Олексій Гарань Історик-міжнародник, політолог, політконсультант, учасник багатьох "авантюрних" проектів, що стали успішними

Нелегкий вибір для Президента

03 вересня 2008, 08:05

Написати вирішив після того, як дізнався про рішення фракції НУНС, оскільки ще не все втрачено, адже до його вступу в силу лишається 11 днів. Скажу чесно, мені було прикро, коли Арсеній Яценюк, до якого я ставлюся із щирою повагою, залишив залу ВР, а колишній рухівець, а тепер відданий регіонал Лавринович вносив пропозиції, які підтримувалися більшістю залу. Я відчув дискомфорт від синхронного голосування БЮТ і ПР – думаю, що це відчували і більшість моїх друзів. Потім почалися коментарі по ЗМІ про конституційний переворот, заколот. Потім спробував міркувати спокійно і вирішив написати. Хтось засудить, але пишу щиро, а це головне.

Ситуація майже один в один, як була після сенсаційного спільного голосування БЮТ і ПР за зміни до закону про Кабмін у січні 2007 р. Тимошенко віддавала додаткові повноваження Януковичу. Це був великий ризик, який я особисто не виправдовував. Але спрацювало. Ющенко зрозумів, що треба діяти спільно, і зрештою пішов на розпуск парламенту, що перервало впевнену ходу Партії регіонів до монополії на владу.

Що маємо нині? Юридичні наслідки ще треба вивчити (мене найбільше стурбувало положення про те, що парламент може призначити в.о. СБУ), але, наприклад, спрощення процедури про імпічмент вимагали самі демократи, в тому числі і нашоукраїнці ще за часів Кучми. І зрештою, складні конституційні положення щодо цієї процедри продовжують діяти, їх ніхто не відміняв.

Що відбувалося між президентською стороною і урядовою ми знаємо, останні заяви перейшли за межі можливого. Фактичну коаліцію (а не ситуативне голосування, хай і з стратегічних положень) БЮТ і ПР мені уявити складно: з іміджевої точки зору для БЮТ це буде удар. Тому, мені здається, насправді зараз є наступний вибір за НУНС і Президентом.

Перший: повернутися до формату коаліції (реально, а не на словах). Так, це буде перемога Тимошенко, так, це буде важко зробити Президенту, який почуває себе приниженим і якому доведеться визнати, що не він буде де-факто грати першу скрипку. Але це буде відновлення коаліції з можливістю рухатися далі і, до речі, продовжуючи зберігати можливість контролювати дії уряду (в тому числі і на російському напрямку, якщо вже цього так бояться), виконувати роль справжнього гаранта тощо (для цього у Президента достатньо повноважень). Це нелегкий вибір. Політик, який усвідомлює свою історичну відповідальність, може його зробити. Зрештою, де Голль чи Тетчер йшли у відставку (де Голль – двічі). Але цього від Президента і не вимагається, він цілком може ввійти в історію, зберігаючи і посаду, і широкі повноваження, і обличчя.

Другий варіант: скористатися цим, як остаточним приводом для розвалу коаліції, відставки уряду і переходу до ситуативної більшості у парламенті. Власне, це буде реалізацією такого варіанту, якого дехто дуже прагнув з президентського боку. Але формально уряд продовжуватиме мати стататус в.о.; спроба будувати формальну коаліцію НУ (уже без НС) з ПР доб'є НУ, а йти на дострокові вибори нема з ким. І головне, тоді можна ставити хрест на стратегічні для Президента речі: і на ПДЧ, і на асоціації з ЄС.

powered by lun.ua
Коментарі — 79
Glaxo _ 04.09.2008 09:47
IP: 92.112.51.---
___ gotohell
Опять вас послушал. Старая песня: закон не приняли, нет у нас нужных законов. Нет и все!
И опереться не на кого. Народ не понимает и даже своя фракция – не с первого раза..., приходиться напоминать, что "на смІтнику підібрав".
НЕ ПОНИМАЮ. Каких законов не хватает, чтобы поставить Генпрокурором честного человека?! И пойдут дела по коррупции. Но посмотрите, что он делает. У него честный – коммунист Потебенько, Героя Украины ему присвоил. Да это сигнал: воруйте, все будет как всегда! Медведько? Даже не обсуждаем – похоронить все! Ни одного резонансного дела до конца, подчеркиваю.
ОН НЕ ХОЧЕТ РАБОТАТЬ! Вот проблема нашего президента. Отдыхать хочет, вказівки давать хочет, руками пассы водить и причмокивать перед телекамерой хочет, а работать – не хочет. Барин, пьет французское шампанское за 800 гр. бутыль с этими жуликами, Черновецким и Довгим. Вы что считаете всех дураками? Мы не разберем, где вор, а где нормальный человек?!
Вы назвали меня литвином и симоненко. Хочу отплатить вам той же монетой. Вы Григорович, которая поливая себя в Верховной Раде духами из флакончика, обещала перед телекамерами поджечь себя за Ющенко.
gotohell _ 04.09.2008 01:21
IP: 82.144.202.---
Действительно -справедливость есть а мы живем по римскому праву.
А вас не учили что подобное не относится к обвинениям -такая себе презумпция невиновности?Я вот и то не обвиняю ЮВТ что она млрд украла.Не пойман -не вор
А у вас какая профессия? И как? Денежная?За каждый раз или за все скопом? К чему была эта глупость про профессию?
Право -это юстиция, а есть закон -легитимация, который dura
так вот право есть -а закона (дура) нет.Именно его должны были принять в парламенте
Уже три года – не принимают
А надо было бы одному человеку без поддержки парламента и без гражданского но оглупленного общества сделать за 3 а лучше за 1 год-сразу все и всем и везде.
А все будут наблюдать и судить-туда поверни -нет не так криво, ну ты и дурак -знакомая картина с тещей?
И главное -документы по ТВ показывали и в инете -ну о-о-очень точная инфо
В общем и так все ясно-очевидно и без доказательств
А главное -народ все знает.Да вы Литвин.Или Симоненко
А вот у Путина рейтинг 80 -самый лучший правитель в мире
А у де Голля вообще был нулевой.И у Черчилля -на которых дед Сева любит ссылаться.
Аргумент бронетанковый.Нет слов
Glaxo _ 04.09.2008 00:24
IP: 92.112.190.---
___ gotohell
18:37___ Glaxo
"Вероятно вы хотите чтобы как в сталинские и прочие времена генсек отдавал приказы прокураторе и милиции и может и тройку -чтобы -раз! и всякие несогласные валяются во рву с простреленной головой или умирают в камере.Как Стус"
-А вы не читаете, что делается в Генпрокуратуре? Откройте http://ord-ua.com/ и почитайте. Там дела этих прохвостов под постоянным прожектором. А Ющенко и так отдает этим приказы открыть дела. Почитайте истории с делом Жвания или хотя бы случай с мазепинским валом возьмите. Все его прямые указания прокуратуре видели по TV. А в камерах сейчас и так умирают. В изоляторах пытки – менты выбивают показания для улучшения раскрываемости преступлений (у нас-69%, для сравнения, в США-30%). И это не при Сталине, а при нынешнем аморфном Гаранте. И сделать нормальной ситуацию в этой и судебной нашей взяточной системе – его, как Гаранта, прямая обязанность!
"А откуда вам известно про махинации? вы верите белой матери как Богу?"
-А что тут верить? Непрозрачная структура. Имена учредителей скрывали. Прокуратура своя и никогда не станет совать сюда нос. Красота. То же и с Ванко. Непрозрачность и прямое давление со стороны Ющенко. Не пойман не вор. Так и проверить себя не дает. Такую систему создал. Что бы вы ни говорили, посмотрите на рейтинг Ющенко. Народ сформировалл свое мнение Очевидное не требует доказательств, читайте римское право. Вам советую сменить профессию и не прикидываться наивным.
семафор _ 03.09.2008 23:28
IP: 77.52.251.---
03.09.2008 12:24___ _Netko_
Це Ви пишете про Ющенка? Про особу, яка за чотири роки жодного дня не працювала напружено на своєму робочому місці, як це роблять щодня більшість громадян України.
Особливо ТИ з пенсіонером. Аж клави димлять.:-)))))) \
"Работнічкі"...
Yuri_D _ 03.09.2008 22:08
IP: 91.124.60.---
03.09.2008 12:24___ _Netko_
Важко щось додати (брешу:), бо мабуть не вмістилося б в коротенькому коменті, такі речі можна годинами обговорювати за кавою в якійсь із львівських кнайп:)
03.09.2008 12:32___ _Netko_
Приємно, коли є співпадіння в асоціаціях:). Неприємно, що існує об'єктивний привід для таких аналогій: (.
TPP _ 03.09.2008 21:18
IP: 92.112.80.---
03.09.2008 19:30___ gotohell
2 ТТР
А чем вам плохо при Ющенко?
Ручки и глазки не устраивают?

Ой а может лучше не надо и ручки и глазки сразу.
А то что это за президент- слепой инвалид без рук. Это совсем вы придумали страшную жуть.
Прямо жалко стало его. Пусть уже досидит свой срок, а то потом тяжело ему будет так жить.
gotohell _ 03.09.2008 20:17
IP: 82.144.202.---
008 20:06___ Сiчень
Бут из самообороны, которая полностью под БЮТ -поизучайте персоналии
Так при чем здесь Ющ?
Вам лично какое дело до того кто разогнал или не разогнал коалицию?Эта коалиция кстати подписала соглашение и категорически не хотела голосовать.Кто блокировал трибуну? блок Тимошенко.Их тоже Ющ заставил?
Вам какие выгоды от этого? Дружба с Кремлем?"Билет на Москву"?
Странные люди и очень странные доводы
Сiчень _ 03.09.2008 20:06
IP: 79.124.162.---
После агресии России я предсказал, что Европа обделается и не поможет Грузии. Так и случилось.
Теперь Ющенко напросился на импичмент. Предсказываю, что импичмент начнется раньше, чем роспуск парламента. Что хорошего сделал Ющенко для страны? Кто начал развал коалиции выходом Бута и Ко? Разогнал соратников – не жалуйся.
gotohell _ 03.09.2008 19:30
IP: 82.144.202.---
2 ТТР
А чем вам плохо при Ющенко?
Ручки и глазки не устраивают?
И японцы и корейцы даже китайцы прямо массово заселяют Украину -зачем говорить если не в курсе?И очень всем довольны, особенно при Ющенко
А вот вы и поезжайте в Сев.Корею -еще при компартии не получили полное удовольствие?
Да только за то что БЮТ и комми вместе -я их презираю
TPP _ 03.09.2008 19:14
IP: 92.112.80.---
03.09.2008 19:02___ gotohell
Вы хотите жить в сев. Корее? так вперед -но не все этого захотят,надеюсь

Я уверен, что ни один кореец не хочет жить как при ющенко.
И я не хочу что бы мои дети жили как при ющенко.
gotohell _ 03.09.2008 19:12
IP: 82.144.202.---
18:37___ Glaxo
Вероятно вы хотите чтобы как в сталинские и прочие времена генсек отдавал приказы прокураторе и милиции и может и тройку -чтобы -раз! и всякие несогласные валяются во рву с простреленной головой или умирают в камере.Как Стус.
Дивна у вас логика
А откуда вам известно про махинации? вы верите белой матери как Богу?
А чем лучше стало после росукрэнерго? у вас есть цифры?
Вот у меня есть -и скажу вам стало хуже экономике -и след. нам -и вам
"Для дураков не надо нож -ему с три короба наврешь и делай с ним что хошь"
gotohell _ 03.09.2008 19:02
IP: 82.144.202.---
18:29___ ЮРКО_НЕРОЗУМНИЙ
Уважаемый -а вы согласны на изменения в Конституции? Или мы с "товарищами" посовещались и решили?
Вам очень нравилось жить при кпсс?Или еще не жили?
Так все еще впереди
Где тут демократия -в принятых законах она и не ночевала +мандат (как в Сев.корее)
Вы хотите жить в сев. Корее? так вперед -но не все этого захотят,надеюсь
Glaxo _ 03.09.2008 18:37
IP: 92.112.171.---
Тут вже писали про дивну логіку президента. Законне голосування у Верховній Раді він вважає державним переворотом. Його позбавляють повноважень – з тобою грали за правилами й ти програв! Спеціальні слідчі комісії йому не подобаються й кримінальна відповідальність за незгоду відповідати слідчому. А махінації з "Ванко Прикерченській", з Росукренерго подобається, нівелювати звання Героя, роздаючи його невідомо за що – теж подобається. Не відповідати ні за що й давати всім вказівки. Закривати очі на злочини, давати добро на контрабанду, на вирубку лісів, на хабарі. Дійшло до того, що мера Алушти хапають на хабарі в 1млн $, і – відпускають. Гарант мовчить. Суди виправдовують мажорів-водіїв, що вбивають пішоходів. Мовчить Гарант. Зробив собі комірцеву Генпрокуратору, а інші – як вважаєте за потрібне. Ні, Фарисей! Нам не потрібен такий президент. Його потрібно судити й вивчити ретельно його і родини фінансові справи.
str_Kharkiv _ 03.09.2008 18:31
IP: 92.113.158.---
_Подолян_"Тільки сліпий і глухий не бачить і не чує тих знущань над Урядом і Прем'єром, які дозволяютє собі Секретаріат Президента (читай Балоги) "

Не треба так читати... Все, що робить СП – це робить г-н Ющенко В.А. Рука не підіймається писати – Президент України. Про це він сам говорив неодноразово. Інакше і не може бути. Ну як прибиральниця офісу може публічно коментувати дії директора?
ЮРКО_НЕРОЗУМНИЙ _ 03.09.2008 18:29
IP: 77.121.157.---
Час, що нестримно біжить, показує, що президент обирає другий варіант розвітку сітуації.
В своєму зверненні до народу він каже про антиукраїнські, антидержавні, антиконстітуційні
дії БЮТ в парламенті?! (За його логікой перехід на парламентську форму правління є
антидержавним. внтиконстітуційним і антиукраїнським! Знов державні діячи Заходу будуть
знізувати плечима на такі і подібні перли спічрайтерів нашого всенароднообраного)
11 міністрів за квотою НУ пішли до СП за "дозволом" приймати участь в засіданнях КМ, і, звичайно, як і обласратори донедавно, височайшого дозволу від Балоги не отримало.
Що значать там якісь проблеми країни, розв'язання якихось там нагальних господарських
завдань, якщо сам В.Балога це їм забороняє!
Мабуть і надалі тепер будуть консультуватись чи приходити їм на засідання КМ!
gotohell _ 03.09.2008 18:27
IP: 82.144.202.---
17:29___ Подолян
Почему вам не приходит в голову -что называть Президента страны коррупционером и предателем в течение 2 лет (вы случаем ни глухой и ни слепой,я думаю?) без всяких доказательств -есть определенная политика и разработана она не у БЮТ -а ЮВТ нужна только абсолютная власть как у генсека -а народу можно навешать на уши что угодно
Вон Сталина до сих пор у нас поддерживают некоторые "люди"
А теперь Тимошенко будет с этими людьми -пока
Какие национальные интересы, очнитесь
gotohell _ 03.09.2008 18:19
IP: 82.144.202.---
что очень интересно -в иностр.прессе мы на первой полосе и в некоторых статьях сейчас начал фигурировать Портнов с комментариями, как их преследуют и проф.Гарань -борьба за власть и бла-бла.Портнов хорошо известен как первый рейдер Украины
Видно ночью не только в блогах отписывался.
Сейчас начнется -пронзительные глазки сложенные ручки трогательные улыбочки.
Итак первый шаг в игру за Украину сделан -вместо премьера получили канцлера с диктаторскими полномочиями -СБУ, международные договоры, неподчинение указам РНБО
Впереди-президентура под муканье электомассы
Следующие шаги -"дружба" с Россией-мы же так хотим мира
Всякие проявления украинского национализма -прихлопнуть тихо,благо герои в могилах
Голодомор и всякие ненужные глупости -на свалку истории, ведь нам надо только будущее, да и зачем Путина дразнить?
Двухпартийность -в конечном результате одна партия наш рулевой
А народу -пусть смотрит на красавицу, разве вам мало?
Непонятно -Мороз сделал намного меньше -и он предатель
А ЮВТ -продолжает быть Белой матерью
Ющенко вам был плохой-не либерал и не демократ
Так теперь постепенно и вы и мы познаем настоящую демократию
И она сделает нас "свободными"
serpav _ 03.09.2008 17:58
IP: 213.227.229.---
Повернення до формату коаліції – це знову дати можливість Балозі блокувати роботу парламенту через своїх крилів-петьовок. Єдиний вихід для президента – заміна голови секретаріату, складення мандатів вихідців з коаліції, заява про неучасть в президенських виборах. Це звичайно фантастика, тому другий варіант – або Ющенко розпустить парламент, або парламент оголосить імпічмент президенту. Ще можливий варіант, коли Ющенко погодиться на існуючу ситуацію, коли коаліція існує лише де-факто (що і було), а рішення в парламенті приймаються на основі ситуативних союзів, що може бути ефективнішим (для країни) ніж робота коаліції. Такий варіант дасть можливість Ющенку критикувати уряд і нічого не робити (що фактично і відбувалося до того).
Подолян _ 03.09.2008 17:29
IP: 213.160.139.---
Безумовнло, тисячу разів правий професор гарань. Тільки сліпий і глухий не бачить і не чує тих знущань над Урядом і Прем'єромякі дозволяютє собі Секретаріат Президента (читай Балоги). Очевидно, що рано, чи пізно цьому має наступити кінець. Однак ницість нашої політики проявляється у тому, що намагаються звинувуатити протилежну сторону у зраді. Це майже зпівставно з Глібовським вовком у відношені дл ягняти. Одним словом – Ганьба!
Разом з тим, хай би чубилися (чим би не тішилися...), однак ціна може бути занадто дорогою для України (як не раз було в історії – хоч ХvI, чи в чи у ХХ столяттях). Ось про це не приходить у свідомсть і в олови наших горе-політиків. А жаль! – ціна може бути занадто високою.
TPP _ 03.09.2008 17:16
IP: 92.112.80.---
03.09.2008 16:31___ TP

Уважаемая все ваши предположения очень спорны:
-... щоб у Верховній Раді не було однозначної реакції на зовнішні виклики...
-... Ющенко ні за яких умов не призначить його Прем'єром, а іншої кандидатури в партії немає...
-... Серйозними і, тим більше, самостійними гравцями Віктора Януковича і Юлію Тимошенко назвати не можна...

Пора ющенку и балоге все бросать и снова спасать Украину. Других просто нет.
TP _ 03.09.2008 16:31
IP: 93.73.155.---
Ідея імпічменту не тільки не робить честі, але і виглядає більш ніж самогубною як для лідерів Партії регіонів, так і для керівництва БЮТ.
Серйозними і, тим більше, самостійними гравцями Віктора Януковича і Юлію Тимошенко назвати не можна. Можливо, їх позиція була б виправдана в якомусь іншому випадку, але не сьогодні і зараз її неможливо вважати далекоглядною, оскільки неозброєним оком видно, що вони діють виключно на користь нашого північного сусіда. Для того, щоб аргументовано відстоювати свою власну позицію, Кремль зацікавлений в тому, щоб в умовах парламентсько-президентської республіки у Верховній Раді не було однозначної реакції на зовнішні виклики. Може існувати скільки завгодно точок зору, але їм важливо, щоб не було думки більшості...Безкровно і цілком демократично...

Але Тимошенко повинна чітко усвідомлювати, що від неї у такому разі відійдуть західні регіони країни і весь націонал-демократичний електорат...Тоді виникає питання: навіщо?

Після заяв Віктора Януковича на підтримку незалежності Абхазії і Південної Осетії, в ПР чутко розуміють, що Ющенко ні за яких умов не призначить його Прем'єром, а іншої кандидатури в партії немає.Тоді виникає питання: навіщо?

Заради розпуску ВР? Але від розпуску ВР ніхто з них не виграє.Тоді виникає питання: навіщо?

Виходить, що всі розмови про працю "у наймах чужого" – не просто розмови?
Подолянка _ 03.09.2008 16:07
IP: 81.21.6.---
Давайте згадаємо публікації буквально кількаденної давності, в яким описувався сценарій розвалу коаліції з боку НУНС: різка заява з приводу Грузії – відсутність її підтримки з боку БЮТ – привід для розриву коаліції. Не вірилось, що це – правда. Але ж ми усі вчора бачили... Хто ж все-таки винен? Шкода НУНС – не можна так покривати всю абсурдну діяльність Президента із його Секретаріатом – там усе вже дійшло до абсурду: навіть на форумах це не коментується – ніхто не здивований... Як на мене – це уже не той випадок, коли "худой мир лучше доброй ссоры" – нехай уже буде якийсь вибух і з ним якийсь результат – тому що далі за цим усім годі спостерігати, треба берегти здоров'я.
str_Kharkiv _ 03.09.2008 15:08
IP: 92.113.131.---
Сподіваюсь, що події вчорашнього дня призупинять знищення системи влади в Українї, яке цілеспрямовано робив г-н Ющенко Віктор Андрійович увесь той час, коли отримував зарплату президента.
Його заяви та дії завзди суперечили одне одному. Більше того, кожна заява прогнозовано давала протилежний результат. Чого варта одна заява про ПДЧ! Це треба вміти! Патріот тому що...
allergia _ 03.09.2008 12:36
IP: 195.135.197.---
03.09.2008 12:24___ Ф-Всеволод
Да уж! Не всегда права народная мудрость. Я имею в виду, что "краткость – сестра таланта".

:)
Стен1 _ 03.09.2008 12:33
IP: 77.123.182.---
НУНСовцы – сейчас как политические сироты – им некуда идти. Принадлежность к лагерю Ющенко обрывает их политическую карьеру – а они все молоды для этого. Нет оправдания для вакханалии Балоги- Кислинского-Пукшина – против которых не нашлось слов осуждения ни у Вячеслава Кириленко, ни даже у Яценюка. Из-за президента Украина идёт к парламентской республике. Но мало, кто заметил – что ЮВТ рушит и ПРУ "в объятиях", от которых им будет скоро очень плохо. ЮВТ, если и вступает в "соглашение с дьяволом" – то для того, чтобы потом сочувствовали именно дьяволу. За наивность. Она настолько сильна, что ей незачем предавать кого-то. Политические хуторяне Ющенко с Балогой никогда не поймут этого. Поэтому НУНСовцев ждёт горькое похмелье, разочарование и... раскаяние. Много отрицательных эмоций. Как всегда людей живущих эмоциями, а не разумом.
Станислав Овчаренко
www.svetiteni.com.ua
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter