиційно постачають дипустановам за кордоном "спонсорські напої". В основному вина та горілку, так би мовити, для реклами своєї продукції за кордоном. Щоправда, за словами Чудакова, не все "доживає" до урочистих прийомів.

"Проблема з алкоголізмом в генконсульстві у Франкфурту-на Майні, це проблема номер один", – розповідає Чудаков. Він стверджує, переодично був свідком, як консули Дятлов і Жгутов приймали громадян в стані крайнього алкогольного спяніння.

"Також користуючись дипломатичним імунітетом в стані жахливого сп'яніння їздили за кермом. В 2011 році п'яний консул Сергій Дятлов розбив автомобіль. А під час святкових заходів на території російського генконсульства в Боні, наш консул Дятлов напився до повної втрати орієнтації. Ми його просто загубили, якимось чудом через годину знайшли на вулиці міста -він вже себе не усвідомлював", -розповідає Чудаков.

За словами Чудакова такий стиль життя не міг не вплинути наякість виконання безпосередніх обовязків дипломатами.

Зокрема, він згадав скандал, який трапився в 2009 році в аеропорту Франкфурта- на-Майні, коли місцева поліція затримала тодішнього міністра МВС Юрія Луценка. За словами Чудакова, це було "недопрацювання" заступника консула представника МВС Дятлова, який мусив забезпечити транзитний проїзд міністра, завчасно інформувати поліцію аеропорту, щоб полегшила посадовцю України прохід пунктами пропуску.

(Цілком можливо це було зрежисоване "недопрацювання". Адже після того, як змінилася влада Дятлов зберіг свою посаду).

За словами Чудакова є безліч інших прикладів, коли керівництво консульства нехтувало своїми безпосередніми обов'язками. Наприклад під час візиту до Німеччини делегації Президента Віктора Януковича у лютому 2012 року консульство повинне було забезпечувати транспорт для осіб, що супроводжують делегацію, через місяць так само консульство забезпечувало транспортом делегацію депутатів під час сесії у Стразбурзі. Обидва рази, за словами Чудакова, делегації возилися на автомобілях з "лисими" шинами. Чудаков стверджує, що доповідав генконсулу, що транспортні засоби не відповідають нормам безпеки, але "генконсул лише відмахнувся". Разом з тим, за словами Чудакова, кошти на "технічне забезпечення" постійно списувалися чималі.

Чудаков розповідає, що ніколи не мовчав, інформував МЗС про ненормальну ситуацію в консульстві. Він показував автору копії листів надісланих керівництву МЗС.

За словами Чудакова, його все це вилилося в те, що його намагалися позбутися будь-якою ціною.

Зокрема, керівництво пролобіювалоло через МЗС переведення Чудакова в Нігерію. Хоча для нього це був смертельний вирок, бо Чудаков хворів малярією, у нього двічі був рецедив. "Чи витримав, я би третій раз? Адже я дізнався, що в консульстві в Нігерії перехворіли майже всі", -розповідає Чудаков.

А тортом в генконсула Леонід Чудаков кинув тому, що за його словами Альберт Черніюк, почав принижувати його, насміхався з того, що він воював в Афганістані. А перед цим довів його до стану крайнього нервового виснаження.

Адже напередодні "тортового теракту" Чудаков їздив в України з бюлетенями для всіх виборчих дільниць Німеччини. "Від українського кордону до Берліну я їхав з бюлетенями без відпочинку 1700 км -18 годин. В Берліні ми були ввечері, але мені не було дозволено відпочити. Від генконсула поступило розпорядження, щоб я їхав на Франкфурт на ніч. Необхідності в цьому не було, я інформував керівника служби безпеки, що зрештою це заборонено законом Німеччини, щоб людина добу була в дорозі без відпочинку.

Але мені було сказано, щоб я виїзджав, щоб бути вранці на роботі і приступити до виконання своїх службових обовязків. І справді мене чекало багато господарської роботи, зокрема з підготовкою дільниці до голосування, роздачаю бюлетенів по установах. Керівництво посольства в цей час дегустувало привезену горілку. Я не спав більше 40 годин. Я маю армійське гартування, але те що нормально у військових умовах, не в умовах мирного життя є просто катуванням", -розповів Чудаков про причини свого вчинку.

Хтось може зауважити, що розповідь Чудакова, це глас ображеної людини. Однак особисто автор вважає, що факти наведені колишнім працівником генконсульства правдиві – якщо корупційні схеми пронизали весь український уряд, навряд чи ситуація в МЗС відрізняється від суцільної картини. Тим паче, що про всі зловживання про які Чудаков розповів автору, він доповідав заступнику міністру, ще до свого звільнення.

Головне, що цю проблему треба озвучувати. Адже Чудаков правий: на фінансування роботи українських дипломатів за кордоном йдуть кошти, які можна порівняти з тими, які виділяються на забезпечення життєдіяльності депутатів Верховної Ради.

Просто за депутатами суспільство, ще так-сяк слідкує, а от дипломати знаходяться поза громадською увагою. Нажаль, як бачимо це виливається в те, що офіційні представники держави за кордоном ганьблять Україну, а українські платники податків, ще й оплачують ту ганьбу зі своєї кишені.

powered by lun.ua
Коментарі — 30
Джош Флетчер _ 29.07.2013 18:55
IP: 176.36.250.---
Авторці не завадило б ознайомитися з основами українського синтаксису, чи, принаймні, користатися послугами редактора.
Текст, що містить по помилці в кожному реченні, жодна серйозна людина читати не буде.
CountryWithGreatFuture2 _ 29.07.2013 18:33
IP: 92.112.47.---
dig:
чомусь не дивно це все читати, риба гниє з голови, чого ще можна чекати від
зеків в союзі з комутантами і бандюками. Спасібо жителям донбаса 1 словом...
Уточните у Черновол, чтобы она уточнила у своего информатора, не было ли то же самое при Ющенко. Я думаю, что было.
Херсонець _ 29.07.2013 18:33
IP: 93.79.181.---
А працівники візового відділу посольства Канади у Києві, як і багато інших відділів канадських посольств по усьому світі, наприклад у Москві, влаштували італійський страйк. Якщо раніше віза відвідувача видавалася на протязі одного дня, то сьогодні і два місяці (!) їм замало. Резюме: страйкуйте, панове українські диппрацівники! Беріть приклад з канадських колег. Ось тільки кому від цього легше?
І ще порада, пані автор. Поцікавтесь історією українського посольства в Індонезії. Трилер!
dig _ 29.07.2013 18:27
IP: 194.44.213.---
чомусь не дивно це все читати, риба гниє з голови, чого ще можна чекати від
зеків в союзі з комутантами і бандюками. Спасібо жителям донбаса 1 словом...
80000 _ 29.07.2013 18:19
IP: 217.212.230.---
Друзі -німці плювались після відвідин українського консульства-чи посольства в Берліні.
Корупція1296 Україна та Європа1068 Aтака Путіна1189 тітушки19 Уряд реформ392
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter