15 липня 2025, 16:18

Трамп і важливий зсув по НАТО

Важливо, аби за обговореннями нових дедлайнів для Путіна в Україні розуміли зміну, яка відбулась у Вашингтоні щодо НАТО як ключового актора, через який постачатимуться нам американські озброєння.

І це не просто зміна в позиції, це реально важливий зсув. І щоб зрозуміти його в політичному сенсі тектонічний характер, варто нагадати, що попередня Адміністрація США все робила для того, аби максимально дистанціювати НАТО від будь-яких постачань озброєнь Україні, і особливо летальних.

Бо – доводилось не раз чути в серйозних вашингтонських офісах – це може ще більше спровокувати ескалацію з боку Путіна, який приплітав НАТО (і треба визнати – доволі успішно) до пояснення всіх своїх агресивних задумів щодо України в багатьох столицях світу.

Плюс – це, мовляв, підживить російську пропаганду, що Росія в Україні воює не з Україною, а з НАТО, і саме Альянс є потенційною стороною конфлікту. Всі пояснення, що насправді в "умах" російського споживача пропагандистської інформації Росія вже давно воює в Україні саме з НАТО, і від факту, чи буде Альянс координувати цю допомогу чи ні, нічого принципово не зміниться – падали на порожній ґрунт.

Це була чи не основна причина для виникнення формату "Рамштайн" (UDCG), щоб переважно ті ж країни-члени НАТО (але не тільки) опрацьовували під егідою провідної країни Альянсу США – а не під прапором НАТО – запити України. Виношувалися й інші формати, де так само країни-члени НАТО – але не НАТО як міжнародна інституція – брали б на себе лідерство в забезпеченні тих чи інших потреб України.

Лише в останні півроку Адміністрації Байдена був створений саме натівський механізм координації допомоги – NSATU, але й досі без відповідного мандату і фонду на закупівлю саме летальних озброєнь. Ініційований цей механізм був з тією метою, що якщо б Адміністрація Трампа визнала "Рамштайн" не релевантним та взагалі усунулась від питань військових постачань Україні, то було б кому хоча б частково "перехопити естафету".

Але мало хто в принципі міг припустити, що Адміністрація Трампа не побоїться проводити ці постачання під прапором НАТО. Причому президент США сам ініціює такий підхід у дзвінку до генерального секретаря Марка Рютте (про що останній особисто розповів на прес-конференції в Білому Домі), та ще й гучно про це говоритиме публічно ледве не щодня.

Понад те, зміна з "призначенням" НАТО відповідальним координатором відбувається у виконанні Адміністрації, представників якої росіяни особливо активно намагались переконати – Путін "вимушений був піти на вторгнення тому, що Байден пообіцяв Україні членство в НАТО". Хоча насправді попередній президент боявся навіть "засвітити" НАТО у контексті постачань зброї Україні.

Це дуже важливо для розуміння того, що Трамп не пропускає кожне своє рішення, яке стосується НАТО та України, через призму того, як це буде сприйнято Путіним. І він явно не проти більш помітної помітної ролі Альянсу не просто як нової схеми постачань озброєнь, але й в контексті завершення (чи принаймні призупинення) війни загалом. І дуже добре, що генсеком НАТО у цей важливий момент є Марк Рютте, який не боїться подібних амбітних цілей і розуміє, як їх реалізовувати з Трампом.

І ще: зброя надаватиметься чи купуватиметься європейськими країнами-членами НАТО в цьому контексті не так важливо. Тут ключове, що це робитиметься під прапором Альянсу. Є над чим працювати далі.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Трамп і важливий зсув по НАТО

Важливо, аби за обговореннями нових дедлайнів для Путіна в Україні розуміли зміну, яка відбулась у Вашингтоні щодо НАТО як ключового актора, через який постачатимуться нам американські озброєння...

Саміт НАТО. Що для України?

Отже, Гаазький саміт НАТО для України. Коротко по гарячих слідах. - Вдалось зберегти статус- кво щодо майбутнього членства України в НАТО...

"Саміт 5%"

Що важливо врахувати ще до початку зустрічі НАТО в Гаазі? Гаазький саміт НАТО неможливо оцінювати за тими ж критеріями, за якими визначали успішність попередніх зустрічей Альянсу...

Tо the МУН* and back

Деякі думки напередодні місії в Місії (України при НАТО) Безмежно вдячна всім і кожному за вітання, які надійшли після підписання Президентом України Указу про моє призначенням Главою Місії України при НАТО...

''Коаліція рішучих'' та ''коаліція охочих''. Розплутуємо заплутаних.

У мене часто запитують, як я бачу "коаліцію рішучих", її обовʼязкові компоненти. А в останні півроку в деяких європейських столицях цікавляться ще й тим, якими є критерії для приєднання до такої коаліції) У загальних рисах я відповіла на це питання, коли, власне, пропонувала тут, у блозі, концепт такої коаліції на початку минулого року...

Військова місія за принципом ''Мерседесу''

Ще якихось півроку тому переважна більшість українських співрозмовників (не кажучи про закордонних) не вірили, що військові контингенти країн-членів НАТО в принципі можуть бути присутніми на українській землі та ще й в осяжній перспективі...