Сергій Дацюк Філософ

ПРОМОВА ПРО МОВУ

28 липня 2017, 10:10

Я не люблю говорити про мову в Україні. По-перше, ці дискусії в більшості випадків нав'язуються для розбрату. А по-друге, вони ні до чого зазвичай не ведуть, бо кожен лишається при своїй думці.

Але в даному разі, точно відомо, що мовна дискусія почалася через конкретний випадок, коли експерта вигнали з телеефіру за небажання говорити українською, і експерти та журналісти обговорюють її чи не вперше принципово, а не на рівні емоцій. Читані мною позиції експертів та журналістів мене не задовольнили, бо вони не добираються до суті мовної ситуації в Україні.

До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему.

Коли Росія почала війну проти України, то воювати стали також і мови. Я належу до партії війни в Україні, тому вважаю, що українська мова прямо і беззаперечно має воювати з російською повсюдно. Не буває ситуації, коли країни воюють, а мови – ні.

Водночас я вважаю, що на відміну від росіян-імперців, які протягували своє бачення мовного поглинання української безпринципно, підло, зверхньо і приховано, українці мають діяти принципово, благородно, на рівних і відкрито.

Просто тому, що лише моральна перевага носіїв української мови забезпечить їм перемогу у мовній війні.

Використання безпринципної, підлої, зверхньої та прихованої позиції українцями, хай навіть вона виправдовується тим, що так діяли щодо них росіяни раніше, в жодному разі моральної переваги не надасть і російськомовних до української не наверне.

Лише моральна перевага забезпечує перемогу. Якщо справжньої моральної переваги немає, то навіть велика нібито перемога буде нетривалою, як от у СРСР над націонал-соціалістичною Німеччиною, коли Захід виявився переможцем через років 40 по тому.

Отже ми знову повертаємося до принципів багатомовності в Україні.

Перший принцип багатомовності – це установка на ненасильницьку українізацію, яка може бути лише поступовою, а відтак має витісняти російську протягом одного-двох поколінь в Україні.

Але повністю принцип діє лише в умовах миру. З українського боку установка ненасильницька, але раз Росія воює, то і Україна воює.

Водночас мовна війна під час збройної війни має бути не з українськими російськомовними громадянами, а зі структурам, що підтримують російську мову.

Причому в персональному плані лише ті українці, хто в реальних бойових діях чи їх структурною підтримкою опираються російській окупації, мають право на радикальну мовну позицію, бо вони її заслужили. Але не можна бути пацифістом і бажати мирної і водночас швидкої українізації.

Другий принцип багатомовності – право російськомовних на ненасилля щодо них і на вимогу чіткої фіксації ситуацій, в яких перехід на українську мову для них є обов'язковим.

Тут я би дискусійно запропонував як обов'язкові для переходу на українську мову ситуації офіційні (де держава визначає правила), авторських програм чи проектів (де автор визначає правила), групові (де лідер визначає правила). Приватні та інші, не перелічені тут, ситуації мають бути абсолютно вільними – ні держава, ні автори, ні лідери там правила не встановлюють.

Третій принцип багатомовності (для професіоналів) – мова виступає кваліфікаційною рамкою. Якщо ти український публічний інтелектуал чи експерт, чи журналіст, чи політик, то ти маєш демонструвати володіння українською мовою у всіх її функціях.

Для публічної особи в Україні недостатньо володіти українською мовою задля того, аби розуміти співбесідників та читати новини чи навіть аналітику. Для публічної особи володіння українською мовою має бути в тому числі на таких рівнях: 1) філософських розмірковувань та рефлексії (володіння філософським дискурсом та здатність до закоріненої у мову рефлексії); 2) професійної комунікації (володіння професійною лексикою); 3) швидкої чи конфліктної комунікації (де більше значить емоційність і володіння мовою дає перевагу тому, хто більш впевнено себе почуває).

Будь-який російськомовний громадянин України має право не вживати українську мову, але він тоді не може повноцінно виступати у публічних ситуаціях. Водночас позбавляти його права на таку публічну комунікацію не варто – хай комунікує, хай ганьбиться, хай переживає, хай вчиться. Якщо захоче, навчиться, і йому допоможуть. Щире бажання вчитися завжди підкупає.

Така моя позиція – принципова, благородна, збалансована і відкрита. Якщо хочете з нею сперечатися, то я приймаю лише уточнення принципів чи нові принципи, які не заперечують наведені тут.

Коментарі — 466
koine _ 28.07.2017 11:58
IP: 35.189.215.---
Звичайно пан автор має своє бачення, проте є закон. Хочемо і далі жити в країні де своїм все, а іншим закон? Мене хвилює одне, чи був порушений закон, коли була дискримінація експерта за мовною ознакою? Звісно був! Не подобається закон, міняйте. Лише зміни із забороною висловлюватись рідною мовою, без заперечень ЄС, до якого ми йдемо, буде важко.
Олександр Перший _ 28.07.2017 11:47
IP: 188.163.12.---
Alexey Mikhaylov:
Нет никаких наций это выдумка, есть Цивилизация от слова Цивилиан гражданин, и они живут по Законам! а по чем живет нация
Чи може бути єдиною держава, громадяни якої не розуміють один одного (розмовляють на різних мовах)? Ясно, що не може. Тому, до того як учити інших щодо мовного питання, оволодійте державною мовою – єдиною згідно діючої Конституції. Потім вже будемо обговорювати, що таке нація та іншу вашу маячню.
Alexey Mikhaylov _ 28.07.2017 11:27
IP: 35.190.198.---
Надія Овсієнко:
а теперь по пунктам. 1 с Чего вы взяли что украина националистическое государство, если по конституции Украина республика- республика это объединение не людей одной национальности, а сообщество граждан проживающей на этой территории. 2 Если украина сообщество граждан то какие языки нужны гражданам такие и должны быть, 2 или 3. И если нужно 2 то большее должно иметь приоритет над 1 это нормально в государстве которое для граждан а не наоборот. 4 Никто не принуждает-принуждают, и автор стаьи отреагировал на передачцу с которой выгнали человека который говорит на русском, и так в остальных сферах жизни. 5 Очень жаль что национальную идею пока ещё не выкинули на мусорку, потому что это бред из 20 века который привел к массовой гибели людей тогда и сейчас. 6 Русский 2 государственный это тот же код и идентификация государства, отражающий реалии и историю от древней Руси к Украине со своими прибамбасам. Поэтому вообще с вами не согласен ни по одному пункту вашей догмы
Logic2009 _ 28.07.2017 11:18
IP: 91.196.177.---
Alexey Mikhaylov:
Ну як же без прихильника "закону" Ківалова-Колісниченка.
Шановний, якщо блог Дацюка на рівні доктора наук, то Ваш на рівні другокласника.
Нема ні часу, ні бажання аналізувати Вашу маячню, вона точно на рівні того
горезвісного "закону".
Alexey Mikhaylov _ 28.07.2017 11:13
IP: 35.190.198.---
Надія Овсієнко:
Шановний пане Алєксєй!. Я цілком і повністю згодна з автором статті. Ніхто нікого насильно не примушує говорити українською (рідною) мовою. Але, коли ти живеш в Україні, є її громадянин та публічною людиною ти повинен говорити українською, оскільки мова – це код нації, його ідентифікація. Тим більше, у цих умовах, в яких ми всі зараз живемо. Крім того, українська мова, на жаль, перебуває не в найкращому становищі. Вона не стала брендом. А те, що нею говорить 35% українців, та що вона використовується в більшій мірі тільки в офіційному мовленні та паперах говорить тільки, про те, ця мова може в майбутньому стати мертвою мовою як наприклад, латинська. Дуже погано, що національні ідеї викинули на сміття, а разом з ними і своїх геніальних науковців. Дуже прикро, що у Вас на все це така думка.
Нет никаких наций это выдумка, есть Цивилизация от слова Цивилиан гражданин, и они живут по Законам! а по чем живет нация по понятиям? Каким, политическим?Где они
Надія Овсієнко _ 28.07.2017 11:06
IP: 212.111.193.---
Шановний пане Алєксєй!. Я цілком і повністю згодна з автором статті. Ніхто нікого насильно не примушує говорити українською (рідною) мовою. Але, коли ти живеш в Україні, є її громадянин та публічною людиною ти повинен говорити українською, оскільки мова – це код нації, його ідентифікація. Тим більше, у цих умовах, в яких ми всі зараз живемо. Крім того, українська мова, на жаль, перебуває не в найкращому становищі. Вона не стала брендом. А те, що нею говорить 35% українців, та що вона використовується в більшій мірі тільки в офіційному мовленні та паперах говорить тільки, про те, ця мова може в майбутньому стати мертвою мовою як наприклад, латинська. Дуже погано, що національні ідеї викинули на сміття, а разом з ними і своїх геніальних науковців. Дуже прикро, що у Вас на все це така думка.
Vladimir Khotenko _ 28.07.2017 11:02
IP: 46.133.184.---
Alexey Mikhaylov:
Ну он философ и одновременно причисляет себя к партии войны. При этом не замечает противоречия,сам же пишет, что на радикальную позицию имеют право участники боевых действий... Тезис может дискутироваться и оспариваться, но хотя бы понятный... Сам же он, очевидно, не является участником боёв, воюет только на диване... и партия войны. По мне... так все такие горе-воеватели должны не в киевских кабинетах показывать свою непримиримость, а в донецких окопах.

А то у нас часто так получается: продал Роллс-ройс и пошел на войну... и опа на... оказался в депутатском кресле в Киеве. Парадокс))
Alexey Mikhaylov _ 28.07.2017 11:02
IP: 35.190.198.---
Давайте немного порассуждаем на тему что важнее на Украине Гражданство или национальность. И если с гражданством все понятно, гражданин это человек который зарегистрирован гражданином и имеет документ паспорт. То с национальностью вообще темный лес и мутная вода. На Украине нет как в Израиле четкого критерия по ком считается национальность по маме или по папе, это выбор человека. Во вторых говорят о том что есть некая Политическая нация, т.е. не обязательно по национальности главное чтобы знал гимн, герб и т.д. Но возникает вопрос, а кто тогда национальное меньшинство-оно тоже Политическое, т.е. украинец по национальности говорящий на русском это уже меньшинство или нет? Так как тогда сосчитать. Вся это попытка скрестить бульдога с носорогом выгодна только неоязычникам, которые понимают что людям лень разбираться. А вот скакать это понятно. И манипулируя и трактуя как угодно нацидею, занимаются поиском неугодных-сейчас это русскоязычные и политические русскоговорящие нацменьшинства.
Наталія Сірадчук _ 28.07.2017 10:58
IP: 213.169.89.---
100%,але чи буде так?бо у нас не треба далеко ходити,вся "верхушка"так погано володіє державною мовою,а дехто і зовсім не володіють,то що казати про якісь філософські думки в їхніх головах
Spirito _ 28.07.2017 10:55
IP: 93.74.43.---
- Каких артистов повесят в Киеве после освобождения Украины,как в 1946 – (видео)
- Исповедь пропагандиста. Часть ІІ.
Как делают политические ток-шоу на государственном ТВ – статья
Igor Bilokon _ 28.07.2017 10:51
IP: 104.155.12.---
Чому немає етичної складової? Відповідати мовою звернення?
Igor Bilokon _ 28.07.2017 10:49
IP: 35.187.12.---
Чому немає етичної складової? Відповідати мовою звернення?
Alexey Mikhaylov _ 28.07.2017 10:46
IP: 35.190.221.---
Идти на поводу у бойцов АТО верх идиотизма. Они все кантуженные с изменненой психикой и искаженным восприятием реальности не пригодным для мирного государственного устройства- и в этом 2 фундаментальная ошибка автора философа из прошлого. Третья ошибка про права российскомовных и украиноязычных-не должно быть деления в стране по принципу языка, есть один принцип ГРАЖДАНИН!!! и все и главное руководство Гражданский кодекс (цивильный). Нет Национального кодекса на украине поэтому говорить об украиноязычных или русскоязычных или делить по национальности это чистой воды Неоязычество, и судя по всему автор стоит на этих позициях отрицая главенства Гражданина над национальностью. Неоязычество потому что нигде нет четко сформулированных понятий национализма, национального поведения и степени ответственности-а значит это туфта, а только верховные полубоги Шухевич и Бандера знали, и культ Свидомых несет одним им известные смыслы, трактовки и ритуалы-это Дикость, и попа с буквы Ж.
Максим Асгард _ 28.07.2017 10:43
IP: 94.100.208.---
Так, на радіо та ТБ,начебто, забезпечили мовними квотами, а ось перекладу на україську мову ПЗТ Шопенгауера ніхто не бачив, тобто не має перекладу в достатній мірі академічної, технічної, учбової літератури.Ба більше, навіть мультиплікації для малечі обмаль українською.
Виктория Сидорович _ 28.07.2017 10:43
IP: 104.155.12.---
Alexey Mikhaylov:
Ну ви і зрівняли, так зрівняли! Так, писати.важкий труд!!!
Alexey Mikhaylov _ 28.07.2017 10:34
IP: 35.189.208.---
С Украинским языком ситуация такая же как с автомобилем Таврия.Автомобиль таврия поддерживался государством 25 лет,а как был дерьмом так и остался, достаточно посмотреть на Китайский автомобиль, не говоря уже про БМВ или Мазду.Автор статьи сторонник насильственной украинизации и государственной поддержки как Таврии, но ничего кроме отторжения данная статья не вызывает, а направлена на усиление конфликта внутри общества.Язык это индивидуальное средства самовыражения и коммуникации, как цвет глаз или татуировка или одежда.Весь мир идет к электронному правительству, электронному докуентообороту.Роль чиновников только брать взятки.А мир идет по пути электронных переводчиков.И Гугл переводит с точностью 95%.Поэтому Автор называющий себя философом 20века уже морально устарел-пора на свалку.А те национальные идеи которые были выкинуты на помойку ещё в 20 веке социально опасны и не видеть этого верх идиотизма. В основе государства уважение к каждому-это и есть гражданское общество!!
Корупція1155 Уряд реформ337 Україна та Європа955 Aтака Путіна1123 Свобода слова550
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter