22 березня 2021, 13:20

Вакцинований Жадан. Реальність і міфи про те, хто і коли вакцинується

Письменник Сергій Жадан вакцинувався. Про це він повідомив на своїй сторінці Facebook.

Скажу одразу, ми з Жаданом не знайомі і я не є його фанаткою. Я просто знаю, що це один з доволі відомих громадян нашої країни, свідомий українець, який має свою аудиторію і може на неї впливати.

Так от, вакцинація Жадана викликала хвилю "хейтерів", які просто мало не спепелили його за те, що він сам вакцинується, вкрав чиюсь дозу вакцини. І краще "привів би бабусю".

Насправді треба говорити чесно про те, як зараз відбувається вакцинація в Україні. Яка ж реальна ситуація?

Так сталося, що я живу в селищі під Києвом. Мені сказали, що на вакцинацію страшний недобір і можна вакцинуватися залишками, які є. Списки закривали в 10:00 в пт. Я записалася близько 9 ранку на ці самі залишки. Мобільна бригада приїхала в сб. Медики переживали, що не наберуть і 20 людей. Ми разом з медиками проводили інформаційну роботу і змінили ситуацію на краще – щепили близько 100 осіб.



Я впевнена, що в малих громадах треба популяризувати вакцинацію, бо люди відмовляються. Вони вірять в ту всю єресь, що лиється з соцмереж і ЗМІ. При чому, що переконати батьків часто дуже нелегко, не кажучи вже про бабусь. Тому наша селищна амбулаторія робила серію постів про те, що запрошують УСІХ охочих на вакцинацію.



Після того, як виставила фото, як вакцинувалася, в Fb-групі громади, реакції були такими:

Антивакциністи

"Ви тепер заразні", "у вас банановоє мишлєніє", "ви что подопитниє", "как можна вакцинироваться водой из речки Ганг". Примітно, що багато анивакциністів – російськомовні. Можу зробити припущення, що це ті, хто споживають контент з певного рукава ЗМІ, який веде спрямовану кампанію на дискредитацію вакцин.



"Ви вкрали чиюсь вакцину"

Це з розряду хвилі хейтерів під постом Жадана. Кількість таких думок не домінувала, але все одно була. Після роз'яснень, що є залишки і скрінів з сторінки амбулаторії, яка просила записуватися, ще в певної категорії людей залишалися питання, чому не спрацював коректно додаток ДІЯ, куди вони записувалися на щеплення. Відповіді наразі на це питання у мене немає, але точно знаю, що наша амбулаторія неодноразово комунікувала запис саме через сімейних лікарів.

Для тих, хто питав "чого не привели бабусю", роз'яснюю. Можна спробувати привести бабусю, якщо вона дай Бог жива і живе поряд. А бувають ситуації, коли ви на Київщині, а бабуся на Львівщині. Але головною умовою є те, чи хоче вона вакцинуватися. Я говорила з нашою бабусею. Не хоче. Навіть після того, як я вакцинувалася і пояснила, що от нема ні набряку, ні температури. Вони "чули", що це небезпечно. Саме тому МОЗ запустив кампанію, в якій громадські активісти і лідери думок вакцинуються залишками, щоб переконати саме групи ризику і старих людей. І ці залишки, як показала практика, вони доступні будь-кому, хто прийде.

І я зможу напевно переконати нашу бабусю лише після того, як здам аналіз на антитіла. І то не факт. Але, якщо одним треба такі докази, то є інші громадяни, яких не просто вдалося переконати, а які зрозуміли, що можна йти до мобільних бригад за залишковими дозами.

Вдячні громадяни

Ці люди встигли піти і зробити щеплення, коли працювала мобільна бригада, яка колола мене. Що доводить, що за наявності залишків можуть вакцинувати навіть не записаних. Просто присутніх, хто дізнався і прийшов.



А ще, одна з мешканок селища написала мені, що прочитавши пост і дізнавшись, що в селі її мами в Рокитному працює мобільна бригада – поїхала і вакцинувалася залишками. Тобто те, що я дізналася про залишки і за годину до кінця запису встигла потрапити в список, проінформувала людей – спрацювало. Люди пішли вакцинуватися і встигли до мобільних бригад.



Які висновки можемо зробити?

Урядова інформаційна кампанія провальна повністю. МОЗ системно грішить тим, що є одним з міністерств, яке не проводить якісно публічні консультації з стейкхолдерами.

І знову громадські активісти і діячі мають популяризувати вакцину, щоб зменшити рівень захворювання. І тепер через провальну кампанію ці громадські діячі ще будуть відчувати на собі хвилю "хейтерів", яких породило викривлене інформаційне поле і неякісна урядова комунікація. Але ми розуміємо, навіщо ми це робимо і що це має мати ефект не лише на інформування і переконання груп ризику, а й на МОЗ і медичні заклади, які мають розуміти, де треба покращувати роботу і її ефективність.

Наразі якісно не комунікуються всі можливості вакцинуватися при тому, що амбулаторії на своїх сторінках пишуть, що охочих бракує і просять ставати в чергу. Чомусь не працює запис у додатку ДІЯ. І це питання наразі без відповіді.

Отже, вакцинуватися треба. Якщо ви навіть не є у першочерговій групі для вакцинації – телефонуйте сімейному лікарю, дізнавайтеся, коли будуть мобільні бригади і чи можна записатися на залишки. І обов'язково, якщо у вас все вийшло, переконуйте своїм прикладом бабусь і знайомих, які в групі ризику і не хочуть вакцинуватися.

Я саме зараз у своїй сім'ї намагаюся це зробити. І це обов'язок кожного свідомого громадянина.

Скандальний проєкт рішення Київрада переносить. Що хочуть змінити у регламенті?

Сьогодні на засіданні Київради у порядку денному є проєкт рішення, яке викликало резонанс. Авторами цієї ініціативи є секретар Київради Володимир Бондаренко та голова регламентної комісії Леонід Ємець ("Європейська солідарність") ...

Тиск з боку Шуляк та Кубракова. Чому скасували мої лекції в Міжнародному республіканському інституті (IRI)?

Близько 5 років я працюю лектором у Міжнародному республіканському інституті (IRI). У мене офіційно підписаний контракт. За цей час я розробила більше 10 авторських лекцій тому, що на них був попит, люди в регіонах мають запит на те, щоб дізнаватися більше і розвиватися...

Публічні консультації і відновлення. Про що говорить за лаштунками Шуляк і до чого тут "слайдодрочери"?

Велика відбудова – великі гроші. Лобісти скандальної містобудівної "реформи" 5655, яка несе корупційні ризики, відступати не збираються. Зараз на рівні деяких політичних діячів триває масована кампанія з дезінформації міжнародних донорів, що не тільки перешкоджає реформам у країні, але і несе ризики прийняття необ'єктивних рішень партнерами...

Адвокати Богуслаєва та Киви і майбутні вибори. Чому на адвокатів зрадників слід звертати увагу саме зараз?

Зараз особливу увагу треба звертати на тих адвокатів, хто системно представляє в суді інтереси зрадників, "суддів майдану" та інших шкідників державності...

Судова реформа. Хто з суддів Верховного Суду і чому зараз під прицілом у кремлівської мережі Telegram-каналів?

Росія робить все, щоб послабити судову систему. Це одна зі стратегічних цілей, бо суди – це третя гілка влади, а значить основа державності. Навіть інші дві гілки влади – Верховна Рада і Кабінет Міністрів, – коли виникають питання, зрештою, звертаються до суду...

Російський слід. За які кошти 28 лютого 2022 мама Дубінського купила нерухомість в Барселоні?

Мати нардепа Олександра Дубінського, якого підозрюють у державній зраді, пенсіонерка Алла Березовська, відома всій країні після фрази політика "мама любит скорость", придбала квартиру в Барселоні 28 лютого 2022 року – через 4 дні після початку повномасштабного вторгнення...