Сергій Дацюк Філософ

СПОДІВАННЯ НА РНБО

18 грудня 2014, 10:43

Призначення Олександра Турчинова Секретарем РНБО стало потужним кроком Президента України, який в останній час демонстрував доволі небагато успішних кроків в плані вирішення проблем війни на Сході України, щодо стабілізації ситуації в регіонах України та зміцнення обороноздатності перед лицем реальної російської загрози.

Суть РНБО

Турчинов є вже 11-тим секретарем РНБО з моменту її заснування в 1996 році.

Дивлячись на ретроспективу існування РНБО, можна дати суб'єктивну оцінку її керівникам.

Найкомпетентнішими її секретарями були Володимир Горбулін та Євген Марчук. Найменш компетентним секретарем була Раїса Богатирьова. Водночас вона ж була секретарем, що очолював цю структуру найдовше з усіх. Водночас вона ж нанесла найбільшої шкоди обороноздатності країни. Саме при її секретарстві Україна фактично роззброїла армію і довела її до майже повної небоєздатності.

Найбільш інтенсивну роботу РНБО здійснював за секретарства Андрія Парубія, коли потрібно було відновлювати боєздатність армії, розпочинати і вести інформаційну війну проти Росії, вступати і вести економічну війну проти Росії, вести програшну боротьбу за Крим в ситуації патріотичного тиску революційної української громади і починати відстоювати Схід України в ситуації низької боєготовності українських силових підрозділів.

Новий секретар РНБО Олександр Турчинов призначений в важкий час для України – на тлі гострої геополітичної, економічної та соціальної кризи. Коментатори цього призначення чомусь торкалися лише політичних аспектів – які політичні конфлікти тут наявні та як вони можуть вирішуватися.

Аналіз цього призначення має виходити з зрозуміння того, що таке РНБО в структурі української влади і навіщо вона потрібна. Історія існування РНБО показує, що не всі Президенти в принципі розуміли мету цієї структури та способи її функціонування.

РНБО виник як результат недолугості конституційного мислення української еліти. Необхідний координаційний і контролюючий орган всередині виконавчої влади по відношенню до ситуації безпеки та війни. Оскільки виконавча влада в Україні розділена на Президента і його Адміністрацію та коаліційний Уряд (який в історії незалежної України то був ближче до Президента, то був ближче до Парламенту, як от зараз).

Власне така розділеність виконавчої влади є доброю для розподілення корупційної ренти між різними гілками виконавчої влади. Але така розділеність стає зовсім поганою, коли мова заходить про міжнародні та внутрішні небезпеки, а також про стан війни.

Зробити виконавчу владу цілісною нам вже який десяток років не вдається. Тому будемо приймати доцільність існування РНБО в якості органу координації та контролю, але при цьому пам'ятатимемо, що в разі цілісної виконавчої влади стане можливим орган безпеки, який повністю буде підпорядкований голові виконавчої влади, хто б ним не був – Президент чи Прем'єр-міністр.

Виклики РНБО

Які виклики сьогодні стоять перед РНБО і які рішення щодо них українська громада очікує?

Перший виклик, відсутність Метабезпеки України – порушення Україною геополітичної рівноваги у світі та "ядерна парасолька" для України.

Президент і депутати Парламенту традиційно уникають серйозної розмови щодо цього питання.

Можна звичайно, як це робить наш Президент, ні з ким не порадившись, заявити: "посиленням безпеки в сучасному світі у 21-му столітті є не ядерна держава". При цьому розуміючи, що впродовж по меншій мірі шести років, Україна в НАТО не вступить, гарантії Будапештського меморандуму більше недійсні, а статус "союзника США поза НАТО" ніяких ядерних гарантій не дає.

Виникає питання, яке я досить чітко сформулював в статті "Ключове питання безпеки України", – яка "ядерна парасолька" для України буде існувати впродовж наступних найближчих років? На це питання українська еліта відповіді шукати не хоче – вона знову і знову відкладає розмову з цього приводу.

Скажу чітко і різко – ніхто сьогодні Україну від ядерного удару Росії захистити не може. Всілякі способи уникнути розмови з цього приводу, зробити гучні заяви, що такий захист нам в найближчий час не знадобиться – це зрада суспільних інтересів України.

Щодо "ядерної парасольки" українська політична еліта займає таку ж саму позицію, яку вона займала щодо армії протягом останніх років – оскільки армія Україні не потрібна, бо ніхто з нами воювати не збирається, то значить її можна робити небоєздатною.

Це власне той найперший виклик, який стоїть перед РНБО – знайти відповідь на питання про "ядерну парасольку" України впродовж найближчих наступних років.

Прийняти цей виклик для РНБО означає зробити важкий вибір – або власна ядерна зброя, або негайний вступ до НАТО. Будь-які гарні заяви Президента чи інших політиків в сенсі "і ядерної зброї нам не потрібно, і в НАТО ми будемо не скоро", потрібно вважати безвідповідальними.

Причому це означає не тільки знайти відповідь на виклик, але і обговорити її з експертами і досягти розуміння з депутатами Парламенту та Урядом.

Другий виклик, який має прийняти РНБО, це виклик визначення статусу сепарованої території України.

Крим окуповано Росією, і про це є закон України.

Схід України знаходиться в невизначеному статусі. І про це досі немає ані указу Президента, ані закону Парламенту, ані рішення Уряду.

Дві моделі вирішення цього питання я описав в статті "Який мир потрібен Україні?"

Окрім того, існує ще дуже мутне, сире і нерозроблене уявлення про децентралізацію України. Розуміння послідовності в цьому процесі – люстрація, самоврядування і тільки потім децентралізація – у багатьох політиків Парламенту відсутнє. Стихійна децентралізація в регіонах може відбуватися саме через відсутність такого розуміння в Парламенті.

Прийняти цей виклик для РНБО означає випрацювати модель існування зміненої (частково окупованої, частково сепарованої) території України, обговорити її з експертами і досягти єдності у цьому розумінні з Парламентом.

Третій виклик, який має прийняти РНБО, це виклик економічної та інформаційної війни з Росією. В посланні Президента є розуміння, що завершення збройної війни на Сході України водночас не означає завершення конфлікту з Росією. Це означає перехід збройної війни України з Росією у війну економічну та інформаційну.

Іноді не зовсім вірно цю ситуацію називають намаганням Росії дестабілізувати ситуацію в Україні. Особливо на рівні публічного дискурсу нам не варто називати війну Росії проти України дестабілізацією. Навіть в разі миру на Сході України, у нас буде саме війна Росії проти України – економічна, інформаційна, терористична, агентурно-заколотна з постійною небезпекою відновлення збройної війни.

Багато аспектів цієї проблеми я описав в статті "Що за війна в Україні?".

Прийняти цей виклик для РНБО означає вступити в усі ці форми війни, які від нас нікуди не дінуться, навіть після припинення збройного конфлікту на Сході України.

РНБО має прямо і безпосередньо не тільки прийняти цей виклик, не тільки обговорити його з експертами, але переконати журналістів у необхідності вести інформаційну війну і переконати бізнесменів вести економічну війну.

Тобто цей виклик набагато масштабніший, ніж ми його собі представляємо, бо це виклик нашій демократії, нашій свободі, нашій внутрішній громадянській довірі.

Інформаційна війна є безумовно відходом від демократичних норм вільного інформування суспільства. Отже редакційні політики ЗМІ, що займаються контрпропагандою повинні бути відкриті. Відхід від норм демократичного інформування має бути зафіксовано у вигляді документів. Журналістів, які займатимуться контрпропагандою, має бути попереджено, що після закінчення пропаганди, вони років 5 не матимуть права працювати у вільних українських ЗМІ. І т.д.

Контрпропаганда це те гівно, в яке ми маємо занурити частину журналістів, бо Україні потрібно виграти інформаційну війну з Росією. Для журналістської професії контрпропаганда це токсична річ. Журналістам-контрпропагандистам потрібно передбачити період реабілітації після закінчення їх роботи. Їх робота неприємна, але потрібна. Цих журналістів мають поважати інші журналісти.

Як показав досвід створення міністерства інформаційної політики України, журналісти дуже критично поставилися до цієї ідеї і до майбутньої роботи міністерства. Причому таке ставлення журналістів вірне, бо міністерство названо невірно, і його функції контрпропаганди не від'єднані від функцій інформування.

Отже цю ситуацію потрібно змінювати – сфери інформування і контрпропаганди потрібно не тільки розрізняти в уявленні і публічному поясненні, але і структурно розрізняти. Над відокремленням процесу контрпропаганди від процесу інформування потрібно багато попрацювати.

Отже окрім інформаційно-аналітичної служби в структурі РНБО має з'явитися Департамент контрпропаганди. Тобто в РНБО має з'явитися структура, що відповідає за "інформаційну безпеку країни".

Так само і з економічною війною. Важко переконати бізнесменів, які затратили багато зусиль на налагодження бізнесу з Росією, переорієнтувати їх бізнес. Тут потрібна державна допомога. Це втрати і збитки, яких ми будемо вимагати від бізнесменів в обмін на їх патріотичність. Але їх патріотична позиція має бути підкріплена державною допомогою і публічно надаваними компенсаціями.

Тут має попрацювати і Торгово-промислова палата, і Антимонопольний комітет, і РНБО. Вочевидь доведеться передбачити в структурі РНБО окрім Департаменту з питань економічної та соціальної безпеки Департамент з питань переорієнтації українського бізнесу. Тобто в РНБО має з'явитися структура, що відповідає за "безпеку вітчизняного бізнесу".

Публічні аспекти безпеки України

Впродовж останнього часу Президент Україна не дуже намагався вирішувати ці проблеми, підміняючи випрацювання важких і складних відповідей гучними простими заявами.

Зараз РНБО має чітко зрозуміти, що його завдання набагато ширші, ніж робота всередині адміністративної структури виконавчої влади. Не виносячи ці проблеми на всезагальне експертне обговорення, не працюючи з депутатами, експертами та бізнесменами, ці проблеми вирішити неможливо.

Безпека України вкорінена в уявленнях її еліти. Якщо не змінювати ці уявлення, то невизначеність щодо безпеки в Україні буде зберігатися і надалі. Робота РНБО з уявленнями експертів, політичної та бізнесової еліти – найважливіший компонент безпеки.

Це означає ще одну зміну структури РНБО – вона має отримати Департамент публічної комунікації – для роботи з депутатами, експертами, бізнесменами і т.д. Тобто в РНБО має з'явитися структура, що відповідає за "публічні аспекти безпеки".

Нові часи, нові виклики, нові проблеми – нова структура, нові форми роботи та нові підходи РНБО.

Українська громада дуже сподівається на РНБО. На інноваційну РНБО. На публічну РНБО.

powered by lun.ua
Коментарі — 17
Миколай Паращак _ 19.12.2014 21:40
IP: 194.145.217.---
grigoriy777:
Да исчезнут наши враги, как роса на солнце! Это не пустые слова, но необходимо время, ибо мы из постсоветского пространства желаем перебраться в европейское. Все кто "тормозит", рано или поздно окажется за бортом. Больше оптимизма друзья. Скажите, каковы были наши шансы на Майдане? Если честно равны – О, Все дело в деталях, а это описать невозможно. Украина обречена на процветание. Более того Украина – это детонатор, который изменит мир. СЛАВА УКРАИНЕ!
На фоні інших – це найкращий коментар!!!
Юрій Марченко _ 19.12.2014 14:32
IP: 91.196.194.---
Список секретарів РНБО з біографіями – dovidka.com.ua/user/?code=239733
grigoriy777 _ 19.12.2014 12:03
IP: 46.211.140.---
Да исчезнут наши враги, как роса на солнце! Это не пустые слова, но необходимо время, ибо мы из постсоветского пространства желаем перебраться в европейское. Все кто "тормозит", рано или поздно окажется за бортом. Больше оптимизма друзья. Скажите, каковы были наши шансы на Майдане? Если честно равны – О, Все дело в деталях, а это описать невозможно. Украина обречена на процветание. Более того Украина – это детонатор, который изменит мир. СЛАВА УКРАИНЕ!
Анатолій Півненко _ 19.12.2014 09:26
IP: 92.112.183.---
Запитання Сергiю Дацюку: а куди б вiн порекомендував призначити Анатолiя Гриценка?
Недолiки Г.А.С. ми добре знаемо, але ж у нього е певний стрижень особистостi. Такi в наш час повиннi працювати на ключових посадах. Що? Петру вiн чимось не подобаеться?
Юрий Наш _ 19.12.2014 08:28
IP: 46.203.95.---
в комментариях есть момент о феодальной системе... кто-то понимает,что эта система,люди,сто лет сидящие у кормушки,добровольно не уйдут? кто-то понимает,что они будут делать все,чтобы сохранить статус-кво? при любых раскладах за 9 месяцев для демонтажа этой системы не сделано НИЧЕГО... это значит только одно – все,кто попадает во власть,мгновенно феодалами либо покупаются,либо запугиваются... В такой ситуации пресловутый СНБО – всего лишь собрание купленных и перепуганных чиновников. В такой ситуации парламент – собрание купленных и перепуганных тушек... Список можно продолжать... Вы думаете,что те,кто реально правит страной – патриоты? Они рассматривают эту страну только как источник обогащения и никогда не рассматривали Украину вне подчинения России,мало того,они будут зубами грызть,чтобы снова вернуть официальное подчинение. И нужно признать,действуют весьма успешно,чему доказательство – 9 месяцев пустых разговоров с нулевым результатом
Юрий Воронов _ 19.12.2014 03:17
IP: 74.125.18.---
Myk Voroshchuk:
Турчинов здав Крим!!!!
Гнати його тре поганим віником а не призначати в РНБО.
Верніть назад Парубія!
Один одного вартий.
От щойно отримав комент до свого ЖЖ до запитання "Почему Банковая тормозит?":

peterzulu:
Банковая совсем не тормозит, предательская система работает как часы.
Украинские поезда ежедневно ходят в Крым и обратно – все как положено, билет-постель-чай-багаж. Сотни фур с продуктами и не только ежедневно уходят на "ха-ха-ха оккупированные территории" в Крым и Донбасс, а народ оттуда приезжает за деньгами в банкоматы на временно неоккупированной территории остальной Украины.

Простые украинцы завоевали только одно право – умирать на войне, в которой все остальные как сыр в масле устроились.
Yuri Yurieff _ 18.12.2014 13:23
IP: 95.132.201.---
"Путин поддержал обмен пленными".
Но это означает, что наши бравые руководители
отпускают преступников, стремящихся уничтожить государство.
Государственные преступники ставятся на одну доску с теми,
кто это государство защищает.
А обменивать они всегда найдут на кого,
там в заложниках целые области.
anno_domini _ 18.12.2014 12:18
IP: 109.106.20.---
Одне маленьке питання: "Турчинов сам пішов від Юлії Тимошенко чи навпаки?".
Распутин _ 18.12.2014 12:03
IP: 74.125.18.---
САНДРО:
Ликвидировать?А куда же трудоустраивать?Вот и создали отстойник."А где деньги,Зин?"Да как где,в карманах налогоплательщиков.
Вадим Деркач _ 18.12.2014 12:02
IP: 94.179.110.---
Правильно зроблено акцент на необхідності проведення контрпропаганди. 2014 рік оголив і показав, що в цьому плані у нас, як кажуть "непахане поле". З одного боку – Совкові маси, які не мислять своє життя без Совєтського союзу (переважно – представники старого покоління), а з іншого – борці за "руський мир" – "оплотівці" та учасники інших проросійських, проімперських організацій. Це справжні вороги України, які сплять і бачать її поразку і знищення. На жаль, більшість із них вже не піддається ніякій переорієнтації, це в них вже діє на підсвідомому, можна сказати – на генному рівні. Але необхідно все робити, щоб вони не розповсюджували своє, як каже автор, "гівно" на молодь та інші, недостатньо свідомі верстви населення.
САНДРО _ 18.12.2014 12:02
IP: 93.73.251.---
А всем перечисленным персоналиям сейчас будет очень комфортно- персональная ответственность размытаЮ нмвелирована.
Кто виноват будет при наростающем коллапсе?
Президент?
Ну, что Вы, есть же Премьер!
Премьер?
Ну, что ВЫ, Парламент же не поддержал инициативы!
Парламент?
Ну, что ВЫ, РНБОУ не определила угрозы, риски, доктрины, направления и т.д.и т.д.
И так по кругу, по кругу!
С такими доктринами, народ скоро поснимает украинские флаги с балконов, вывесит российскик, побегут в магазин за Столичной" московского разлива, на заборе напишут, Путин спас, и по вечерам в темноте будут петь – Эх, дубинушка, где ты?

В общем энтузиазм и доверие тают, как декабрьский снег.
Myk Voroshchuk _ 18.12.2014 11:56
IP: 74.125.181.---
Миклован:
А Турчинов не крав? Зміїні вали де?
Гриценка б призначили краще або Парубія
САНДРО _ 18.12.2014 11:55
IP: 93.73.251.---
Повторюсь, что всегда читаю труды автора, и как правило, соглашаюсь с его мыслями.

Но сейчас, когда автор провозглашает-
"Нові часи, нові виклики, нові проблеми – нова структура, нові форми роботи та нові підходи РНБО."
- а ничего, что в стране война, что страна экономический банкрот, что в стране нарастает саботаж и контрреволюция, народ подводят к мысли, что при януковиче было лучше и доллар по 8, и тарифы поменьше, и порядка на улице побольше, и свет не отключали по всей стране
Того и гляди, что на заборах вместо слова "МИР", будут писать-Федорович, вернись!"
А власть ничего не может предложить, кроме как плодить новые бюрократические структуры-Минстець (дай бюджет), новое РНБО- дай новый бюджет
А "где деньги, Зин?"
Согласен с Поживановым в ЛБ, что его вообще надо ликвидировать, это загадочное РНБО.
А пусть каждый выполняет свою работу – Президент, которму доверили страну в 1-м туре, новый парламент, вроде как без старых персонажей, лучший за всю историю Украины Премьер
Mike_Kharkov _ 18.12.2014 11:53
IP: 94.179.20.---
Судячи з написаного, безпеці України загрожує тільки Росія?:)
А більш ніхто? наприклад, феодальна система – самі феодали, їх холопи, феодальне населення, феодальні суди, традиції...
Невже не зрозуміло, що ця війна для наших феодалів як евро-2012, їм потрібно "освоїти кошти" та й все. Такі ж поради, як у статті, можна було давати і для євро, з тим же успіхом.
.
А причинами хто буде займатися? нас же клюють не тому, що вони такі сильні, а тому ми вже такі слабкі та слабішаєм і слабішаєм. Це вже не випадковість. Є причина.
Myk Voroshchuk _ 18.12.2014 11:53
IP: 74.125.18.---
Турчинов здав Крим!!!!
Гнати його тре поганим віником а не призначати в РНБО.
Верніть назад Парубія!
trakt _ 18.12.2014 11:42
IP: 178.94.182.---
Андрей Кононенко:
Контпропаганда – це гіркі ліки і дієтичне харчування для росіян, отруєних своїми власними традиційними расєйськими виділеннями їхньої брудної та отруйної брехні.
trakt _ 18.12.2014 11:27
IP: 178.94.182.---
Автор заплутався з токсичністю. Пропаганда – це не горілка, яка отруює організм, особливо якщо регулярно її вживати у великих дозах. Пропаганда це поширення. Можна поширювати знання, інформацію або брехню, вигадки, забобони. Яка може бути токсичність для тих, хто поширює правдиву інформацію? Токсичну брехню поширюють росіяни. Це в росіян токсична пропаганда. А в Україні, щоб поширювати брехню ще потрібно її замовляти у власників ЗМІ або продажним журналістам. Токсична пропаганда це поширення брехні, а не правди, як думає автор.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter