Сергій Дацюк Філософ

Прогнозування в кризовому світі, який фундаментально змінюється

03 січня 2018, 12:16

В останні тижні минулого року я переглянув і перечитав безліч прогнозів – закордонних, у тому числі російських, та українських. Особливу увагу я звернув на українські прогнози моїх колег.

За ці дні після Нового року мені вдалося подолати роздратування і злість від всіх цих вітчизняних прогнозів. І в сухому залишку я вирішив нікого персонально чи в корпоративній прив'язці не критикувати, а просто викласти деякі змісти, з точки зору яких стало би можливим адекватне прогнозування.

Я спробую показати свої зауваження щодо тієї і чи іншої якості вітчизняних прогнозів і показати інакшу якість, яка би була бажана.

Головна і фатальна помилка всіх таких прогнозів, що вони виходять з такого уявлення – "що буде з Україною, якщо і далі робити все так само, як ми робимо, тобто не робити нічого суттєвого".

Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України. Такі прогнози, навіть пропонуючи позитивні сценарії, зображають їх настільки неймовірними, що без коментарів усе ясно – "нічого хорошого нас не чекає".

І це справді так: при збереженні такого типу аналізу і такого прогнозування – нічого хорошого нас не чекає. Нинішні підходи до прогнозування закривають позитивний шлях у майбутнє.

Отже далі я запропоную 15 зауважень.

1. Найбільшою вадою прогнозів є відмова від інноваційного мислення. Звичайно тут можливе заперечення – традиційно прогнози не потребують демонстрації інноваційного мислення. Але в ситуації світової фундаментальної кризи все змінюється. Без інноваційного мислення адекватні прогнози просто неможливі. Тобто, щоб перейти від страшилок до конструктивних прогнозів, інноваційне мислення в ситуації фундаментальної кризи потрібно вже як змістовний дискурс самого прогнозу.

2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення себе вже не виправдовує. Щось зрозуміти про внутрішню політику в сучасному світі можна лише кладучи рамки світового підходу всередину внутрішньої політики. А це означає, якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі.

3. Змістовним суб'єктом більшості прогнозів лишається держава, тобто в її дискурсивному вираженні "влада і її управлінські та фінансові інститути", в той час як світ в найближчому майбутньому будуть визначати інші суб'єкти – корпорації, громади, криптовалюти в фінансах, блокчейни в управлінні.

4. Країна залишається одиницею прогнозування. Але нині одиницею прогнозування вже є корпорації, громади, мережі громад, які творять інакші реальності зі своїми дискурсами. Оптимальною одиницею прогнозування в нинішній світовій кризі є єдине людство у вимірі мережевих громад та корпорацій, з урахуванням нових типів управління та фінансів, які є трансдержавні. Лише так щось можна зрозуміти про майбутнє.

5. Світовим домінатом на найближче майбутнє визнається США, а це вже не так. В наступному році союз Китай-Росія (з домінуючою роллю Китаю) може стати новим претендентом на роль світового домінату. Це означає іншу політичну та економічну структуру світу, де значна кількість тенденції суттєво зміниться. Зокрема суттєво впаде роль Європи у світі, що для України дуже важливо.

6. Аналіз більшості прогнозів сценарний, а не модельний. Сценарії це подовжене теперішнє. Сценарії ніколи не досягають майбутнього. Майбутнє в ситуації кризи досягається винятково через моделювання з врахуванням прогнозованих чи навіть несподіваних інновацій.

Мене дуже обурює той факт, що в основу жодного прогнозу не була покладена жодна інновація Західного світу (електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д.).

Складається враження, що прогнозисти або просто неерудовані, або задалися метою здійснити інтелектуальну диверсію проти своєї країни. Інакше кажучи – єдине, чого немає прогнозах про майбутнє, це, власне, майбутнього.

7. В основу аналізу більшості прогнозів покладені наявні і зрозумілі з минулого чи теперішнього виклики, але не виклики майбутнього, які мало зрозумілі і складно пояснювані. Виклики майбутнього, як правило потребують інших змістів, інших смислів та інших перспектив. Отже реагування на зрозумілі виклики може породити лише реакційний прогноз. Відповідно в такому реакційному прогнозі можна побачити лише очевидні можливості. Неочевидних можливостей побачити при такому підході неможливо.

8. В більшості наявних прогнозів немає ані "чорних лебедів", ані "нереальних драконів". Чорні лебеді потребують іншого бачення світу. Нереальні дракони потребують бачення інакших реальностей і творення нового світу.

9. В ситуації кризи принципово змінюються риторичні вимоги до прогнозів. Якщо ви викладаєте прогноз зрозумілою для наявного правлячого класу мовою, то це не може бути правдивим прогнозом. І взагалі – прогноз в ситуації кризи, який виходить зі збереження наявного правлячого класу, це брехливий прогноз.

10. Зазвичай прогнозист намагається бути зрозумілим, а це обумовлює використання ним наявного дискурсу. Майбутнє не є продовженим теперішнім, воно є тим, що має чіткий розрив з теперішнім. Тому дискурс майбутнього принципово інакший. Якщо вдається створити хоча б деякі елементи інакшого дискурсу майбутнього, тоді вдається хоча б що-небудь спрогнозувати в майбутньому.

Чи зобов'язаний прогнозист вести дискурсивну війну? Адже наявний дискурс не дасть нічого зрозуміти про майбутнє. В той же час просування нового дискурсу змушує нас далеко відходити від прогнозування. На моє глибоке переконання – прогноз у кризовому світі найбільш адекватний, коли він ведеться інструментами дискурсивної війни. Інакше прогнози не є адекватними.

11. Орієнтація на популяризацію є найбільш провальною для адекватного прогнозу в ситуації світової фундаментальної кризи. Чим менш популярний прогноз, чим більш він складний, чим більше його дискурс інноваційний, тим більш адекватним щодо майбутнього він може виявитися.

12. Український середній клас зробив свій вибір – "еміграція, а не революція". Цей вибір є фатальним для майбутнього України, але прогнозисти його ніби не бачать. Більше того вони стверджують наступну в своїй суті злочинну річ – "Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів". Інакше кажучи, в олігархічній здирницькій та корумпованій економіці більшість здорових та активних людей не потрібні. Вони були б затребувані в деолігархізованій, некорумпованій та інноваційній економіці, але лінійний прогноз показує, що відмова від революції на користь еміграції робить таку позитивну ситуацію майже неможливою. Тобто виявляється, що прогнозний дискурс є прямо і безпосередньо політичним. Визнання "нам не потрібно стільки трудових ресурсів" це визнання повної підтримки олігархії та корупції. Тобто такі прогнозні заяви це злочин.

13. Аналітична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. Аналітична позиція дозволяє непогано супроводжувати поточну політику. Але аналітична позиція в принципі не дозволяє супроводжувати зміни, особливо революційні.

Аналітична позиція не дозволяє дати відповідь на просте питання – чому це раптом Україна перейде від деградації до розвитку? Що стане цим суб'єктом змін – Божий промисел, пряме втручання США, міжнародна ізоляція України, широкомасштабна війна з Росією чи може все-таки революція, яку здійснить якась нова політична сила? Без відповіді на це головне питання, всі такі прогнозні припущенні чистої води безвідповідальність.

14. Політична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі, особливо коли правлячі класи деградують, а вертикальна мобільність заблокована. Політичні маневри – це глухий кут політики.

Без революції в організації та управлінні всередині партій, жодна нова політична партія не зможе змінити ситуацію. Сама по собі навіть дуже інноваційна мережева організація, без пропонованих смислових та перспективних інновацій, не дозволить створити політичну силу проривної функції. Тому без інноваційних управлінсько-організаційних підходів навіть нові політичні сили приречені не поразку.

15. Стратегічна позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. До останнього часу стратегічний підхід був найбільш потужним. Але в світі фундаментальної кризи змінюється реальність як така.

Стратегія і стратегування – самі по собі різні речі. Поява стратегії (документу) не означає появу компетентних стратегів – в найближчій перспективі їм взятися нізвідки. Тому будь-яка стратегія розвитку без стратегів це блеф.

Більше того, в ситуації фундаментальної світової кризи, коли змінюється сама природа людини (андроїдизація, трансгуманізм), сама суть віту (Сингулярність), сама суть реальності (віртуалізація) навіть стратегування перестає бути адекватним інструментом роботи з майбутнім. Адже стратегування побудоване саме на реальністному нормуванні.

В цьому сенсі зіткнення геополітичних, економічних чи ідентифікаційних стратегій всередині наявної реальності нічого не дозволить ані зрозуміти, ані спрогнозувати. Багатореальністне моделювання з цивілізаційним процесуванням – найбільш оптимальний спосіб прогнозування та водночас стратегування. Інакше кажучи, в кризовому світі прогноз невіддільний від інакшісного моделювання та масштабного процесування.

Загальний висновок – поки що ми інтелектуально програємо майбутнє. Наше експертне мислення неадекватне сучасній ситуації і воно в принципі не може побачити майбутнє.

Потрібно змінювати прогнозне мислення.

Потрібно змінювати мислення як таке.

Коментарі — 183
Ritz _ 03.01.2018 16:36
IP: 35.187.20.---
3. Наши олигархи за двадцать лет ничего, кроме чугунных болванок, так и не смогли предъявить миру. Украв у народа собственности на трлн.$ и растратив ресурс еще советских предприятий, сейчас они сидят у разбитого корыта. Некоторые из них вынуждены прибегать к откровенному мошенничеству, пытаясь сохранить свой прежний образ жизни. И все из-за отсутствия стратегического прогнозирования. Они упустили все шансы, а теперь уже поздно. Современные технологичные разработки стоят очень дорого. Например, чтобы создать ЗРК класса MEADS, приемника Patriot, нужно около 20 млрд.$. Боюсь, что совокупно наши олигархи столько не стоят. Следует признать, что олигархи оказались настоящими поработителями, а наш народ оказался в роли угнетенного и готового терпеть унизительную участь. Революция Достоинства многое изменила, но общесто должно и дальше продолжать давить на власть, требуя изменения правил игры.
Василь Бровар _ 03.01.2018 16:34
IP: 93.72.21.---
5+++!!!
Orest Jj _ 03.01.2018 16:34
IP: 77.52.57.---
Олександр Перший:
Ось добра новина для всіх, крім професійних плакальників.

"По оперативным данным на 29 декабря 2017 года, совокупный размер налоговых и дивидендных платежей группы "Нафтогаз" в государственный бюджет в 2017 году составил 106,0 млрд грн. Этот объем включает, в частности, налог на прибыль в сумме 14,3 млрд грн, НДС – 30,2 млрд грн, рентные платежи – 33,9 млрд грн, дивиденды – 13,3 млрд грн... Для сравнения, бюджет Министерства обороны Украины в 2017 составил 68,8 млрд грн".

Це результат того, що замість дешевого популізму в "Нафтогазі" пішли по шляху високопрофесійного менеджменту. Прогнозую: в 2018 році газовидобування в Україні зросте, як і надходження в бюджет від НАК "Нафтогазу".
долг населения за ЖКХ достиг 30 миллиардов.
Md Aziop _ 03.01.2018 16:32
IP: 35.193.149.---
І концентруватись зараз Україні потрібно саме на структурі управління. Вдосконаливши її ви доведете всім, що вже вийшли з лісу і можна буде переходити до чогось більш цікавого, наприклад розвитку технологій побудови підземних міст. А українська еліта ще й досі дивиться в бік кацапів, які навіть хвости ще не втратили. В кращому випадку на захід як на недосяжну мету: (
_ABM_ _ 03.01.2018 16:13
IP: 35.205.42.---
"...електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д." (с)

Все, що перерахував наш філософ, відсутнє у технологічно відсталій державі ПаРаші.
Єдине у чому ПаРаша досягла "успіхи" – це у створенні віртуальної реальності.
kren _ 03.01.2018 16:08
IP: 188.0.104.---
QUOTE]Andrey Kononenko:
.
Не придирайтесь к словам. Го$су&дарство% – это тело, а в$ла&сть% – это мозг в теле.
Тело танцует под дудку мозга.
я ні до чиого не "придираюсь"...просто на відміну від багатьох,розрізняю слова і поняття.
Власне кажучи,оцінка-це і є сформоване в слові поняття яке ми обговорюємо.
От напр...Ви-можете дати визначення такому поняттю як-Го$су&дарство%?

вибачаюсь за зміни в цитаті,інакше комент не пройде за "недер$жа&вною лексикою".
Республіка _ 03.01.2018 15:58
IP: 35.187.20.---
"Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів" – якщо "прогнозисти" таке стверджують, то це означає, що український олігархат досяг своєї "зрілості" та вже "потребує" звільнення українцями втраченого ними життєвого простору: ми вас обікрали "до нитки" й ви більше нам НЕ потрібні – відійдіть на СМІТНИК! Єдине, що сьогодні ЮРИДИЧНО (на рівні Міжнародного Права) може ще протидіяти олігархату – це ВИБОРИ та Всеукраїнський Референдум, які захищені чинною Конституцією України. Якщо ж олігархат ЗМІНИТЬ "під себе" Конституцію України, тоді БЕЗДУХОВНИМ українцям вже НЕ буде місця в Україні! Бог надав людям право власного вибору, тому НЕ шукайте винних – УСІ вони ВСЕРЕДИНІ кожного з вас! Або відроджуйте власну ДУХОВНІСТЬ, або – НЕ народжуйте в Україні нащадків! Про себе скажу: на олігархів НЕ працюватиму за ЖОДНИХ обставин: вірю Богу та НЕНАВИДЖУ усе, що від Сатани!
kren _ 03.01.2018 15:56
IP: 188.0.104.---
Кононеко А.03.01.2018 14:30
до речі,п Кононеко,бачили...мої "коди забороненої лексики"" в коменті kren _ 03.01.2018 15:49.
як же так,коли дер$жа&ва заявляє апро свободу слова? і що тоді таке є УП.в дер$жа&ві?
Andrey Kononenko _ 03.01.2018 15:54
IP: 188.163.73.---
kren:
Кононенко.А.
...за режиму де дер$жа&ва вживається як агент забезпечення монопольно об*єднаного капіталу,визначати дер$жа&ва"головним суб*єктом" полі-ки,можуть ті,хто не розуміє різниці між дер$жа&ва і вла$дою %,громадою і громадянським сус-вом,сус-вом і традиціями,за$ко&ном% і пра$вом&.Що все вище перелічене "прогнозісти" гамузом і вважають дер$жа&ва,дечим даним нам звище як клімат або гравітація.
Не придирайтесь к словам. Государство – это тело, а власть – это мозг в теле. Тело танцует под дудку мозга.
Orest Jj _ 03.01.2018 15:52
IP: 35.195.174.---
kren:
Кононенко.А.
...за режиму де дер$жа&ва вживається як агент забезпечення монопольно об*єднаного капіталу,визначати дер$жа&ва"головним суб*єктом" полі-ки,можуть ті,хто не розуміє різниці між дер$жа&ва і вла$дою %,громадою і громадянським сус-вом,сус-вом і традиціями,за$ко&ном% і пра$вом&.Що все вище перелічене "прогнозісти" гамузом і вважають дер$жа&ва,дечим даним нам звище як клімат або гравітація.
Похоже робот пишет.
Andrey Kononenko _ 03.01.2018 15:50
IP: 188.163.73.---
kren:
Олександр Перший:
Ось добра новина для всіх, крім професійних плакальників.

"По оперативным данным на 29 декабря 2017 года, совокупный размер налоговых и дивидендных платежей группы "Нафтогаз" в государственный бюджет в 2017 году составил 106,0 млрд грн...

Це результат того, що замість дешевого популізму в "Нафтогазі" пішли по шляху високопрофесійного менеджменту.
...дак вон ано чьо-Міхаличь!
А то пересічні собі голови ламають чого це підскочили ціни,на пальне,Ахмєтов накинув ще на електроенргію,укртелеком підтягуються...комуналка,а воно...падлючий "совокупний размєр...
.групи нафтогаз"...ну.ну...
Надо быть знатным порохоботом, чтобы найти перемогу в доходах нафтогаза – конторки, наживающейся на условной перепродаже газа.:)
kren _ 03.01.2018 15:49
IP: 188.0.104.---
Кононенко.А.
...за режиму де дер$жа&ва вживається як агент забезпечення монопольно об*єднаного капіталу,визначати дер$жа&ва"головним суб*єктом" полі-ки,можуть ті,хто не розуміє різниці між дер$жа&ва і вла$дою %,громадою і громадянським сус-вом,сус-вом і традиціями,за$ко&ном% і пра$вом&.Що все вище перелічене "прогнозісти" гамузом і вважають дер$жа&ва,дечим даним нам звище як клімат або гравітація.
Md Aziop _ 03.01.2018 15:44
IP: 35.188.63.---
Чому, наприклад, не почати застосовувати науковий підхід в оптимізації соціальної та управлінської структури. І мова не про експеримент в масштабах країни. Чому не спробувати різні моделі в маленьких спільнотах?
Потім масштабувати, з варіаціями, позитивний досвід, і так повторювати до... вічно. А тому ні, що плебс ледачий та дурний, а рошенки дурні та жадібні. І їх усе влаштову, а коли припинить (скоро) влаштовувати, то буде вже пізно. Бо дурні...
Orest Jj _ 03.01.2018 15:44
IP: 35.187.20.---
Ritz:
100%!!!
Нам украинцам только остаётся ждать и Китай нам сам принесёт чашку риса!!!
– вся жизнь впереди, разденься и жди......
Майже _ 03.01.2018 15:43
IP: 35.189.212.---
Вітаю автора з відлипанням клавіші CAPS LOCK:)
kren _ 03.01.2018 15:42
IP: 188.0.104.---
Олександр Перший:
Ось добра новина для всіх, крім професійних плакальників.

"По оперативным данным на 29 декабря 2017 года, совокупный размер налоговых и дивидендных платежей группы "Нафтогаз" в государственный бюджет в 2017 году составил 106,0 млрд грн...

Це результат того, що замість дешевого популізму в "Нафтогазі" пішли по шляху високопрофесійного менеджменту.
...дак вон ано чьо-Міхаличь!
А то пересічні собі голови ламають чого це підскочили ціни,на пальне,Ахмєтов накинув ще на електроенргію,укртелеком підтягуються...комуналка,а воно...падлючий "совокупний размєр...
.групи нафтогаз"...ну.ну...
Ritz _ 03.01.2018 15:41
IP: 35.205.33.---
2. Их дружба (Китая и России) будет продолжаться до те пор, пока территория России не скукожится до размеров Московии плюс, а остальное на картах будет обозначено как КНР. С Китаем нужно договариваться, не исключено, что у нас когда-то с ним будут общие границы (особенно если мы вернеммя к территории 1919 года с Кубанью, Ростовской, Воронежской и Курской областями). И если Запад так и не увидит в нашей стране партнера, лишь будет вынужденно помогать, связанный Будапештским меморандумом, имитировать сотрудничество, не допуская к коллективным институтам безопасности и политико-экономическим организациям, тогда Китай сможет стать стратегическим союзником со своей экономикой, технологиями и рынком. Возможен ли такой сценарий развития событий? Вряд ли кто-то сможет дать утвердительный или отрицательный ответ, даже уважаемый Сергей Дацюк.
Orest Jj _ 03.01.2018 15:40
IP: 35.205.37.---
Александр Первый:
Вот хорошая новость для всех, кроме профессиональных плакальщиков.

"По оперативным данным на 29 декабря 2017 года, совокупный размер налоговых и дивидендных платежей группы "Нафтогаз" в государственный бюджет в 2017 году составил 106,0 млрд грн. Этот объем включает, в частности, налог на прибыль в сумме 14,3 млрд грн, НДС – 30,2 млрд грн, рентные платежи – 33,9 млрд грн, дивиденды – 13,3 млрд грн... Для сравнения, бюджет Министерства обороны Украины в 2017 составил 68,8 млрд грн".

Это результат того, что вместо дешевого популизма в "Нафтогазе" пошли по пути высокопрофессионального менеджмента. Прогнозирую: в 2018 году газодобыча в Украине возрастет, как и поступления в бюджет от НАК "Нафтогаза".
Чудик ты Шурик, "Нафтогаз" в основном получает свой доход от дочерней компании "Укртрасгаз", которая занимается транспортировкой российского газа в Европу, а в этом году транспортировка газа в Европу возросла на 20% – от оккупанта денежки.
Md Aziop _ 03.01.2018 15:31
IP: 35.193.238.---
Погоджусь з автором, що прогнозування пасивна та безплідна дія. Всі прогнози можна звести до простого "добром це все не закінчиться". На часі, більше толку від пропозиції та втілення "нової" реальності. Але для цього потрібно мати більше ніж "плоский" розум та підняти свою дупу і почати щось робити. А на такоє они пойтіть не могуть:)
Олександр Перший _ 03.01.2018 15:29
IP: 188.163.12.---
Ось добра новина для всіх, крім професійних плакальників.

"По оперативным данным на 29 декабря 2017 года, совокупный размер налоговых и дивидендных платежей группы "Нафтогаз" в государственный бюджет в 2017 году составил 106,0 млрд грн. Этот объем включает, в частности, налог на прибыль в сумме 14,3 млрд грн, НДС – 30,2 млрд грн, рентные платежи – 33,9 млрд грн, дивиденды – 13,3 млрд грн... Для сравнения, бюджет Министерства обороны Украины в 2017 составил 68,8 млрд грн".

Це результат того, що замість дешевого популізму в "Нафтогазі" пішли по шляху високопрофесійного менеджменту. Прогнозую: в 2018 році газовидобування в Україні зросте, як і надходження в бюджет від НАК "Нафтогазу".
Orest Jj _ 03.01.2018 15:28
IP: 35.187.20.---
– хана хо/хлопузым тут и гадать нечего!
Nord Ost _ 03.01.2018 15:27
IP: 95.133.223.---
п Дацюк, похоже, слабо ориентируется в истории. У русских с китайцами уже была общая государственность – Монгольская империя. По поводу новых валют, поинтересуйтесь сколько их было в ходу в Древней Греции, это когда Афины были центром торговли и мена, не только средиземноморья а и причерноморья. Меняльные лавки в Афинах накапливали такое количество разных валют, что легко снаряжали целые торговые флотилии и торговали зачастую только валютами. Все их расчеты, взаиморасчеты, были началом современной банковской системы а выяснения долговых отношений началом судебной системы и арбитража.
Заодно поинтересуйтесь, как изменилась история отношений восток-запад после греко персидских воен, когда персы прекратили всякие отношения с Грецией. Торговые анклавы греков стали образовываться в причерноморье откуда на склады Пирея потекла скифская пшеница...
С тех пор ничего не изменилось, только скорости увеличились и флюгер изменил своё направление.
Ritz _ 03.01.2018 15:11
IP: 35.195.250.---
1. Хочу дать автору добрый совет, начните писать фантастические романы, у Вас явно прослеживается маниакальная тяга к подобного рода произведениям. Ведь, если разобраться, научно-фантастический роман является своеобразным прогнозом, взглядом в отдаленное будущее. Мне кажется у Вас должно неплохо получиться.

Вы пытаетесь судить о различии подходов к прогнозированию. Но тут же срываетесь и пытаетесь делать короткосрочные прогнозы, которые Вы подаете без аналитических выкладок. Скажу Вам, что любая гадалка тоже может дать такого уровня прогноз. Более того, Вы, похоже намеренно, пытаетесь снизить роль Украины в международных отношениях и запугиваете растущим влиянием на мировые процессы России. Откуда Вы это взяли?! Россия интересна Китаю прежде всего как территория с богатыми надрами, как геостратегическая площадка с выходом к Северному Ледовитому океану.
KVP _ 03.01.2018 14:55
IP: 46.211.146.---
Є речі більш важливі, ніж війна, корупція, гроші... В наступному 2018 р. в астрофізиці відбудуться події, які змінять світогляд людей. На практиці буде з'ясовано, що існує границя Ноосфери за межами якої життя неможливе в будь якій формі. Цей факт приведе до революції в науці, ще більш грандіозній ніж в епоху СТО. Призерам олімпіади, а не корупціонерам і неукам необхідно концентрувати свою увагу над рішеннями нових глобальних проблем, які мають доленосне значення для всього людства. Час працює на Вас, глобальний світ швидко змінюється (Alpha Zero, Bitcoin, AR, VR, 3d принтер...), він стає достатньо складним, адаптованим для комфортного життя талановитих творчих людей, а неуки не зможуть бути в ньому дієздатними, їм не допоможе навіть море консультантів.
Logic2009 _ 03.01.2018 14:51
IP: 91.196.177.---
что бы
=======================
Дегенератина безграмотная, украинские третьеклассники грамотнее тебя
пишут по-русски.
О языках он вякает, своему научись, дебил безмозглый.
ЧТОБЫ найти такого недоумка в Воронеже нужно было немало времени.
Чуркин и Задорнов явно заждались.
Пошёл вон.
Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter