Сергій Дацюк Філософ

СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ ЗАМІСТЬ ІСТЕРИКИ

03 січня 2017, 16:28

Під час соціальної депресії суспільству властиво час від часу впадати в стан масової істерії, коли провокатори та кликуші розбурхують його. Але коли ця істерія проходить, суспільство знову занурюється в депресію.

Приклад останньої масової істерії – реакція експертів та політиків на статтю Пінчука в "The Wall Street Journal" від 29-го грудня 2016-го року "Ukraine Must Make Painful Compromises for Peace With Russia".

Насправді ніякої зради там не було, а було звичайне нехтування правлячим класом своєї громади. Бо якби спочатку цю позицію Пінчук просував би в Україні і переконував громаду, то і сприйняття такої статті за кордоном не було б настільки істеричним в Україні.

Але де там – не їм, небожителям, якими вони себе вважають, спочатку радитися зі своїм народом, а потім вже виходити хоча б з частково солідарною позицією за межі країни.

Отже це не зрада, це звичайна зверхність і принизлива поблажливість українського правлячого класу до української громади.

Водночас зміст поставлених Пінчуком проблем якось в цій масовій істерії дуже рідко розглядався з точки зору стратегії.

Здебільшого звучали політичні оцінки (як от тут). Звичайно аналітика була – народна, здебільшого конфліктологічна (тут, тут, тут) і навіть сценарна аналітика від Юрія Романенка.

А робити що? Яка державна стратегія в кожному з тих проблемних питань, які поставив Пінчук, можлива?

...

Нагадаю.

1. Розірвати питання окупації Криму та питання окупації Донбасу і вирішувати їх окремо, зосередившись, перш за все на проблемі окупації Донбасу.

2. Вибори на окупованому Донбасі можуть бути результатом компромісу задля збереження життів тисяч людей.

3. Тимчасово відмовитися від інтеграції до ЄС.

4. Відмовитися від намагання вступити в НАТО і повернутися до нейтралітету (часів Кучми).

5. В найближчій перспективі бути готовими до зняття санкцій з Росії.

Чи є у українського правлячого класу довгострокова стратегія по кожному з цих питань?

Почнемо з першого питання – Крим та Донбас.

"Мінський процес" саме і виходив з того, що питання Донбасу і питання Криму розглядаються окремо. І творець цієї квазі-стратегії зовсім не Пінчук, а Президент Порошенко.

І український правлячий клас не готовий згенерувати жодну іншу ініціативу, окрім продовження "Мінського процесу", якому, як відомо, "альтернатив немає". Влітку 2016-го року Юлія Тимошенко публічно закликала змінити "Мінський формат" на "Будапештський формат". Яка була реакція політикуму? Ніякої.

Отже "Мінський процес" фореве... І перше питання в його рамках саме так і розглядається.

Більше того, навіть на Заході, зокрема в Європі, немає єдності в розумінні причини санкцій щодо Росії – іноді кажуть, що санкції знімуть після виконання Мінських домовленостей, а іноді – що після деокупації Криму.

Поєднати питання окупації Криму та Донбасу можливо лише поза "Мінським процесом".

Є готовність влади підтримати інший формат мирних перемовин щодо російсько-української війни, а громади – тиснути на владу і підтримати її після оголошення нового формату таких перемовин?

Нема.

Отже тут закладено принциповий стратегічний програш України. І допоки формат мирних перемовин не буде змінено, ця проблема не буде вирішена.

Захід стомився чекати, допоки Україна визначиться.

Отже по першому питанню Україну будуть примушувати до компромісу в рамках "Мінського процесу".

Друге питання – вибори на окупованому Донбасі.

Нагадаю вам статтю 73-тю Конституції України: "Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України". До змін території України відноситься також і зміна будь-яких статусів частин територій (це вам нехай Конституційний суд пояснить).

Отже без всенародного референдуму питання виборів на Донбасі вирішити неможливо. Цю проблему я озвучив вже давно.

Чи готовий правлячий клас дотримуватися Конституції у цьому питанні?

Ні, не готовий.

І цим закладається стратегічний програш, бо політики дозволяють собі торгувати конституційним державним суверенітетом на міжнародному рівні.

Саме тому Україну будуть примушувати провести вибори у неконституційний спосіб за прямої підтримки українського правлячого класу та при пасивності громади.

Третє питання – інтеграція України у Європу.

Це найскладніше запитання, тому що воно, по-перше, вимагає наявності довгострокової стратегії, по-друге, це головна вимога Євромайдану і головний піар влади в останні 3 роки.

Як надовго означає оце "тимчасово", коли ми в Україні не можем навіть знати, хто буде при владі через рік? В Україні неможливе нічого тимчасове, бо немає нічого довгострокового. Це стратегічний парадокс – тільки за наявності довгострокової стратегії, можливий тимчасовий відхід від неї. Тобто, тимчасове випливає з довгострокового, а в Україні все навпаки.

Як же можна відмовитися від ідеалів Євромайдану, за які покладено людські життя українців?

Український правлячий клас не має такої довіри, щоб міг гарантувати тимчасову відмову від якоїсь геополітичної орієнтації.

Тобто вимога тимчасово від чогось відмовитись у геополітичних питаннях для України це нонсенс.

З іншого боку, кризова Європа Україні не потрібна, і в такій кризовій Європі Україна не потрібна.

Україна могла б поставити питання за підтримки Польщі про реформу Європейського Союзу. Але де ж нам взяти правлячий клас, який так мислить і який це зможе зробити?

Тому єврофетишисти чи навіть безвізові фетишисти фореве...

Стратегічно це помилка. Я це неодноразово аналізував, доводив.

Марно.

Тому Україну будуть постійно принижувати в процесі просування до ЄС, допоки ЄС бездарними діями його керівництва, стратегічною роботою Росії та навалою емігрантів не буде зруйновано.

Більшість українців в принципі неспроможні критично дивитися на Європу, надто ненависть до Росії застить їм очі та затьмарює розум.

Четверте питання – вступ України до НАТО.

Вступ до НАТО дуже схожий на інтеграцію у Європу, але ще складніше. Якщо інтеграцію в Європу можна вести роками, то вирішувати безпекове питання довго неможливо, бо у нас війна вже і ризик її ескалації постійно зберігається.

Україна може відмовитися від НАТО, але за однієї умови – якщо Росія, США, Європа та Китай погодяться на поновлення Україною свого ядерного потенціалу.

На менше ми не згодні.

Тому не тільки Пінчук, але і безліч наших політиків говорять в цьому плані нестратегічні речі.

Головна проблема – хто буде захищати Україну від ядерної зброї, щонайперше російської. Є відповідь – пропонуйте. Немає – навіть не починайте розмову про безпеку України.

Є таємниця, яку соромляться визнавати наші політики, – питання відмови України від захисту Криму під час його окупації вирішувалося в ситуації ядерного шантажу з боку Росії. Це публічно визнав Путін. Але це чомусь не хочуть публічно визнавати українські політики.

Тобто саме ядерний шантаж Росії призвів до втрати Україною Криму. Тому саме в цьому питанні Пінчук і інші олігархи та політики, що мислять так, як він, виглядають зрадниками національних інтересів України.

П'яте питання – про санкції щодо Росії.

Санкції з Росії обов'язково спробують зняти на Заході. Хоч на Заході самі за це поплатяться, але на те нема ради.

Відтак Україні на продовження санкцій щодо Росії розраховувати не потрібно.

За ці два роки Україна не змогла стати достатньо сильною, щоб протистояти прямій агресії Росії.

Нехай вас пропаганда від влади про збройну готовність України до війни не заспокоює.

Ми не маємо повітряного щита. Ми не маємо морського щита. Ми не маємо достатньо зброї та боєприпасів, щоб захиститися від Росії.

Ми так і не дочекалися експертної оцінки наших новостворених ракет, нашого оборонного потенціалу загалом. Це військова таємниця нашої держави від власної громади, бо Росія та США мають доволі адекватне уявлення про нашу погану обороноздатність.

Лише внутрішньополітичний хаос в Росії може спасти Україну.

Тому проблема не в знятті санкцій, а у нашій військовій неготовності до наслідків для України від дій Росії після зняття з неї санкцій.

...

Скоріше за все, Росія з США вийдуть на Велику Угоду, де предметом торгу буде зокрема і Україна.

Але товар не питають про те, чи подобається йому його ціна. Отже Україну на цей торг скоріше за все не позвуть.

І не тому, що Україна така вже дрібна, а тому що вона не має продуманої і різноваріантної геополітичної стратегії.

Якщо не інтеграція в ЄС, тоді що? Якщо не вступ до НАТО, тоді як? Якщо не "мінський процес", то який?

Відповіді на ці питання є, але український правлячий клас вперто і тупо не хоче їх чути і сприймати. Він продовжує бубніти, що альтернативи ЄС, НАТО і "мінському процесу" нема.

Безальтернативна політика, якої Україна дотримувалася в останні роки, це шлях, що веде до принизливої поразки.

Отже не в позиції Пінчука справа. Це не його персональна зрада. Це зрада правлячого класу України загалом.

Але за пасивності громади можна сказати і інакше. Коли українці своєю пасивністю зраджують Україну, то позитивного майбутнього у них немає.

За великим рахунком, не так зрада правлячого класу, як соціальна депресія громади робить принизливу поразку України невідворотною.

Якщо ми не хочемо, щоб нас в світі принижували, потрібні зусилля громади по протидії нікчемній політиці українського правлячого класу.

powered by lun.ua
Коментарі — 138
boh _ 11.01.2017 15:21
IP: 194.44.142.---
Якщо Путін загрожував ядерною зброєю один раз, то що йому заважає це робити кожний раз?
Ua Gall _ 10.01.2017 10:11
IP: 95.215.158.---
lohik:
Микола Пазюк:
Бухає Дацюк, не перестаючи... Що в цьому пості "філософського"??? Останнє речення? Юльця замовляла??
Гадити на єдиного справжнього чоловіка в украінській політиці харизматичну Юлію Тимошенко – це значить говорити неправду і вигорожувати олігархів...
За дружбу с шатуном,
За е-декларацию,
За " бери или плати",
Пускай она вернётся
Туда откуда вышла
Да тебя прихватит...

Слава лабутенам -бабюльке слава!
koras _ 09.01.2017 15:49
IP: 104.198.172.---
Потужний, правильний аналіз, "залізно" логічні висновки.Останні 7 речень взагалі можна на білборди і по всій Україні розвісити Нехай знають, чого вони варті.Одного не вистачає: а хто ж повинен піднімати ту тупеньку ледачу громаду, яка ладна в лайні копирсатися і абияк виживати, тільки б не виступати проти "своїх" панів, своїх "годувальників". Це що ж, Донбас повинен піднятися проти Ахмєтова, а центр – проти Пінчука? Нє, ну це ви загнули.
Не може громада піднятися просто так, бо немає в неї ні досвіду, ні знань, ні активних чесних профспілок, які могли б організувати ті виступи. Радянські, а пізніше російські та україно-олігархічні канали ТБ зробили свою чорну роботу, знищивши здатність мас думати і аналізувати.Тепер треба їх тому заново вчити.І робити це мають якраз ті 3 – 5% людей, які розуміють, що відбувається, хто винен і що робити. Саме на них лежить відповідальність за країну.Тож розумним і небайдужим час об'єднувати свої зусилля, а не розпорошувати їх, і вести громаду за собою.
lohik _ 09.01.2017 15:28
IP: 134.249.42.---
Микола Пазюк:
Бухає Дацюк, не перестаючи... Що в цьому пості "філософського"??? Останнє речення? Юльця замовляла??
Гадити на єдиного справжнього чоловіка в украінській політиці харизматичну Юлію Тимошенко – це значить говорити неправду і вигорожувати олігархів...
bayda2013 _ 09.01.2017 12:50
IP: 46.173.112.---
П.Сергію, респект. Своєчасна і правдива аналітика. І добре, що Ви в цей важкий для Украіни час
ререйшли від телретичнлго філософствування до політологіі, як стратегічноі, так і біжучого моменту.
Та потрібне більш вузьке коло, об'єднання украінських політологів, політиків, харизматичних лідерів,
котрі оперативно відшліфують ці п'ять чи десять відповідей на питання, що стоять перед Украіною,
обнародують іх як програму для нашоі влади. Якщо ж влада буде й надалі злочинно бездіяльною, то тоді,
як писав Т.Шевченко:"...а щоб збудить хиренну волю, треба миром, громадою обух сталить..."
Звичайно, новий майдан в цій ситуаціі загрози повномасштабноі рос.агресіі, перезавантаж.влади США
не бажаний. Але якщо влада не діє, то іі треба міняти – виборами, перевиборами, імпічментами, тиском
громадськоі опініі, врешті решт смітниковою люстрацією, якщо не перших осіб, то іх безпосередніх
посіпак.
Doroshenko Vlad _ 08.01.2017 14:29
IP: 93.72.70.---
1) "Як надовго означає оце "тимчасово? Якщо не інтеграція в ЄС, тоді що? Якщо не вступ до НАТО, тоді як? Якщо не "мінський процес", то який?" Що, як і який = наповнити офшори+лондонські квартири чи іспанські вілли+іноземні паспорти собі чи родичам+дітей вчити за кордон. Все це треба зробити швидко, бо знають про незаконність своїх дій, за які можуть потрапити на лазаренківський чи фірташевський шлях = тимчасове лише одне-заробітчанство вцій країні шляхом кровосісіння з бюджету.
2) Ми не маємо повітряного і морського щитів, достатньо зброї та боєприпасів, щоб захиститися від Росії. Бо ми не маємо технології і заводів для продукування зброї і техніки, рівноцінної російській. На всіх углах ставимо магазини рошен, а не заводи зброї і боєприпасів.
majorvihr _ 07.01.2017 06:22
IP: 104.199.162.---
Pidtrymuyu. svoechasna stattya.
grom2468 _ 05.01.2017 15:20
IP: 104.155.51.---
Emil Zoliy:
Takozh:
" Репутація Трампа під загрозою."

- И вы думаете, что это Трампу нравиться, что проигравшая с треском Хиллари вместе с Обамой, пытаются его опорочить перед вступлением на пост президента США!?
А вечерами,перед сном,Трамп мечтательно целует портрет Пу и загадочно улыбается о чем-то своем!
Takozh _ 05.01.2017 13:52
IP: 79.140.13.---
Emil Zoliy:
Takozh:
Emil Zoliy: Ну и что, Ближний Восток все в войнах, там все воюют против всех, но первоначально там американцы начали устанавливать "демократию", чем Украина Не такая как Ирак или Ливия.
Демократия – только инструментарий для решения проблем. Ничего общего между проблемами Украины и Ближним Востоком, кроме гибели людей.
Демократию выбирают низы, обычно молодые люди, потому что таким видят свое будущее. Ретроградию выбирает старая элита. Америка и Евросоюз апеллируют к людям, Россия скупает верхушку.
– Россия всесильна – но ты не бойся её, она хорошая, хунта плохая, она не за украинцев, а за американцев.
72 обстріли за добу! Щось в мене бісер закінчився...
Takozh _ 05.01.2017 13:17
IP: 79.140.13.---
Emil Zoliy:
Takozh:
Emil Zoliy:
На Донбасі війну почав Путін, не Байден, не Нуланд, не Макейн
– Ну и что, Ближний Восток весь в войнах, там все воюют против всех, но первоначально там американцы начали устанавливать "демократию", чем Украине не такая как Ирак или Ливия.
Демократія – тільки інструментарій для вирішення проблем. Нічого спільного між проблемами України і Близьким Сходом, крім загибелі людей.
Демократію обирають низи, зазвичай молоді люди, бо таким бачать своє майбутнє. Ретроградію обирає стара еліта. Америка та Євросоюз апелюють до людей, Росія скуповує верхівку.
Takozh _ 05.01.2017 12:19
IP: 79.140.13.---
Emil Zoliy:
На Донбасі війну почав Путін, не Байден, не Нуланд, не Макейн
lohik _ 05.01.2017 12:14
IP: 92.112.108.---
Куди не кинся – там сіоністи поради та рецепти дають українцям, як їм жити...А українська еліта лупає очима і мовчить...Тільки деколи мичить...
Takozh _ 05.01.2017 11:57
IP: 79.140.13.---
Emil Zoliy:
Takozh:
" Репутація Трампа під загрозою."

- И вы думаете, что это Трампу нравиться, что проигравшая с треском Хиллари вместе с Обамой, пытаются его опорочить перед вступлением на пост президента США!?
"... Обама правильно спрямовує нового президента, щоб він не виглядав посміховиськом в "дружніх" обіймах росіян.
– Вы хотите сказать, что Трамп согласится на то, что он не такой и хороший и американцы его не выбирали, это всё плохой парень Путин подстроил!?
- Он с этим согласится и попросит прощения у Обамы и Клинтон....
Вашему оптимизму утопающего, просто аплодирую стоя!!!!!
Я хочу сказати, що американські республіканці з американськими демократами наскрізь бачать російського хитруна з його програмою "Світ тварин".
Takozh _ 05.01.2017 11:35
IP: 79.140.13.---
Emil Zoliy:
Takozh:
" Репутація Трампа під загрозою."

- И вы думаете, что это Трампу нравиться, что проигравшая с треском Хиллари вместе с Обамой, пытаются его опорочить перед вступлением на пост президента США!?
"Опорочіть" Трампа намагається Путін, який без мила в друзі лізе. Тільки хвора російська уява може припустити, що після неадекватної поведінки хтось візьме їх у друзі.
Клінтон взяла більше голосів виборців ніж Трамп, але програла за кількістю штатів. Обама правильно спрямовує нового президента, щоб він не виглядав посміховиськом в "дружніх" обіймах росіян.
Takozh _ 05.01.2017 11:10
IP: 79.140.13.---
Кирилл Граф:
17 ый год, сто летняя годовщина революции:) Сегодня в Украине ситуация очень схожа – война, союзники сворачиваются, финансовый крах... Порошенко – Деникин, Гройсман со своим Временным правительством, – Керенский. Есть свои черносотенцы, махновцы. Что впереди? – грядущая украинская демократия. Кое кто несомненно мигрирует, "добровольческая армия генерала Деникина" прекратит своё существование. Возможно, будет да же свой философский корабель. (п Дацюк слишком хитрый лис, что бы угодить на него)
Демократия неизбежна. Не будет так, что бы в центре Европы кучка оголтелых националистов управляла сорокамилионным государством.
Оголтєлий націоналіст, як його прізвище? Може й справді треба уважніше придивитись.
Takozh _ 05.01.2017 10:55
IP: 79.140.13.---
Emil Zoliy:
Вибори в США – свято демократії. Це не януковичів два рази привітати. Росія всунула свої брудні лапи і залишила сліди на недоторканих принципах в розумінні американців.
Трамп не буде йти проти республіканців, як і проти ВСІХ американців, які не пробачать свому президенту навіть натяків на потурання іноземному втручанню у ЇХ вибір. Репутація Трампа під загрозою.
Перший крок на користь нового президента зробив Обама, вислав 35 шпигунів. Другий крок зробив сам путін, бо не вислав дипломатів у відповідь, тим визнав свою провину.
Путін весь час намагається в стосунках між Росією та США використовувати Україну, як прокладку. Не треба йому в тому підігрувати. Україна зробила добру справу для Трампа, дала йому можливість своєчасно відмежуватись від Манафорта.
Vladimir Khotenko _ 05.01.2017 10:30
IP: 195.189.48.---
А Виктор Уколов и педофильский скандал с Артеком – это он же? Поделитесь ссылкой, а то давно было... фигуранты подзабылись
Кирилл Граф _ 05.01.2017 10:23
IP: 95.134.232.---
17 ый год, сто летняя годовщина революции:) Сегодня в Украине ситуация очень схожа – война, союзники сворачиваются, финансовый крах... Порошенко – Деникин, Гройсман со своим Временным правительством, – Керенский. Есть свои черносотенцы, махновцы. Что впереди? – грядущая украинская демократия. Кое кто несомненно мигрирует, "добровольческая армия генерала Деникина" прекратит своё существование. Возможно, будет да же свой философский корабель. (п Дацюк слишком хитрый лис, что бы угодить на него)
Демократия неизбежна. Не будет так, что бы в центре Европы кучка оголтелых националистов управляла сорокамилионным государством.
LYCIV_OLGA _ 05.01.2017 09:20
IP: 104.199.47.---
Ну, ось, РЕДАКЦІЯ УП, МОЛОДЦІ!
Можете, якщо бажаєте! Вичистили таки, нарешті, від рашистской пропаганди, коментарі на блогах!
А, що, самі "не здогадувалися", що ТАК ТРЕБА КОЖНОГО ДНЯ РОБИТИ?... Обов'язково треба було вас "личком у лайно вмочати"??... Не соромно, редакція УП???...
Ну, гаразд, ПОКИ ЩО – МОЛОДЦІ!

...Відчуваю боязку надію, що так буде й надалі... Постійно, кожного дня... Та без "нагадувань"...
sidor _ 05.01.2017 01:18
IP: 77.52.64.---
Елена Величко:
youtu.be/EZPRbQr5yJY
Елена Величко _ 05.01.2017 00:18
IP: 95.134.182.---
Сергей Папков:
Ви таки мабуть знаєте військову справуй може дійти й до того, що Ви пишете.
Однак, світ лихоманить,в Україні дуже проблемна ситуація,а крім того, Ви ж визнаєте локальні війни?
А гібридні? Тобто немає мабуть вже війн в їх класичному розумінні,тим паче в Україні, що стала зараз
на межі зіткнень. Тому,треба ситуацію зважувати,бо є ще поняття Пірова перемога та ризики,що можуть дуже швидко перетворити ситуацію з локальної до... Крім того,ті сили, що Ви привели,перетворили Сирію
на руїну. А нам треба зробити значний прорив,щоб вийти у розвиток,зберегти населення та створити дієве управління в державі. Тому, вибачайте, але не погоджуюсь,що варіанта тільки 2. Крім того,не буває напівзалежності, або є залежність, або її нема.
nuchuzhyj _ 04.01.2017 22:20
IP: 146.148.119.---
Сергей Папков:
Мета виправдовує засоби? Завжди?
З якого такого біса мала би НАТО вбивати мешканців околиць Донецька та Луганська – громадян України? Чи їх там нема?
Сергей Папков _ 04.01.2017 22:15
IP: 93.73.27.---
Елена Величко:
Сергей Папков:
Я вже казала, що збройним силам я довіряю,бо вних ще є "стара закалка", але необхідно мир.
Мир приходить, або в результаті перемоги, або в результаті поразки, і іншого не дано (буває ще перемир'я – патова ситуація – але вона тичасова і рано чи пізно переходить в один із зазначених варіантів). Варіант поразки ми ж не розглядаємо?
Я теж вірю ЗСУ, але їх чисельності недостатньо для перемоги. Збройні сили маленького Ізраїлю налічують 150 тис., і вони за наявною там стратегією мають у випадку великої війни затримати ворога на 2 доби (і напевно загинути), щоб дати провести загальну мобілізацію, яка охоплює до 1 млн. громадян. Війна це загалом дуже жорстока, брудна і тяжка штука, і інших воєн не буває. Не ми цю війну розпочали, але нам доведеться в ній перемагати, бо інакше втратимо і ту напівнезалежність, що маємо. А з нею і будь-яку перспективу.
На жаль до нашого суспільства недостатньо доносять цю сувору істину.
Сергей Папков _ 04.01.2017 21:55
IP: 93.73.27.---
nuchuzhyj:
Сергей Папков:
Ви не помилилися часом, пропонуючи українцям (які є цивілізованими людьми, європейським народом) долю і методи "моджахедів, ІДІЛ, талібів, сирійських повстанців"?
Я притримуюсь думки, що треба розрізняти цілі і механізми їх реалізації. І пріоритетними в цій парі є саме цілі, а механізм застосовується той, який є в розпорядженні і найбільш ефективний. Перелічені приклади стосуються того, як сили, які не мали ані ВПС, ані ракет, ані сотень танків, ані важкої зброї, але все ж завдали досить дошкульних ударів супротивникам, застосовуючи єдино можливу тактику... А приклад Давіда і Голіафа відомий ще з біблейських часів.
А що стосується штампів про "європейську родину", то ли ше один малесенький наліт НАТО на околиці Донецька чи Луганська закінчив би всю цю епопею. Але його немає. І крилатих ракет США, які бзначно прискорили повернення Криму, на наших теренах теж нема. Тож на жаль нам напевно доведеться діяти самим...
-Vesna- _ 04.01.2017 21:17
IP: 93.72.143.---
facebook.com/volodymyr.yermolenko/posts/10154286760733358

Дацюк, вам має бути соромно. За свою слабкодухість.
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter