Василь Гацько Співголова політичної партії "ДЕМАЛЬЯНС"

Яким має бути імпічмент в Україні

27 листопада 2017, 14:21

В квітні 2010 року після підписання Януковичем та Медведєвим так званих "харківських угод" я відкрив нашу Конституцію, аби ще раз глянути на процедуру імпічменту. Відкрив, прочитав і закрив.

Попри те, що революції не розпочинаються порухом пальця, ймовірність повалення президента в результаті масштабних протестів в нашій країні в рази переважає ймовірність його усунення з посади в порядку процедури імпічменту. Та що там казати про ймовірність усунення.

За роки Незалежності передбачена Конституцією процедура імпічменту не те що не призвела до усунення – вона ЖОДНОГО разу не була навіть розпочата. Попри наявність підстав і спроби парламентарів. В першу чергу, в часи президентства Кучми і в часи президентства Януковича.

Чому?

Діюча процедура імпічменту нереалістична. Потребуєте підтверджень? Читайте 111 статтю Конституції або дивіться на слайд нижче.Нереалістичність процедури імпічменту означає, що ми не можемо ані покарати за зраду чи вчинені злочини, ані попередити їх, ані мати інструмент для розв'язання політичних криз і уникнення вуличних протистоянь, спричинених протиправними діями президента.

Можливо, процедура імпічменту не має бути вже занадто простою, аби її простота не стала причиною зловживань політичних опонентів, зокрема ворогів нашої державності. Але вона, безперечно, має бути реалістичною.

Ми взяли за основу напрацювання українських конституціоналістів, вивчили закордонний досвід і підготували законопроект, яким пропонується внесення змін до Конституції.

Дієва процедура імпічменту, на наш погляд, виглядає так:Тобто ми пропонуємо:

- подвійне голосування в парламенті замість потрійного

- зменшити кількість необхідних голосів для імпічменту з 3/4 до 2/3

- виключити з процесу Верховний Суд

- додати підставою для усунення з посади Президента порушення Конституції

==========

Оскільки йдеться про зміни до Конституції, то ініціатива мала б пройти той самий шлях, який зараз проходить законопроект 6773 від 19.07.2017 щодо змін до Конституції в частині скасування депутатської недоторканості: 150 підписів народних депутатів, результативне голосування в парламенті для направлення на висновок Конституційного суду, 300 голосів у Верховні Раді.

Сто п'ятдесят підписів для реєстрації згаданого законопроекту по депутатській недоторканності збиралися Юрієм Левченком багато місяців. Завершився цей процес після того, як підтиснула вулиця.

Очевидно, що збір такої ж кількості підписів під законопроектом по процедурі імпічменту буде складнішим. По-перше, на відміну від скасування депутатської недоторканості, дієва процедура імпічменту, так і не стала частиною коаліційної угоди. "Закон про імпічмент" просто виключили з неї напередодні її підписання. Аргумент "записали-голосуйте", як у випадку з недоторканністю, тут не спрацює.

По-друге, дієва процедура імпічменту є небажаною для Петра Порошенка й Банкова чинитиме серйозний опір.

Тому розпочинати збір підписів є доцільним лише тоді, коли і в частині українського суспільства, і в середовищі експертів, і серед більшості політичних сил буде згода щодо підходу. А доти, важливий діалог.

Ми його ведемо.

==========

З нашими аргументами на користь появи дієвого механізму імпічменту можна ознайомитися в статті "Імпічмент як альтернатива революції?" члена Правління ДемАльянсу Максима Черкасенка, оприлюдненій у тижневику "Дзеркало тижня".

Також можна переглянути трансляцію круглого столу за участі юристів-конституціоналістів та народних депутатів, де ми презентували наш підхід.

Запрошуємо до обговорення.

Коментарі — 11
Wolodimir Deynichenko _ 28.11.2017 10:46
IP: 212.90.63.---
Продовження пропозицій:
3) Ну і не менш важлива умова для уникнення використання адмінресурсу –, якщо вищий посадовець (президент, прем"єр, керівник центрального органу виконавчої влади, міністр, нардеп, глава держадміністрації, генеральний прокурор, член Конституційного або Верховного Суду, керівник спеціалізованого суду чи судової палати і т.п) бажають приймати участь в виборах на якусь вищу виборну посаду (якусь з перелічених), то вони зобов"язані звільнитися із займаної посади до початку виборної компанії за власним бажанням у зв"язку з участю у виборах...
Треба внести відповідні зміни в Конституцію, виборне
Wolodimir Deynichenko _ 28.11.2017 10:45
IP: 212.90.63.---
Пропозиції до законопроекту про імпічмент президента.
1) одночасно передбачити таку або подібну і в чомусь відмінну процедуру і до голови уряду, голови і членів Конституційного суду, голови і членів Верховного Суду, до генерального прокурора, до спікера парламенту, а тако ж на рівні перших осіб райрад та облрад, мерів столиці та інших міст. Чому ми ховаємося від цих питань? Оце буде частина прав на децентралізацію в частині усунення місцевих "князьків" власними силами на місцевому рівні...
2).Крім того, треба ввести посаду віце-президента, щоб було кому безболісно передавати владу достроково...Це може бути однопартієть (висовуються дуетом), або другий після переможця кандидат...
3) Ну і не менш важлива умова для уникнення використання адмінресурсу –, якщо вищий посадовець (президент, прем"єр, керівник центрального органу виконавчої влади, міністр, нардеп, глава держадміністрації, генеральний прокурор, член Конституційного або Верховного Суду, керівник спеціалізованого суд
Orest Jj _ 27.11.2017 19:26
IP: 104.155.117.---
По сей день не смогут собрать трупы бойцов ВСУ, которые на недели "улучшили своё положение около Луганска".
- интересно кто их погнал на смерть?
всё тот же кровавый Турчинов или американец Волкер, что от него не слышно порицаний в украинскую сторона на несоблюдение "минских".
Дмитро Шахнін _ 27.11.2017 19:20
IP: 35.195.76.---
Sergey Bilochenko:
Ага, "наказание невиновных и награждение непричастных..." (С)
Janko Askatasuna _ 27.11.2017 19:20
IP: 104.155.18.---
Отож! Спочатку треба змінити СИСТЕМУ (з правовим полем ввключно). ПЕРЕзаснувати державу!
Orest Jj _ 27.11.2017 19:05
IP: 77.52.141.---
товарисч Маузер – лучший вариант импичмента.
Sergey Bilochenko _ 27.11.2017 17:28
IP: 35.189.212.---
Імпічмент должен быть скорым, правым и беспощадным. И не только президенту, но и всем причастным за случившееся.
Andriy Panchenko _ 27.11.2017 17:03
IP: 92.112.3.---
У штатах до реалізації імпічменту посадовців просто прибирали.
В Україні народне віче вирішувало, чи матиме гетьман право далі носити голову, тому Фьодорич вирішив не чекати суду.
Чим закончиться свавілля сьогоднішньої влади, яка краде у народа сильніше за всі часи, поки загадка.
Serhio Ba Kalyna _ 27.11.2017 16:06
IP: 176.241.106.---
може просто треба відповідально ставитися до того, за кого голосуєш на виборах. тоді і процедура імпічменту не знадобиться. у нас же всі звикли до того, що наступного ж дня після виборів вони вже незадоволені президентом, верховною радою, урядом, мером, сільрадою. правду кажуть, що народ заслуговує тієї влади, яка в нього є.
Serge Severn _ 27.11.2017 16:00
IP: 35.195.144.---
Коли до чергових виробів залишається трохи більше одного року, варто турбуватися не про імпічмент, а про пошук гідної кандидатури на посаду президента.
Олександр Палій _ 27.11.2017 15:14
IP: 93.74.31.---
Не можна усувати з процедури імпічменту розгляд звинувачення судом по суті, а не лише по процедурі, оскільки без цього процедура імпічменту буде заполітизована – обдива ключові рішення і про створення комісії, і про голосування прийматиме парламент, а КС слідкуватиме не за суттю звинувачень, а за формою. Якщо залишити висновок Верховного Суду, то ідея зменшити кількість голосів до 300 може бути здоровою.
Корупція1117 Свобода слова546 Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter