Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

ЗеДипломатія для ЗеПрезидента. Молдова

26 квітня 2019, 16:49

У своїй серії коментарів на зовнішньополітичну тематику про Молдову недаремно пишу у першій п'ятірці. Все тому, що новообраному президенту України важливо надіслати месидж, неврахування якого може дорого коштувати потім. Месидж буде згодом, а поки що коротко про те, що ми маємо у спадщину від Петра Порошенка.

Почнемо з того, що молдовський напрямок – це якраз той напрямок, де загалом важливо було б зберегти певну спадковість Важливо зауважити, що у президента Порошенка була емоційна прив'язка до Молдови, і це дуже допомагало тримати маленького сусіда України в постійному полі зорі на найвищому рівні. Крім емоційної прив'язки Порошенко мав також давно встановлений і персональний контакт – з найбагатшою і найвпливовішою людиною Молдови – одіозним (і наразі єдиним) олігархом Владом Плахотнюком. Після приходу на президентську посаду проросійського соціаліста Додона, який піддав сумніву приналежність Криму Україні, відносини між Україною і Молдовою набули достатньо нетипової форми. Український президент зустрічався і підтримував контакт не зі своїм безпосереднім візаві – президентом РМ, а з прем'єр-міністром Молдови (людина Плахотнюка) і, власне, Плахотнюком, який де факто контролював уряд. Є чимало підстав вважати, що і на Додона він має вплив, але насправді в електоральному плані їм вигідно створювати видимість суперництва.

Президентство Зеленського почнеться з гарних новин на молдовському напрямку, що, відповідно, створить і позитивне тло для відносин. Йдеться про найболючішу тему останнього періоду у двосторонньому діалозі: припинення Україною будівництва каскаду з шести ГЕС на Дністрі, які б не тільки можуть знищити рідкісну екосистему Дністра, але й внаслідок будівництва яких без води міг би залишитись Кишинів. Саме тому було чимало протестів серед мешканців міста з цього приводу, але в Києві певний час не відмовлялись від ідеї будівництва. Також нарешті відкритий міст в Унгурі- Бронниці. Насправді міст був давно побудований, але ходили чутки, що чекають якогось високого керівництва з обох боків, щоб його урочисто відкрити.

Те, що залишиться з дуже важливого зробити новій владі – запустити спільний прикордонний і митний кордон на решті пунктів пропуску українсько-молдовського кордону. За Порошенка цей процес стартував. Потрібно його продовжити. Оскільки це наразі чи не найважливіша двостороння ініціатива, яка укріплює довіру між країнами.

На що ще б міг звернути увагу новий президент – так це на численну українську громаду в Молдові і перебуває абсолютно під впливом кремлівських наративів. За різними дослідженнями, українська громада там є більш проросійською, аніж власне російська. У свій час перед візитом до Молдови Порошенка наша аналітична команда радила йому крім Кишинева відвідати Бельц, де мешкає численна українська громада. І він відвідав. Однак, спілкування склалось не дуже ефективно (Порошенка навіть попросили перейти на російську мову) і в Києві, очевидно, дещо опустили руки. Насправді, було б важливо продовжувати подібну комунікаційну роботу. Тим паче, що Зеленський на виборах якраз переміг в Молдові.

Ну і тепер наразі месидж, про який йшлось на початку. Новому президенту принципово важливо зберігати послідовність позиції України щодо президента РМ Ігоря Додона. Порошенко жодного разу не зустрівся з ним, оскільки той так і не вибачився за свої слова про приналежність Криму Росії і не змінив своєї позиції з цього питання. Зеленському варто було б не запрошувати Додона на свою інавгурацію і в подальшому не контактувати з ним, допоки той публічно не змінить своєї позиції. Досі Додон був неприйнятним в обох сусідах Молдови – ні в Україні, ні в Румунії, що не забувають нагадувати критичні до нього лідери думок в Молдові. Є підстави вважати, що він би дуже хотів скористатись приходом нового президента в Україні, аби виправити ситуацію. Але прийняття Додона дискредитуватиме нового українського президента, дискредитуватиме Україну і дискредитуватиме Молдову, яка також має у вигляді Придністров'я окуповану Росією територію. І не в останню чергу цей заморожений конфлікт, котрий в будь-який момент Росія може перетворити на новий південно-західний фронт, теж вимагає пильної уваги до Молдови.

powered by lun.ua
Коментарі — 6
Борис Павлов _ 29.04.2019 20:06
IP: 35.235.227.---
Xomyk Tarzan:
Xomyk Tarzan:
Надавала советов как родину любить!
При Порошенко то же давала советы и оказались в ж...пе!!!
Що ви хочете від пані, вона ібільше нічого не вміє...
Віктор Тальний _ 28.04.2019 20:28
IP: 35.235.227.---
г@ндон + вазелін – ото зустрінуться два клоуна.
spitfire _ 28.04.2019 17:03
IP: 35.235.227.---
"українська громада там є більш проросійською, аніж власне російська...наша аналітична команда радила йому крім Кишинева відвідати Бельц...спілкування склалось не дуже ефективно (Порошенка навіть попросили перейти на російську мову) "
скажіть, пані досвідчена аналітикиня, а як ви визначили "українськість" тієї громади?
робили ДНК тести на етнічну приналежність? проводили спеціальні дослідження?
вони навіть мови не розуміють, вони налаштовані проти України.
"Зеленський на виборах якраз переміг в Молдові"
звісно, проросійська "українська громада" вибрала проросійського блазня. чому я не дивуюсь?
spitfire _ 28.04.2019 16:32
IP: 35.235.226.---
"Президентство Зеленського почнеться з гарних новин на молдовському напрямку"
тому що два Дондони порозуміються?
чи тому що олігархічна маріонетка буде гарно сприйнята молдовським господарем?
"припинення Україною будівництва каскаду з шести ГЕС на Дністрі"
а, зрозуміло. але до чого тут Зеленський?
Peter Johnson _ 27.04.2019 00:59
IP: 35.235.227.---
Не переживайте, Зе все продумав, він серйозно підходить до проблем. Не здивуюсь якщо Люлєнов з Молдовської Стояновки стане міністром аграрної політики.
Tarahtun _ 26.04.2019 19:06
IP: 35.235.227.---
С соседями полезно налаживать отношения, но надо помнить и об экономике. – Не понял, почему это надо отказываться от строительства ГЭС, может Сорос будет спонсировать нас угольком?
Корупція1408 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Зеленський60 Мовне питання187
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter