Сергій Дацюк Філософ

НАЙБЛИЖЧІ ПЕРСПЕКТИВИ УКРАЇНИ

17 листопада 2014, 08:33

Це уривок з моєї рефлексивної розмови з представниками Студреспубліки Павлом Вікнянським і Вірою Андріюк, яка відбулася 18 вересня 2014р. в офісі Студреспубліки. Повну редакцію ціє розмови читайте на сайті Студреспубліки – частина 1, частина 2, частина 3.

................

Унікальність України полягає в тому, що це країна фронтиру. Жодної іншої країни в світі немає, яка живе затиснутою між цивілізацій: європейська, російська, ісламська, якщо хочеш, навіть китайська, яка через цю частину комунікує, ну, через Україну, і, в цьому сенсі, ми є фронтир. Закон фронтиру – самодостатність і самозахист. Якщо ти не можеш жити за цим законом, то тебе просто рвуть на шматки. Тобто ситуація фронтиту зумовлює певну унікальність ідентичності. Що це за унікальність? Люди, які живуть на фронтирі, мають не триматись за територію, за державу, за націю, якщо тримаються, їм триндець.

Треба визнати, що Україна – це країна, як пише Валерій Пекар, дороги, країна шляху. Не менше: країна шляху! Вона виникала на "шляху з варяг у греки", вона існувала як Балто-Чорноморська вісь, як зв'язок варягів і греків, вона продовжувала своє існування як буфер між Росією і Європою, з великим рахунком вона і залишається ідентичністю без кордонів, мережею, яка є скоріше шляхом, транзитом, аніж якоюсь територією.

Коли ми кожен раз наполягали на спробах окреслити цю територію і, відповідно, створити еліту, яка би була прикріплена до цієї території, її одразу ж знищували. Єдина можливість вижити в цій транзитній ситуації – це стати елітою транзиту і формулювати ідеї цього транзиту. Найкраще сьогодні, що є – мережа, мережеві уявлення. На цьому можна будувати ідентичність. На державі не можна, на території не можна, на нації не можна. Це все порожні речі. З ними нема майбутнього, от будувати мережу і на цій мережі будувати конструктивістського типу ідейний концепт – оце те, що ми можемо робити доволі успішно.

Відповідно з цієї позиції створення Балто-Чорноморських мереж, зв'язків відповідних громад, не держав – громад, що може призвести до розколу Росії, до розколу Європи. І от на це не треба зважати. У нас є власне бачення світу і власні інтереси. Перспективи України – це розкол Росії і розкол Європи.

Перш за все, ми робимо процес фрагментації. Не те, щоб ми самі його робили, ми робимо його вимушено, але ми робимо. У політичному плані Україна буде фрагментована, так чи інакше, бажаємо ми цього, не бажаємо, будемо ми це визнавати в Конституції, не будемо визнавати в Конституції.

Україна як імперія неможлива за своєю суттю: вона не є територією кордонів, вона є територією руху, вона фронтирна.

Усвідомлення цього є, просто воно на підсвідомості, це колективне несвідоме. Його нема в колективному свідомому. Тобто, це не є чиєюсь політикою. Тому, реальність просто знищить усі політичні сили, які будуть наполягати на чомусь іншому.

Націоналісти – це буде анклав. Анклав зі своїми уявленнями, які точно так само будуть і в інших територій. Інакше кажучи, український націоналізм мав шанс стати політичним, загальнодержавним – тепер буде локалізованим. Що таке локальний націоналізм? Локальний націоналізм – це етнічний націоналізм на окремій, дуже невеликій території: Західна Україна, навіть не вся Західна Україна, а Галичина і трошки інших територій. Він стане локальним і етнічним. І коли він стане локальним і етнічним, він дуже швидко здується, бо він нічим не відрізнятиметься від інших локалізацій. Сила українського націоналізму була в тому, якби він став політичним націоналізмом, якби він прийняв російську мову, російську культуру, якби він випрацював систему мотивацій, якби він не на мові базувався і культурі, а на системі мотивацій, от тоді б він переміг. У нього був цей шанс, він цим шансом не скористався. Тепер його перспектива локалізація й етнізація. Все!

Націоналізм був агресивний, поки в нього була можливість бути присутнім у Києві і володіти армією. Чим це все закінчилося? Він втратив армію і втратив Київ. І в той момент, коли західняки перестали хотіти воювати на Донбасі – все, на політичному націоналізмі можна поставити крапку. Його як геополітичної реальності більше нема. Тому що локалізація, етнізація – це вже не геополітичні претензії. Був шанс – ним не скористалися.

Це станеться дуже швидко, впродовж наступних років.

Ну, є люди, які скажуть: "Та що ж ти таке говориш... [Є] велика українська нація – а ти кажеш, що з нею таке буде..." Да, таке буде! Тому що окрім міфологічного уявлення про свою велич ця нація не змогла нічого більше зробити.

Фрагментація України станеться впродовж наступних трьох років. Перетворення українського націоналізму на етнічний локалізований варіант буде відбуватися разом із процесами фрагментації впродовж наступних 10-15 років. Повністю зміна світу – впродовж наступних 20-30. Ну, такі-от хронологічні рамки.

Яка може бути теорія цього процесу?

СМД-методологія нейтральна до цілей, тобто вона каже, що ми допоможемо вам організувати діяльність щодо будь-яких цілей, а які ви цілі кладете – немає значення, має значення на скільки методологічно ви їх досягаєте. Ви хочете знищити людство? Ось, методологія. Ви хочете зробити людство щасливим? Скажіть, що таке щастя – і ось вам методологія. Тобто вона нейтральна до мотивацій, тому вона не змогла стати цивілізаційним проектом, і не могла в жодному разі стати.

За моїми підрахунками у сучасних умовах створити нову філософську школу – менше мільйона доларів за 3 роки, і вже за 3 роки тут буде нова філософська школа, це що, багато? У нас для цього все є, люди є, ідеї є, нема тільки бажання еліти – їй це не потрібно, вона не знає, як цим скористатися, мало того вона чітко знає, що коли це буде створено, їй в цьому місця нема.

Громадянам України мені [майже] нема чого бажати, тому що їх чекають дуже важкі часи, можна побажати тільки одне – бути достойними тій гідності, вибору, який робиться в ці важкі часи, спробувати гідно пережити ці важкі часи. А от студентам у мене є чітке побажання: не боятися змін, радикальних змін, намагатися осмислити, у чому суть цих змін і, осмисливши, наполягати на своєму інноваційному та радикальному баченні. Чим більш інновацій ніше і радикальніше, тим краще, тому, що ми підійшли до таких часів, що тільки інноваційно-радикальні речі покращуватимуть нашу ситуацію. Усілякі зволікання погіршують ситуацію. От, поки не почалась революція і війна, зволікати можна було довго, але коли починається революція і війна, то тільки інноваційно-радикальні виходи з ситуації дають можливість змінити світ. Тільки так! Все інше – це зволікання, яке призведе до ще більших втрат, до набагато більших втрат.

Що таке, ну, на приклад, інноваційно-радикальний вихід? Це коли ти швидко робиш оновлення в якійсь ситуації. Якщо ти зволікаєш, то у тебе буде, наприклад, Тридцятилітня війна. Тридцятилітня війна в перспективі знищує набагато більше людей, ніж швидкі радикальні дії. Швидкі радикальні дії – це мінімум втрат, мінімум руйнувань. Якщо не робити інноваційно-радикальних дій, то це війна на десятки років, шалені втрати, неймовірні руйнування і тоді – руїна на довгі роки потому.

В новому світі місце для нових українців, умовно кажучи, конструктивних українців, які є носіями складної ідентичності – є. Для українців як етнічної групи нема. Треба змінити самих українців, тоді є місце.

powered by lun.ua
Коментарі — 98
Олександр Тимофєєв _ 22.11.2014 23:23
IP: 37.55.61.---
Mike Kharkov – ви мене не так зрозуміли шановний до коріння до своїх витоків це не означає назад в 17 ст. як випишете ні – моя бабка розмовляла на ідіш бо на Західній Україні тоді всі так розмовляли але створивши свою державу єврейський народ відродив майже уже забуту мову яка зараз в Ізраїлі є державною а тому я і виразив свою думку з приводу того що потрібно російськомовним українцям згадати все – хто вони якого роду-племені і розвивати та відроджувати на всій території України державну українську мову а інші етноси які тут проживають мають з повагою і шанобливо ставитись до українців та їхньої мови та переходити без скандалів та потрясінь на мову держави в якій захотіли проживати і розбудовувати цю державу робити її сильною і комфортною для спільного проживання – це так просто...і не треба нічого ні видумувати ні перекручувати а просто жити у мирі і злагоді...
Sergiy_Virchenko _ 19.11.2014 15:32
IP: 74.125.18.---
Найближчі перспективи краще визначати зумовлено до віддалених перспектив. Тоді стане зрозуміло – до чого прагнемо.
Якщо – до фрагментарного світу – будуть одні найближчі перспективи, – одні процеси і тенденції, ідеї, проекти і програми; якщо до цілісного – інщі.
В тому числі – і фронтіри визначаться різні.
Mike_Kharkov _ 19.11.2014 15:16
IP: 178.92.69.---
Takozh:
Mike_Kharkov:
Яка по вашому політична спільнота не уявна, назвіть. Може сингапурська?
Я не розумію природу підсвідомого, як і багато інших, більш розумних і великих, та визнаю її наявність, яку треба враховувати. Ви волієте відокремити те, що вважаєте дійсністю, працювати з реальністю. Більше того – моделювати, створювати реальність за побажанням, задавати параметри.
Так.
У того ж Клод Леви-Строса знайдемо приклад та розбір як лікує шаман. Так, психологія.
Якщо спільнота уявна, тримається на міфах, то корекцією міфів її і лікують, якщо вона сама така тупа, що не може зробити це самотужки вчасно, на підставі зміни зовнішніх умов. І якщо цього не зробити, то ця спільнота просто зникне, зітреться.
А Сінгапур, доречі, чудовий приклад як спільноті не дали зникнути.
Механізм роботи міфів – це теж реальність. Міфом можна вбити.
Takozh _ 19.11.2014 14:59
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
Яка по вашому політична спільнота не уявна, назвіть. Може сингапурська?
Я не розумію природу підсвідомого, як і багато інших, більш розумних і великих, та визнаю її наявність, яку треба враховувати. Ви волієте відокремити те, що вважаєте дійсністю, працювати з реальністю. Більше того – моделювати, створювати реальність за побажанням, задавати параметри. Яблуні на Марсі свого часу принесли хороший результат в копілку бесплатної праці. На вулиці Брукліна кожна друга табличка на дверях психолог, психоаналітик, психіатр – чудове життя у казковому фронтирі.
Mike_Kharkov _ 19.11.2014 12:17
IP: 178.92.69.---
Takozh:
Клод Леви-Строс? Скоріше, то був сарказм. Вікі краще "формулює", тому користуюсь послугами, пробачте.
Не більше сарказму ніж у вислові "нація – уявна політична спільнота":)
Пройдіться по вашим вікі-визначенням назад, від "націоналізму" до "ідентичності", бо все, виявляється, базується на критеріях "ідентичності" і виходить з них. І на що орієнтуватися? на критерії Сміта?
Все упреться зрештою у національні міфи, знов уявне. А на якийсь грунт стане лише тоді, коли хоч щось із міфів буде співпадати з реальністю (така вже людина істота, психологія), тобто, починати треба не з міфів, а з реалій.
Звісно, мову як базу (у трактовці "неисчерпаема как атом":)) я відкидаю, бо не вона повинна щось робити для нас, а ми для неї, як для власного інструменту.
Mike_Kharkov _ 19.11.2014 10:55
IP: 178.92.69.---
DoctorUkraine:
Mike_Kharkov:
Лень мне батенька тут растекаться у дацюков, да и недосуг.Но...вдруг упадет зерно
"Они понимают – прими Маргодон..." – "Формула любви":)
.
Почему красивую женщину любят? Потому что она любит себя: СЛЕДИТ, холит и ухаживает за собой.Потому -она и ПРИВЛЕКАТЕЛЬНА!
Переформулирую сразу (привлекательность есть набор сиюминутный) – не привлекательность (это следствие), а хорошее знание реалий. Гейши были умными женщинами,этому надо учиться. Любой дар надо развивать, иначе хиреет.
2 Постулат.Люби других...но себя люби сильнее. Люби соседей.Но свою семью мать, отца, своих детей сильнее.
Но не фанатично, ибо лечить тогда как? любить дерево – это вовремя его обрезать, а не гладить. Снова знание реалий.
... и т.д.
Остается цель, т.е. для чего применять эти знания, понятие пользы и вреда для настоящего и будущего.
Takozh _ 19.11.2014 03:16
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
..."Ничто не напоминает так мифологию, как политическая идеология. Быть может, в нашем современном обществе последняя просто заменила первую"...
И все-таки о терминах сначала нужно договариваться. "Нация", национализм", "идентичность" – пустой звук или повод для раздора без их четкого определения.

Ідентичність – самовизначення (базується на міфах), національність – частина ідентичності (мова,побут, традиції), нація – спільнота національно ідентичних (культура, історія, географія). Націоналізм – декларація поглядів з усвідомленням національної особливості, як невід'ємної значимої частини персональної чи колективної ідентичності. Політична ідеологія – партійна платформа, яка дає можливість від імені частини суспільства впливати на економічні та правові важелі (реальне пояснення поглядів і планів).
Клод Леви-Строс? Скоріше, то був сарказм. Вікі краще "формулює", тому користуюсь послугами, пробачте.
DoctorUkraine _ 19.11.2014 01:33
IP: 77.123.20.---
І нарешті про то,"куди не повертатися", "від чого відмовлятися", ...,17 сторіччя, ...18 сторіччя...19 сторіччя і навіть 20 сторіччя...Щоби кудись не повертатися, треба хоча би не побічно знати ПРЕДМЕТ-про те "куди не повертатися", і ТЕ "від чого відмовлятися"...Чи багато"філософів" знає що таке "українське барокко"?...хоча би публіцистика Франко?Олени Пчілки?...,?...?, ...?...?, ...
DoctorUkraine _ 19.11.2014 00:55
IP: 77.123.20.---
3.И когда вы поняли этот механизм, и начали его заводить в себе,в друзьях, в знакомых, дома и на работе,в подчиненных и нерадивых начальниках, на территории...И тогда вы сможете наконец это сконвертировать во франциях, множествах новых сингапуров, америк, тайваней,корей и даже порядочных германий.И наконец в то, что нам ближе -в успешные модерные украины.И наконец третий старый добрый постулат Механизма всех природных, естественных и успешных западных и восточных национализмов: РОБИ З НАМИ, РОБИ ЯК МИ, РОБИ КРАЩЕ ЗА НАС!
DoctorUkraine _ 19.11.2014 00:53
IP: 77.123.20.---
2 Постулат.Люби других...но себя люби сильнее. Люби соседей.Но свою семью мать, отца, своих детей сильнее. Люби другие народы, но свой народ, свои ценности, свою память, свою историю сильнее. Люби другие страны, но свою страну сильнее. Будь честен перед другими, но перед собой, своими будь честнее. Не воруй у других, но и себя никогда не обкради -будешь здоровее и красивее. Другим внушай чтить закон, но сам его чти злее.В этом суть настоящего, "не конструктивного" национализма. И украинского.И англо-саксонского.И американо-англо-саксонского.И немецкого-у них конечно исконных украинских нет.Но исконно немецкие зримо и не зримо завсегда присутсвуют.От рождения.И они от них не собираются конструктивно в пользу даже турков отказываться)))
DoctorUkraine _ 19.11.2014 00:51
IP: 77.123.20.---
Mike_Kharkov:
Лень мне батенька тут растекаться у дацюков, да и недосуг.Но для вас уважу,вдруг упадет зерно да животворящую почву))) Механизм прост.Хотя на практике немного сложнее. 1 постулат Механизма-Люби Себя и тебя полюбят Сильнее.Любящий (щая) следит за собой (в гигиене,в морали,здоровье,ФИЛОСОФИИИ))) и т.д.) Почему красивую женщину любят? Потому что она любит себя: СЛЕДИТ, холит и ухаживает за собой.Потому -она и ПРИВЛЕКАТЕЛЬНА! А в Привлекательности -вся соль сущего и несущего.Будь ты трижды добр, хорош, но если ты не любишь себя, не следишь за собой-тебя никто не полюбит.С тобой не захотят общаться и объединяться.
Mike_Kharkov _ 19.11.2014 00:38
IP: 37.229.144.---
Захарій Укр:
Takozh:
Хай націоналізм "вчорашній день", але він реально існує і ним утворені держави від дикунських до демократичних. На сході України війна, бо дуже сучасний лідер атомної імперії не визнає українців окремим народом, відмовляє нам у праві бути нацією (в тій самій ситуації курди, ірландці, тібетці).
Міфи пробуджують архетипи, ідентичність зростає з етно.
:)
"Ничто не напоминает так мифологию, как политическая идеология. Быть может, в нашем современном обществе последняя просто заменила первую."
Клод Леви-Строс СТРУКТУРНАЯ АНТРОПОЛОГИЯ.
.
И все-таки о терминах сначала нужно договариваться. "Нация", национализм", "идентичность" – пустой звук или повод для раздора без их четкого определения.
Mike_Kharkov _ 19.11.2014 00:16
IP: 37.229.144.---
Takozh:
"Западная антропология к тому времени от учения о цивилизациях уже отказалась и пришла к выводу об открытом и бессистемном характере культуры". Шнирельман В. А.
К. Леви-Стросс. Структурная антропология:
"Таким образом, этнология не может оставаться безразличной к историческим процессам и к наиболее хорошо осознаваемым выражениям социальных явлений... цель заключается в том, чтобы обнаружить за осознаваемыми и всегда различаемыми образами, посредством которых люди понимают историческое становление, инвентарь бессознательных, всегда ограниченных по числу возможностей. Их перечень и существующие между ними отношения... создают логические основания для разных видов исторического развития, если и не всегда предвидимых, то во всех случаях закономерных"
.
Как видите, не отказалась.
А Шнирельман, видимо, имел ввиду судебную, а не социальную антропологию:)
Захарій Укр _ 18.11.2014 23:05
IP: 74.125.18.---
Takozh:
Хай націоналізм "вчорашній день", але він реально існує і ним утворені держави від дикунських до демократичних. На сході України війна, бо дуже сучасний лідер атомної імперії не визнає українців окремим народом, відмовляє нам у праві бути нацією (в тій самій ситуації курди, ірландці, тібетці).
Міфи пробуджують архетипи, ідентичність зростає з етно. Методологія НЕЙТРАЛЬНА до цілей неможлива, тільки якщо має місце вітіснення, перенос свідомості, самообман. В міфах реальність, а СМД

Націоналізм як національна ідентичність, національна солідарність – чудові речі. І Справді такий націоналізм є фундаментом переважної більшості сучасних держав. Але ж ідеологію націоналізму не вписують в Конституцію.
Досі нічого кращого ніж націоналізм для захисту нації люди не винайшли, але сьогодні цього замало.

Ми маємо справу з рашизмом, який є різновидом релігійного фундаменталізму. А світова фунда є головним викликом людству у ХХІ ст. От чим мали б займатися філософи!
Takozh _ 18.11.2014 21:46
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
...так цивілізація ж вже у 21-му!...

"Беспрецедентную популярность цивилизационного подхода в постсоветской России (в том числе и в научных кругах) учёный объясняет кризисом идентичности, охватившим общество после распада СССР. Особую роль в этом сыграли, по его мнению, широко известные построения Л. Н. Гумилёва. Расцвет популярности цивилизационного подхода в России совпал с периодом доминирования неоконсервативных, националистических и неофашистских идеологий. Западная антропология к тому времени от учения о цивилизациях уже отказалась и пришла к выводу об открытом и бессистемном характере культуры". Шнирельман В. А.
Kirill Korzhenko _ 18.11.2014 20:21
IP: 46.201.43.---
Хочется пожелать Сергею надежных и ярких сподвижников. Удачи!
Sergii Levchenko _ 18.11.2014 13:34
IP: 74.125.181.---
Мені здається автор плутає поняття країни та держави. Территорія країни складається з территорій, що належать ії громадянам, а держава – це территорія, що поділена між громадянами. Україна – це країна, Росія – держава. І тільки спробуйте заіхати на мою ділянку.Валіть краще на свої "шляхи".
Mike_Kharkov _ 18.11.2014 13:11
IP: 178.92.70.---
Олександр Тимофєєв:
... потрібно повертатись до свого коріння одним а іншим вчитись українського... великий народ
Три сторіччя проспали, все, більше нікуди повертатися, хіба не бачите?
Якщо у 17 ст. були в рівень з цивілізацією, то зараз куди повертатися? у 17 сторіччя? так цивілізація ж вже у 21-му!
Яке коріння? щоб просто не розчинитися терміново потрібно хірургічне втручання, бо народ вже не в змозі продукувати щось для власного ж життя.
Олександр Тимофєєв _ 18.11.2014 12:42
IP: 37.55.61.---
попробую коротко... зі словами автора не погоджуюсь =сила українського націоналізму бу ла б в тому...якби він прийняв російську мову, російську культуру...оттоді б він переміг= кого б переміг? сам себе? 300 р. від Тернополя до Луганська звучить російська мова і культура ще мало? треба 1000 р.?на західній Україні з!1945р. чути скрізь російську у містах а чому б автору навпаки – виходячи з історичних реалій -не почати агітувати як етнічних росіян разом з іншими етносами та російськомовних українців прийняти в кінці-кінців українську мову та українську культуру?стаття шкідливо-витончена спрямована на молодь – що не потрібно повертатись до свого коріння одним а іншим вчитись українського бо це всього-навсього українська етнічна група а не великий народ ореол проживання якого межі прикарпаття як в резервації.А тому -будьте новими українцями конструктивними носіями складної ідентичності -російської мови та культури.Іде витончена війна на духовному плані проти українців та з нами БОГ...
Олександр Тимофєєв _ 18.11.2014 12:17
IP: 37.55.61.---
написав коментар на статтю Дацюка його ж словами пояснив ці їдеї не сприйнятні мені повідомили що повідомлення не додане через використання забороненої лексики якої??!!! бо я розкритикував пана??!!
Mike_Kharkov _ 18.11.2014 10:16
IP: 178.92.70.---
Захарій Укр:
Mike_Kharkov:
Народ потребує духовних отців, політична нація – ні. Так, найпростіший шлях до перемоги сьогодні – знайти мудрого гетьмана. Коли Франція під час Другої Світової опинилася у подібному до України становищі, знайшовся де Голль. Але й не забуваймо французам у 1968 де Голля довелося скидати за допомогою революції.
Де Голль дав тільки порядок, і цього було достатньо для Франції, світогляду франзцузу він не змінював.
Маю інший приклад, сучасний, де лідер змінив все, вивів народ у світ, цивілізацію дав – Сингапур. Оце для України приклад N1.
Mike_Kharkov _ 18.11.2014 10:08
IP: 178.92.70.---
DoctorUkraine:
Люди в большинстве в Украине по-прежнему глупы,зашорены,отравлены и не могут,пока, узнать и признать в украинском национализме своего родного отца.Они боятся своей родной матери-исконных животворящих украинских национальных ценностей
А не могли бы вы описать конкретно механизм конвертации исконных животворящих ценностей в страну где не врут и не воруют, а соблюдают закон?
Вопрос не праздный, ибо возьмите немцев, исконных животворящих украинских у них нет, а порядок есть. Смущает это местечковых, приходится вопрошать душевно причастившихся к исконным.
Или просто вас положение обязывает?
soc _ 18.11.2014 07:26
IP: 74.125.18.---
аж така унікальність, що подібна Лос-Анжелесу
от затиск між цивілізацій: європейської, російськоїа, ісламської, китайської, африканської, океанської.
не вип'ячує там ніхто своєї унікальності, працюють, воюють, головне – ось де фронтир. і нікому не приходить у голову зрадити своїй ідентичності або кричати про теорію стрибка через смерть. просто живи и роби шо повинен
із такою унікальністю можна дійти до стану як он на сайті CIA: Україна – східноєвропейська країна, за своєю унікальністю трохи менше за сан-фернандо.
Захарій Укр _ 18.11.2014 07:13
IP: 74.125.18.---
Mike_Kharkov:
Народ потребує духовних отців, політична нація – ні. Так, найпростіший шлях до перемоги сьогодні – знайти мудрого гетьмана. Коли Франція під час Другої Світової опинилася у подібному до України становищі, знайшовся де Голль. Але й не забуваймо французам у 1968 де Голля довелося скидати за допомогою революції.
Takozh _ 18.11.2014 02:45
IP: 176.8.134.---
Захарій Укр:
Є речі які неможливо пояснити у раціональних категоріях... У ХХ ст. саме національні архетипи намагалися перетворити на іделогеми. До яких катастроф це призвело...люди що втратили будь які орієнтири (що легко зробити за допомогою пропаганди), люди що плутають віртуальну реальність і світ...А націоналізм – вчорашній день.

Фронтир і т.д. – раціональна категорія, ідеологема, мережеве одкровення? Може орієнтир? Припущення про пропаганду не висуваю, щоб не образити автора.
Хай націоналізм "вчорашній день", але він реально існує і ним утворені держави від дикунських до демократичних. На сході України війна, бо дуже сучасний лідер атомної імперії не визнає українців окремим народом, відмовляє нам у праві бути нацією (в тій самій ситуації курди, ірландці, тібетці).
Міфи пробуджують архетипи, ідентичність зростає з етно. Методологія НЕЙТРАЛЬНА до цілей неможлива, тільки якщо має місце вітіснення, перенос свідомості, самообман. В міфах реальність, а СМД – маніпуляція.
ONLINE
Корупція1386 Зеленський50 Україна та Європа1109 Уряд реформ416 Донбас22
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter