25 вересня 2020, 15:39

50 відтінків Європи. Рейтинг європейської інтеграції областей України!

До Європейського Союзу інтегрується не Київ. До Європейського Союзу інтегрується вся Україна. Це проста істина минулого року надихнула нас у Центрі "Нова Європа" на масштабну та інноваційну ініціативу під назвою "Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей".

За допомогою спеціально розробленої методології ми вирішили виміряти рівень проникнення євроінтеграційних процесів (не тільки стандартів, але й практик та цінностей) у різні сфери життя в різних регіонах України. Нам важливо було зрозуміти, як на місцях використовують ті можливості, котрі відкриває для розвитку областей та людського потенціалу євроінтеграція загалом і Угода про асоціацію між Україною та ЄС зокрема.

Паралельно нам важливо було привернути увагу місцевих можновладців до того, що європейська інтеграція – це не лише про діяльність центральних органів влади, але й місцевих, що в епоху активної децентралізації набуває ще більш потужного звучання. Ну так у нас вже склалось у регіонах, що списують всі негаразди на Київ (добре, що не на Брюссель, як у деяких країнах ЄС), а всі плюси приписують собі, навіть якщо йдеться про якийсь фінансований Європейським Союзом проєкт чи ініціативу, до котрої місцева влада не мала жодного відношення.

Основою нашої Євромапи стало масштабне дослідження, в якому експерти Центру детально проаналізували євроінтеграційний поступ за 50-ма індикаторами у 9 різних сферах. Такі собі 50 відтінків Європи. Адже європейська інтеграція – це не лише про торгівлю та інвестиції, а й відкритість влади, ґендерну рівність, освітні можливості, якість води та рівень медичних послуг.

Але розроблене саме дослідження у вигляді рейтингу, щоб привернути більшу увагу до ініціативи та посилити дух змагальності принаймні між тими областями України, для влади та мешканців яких реноме найбільш європейських регіонів України є важливим та привабливим.

З огляду на те, наскільки виріс рівень зацікавленості до нашого дослідження і готовність співпрацювати з боку низки обласних державних адміністрацій за останній рік, таке реноме є важливим для більшості регіонів. І це теж важливий сигнал. Маленька, але показова деталь – після запуску "Євромапи" на веб-сайтах всіх ОДА з'явились вкладки про європейську інтеграцію. Те, що раніше було швидше приємним бонусом, вже стало абсолютною нормою.

Сьогодні в Києві, але з включеннями з Брюсселя, Маріуполя та Львова ми презентували "Євромапу-2" – наш другий рейтинг європейської інтеграції областей. Так, ми зважились повторити нашу ініціативу, попри велетенський масив роботи, яку передбачав збір та аналіз даних у постійному та тісному контакті з усіма обладміністраціями, адже саме на їх даних великою мірою базується дослідження (починаємо потрохи претендувати на звання #1 аналітичного центру України за рівнем комунікації з обласними адміністраціями впродовж останніх двох років).

З ключовими висновками дослідженнями ви можете ознайомитись у самому дослідженні на сайті Центру і згодом на "Європейській правді". Я ж лише зазначу, що попри те, що лідером рейтингу вдруге поспіль стала Львівщина, Луганщина знову в хвості, євроінтеграція України не має виключно західноукраїнського обличчя. Євроінтеграційні успіхи притаманні й областям у Центрі, на Сході та Півдні України. Візуалізована нами "Євромапа" у вигляді мапи – даруйте за тавтологію – це добре ілюструє (всі інфографічні матеріали доступні теж на нашому сайті).

Отож, можемо констатувати: поступово, значно повільніше, аніж би хотілось, часом неохоче, а місцями навіть несвідомо, все європейське проникає у життя та побут українців. Навіть якщо багато українців не завжди усвідомлюють, що складне слово "євроінтеграція" може проявлятись у вигляді цілком практичних речей – нові можливості для конкретних виробників експортувати свою продукцію до ЄС, доступу до навчальних програм Європейського Союзу, автоматизованих соціальних послуг, безпечніших продуктів харчування і кращої якості питної води. Наше завдання – посприяти, щоб таких практичних речей було якомога більше. І щоб якомога більше українців в різних куточках країни почали пізнавати Європу в обличчя. І це обличчя й надалі залишалось переважно привабливим.



P.S.
Дослідження "Євромапа-2" відбувається в партнерстві з Урядовим офісом з координації європейської та євроатлантичної інтеграції та за підтримки USAID ENGAGE та PACT.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна-Польща. Шанс на вихід з кризи довіри

Інколи у відносинах між двома країнами є питання, які отруюють все. Довіру. Співпрацю. Атмосферу. Таким питанням у відносинах між Україною та Польщею в якийсь момент стало питання пошукових та ексгумаційних робіт на території України...

Чим вам, на Заході, допомогти?

У нас в Центрі "Нова Європа" є одне неписане правило: адвокаційні візити за кордон не повинні тривати більше тижня плюс дорога. Інакше – починаєш потрохи втрачати звʼязок з українською реальністю...

Яким має бути запрошення України до НАТО?

Після того, як намір України отримати запрошення до НАТО – причому "не після перемоги", а як тільки, так відразу – підтвердив вже Президент України, можу і собі дозволити поділитись деякими ідеями щодо того, якими можуть бути формати запрошення до Альянсу...

Чому я проти звільнення глави МЗС Кулеби

Оскільки весь день сьогодні мене про це запитують експерти та журналісти з різних країн світу, відповідаю чесно і відкрито. Я не підтримую звільнення міністра закордонних справ Дмитра Кулеби...

Про переговори "з позиції сили України". Чи все ж "з позиції слабкості"?

"Ми надамо вас все необхідне для того, щоб ви могли вийти на майбутні переговори з позиції сили", – говорили нам в один голос західні, передусім американські співрозмовники...

Курс на коаліцію рішучих. Кейс Японії

Деякі висновки за результатами нашого останнього адвокаційного візиту до Японії у рамках партнерства Центру "Нова Європа" та Міжнародного центру української перемоги (ICUV) напередодні низки важливих міжнародних заходів, в яких ця країна відіграє далеко не останню роль – саміт G7 в Італії, Берлінська конференція з відбудови, Саміт миру у Швейцарії...