Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Між Нью-Йорком та Парижем

01 жовтня 2015, 11:56

Отже, Генасамблею відбули. Дехто злітав, щоб красиво виступити. Дехто злітав, щоб повноцінно зустрітись з Обамою. Не дуже успішно зустрітись, судячи з авіаударів по Сирії, які ще раз запрошують до переговорів. Нічого не змінилось: Путін вимагатиме свою "большую сделку" (grand bargain), допоки хтось не влаштує йому "большую порку". І тут, до речі, цікаво: невже так і не знайдеться у світі жодної душі, яка додумається, як переграти, а не підіграти, цьому кремлівському спойлеру? Чи просто це нікому не треба?

Півтора року весь прогресивний світ намагався відповісти на питання "Що хоче Путін?", спостерігаючи за його діями в Україні. А тепер весь прогресивний світ ще рік намагатиметься відповісти на питання "Що хоче Путін?", спостерігаючи за його діями в Сирії? Чи може все ж припинить цю дурну затію гадання на кавовій гущі і почне відповідати на питання "Чого хоче Вашингтон, Берлін, Париж, Брюссель, Київ etc"? (якщо, звісно, чогось хочуть)

Ескалацією ситуації в Сирії Путін не просто відволікає увагу від України, як кажуть розумні західні експерти, він робить українське досьє повністю маргінальним для Вашингтона. Ну кого в амерканський столиці особливо цікавитимуть якісь Пушиліни і Захарченки, коли в будь-який момент може відбутись військове зіткнення Америки з Росією у Сирії? Те, що потенційно могло відбутись і в Донбасі, якби Обама дав добро на поставки летальної зброї в Україну. І фактично все, що в останній рік робив Обама по Україні – він вживав запобіжники, щоб такого зіткнення не сталось.

Отож цілком може так трапитись, що Україну у Вашингтоні вже не просто вчергове делегують Німеччині, її віддадуть Берліну на аутсорс. Це на міжнародному рівні. А на внутрішньоамериканському Обама, таке враження, вже давно віддав Україну на аутсорс Байдену, якому, так виглядає, більше не дає покою корупція в Україні, аніж російські війська на її кордоні. Сам Обама все більше нагадує пострадянського чиновника: він готовий проводити по п"ять нарад в день, перекидати папірці з кабінету в кабінет, аби лише не приймати ключового рішення. Дійсно, поки що у зовнішній політиці в Обами найкраще виходить продукувати час.

Так чи інакше, наближається момент"П", тобто Париж. Що можемо констатувати станом на сьогодні з огляду на Нью-Йорк та з прицілом на Париж?

- Вибори на окупованих територіях набувають все більш реалістичних обрисів, а сценарій, за яким вони були б вигідні Києву, а не Москві – повне виведення військ та озброєнь, контроль над кордоном принаймні з боку ОБСЄ, якщо не українських прикордонників etc – у західних столицях вважають "правильним підходом, але ілюзорним". Мовляв, є "ілюзії, а реалії", як доводилось мені чути від одного поважного європейського дипломата. Після розмови з європейськими партнерами у мене взагалі склалось враження, що всіх наслідків таких "реалій" там не до кінця враховують – і про ці наслідки потрібно далі переконливо говорити.

- Українські червоні лінії – з амністією, "спецстатусом", кордоном – це тільки українські червоні лінії. У Берліна і Парижа немає інших "червоних ліній", окрім фейкових сепаратистських виборів – це потрібно теж чітко розуміти. У німецькій столиці дуже поважні люди в приватних розмовах жартують, що після славнозвісної "червоної лінії" Обами по Сирії, вони взагалі відмовились від такого поняття.

- Вибори на окупованих територіях можуть бути проведені лише за гарантування безпеки, яку ОБСЄ з різних причин не може забезпечити. Хочуть вибори – нехай приймають рішення і надсилають підкріплення у вигляді миротворчої (поліцейської) місії ЄС. Так, знаю, європейські місії не творять мир, а його підтримують, але ж якщо можна буде проводити вибори, то значить і мир вже буде таким, який треба тільки підтримувати, чи не так?

- Вибори за українським законодавством і під контролем ОБСЄ – не межа мрій. Питання сьогодні ключове, не тільки, як обиратимуть, а хто обиратиме і кого обиратимуть. Будьмо чесними: вибори за українським законодавством і визнані ОБСЄ явно влаштовують Путіна більше, ніж фейкові, ніким не визнані, оскільки тоді він отримує більше, ніж Придністров"я, а ми – гірше, ніж Придністров"я. Бо у Придністров"ї вибори ніким невизнані, а у нас можуть бути "легітимізовані" ОБСЄ. Й обрані товариші-сепаратисти (добре, якщо не бойовики) отримають благословення ОБСЄ, а відтак – й світової спільноти.

- У Парижі та Берліні все ще переймаються, як не загнати Путіна у глухий кут і дозволити йому вийти хоча б якимось обличчям із гри, але особлив непомітно, щоб хтось особливо дбав, як зберегти обличчя Порошенку. Політика досягнення компромісу шляхом тиску в пропорції 90/10 зберігатиметься. І я б на місці Порошенка давно поцікавилась, що вони думають з приводу його обличчя як партнера? Чи обличчя агресора важливіше?

- Не треба боятись пролонгації Мінських домовленостей. Пролонгація не така страшна, як поспіх. Не до кінця розумію істерики з приводу дедлайну, була б рада почути пояснення, з чим вона пов"язана. Набагато, як на мене, страшнішим є штучне, через коліно, пришвидшення їх виконання, або – ще гірше – звинувачення України, що саме вона зірвала політичний процес. Бо Мінські домовленості – не відкрию секрету – з самого початку були грою не на те, хто їх виконає, а на те, хто їх не виконає.

- З боку України було б дивно гарантувати виконання Мінських домовленостей, допоки Німеччина та Франція не гарантують, що вони не підуть на поступове зняття санкцій з Росії до того моменту, поки Мінські домовленості не будуть ПОВНІСТЮ виконані. З поверненням контролю над кордоном.

- Концептульно позиції Росії та Заходу щодо виходу з донбаського тупика збігаються: зробити все можливе, аби перевести діалог між Києвом та Москвою в діалог між Києвом та Донецьком і Луганськом. Так, Захід втомився від модерування і найближчим часом ми будемо змушені серйозно відповісти на питання: "чи потрібна нам його модерація?". І це питання значно складніше, ніж може здатись для деяких ура-патріотів. Бо варіант, коли Порошенко і Путін домовлятимуться тет-а-тет, можливо, не такий вже й виграшний. І чесно кажучи, я не знаю, що страшніше, переговори за участі Заходу, де ми можемо хоча б якось тиснути на Путіна з допомогою Меркель, чи кулуарні "тьорки" між Україною та Росією, які в історії незалежної України виливались в найганебніші договорняки?

powered by lun.ua
Коментарі — 15
Александр Стойка _ 02.10.2015 04:14
IP: 104.154.73.---
Миша Мишин:
МИШИН, ты глупый и примитивный пацан, не понимешь нихрена в большой политике, лезешь к нам твоим старшим товарищам с советами, ну умереть можно от смеха. Даже инстинкта самосохранения вас лишил пуйло, так и лезете в петлю
Victor Kornatch _ 02.10.2015 00:30
IP: 104.197.86.---
Мышка Мышкин ты есть штатный козломордый троль, к тому же ссыкливый.Запомни, Рашка развалится,так как вы слабаки:ВВП Бразилии,население Пакистана.Против вас США,ЕС,а теперь после Сирии ещё и сауды.Очень рады, что вы влезли в Сирию это намного ускоряет ваш распад.Если полезите широкомасштабно в Украину, то получите ответ уже внутри России согласно новой военной доктрины Украины.
Владимир Беспалов _ 01.10.2015 22:08
IP: 176.36.100.---
Брехло сделал всё, чтобы Запад в Украину больше не верил.
Поэтому вся текущая политическая ситуация выглядит хоть и печальной, но вполне логичной.
Миша Мишин _ 01.10.2015 16:53
IP: 104.154.33.---
Spirito:
... чтобы ПЕРЕЙТИ в диалог между Киевом и Донецком-Луганском – необходимо
ВЕРНУТЬ Украины контроль над границей с РФ и
АННУЛИРОВАТЬ нормандского-минский формат,
вспомнив о Будапештском меморандуме.
что ты сейчас сказал Что ты сейчас сказал,на это всем просто наср*ть.Скачи дальше в схрон.
Spirito _ 01.10.2015 14:58
IP: 93.72.102.---
...щоб ПЕРЕЙТИ в діалог між Києвом і Донецьком-Луганськом – необхідно
ПОВЕРНУТИ Україні контроль над кордоном з РФ та
АНУЛЮВАТИ Нормандсько-мінський формат,
ЗГАДАВШИ про Будапештський меморандум.
Миша Мишин _ 01.10.2015 13:40
IP: 104.154.56.---
Miki2:
Михуил, можно понять амбиции Алены – и толковой и презентабельнои Девушка, которую хуч щас можно назначать вместо Могерини, а вот с тобой, лапотно, вабще розибрацця трудно...
Ну что ты слово "пирпиндикулярно" раздельно пишешь, то одно, а от то, что ты строить здесь из себя главу администрации Путина, это уже совсем другое... Сматри, Иванов тебе пльоткой всыпать таки
Цитируй меня,может в кругу друзей и за умного и сойдёшь.
Миша Мишин _ 01.10.2015 13:39
IP: 104.154.56.---
Андрей Кононенко:
Мышь Мишин:
Андрей Кононенко:
мышь Мишин:
Украинская революция была украинской. Вам придётся это понять и принять.
А кто против? Прыгай, скачать, что хотите делайте.Но НЕ заигрывайте с США, эта страна нам враг N1 так же как и мы им.Не трогайте наши приоритеты и наши ценности.Тихо мирно развивайтесь как 23 года вы и делали и никто бы вас не тронул.
Ложь и провокация.
Ложь не ложь,а факт есть факт и Россия будет стоять на своих позициях,а вы уж решайте сами как вам тут быть.Как видите один не верный шаг с вашей стороны и Украина теперь стоит на грани существования.Вы влезли в большую игру и тут Россия не будет вам попку подтирать.
Miki2 _ 01.10.2015 13:29
IP: 93.74.174.---
Міхуїл, можно понять амбіції Альони, – і толкової і презєнтабєльної дєвушки, яку хуч щас можно назначать замість Могєріні, а от з тобою, лапотним, вабщє розібрацця трудно...
Ну то шо ти слово "пірпіндікулярно" раздєльно пишеш, то одно, а от то, шо ти строїш тут з себе главу адміністрації Путіна, це вже зовсім інше... Сматри, Іванов тобі пльоткой всипе таки
Андрей Кононенко _ 01.10.2015 13:16
IP: 188.163.73.---
Миша Мишин:
Андрей Кононенко:
Миша Мишин:
Украинская революция была украинской. Вам придётся это понять и принять.
А кто против? Прыгайте,скачите,что хотите делайте.Но не заигрывайте с США,эта страна нам враг N1 так же как и мы им.Не трогайте наши приоритеты и наши ценности.Тихо мирно развивайтесь как 23 года вы и делали и никто бы вас не тронул.
Ложь и провокация.
Миша Мишин _ 01.10.2015 12:59
IP: 104.197.26.---
Андрей Кононенко:
Миша Мишин:
Украинская революция была украинской. Вам придётся это понять и принять.
А кто против? Прыгайте,скачите,что хотите делайте.Но не заигрывайте с США,эта страна нам враг N1 так же как и мы им.Не трогайте наши приоритеты и наши ценности.Тихо мирно развивайтесь как 23 года вы и делали и никто бы вас не тронул.
tos07 _ 01.10.2015 12:55
IP: 80.91.163.---
Автор недооценивает США и переоценивает Европу.
Андрей Кононенко _ 01.10.2015 12:54
IP: 188.163.73.---
Миша Мишин:
Украинская революция была украинской. Вам придётся это понять и принять.
Миша Мишин _ 01.10.2015 12:45
IP: 104.154.79.---
Андрей Кононенко:
Уже очевидно, что ЕС не проснётся. Им и просыпаться нечем.
Навести порядок могут только США. Но уже очевидно, что негритёнок не проснётся.
Проснутся, когда на выборах к власти вернутся потомки белых колонизаторов, а не негритята.
Но пока это случится, Путин загонит США под лавку, наверное:)
Ни Путин ни Китай никто не хочет гонять США,да и сил на это не хватит.Нужно просто заставить их уважать законноизбранное правительство всех стран и не навязывать всем свою "демократию" авиацией и "цветными революциями".
Андрей Кононенко _ 01.10.2015 12:35
IP: 188.163.73.---
Уже очевидно, что ЕС не проснётся. Им и просыпаться нечем.
Навести порядок могут только США. Но уже очевидно, что негритёнок не проснётся.
Проснутся, когда на выборах к власти вернутся потомки белых колонизаторов, а не негритята.
Но пока это случится, Путин загонит США под лавку, наверное:)
Миша Мишин _ 01.10.2015 12:21
IP: 130.211.166.---
По моему хохлам не о Сирии нужно думать,а о неньки,как бы зиму не змёзнуть да на картоплю полностью не перейти.Не по Сеньке шапку разглядываете холопы,возитесь тихо в своём корыте,поросята.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter