Сергій Дацюк Філософ

ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?

30 червня 2017, 07:04

Нинішній день Конституції лишився майже непомітним. Його затулили собою інші події. Виступ Президента з нагоди Дня Конституції України наразився лише на критичні кепкування – просуваючи ідею зняття депутатської недоторканності, потрібно так само активно просувати ідею закону про імпічмент. Президент звузив широку і змістовну конституційну реформу до вже проведеної так званої правової реформи в Конституції та до проекту зняття депутатської недоторканності. Про децентралізацію в його виступі вже навіть згадки немає.

Чому конституційна реформа стала настільки нецікавою в Україні?

Адже однією з найбільш потужних ідей Революції Гідності була Нова Конституція. І скільки б ми не говорили про зміну правил гри в економіці та політиці, про зміну соціо-культурної ситуації в Україні, про посилення самоврядування та громадського контролю за центральною владою, про з утвердження нової громадянської ідентичності в якості основної і домінуючої, найпотужнішим способом досягнення цього лишається Конституція.

Нова післямайданна влада теж використовувала ідею конституційних змін. "Жити по-новому" нинішнього Президента, перш за все, мало би означати – "жити за Новою Конституцією". І на початку, принаймні в публічній риториці, влада на чолі з Президентом справді все так і розглядала.

Водночас післяреволюційний конституційний процес означений всього двома важливими моментами – спробою внести зміни до Конституції щодо децентралізації, яка призвела до кривавого протистояння під стінами Верховної Ради 31 серпня 2015-го року, та внесенням змін в Конституцію щодо правосуддя 2-го червня 2016-го року.

Тобто внесені лише ті зміни, які жодним чином не торкаються ані правил гри, ані соціо-культурної ситуації, ані посилення самоврядування та громадського контролю за центральною владою.

Головна проблема, яка досі є непереборною, – український правлячий клас не сприймає ідею Нової Конституції. Український правлячий клас готовий лише на такі зміни до наявної Конституції, які не є принциповими щодо трансформації олігархічної влади у демократичну, тобто які здійснюються не в інтересах громади.

Три роки після революції дозволяють зробити висновок – конституційний процес зупинився і досить вже довго не може бути розблокований.

Під конституційним процесом в даному випадку розуміється весь комплекс конституційної роботи – ідеювання та пропозиція нових соціальних моделей співжиття українців та широке обговорення ідей та моделей у вигляді Суспільної Угоди, яка має стати основою чи техзавданням на текст Конституції, розробка конкуруючих проектів текстів Нової Конституції, які б реалізовували ці ідеї та моделі, обговорення цих текстів та аргументація на користь тих чи інших ідей та моделей, виокремлення альтернатив, винесення альтернатив на референдум, реалізація проголосованого на референдумі моделі в фінальному тексті Конституції, широке обговорення його та винесення на всенародне голосування.

Традиційне заперечення щодо неможливості зміни Конституції під час війни аж ніяк тут не працює, тому що під час війни можна і потрібно розробляти Нову Конституцію, обговорювати її та готувати фінальний текст. А от голосувати її можна вже після закінчення війни.

Чому ж цього не відбувається? Чому конституційний процес зупинено?

Перша і найбільш масштабна причина зупинки конституційного процесу полягає у тому, що правлячий клас, продемонструвавши позірну солідарність з громадою під час Революції Гідності та дуже недовго після її активного періоду, знову вдався до відтворення олігархічного консенсусу, тотальної корупції, правової безкарності багатих та владних при повній безсилості правосуддя.

Тобто український правлячий клас принципово не готовий до Нової Конституції, де була би прописана модель громадянського консенсусу, а правова відповідальність владоможців та багатіїв була би співмірною з відповідальністю простих громадян. Конституція в Україні перетворилася на Охрімову свиту, яку латають і латають, і ніякого толку з цього нема. Тобто правлячий клас готовий лише красти, корумпувати, використовувати владу для збагачення, нехтувати законами і при цьому не відповідати за збереження територіальної цілісності країни, не забезпечувати розвиток країни та не давати можливості її громадянам ставати забезпеченими і складати широкі верстви середнього класу. За великим рахунком, український правлячий клас бачить велику небезпеку у появі українського середнього класу, тому і Нова Конституція як проект власне українського середнього класу українським правлячим класом всіляко блокується.

Друга причина зупинки конституційного процесу полягає у тому, що взявши на себе відповідальність за конституційну реформу, український правлячий клас почав діяти щодо конституційного суверенітет так само, як він до того діяв щодо економічного, інформаційного та територіального суверенітету. Тобто український правлячий клас з 2014-го року почав торгувати конституційним суверенітетом в обмін на зупинку процесу втрати територіального суверенітету. Простіше кажучи, український правлячий клас виставив на міжнародні торги українську Конституцію за схемою – прописаний в Конституції "особливий статус Донбасу" в обмін на припинення агресії і продовження втрати наступних частин територіального суверенітету України. Криваве протистояння під стінами Верховної Ради було наслідком громадського протесту проти такої поведінки українського правлячого класу.

Третя причина зупинки конституційного процесу має інтегральний характер. Вона полягає у тому, що за роки після Революції Гідності відбулася повна втрата довіри громади до влади. В ситуації тотальної недовіри та заблокованого процесу дострокових перевиборів, щоб відновити таку довіру, будь-які спроби відновлення конституційного процесу будуть або нелегітимними, або недостатньо послідовними для того, щоб прийняти дійсно Нову Конституцію. Інакше кажучи, в умовах олігархічного консенсусу неможливо прийняти Конституцію, яка би базувалася на громадянському консенсусі. Тобто, без дострокових перевиборів та без хоча би позірної ліквідації олігархічного консенсусу, Нова Конституція в принципі неможлива. Хоча, звичайно, при цьому можливе відновлення фейкового конституційного процесу, який може призвести до чергових фейкових змін Конституції чи взагалі до фейкової Конституції.

Четверта причина зупинки конституційного процесу – низька соціальна енергетика (громадська активність) правових експертів, що залишаються на позиції громади і не продалися олігархам та провладним політикам, але які беруть участь в офіційному конституційному процесі. Тобто олігархічній владі вдалося залучити до фейкового конституційного процесу значну кількість правових експертів, які все ще вірять в ефективність офіційних змін до Конституції, і цим блокувати ініціативу правових експертів на позиції громади, що займаються неофіційною конституційною реформою.

П'ята причина зупинки конституційного процесу торкається штучного гальмування альтернативного процесу – так званої Народної Конституції. Тут ситуація дуже прикра – цей альтернативний процес або був використаний для піару нових політичних сил, які, використавши його на початковому етапі, перестали ним цікавитися, або для просування проектів грантоїдських організацій, які прив'язують цей процес до західних норм та стандартів, що саме по собі непогано для стартових позицій, але дуже заважає конституційним інноваціям надалі. Крім того, в громадянський конституційний рух проникають безліч фриків, які обезсмислюють цей процес своїм ідеями та дезорганізацією.

Для розблокування конституційного процесу потрібно декілька кроків, кожен з яких потребує окремих інтелектуальних та організаційних зусиль.

1. Усвідомлення українською громадою двох найважливіших обставин: 1) суб'єктом конституційного процесу, як мінімум, на етапі розробки, має бути громада, а не правлячий клас; 2) Нам потрібна Нова Конституція з описом нової моделі співжиття українців, а не редакція старої Конституції.

2. Повне блокування спроб олігархічної влади протягти особливий статус окупованих територій України в Конституцію чи здійснити інші поступки всередині Мінського процесу на рівні Конституції. Конституційний суверенітет українська громада має відстояти навіть в умовах часткової втрати територіального суверенітету.

3. Відновлення довіри громади до влади, позачергові перевибори Президента та Парламенту, руйнування олігархічного консенсусу та відновлення солідарності як головна політична передумова конституційного процесу.

4. Перетягування громадою на свій бік у процес Народної Конституції всіх правових експертів на боці громади, які досі мають ілюзії щодо ефективності офіційного конституційного процесу.

5. Введення інтелектуального та соціального цензу для досягнення змістовності та організованості громадського конституційного процесу. Змістовними учасниками громадського процесу мають стати лише ті громадські експерти, які протягом багатьох років підтвердили свою громадську, незалежну від української влади та від західних грантодавців позицію щодо Конституції у вигляді публікацій, організаційних дій щодо Конституції та підтримки громадських правових ініціатив. Соціальний ценз означає, що позиція кожного з суб'єктів громадського конституційного процесу повинна мати широку громадську підтримку, а не базуватися на формальній належності до якоїсь організації. Такий соціальний ценз означатиме можливість досягнення організованості не на індивідуальному рівні, а на рівні самих кооптованих організацій чи громадських рухів, що стоять за такими учасниками.

Нам потрібна повністю Нова Конституція, а не латання дірок в старій. Нам потрібен конституційний процес від громади, а не від жадібного та схильного до соціального садизму правлячого класу.

Громада не вірить владі, яка упосліджує громаду. В такій ситуації конституційний процес практично неможливий. Мерзотники і слизняки не творять хороших конституцій.

Відтак хороші конституції виникають в середовищі гідних людей, в атмосфері довіри та солідарності, в спрямуванні на власнодумче винайдені інновації, в орієнтації на майбутні світові перспективи та нові моделі співжиття українців.

Тільки в тому середовищі, де досягають цих умов роботи, може виникнути хороша Нова Конституція.

Загрузка...
Коментарі — 110
Vlad Doroshenko _ 04.07.2017 00:16
IP: 93.72.70.---
Може, колись вдасться дізнатись у Дацюка, яких він таких інтелектуалів-стратегів чекає, що з'являться при владі в Україні в результаті 2-3х циклів виборів і наведуть потрібний консенсус в цій країні? Якщо її до тих пір по офшорам не розвіє старий консенсус. Та чи ми доживемо їх побачить? Також цікаві його прогнози, який такий той консенсус буде?
Новомакронівський? Констатуантський?
Більшовики і то наперед зазивали = "Ваставай проклятьем заклейменный".
А наші теперішні інтелектуали продовжують Шевченкове "Чи діждемось ми вашінгтонів?", точніше, Дацюкових драконів.
Кликать їх передчасно не можна, вони із внемир'я прийдуть. Зараз в колисках задраконюються, а потім, як із табакерки, вдруг откуда ни возьмись
Микола Злочевський _ 03.07.2017 21:30
IP: 188.163.34.---
Orest Jj:
Тут ми недавно виясняли з Вами про те, яку освіту і спеціальність має пані Ціля. Даю відповідь її прихильника, дуже і дуже культурного, що образився навіть за Цілю, оприділивши мене як юдофоба, бо ж Едік.
****
Микола Злочевський писав: "Скажіть таки – яку освіту по спеціальності має пані Ціля?"
Відповім я:
1. Вчилася на інженера, відрахована з 1 курсу.
2. Захистила канд. дисертацію щось про податкову систему вже значно пізніше. Що там писла – не знаю, можете почитати...
3. В сфері газового бізнесу стала справжнім експертом, це загальновідомо.
4. Білл Гейтс і тисячі відомих людей так і не закінчили навчання в університетах, але ж досягли успіху!
5. Ну і "пані Ціля" – чітко показує ваш інтелектуальний рівень. Такий собі дядько зі села, який боїться великого міста, а особливо його лякають міфічні страшні жиди, яких Він ще ніколи не бачив, але знає, що їх треба боятися...
Vlad Doroshenko _ 03.07.2017 13:33
IP: 35.187.174.---
Дацюк у Дроздова каже: "ми не хочемо величі".
А чого кричали "Слава Україні!"? Щось же цим хотіли сказати? Та вже принишкли?
kren _ 01.07.2017 19:38
IP: 95.135.222.---
Paul Magogan:
Треба розмовляти з владою серйозно, навіть жорстко. Якщо просити у влади: дайте, будь ласка, нам нову Конституцію і правильні закони, зробіть, будь ласка, те і те, нічого не вийде. Це навіть смішно. У кого просити? У шахраїв, котрі продовжують обкрадати всіх нас. Порошенко – президент, який зробив Україну країною N1 за рівнем корупції. Він – на чолі системи корупції і є головний корупціонер в країні. Усе зрозуміло. Корупція – це те ж саме шахрайство. Отже Порошенко – головний шахрай, Коломойський, Фіршташ та інші олігархи – його подєльники. Якщо врахувати корумпованих суддів, митників, міністрів та депутатів, то очевидно, що це не якась банда, а величезна мафія.
...та хто ж проти! Ви тільки покажіть нам,як воно робиться?
Orest Jj _ 01.07.2017 19:33
IP: 77.52.75.---
Олександр Перший:
Orest Jj:
... армию создали добровольцы и волонтеры...
Украина покупает Мордоровский газ...
Немає про що суперечити, тому що це рівень дитячого розуму, який поняття не має, як існує і діє держава.
ааа...От ви знаете як держава функціонує та вжє два рази кряду пальцем у дупу попадаетєю Та ще й народ від вас страдае...
Paul Magogan _ 01.07.2017 17:09
IP: 46.133.89.---
Треба розмовляти з владою серйозно, навіть жорстко. Якщо просити у влади: дайте, будь ласка, нам нову Конституцію і правильні закони, зробіть, будь ласка, те і те, нічого не вийде. Це навіть смішно. У кого просити? У шахраїв, котрі продовжують обкрадати всіх нас. Порошенко – президент, який зробив Україну країною N1 за рівнем корупції. Він – на чолі системи корупції і є головний корупціонер в країні. Усе зрозуміло. Корупція – це те ж саме шахрайство. Отже Порошенко – головний шахрай, Коломойський, Фіршташ та інші олігархи – його подєльники. Якщо врахувати корумпованих суддів, митників, міністрів та депутатів, то очевидно, що це не якась банда, а величезна мафія.
Олександр Перший _ 01.07.2017 13:16
IP: 188.163.12.---
Orest Jj:
... армию создали добровольцы и волонтеры...
Украина покупает Мордоровский газ...
Немає про що суперечити, тому що це рівень дитячого розуму, який поняття не має, як існує і діє держава.
kren _ 01.07.2017 10:06
IP: 188.0.104.---
hrim:
...Запитання до АВТОРА пояснити його трактування суті "громади" були неодноразово.
Проте практично у кожному блозі ця загадкова інституція влади продовжує "інтригувати" читача.
Є в народі така приказка,що людину чомусь можна навчити (або вона сама вчиться),поки вона ще
поперек ліжка лежить, (поміщається-це ексклюзивно для Вас).
Ви вважаєте,що...гм...духовно,Ви же досягли такого стану?.
-Vesna- _ 01.07.2017 09:38
IP: 35.189.213.---
hrim:

Запитання до АВТОРА пояснити його трактування суті "громади" були неодноразово. Проте практично у кожному блозі ця загадкова інституція влади продовжує "інтригувати" читача.
Таке саме – я і постійне мантрування автором 'іновації'.
Це аутотренінг по саморозвитку.
mihaylenco _ 01.07.2017 08:57
IP: 93.171.71.---
Чому зупинився конституційний процес? А ви подивіться передачу Дурнєва про Кловський ліцей, і зрозумієте, хто керує державою.
hrim _ 01.07.2017 08:36
IP: 104.155.71.---
руслан49:
Дацюк ставить під сумнів нинішню систему влади, коли зміна у владі проходить через вибори. Вибирають в тому числі депутатів ВерховноїРади, які утворюють Уряд і можуть міняти Конституцію. Натомість Дацюк говорить, що владу треба передати "громаді". Що це за утворення? Що 40 мільйонів людей безпосередньо будуть керувати країною? Все рівно будуть якісь представники від громадян. І хто цих представників буде призначати? Все рівно треба буде утворювати систему виборів цих представників. Як і зараз записано в Конституції.
......

Запитання до АВТОРА пояснити його трактування суті "громади" були неодноразово. Проте практично у кожному блозі ця загадкова інституція влади продовжує "інтригувати" читача.
Orest Jj _ 01.07.2017 00:00
IP: 77.52.75.---
rabbik:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
Миколо, як життя?
Старість підбирається...Єдина радість внучка...
яка старість...)
в мене в 40 років внук народився...))))
ааа, то то я дивлюсь що в мене назва раббик асоціюеться з кроликом
Orest Jj _ 30.06.2017 23:49
IP: 77.52.75.---
valsh01:
может, что бы не выдумывать трехгорбого верблюда, скопировать конституцию США и властную систему "против дурака"? Там все отточено, отшлифовано, отполировано так, что президентом мог быть Буш а в стране не было никаких потрясений ни в политике ни в экономике. Суды работают на совесть – пакуют и первых лиц и последних чуханов с равными правами...Чем не образец совершенства на сегодняшний день? Зачем нам равняться на какие то мифические "европейские ценности"? Что в европе есть чего нет у нас? Мы никогда не будем себя чувствовать в безопасности в их "объятиях" ибо Франция – когда наступит час Ч."ляжет" под того кто сильнее, Германии и на) (рен" никто не нужен – замкнутая сама в себя нация, Польша – те могут и ножаку при случае встромить в спину – "ымперцы" як и Мордор...
Мы можем стать региональными лидерами – воинам, которые остановили орков, цены нет.
rabbik _ 30.06.2017 23:19
IP: 104.155.71.---
Janko Askatasuna:
Потрібні:
Установчі збори (Конституанта) -БЕЗ участі влади,БЕЗ "загальнонародних" голосувань і "референдумів.

Як почали робити в 90-91 роках. Нашу ініціативу відкинули,бо вам хотілося демократії...Маєте "демократію". Тепер все заново треба...
ви хто такі, чому вас не знаю

я пишу про Учрєдітєльноє Собраніє роками.
тільки Учрєдітєльноє Собраніє може зробити раду, прізідента і решта подонків – нелегітимними.
і перезагрузити владу мирним шляхом.
інакше знов майдан, кривавий переворот і решта задоволень...

на жаль сука касатая як тупая куріца носиться зі своїм референдумом по землі, замість того щоб використати свої можливості на місцях для других цілей...
Orest Jj _ 30.06.2017 23:11
IP: 77.52.75.---
Олександр Перший:
Сергей Додуляк:
При этой бездарной и вороватой власти никакого "процесса" не будет, барыгам и проходимцам не до этого, они занимаются грабежом страны...
Ну, а вы что делаете при этом? Спокойно смотрите? Или это вы, пока власть занимается грабежом, создали новую армию? Ликвидировали зависимость Украины от российского газа? Может это вы создали новую патрульную полицию? Добились безвиза для граждан Украины? Или ввели субсидии для малоимущих? Вы лично что делаете, чтобы был "процесс"?
все то, что вы перечислили, ибо армию создали добровольцы и волонтеры а оплатили и оплачивают люди со своего кармана (в том числе и Сергей)
Украина покупает Мордоровский газ и сейчас но дороже и через посредников (как и Ахметовский уголь с луга/н/дона но через Роттердам),
И т.д. и т.п.
Не ищите белую кошку в комнате с множеством фотовспышек. особенно если кошки там нет...
Janko Askatasuna _ 30.06.2017 22:54
IP: 35.187.174.---
Потрібні:
Установчі збори (Конституанта) -БЕЗ участі влади,БЕЗ "загальнонародних" голосувань і "референдумів.

Як почали робити в 90-91 роках. Нашу ініціативу відкинули,бо вам хотілося демократії...Маєте "демократію". Тепер все заново треба...
rabbik _ 30.06.2017 22:11
IP: 35.189.213.---
Микола Злочевський:
rabbik:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
Миколо, як життя?
Старість підбирається...Єдина радість внучка...
яка старість...)
в мене в 40 років внук народився...))))
Вашому внуку повезло. Хай росте щасливий!
він за бугром, рідко бачимось... (
зате маю доступ до найсвіжішої інформації...)))))
Микола Злочевський _ 30.06.2017 22:02
IP: 188.163.34.---
rabbik:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
Миколо, як життя?
Старість підбирається...Єдина радість внучка...
яка старість...)
в мене в 40 років внук народився...))))
Вашому внуку повезло. Хай росте щасливий!
rabbik _ 30.06.2017 21:45
IP: 104.154.206.---
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
Миколо, як життя?
Старість підбирається...Єдина радість внучка...
яка старість...)
в мене в 40 років внук народився...))))
rabbik _ 30.06.2017 21:39
IP: 104.197.39.---
Сідорка...!!!!
виходи подлий трус

Vienna
arrival 21:30
departure 22:20

сначала
Вальцман в Вієнне с Фірташом
теперь
Капітельман в Вієнне с Фірташом

так шо, власть снова будет меняться...??
Ой Вей...!!!
rabbik _ 30.06.2017 21:33
IP: 146.148.86.---
Иван Мазур:
"Адже однією з найбільш потужних ідей Революції Гідності була Нова Конституція".

Хрень полная. Единственной идеей Революции Гидности была идея поплотнее притулиться к ЕС. Т.е, по большому счету, – джинсы, жвачка, яйки, млеко. Ну, и кружевные труселя, ессно.
Уважаємиє таваріщі.
В погоне за тем хто наклацаєт больше букв і постов, ви потерялі бдітельность...!!!

!!!!!!!...кружевные труселя...!!!!!

єдінственно шо держіт Веню в ненавістной ім стране

!!!!!!!...кружевные труселя...!!!!!

кружевные труселя запрещени в кацапстане, а без ніх ізвращенец не может жить...
Микола Злочевський _ 30.06.2017 21:17
IP: 188.163.34.---
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
Миколо, як життя?
Старість підбирається...Єдина радість внучка...
Радуйтесь пока маленькая. Подрастет, поменяет деда на какой-нибудь гаджет...
Я розумію, що все в життті тимчасове, як і саме життя...але у мене брат у Лльвові, надзвичайно толковий інженер, вірить у реікарнацію...То я під його впливом уже дещо перейняв його ідеї...
Микола Злочевський _ 30.06.2017 21:04
IP: 188.163.34.---
Тарас Чарка:
Микола Злочевський:
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
Миколо, як життя?
Старість підбирається...Єдина радість внучка...
Микола Злочевський _ 30.06.2017 20:58
IP: 188.163.34.---
Тарас Чарка:
"ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЦЕС?"

А зачем строителям капитализма Конституция? Может им еще Моральный кодекс строителя капитализма предложить???
Уважаемый Чарка, Вы на верном направлении! Верной дорогой идете!
бун _ 30.06.2017 20:30
IP: 213.174.2.---
Підсвідомо кожному зрозуміло, що допоки ресурси країни будуть сукупною власністю десятка відомих осіб олігархів, то будь-яка конституція це як мертвому припарка. Бо якщо в нас десяток реальних власників, то в країнах колишнього соцтабору їх мільйони, як і в інших країнах ЄС, Півн.Америки чи навіть азійських тигрів. Тобто як би це не було немодно, але все зводиться до питання розподілу власності. Бо при десятку власників завжди реально буде діяти неформальний усний Договір між ними, а формальний Договір Конституція буде чисто формально. Що і маємо сьогодні.
Україна та Європа905 Уряд реформ301 тітушки10 Корупція1083 Aтака Путіна1109
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter