1 грудня 2014, 21:07

Попередження з Молдови

Учора Росія майже захопила Молдову. Не танками, а бюлетенями. На парламентських виборах там мала всі шанси перемогти коаліція, яка б реально могла зіграти такий же злий жарт з країною, як Янукович зіграв перед Вільнюсом з Україною – тобто, влаштувати геополітичний розворот на 180 градусів.

Проєвропейським силам вдалось ситуацію вирулити, але глибока поляризація у суспільстві нікуди не випарувалась, як і протестні настрої, які підігріваються і будуть, без сумніву, й далі підігруватись російськими грошима та російською дезінформаційною машиною. Росія завжди знаходить цікавих персонажів, які з її допомогою розправляють крила. Інколи навіть із співзвучними іменами. У Молдові – це Додон, у Республіці Српскій у Боснії – це Додік, в Угоршині – "Йоббік".

Історія з виборами в Молдові красномовна і повчальна для України.

Особливо для влади, котра, як і молдовська, теж задекларувала європейський вибір. Головний урок виборів у Молдові може бути перефразований з відомої приказки: назвався європейцем, проводь реформи. І Порошенко, і Яценюк мають чітко зрозуміти: їхня поразка буде не просто їхньою дискредитацією як політиків, вона буде дискредитацією європейського вибору України як такого. Це буде ще гірше, ніж з Януковичем. Янукович дав лише примарну надію на інтеграцію з ЄС, а нинішні керманичі створили реальну можливість для такої інтеграції, підписавши Угоду про асоціацію.

Влітку цього року ми з Інститутом світової політики "експортували" до Молдови наші "вуличні євроуніверситети". Кільки днів я провела, спілкуючись про євроінтеграцію з пересічними мешканцями на півночі Молдови – у Єдінці та Бельцах. Всі претензіїї, які ці мешканці висловлювали з приводу Євросоюзу – це були насправді претензіїї до молдовського уряду. Просто в той момент, коли молдовський уряд начепив на себе бренд "європейської коаліції" він весь свій негатив виплеснув на Євросоюз. Бо такий "Євросоюз", який з допомогою своїх поводирів у Молдові починає асоціюватись з дерибаном, корупційними схемами і неформальними зв"язками замість інституцій, нікому вже особливо непотрібен.

Вибори в Молдові – це результат того, яким бумерангом можуть виявитись недостатні зусилля лише в двох сферах: боротьбі з корупцією та верховенстві права. Навіть якщо досягнутий безвізовий режим з Євросоюзом. І дещо полагоджена інфраструктура, зокрема побудовані дороги.

Вибори в Молдові – це не вибори в Грузії, коли Саакашвілі програв, бо проводив занадто радикальні реформи. Вибори в Молдові – це якраз результат того, що правлячий уряд проводив занадто половинчасті реформи. І Україна якрахз ризикує піти за другим сценарієм.

Вибори в Молдові – це й урок для європейців. Урок про те, що не треба створювати кумирів. Не треба ліпити країну-лідера, безумовну "історію успіху", керівникам якої європейські чини будуть плескати по плечу й ставити у приклад іншим. А керівники будуть розслаблятись і втрачати будь-яку мотивацію рухатись вперед.

І останнє: трюк з геополітичним курсом можна провернути один раз. Наступний раз вони будуть голосувати вже точно не з геополітичних, а з антикорупційних і тому подібних міркувань.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна-Польща. Шанс на вихід з кризи довіри

Інколи у відносинах між двома країнами є питання, які отруюють все. Довіру. Співпрацю. Атмосферу. Таким питанням у відносинах між Україною та Польщею в якийсь момент стало питання пошукових та ексгумаційних робіт на території України...

Чим вам, на Заході, допомогти?

У нас в Центрі "Нова Європа" є одне неписане правило: адвокаційні візити за кордон не повинні тривати більше тижня плюс дорога. Інакше – починаєш потрохи втрачати звʼязок з українською реальністю...

Яким має бути запрошення України до НАТО?

Після того, як намір України отримати запрошення до НАТО – причому "не після перемоги", а як тільки, так відразу – підтвердив вже Президент України, можу і собі дозволити поділитись деякими ідеями щодо того, якими можуть бути формати запрошення до Альянсу...

Чому я проти звільнення глави МЗС Кулеби

Оскільки весь день сьогодні мене про це запитують експерти та журналісти з різних країн світу, відповідаю чесно і відкрито. Я не підтримую звільнення міністра закордонних справ Дмитра Кулеби...

Про переговори "з позиції сили України". Чи все ж "з позиції слабкості"?

"Ми надамо вас все необхідне для того, щоб ви могли вийти на майбутні переговори з позиції сили", – говорили нам в один голос західні, передусім американські співрозмовники...

Курс на коаліцію рішучих. Кейс Японії

Деякі висновки за результатами нашого останнього адвокаційного візиту до Японії у рамках партнерства Центру "Нова Європа" та Міжнародного центру української перемоги (ICUV) напередодні низки важливих міжнародних заходів, в яких ця країна відіграє далеко не останню роль – саміт G7 в Італії, Берлінська конференція з відбудови, Саміт миру у Швейцарії...