Володимир Горбач Політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва

8/8 матиме значення для світової політики як 9/11

13 серпня 2008, 12:05

Те, що вже відбулося в Грузії, і те, що зараз там відбувається, матиме незворотні наслідки для всієї системи міжнародних відносин. Ці наслідки будуть такими ж глобальними, як ті, що були після терактів у США 11 вересня 2001 року. Ще станом на вчора світ зайшов так далеко, що вже не зможе повернутися назад і відновити статус-кво світової політики. Російське вторгнення в Закавказзя може закінчитися лише переформатуванням міжнародних відносин. Ми є свідками відновлення атмосфери та принципів холодної війни, коли великі держави не зважають на суверенітет малих країн.Показово, що саме на вересень 2008 року Російська Федерація анонсувала свій план реформування системи колективної безпеки на північній півкулі Землі, згідно з яким над НАТО пропонується звести надбудову у вигляді ЄАТО (Організації Євроатлантичного договору). Досі було не до кінця зрозуміло, як це має виглядати...

Події в Грузії прояснюють розуміння того, як саме Росія бачить "реформування" системи безпеки у світі. Відповідно до цього бачення, у світі повинні існувати зони геополітичного впливу, зони військово-політичної відповідальності так званих "світових лідерів". Саме у цьому полягає зміст славнозвісної російської концепції "багатополярного світу".

Росія хоче мати свою, окрему зону відповідальності, в яку увійдуть усі колишні терени СРСР, крім країн Балтії, які вже встигли інкорпоруватися до західних структур. Росія зараз демонструє, що простір колишнього СРСР – це її "внутрішній двір", неформальна зона її "інтересів", де повно-повнісінько її громадян, тих кого вони називають "русскоязычное население", або й просто свідомих чи несвідомих агентів російського впливу. Це уявлення про так званий "Русский мир". Що робить тут Росія, нікому не має бути діла: ні США, ні НАТО, ні Європейському Союзу, ні ПАСЄ з ОБСЄ.

Вже самі уявлення нинішньої кремлівської верхівки про те, як має бути влаштований світ, є величезним викликом та ризиком для України. І якщо російська "візія" буде втілена в життя, Україна перебуватиме в доволі принизливому становищі.

Позиція України в російсько-грузинському конфлікті дуже незручна, адже в інтересах України – зберегти добросусідські відносини і з Грузією, і з Росією. Україна не повинна виступати на боці Грузії чи Росії, але ми зобов'язані виступити на боці всього світу, який вимагає припинення вогню й збереження територіальної цілісності Грузії.

Ідеальною стратегією для України в такій ситуації могла б стати участь в організації миротворчої місії. Але Росія своїми превентивними заявами про постачання зброї Грузії практично відмовила Україні у виконанні функції посередника у конфлікті – вона наперед нейтралізувала миротворчий потенціал України, найбільший ресурс, яким ми володіємо у цьому конфлікті. Саме така дипломатична стратегія Росії недвозначно свідчить про те, що метою кавказького вторгнення є не лише Грузія, але й Україна.

Зрештою, Україна (як і решта світу) вже стала жертвою інформаційної війни, яку ведуть російські ЗМІ. Про мережні війни відомо давно, як і про те, що їх "успішно" освоює Росія. Однією з перших жертв були чеченські сайти, у тому числі правозахисні, потім урядові сайти Естонії, зараз – інформаційні агентства та владні структури Грузії. Не так давно була "тренувальна" спроба знищення сайту Харківської правозахисної групи, а буквально вчора – атака на український сайт Майдан. Але сайти – це технічні моменти, безпосередні жертви – це люди, яких позбавлено права на отримання інформації. Це ми...

Цілком очевидно, що російська стратегія в пропагандистській війні полягає в особистій дискредитації президента Грузії через звинувачення в геноциді та етноциді, "добивають поранених і миротворців" тощо. Спочатку жертвами цієї стратегії стали й світові ЗМІ, які, не маючи власного, транслювали відеоряд російських телеканалів. Ми бачили, як працюють установки "Град", але ми не бачили, чиї це установки та по яких саме цілях вони "працюють". Сам Цхінвалі, судячи з усього, кілька разів переходив із рук у руки. Не сумніваюся, що обидві сторони ретельно фіксували "військові злочини" та "замітали сліди", оскільки сучасна війна – це війна за симпатії громадської думки, тому елемент військової пропаганди у ній не менш важливий за власне бойові дії.

Грузія, як воююча сторона, відповіла відключенням трансляції російських телеканалів на своїй території. Україна поки що не зреагувала, хоча, зважаючи на спеціальне засідання РНБО, присвячене темі інформаційної безпеки, – мала б зреагувати.

Я б запропонував РНБОУ терміново ухвалити рішення, яке зобов'язувало б Нацраду з питань телебачення й радіомовлення вимагати від ретрансляторів російських каналів в Україні розміщення в ефірі біжучої стрічки із текстом "Інформація даного каналу може містити елементи пропаганди воюючої сторони".

Щодо решти питань, у тому числі проблеми дислокації Чорноморського флоту на нашій території, Україні слід узгоджувати свої дії з НАТО та ЄС, щоб не опинитися наодинці з Росією. Звісно, треба бути обережними. Але ми маємо усвідомлювати: якщо Кремль не буде покараний за інтервенцію проти Грузії, над Україною постійно висітиме загроза зовнішнього втручання Росії. Можливо, не в таких формах, як в Грузії, але від цього не легше...

Питання приєднання чи неприєднання України до ПДЧ на зустрічі міністрів закордонних справ у грудні чи на ювілейному самміті НАТО в Берліні у квітні наступного року – це вже деталі на глобальному тлі. Саме НАТО опиняється перед викликом.

Якщо Україна поставить питання про членство в НАТО гостро, то, найімовірніше, отримає відповідь: нам треба подумати. Але думати будуть не стільки про Україну, скільки над зміною Стратегічної концепції НАТО. Однак, на мою думку, приєднання України до НАТО чи іншої системи безпеки, яка, можливо, буде створена на базі НАТО, в історичній перспективі неминуче.

Якщо російською метою грузинської війни є недопущення Грузії та України в НАТО шляхом залякування своїх європейських союзників, передусім Німеччини, то на це може бути асиметрична відповідь – двостороннє українсько-американське військово-політичне співробітництво, що зовсім не вкладається у російську картину світу... Саме про таке двостороннє польсько-американське співробітництво донедавна вели переговори поляки із США.

Проте ризики російсько-грузинської війни для України підсилюються й тим, що ми маємо неефективну державу й неконсолідовану демократію, де різні політичні сили мають різні позиції щодо національних інтересів та питань безпеки.

Українські політики, ведучи дріб'язкові конфлікти між собою, дуже ризикують, адже можуть втратити суверенну державу, щоб далі вести боротьбу вже лише за право стати російською маріонеткою на київському престолі.

Постійно лунають закиди, мовляв, де українські можновладці, чому не реагують? Осмілюсь заявити, що тактика утримання посадовими особами від коментарів на дану тему є єдино правильною у даній ситуації. Уявіть собі, що Ющенко чи Тимошенко відразу б "висловилися", що вони думають про все це. Відповіддю був би інформаційний залп не лише "п'ятої колони", але й системотворчої для українського політикуму Партії регіонів. До чого б це призвело? До ведення російсько-грузинської інформаційної війни на території України засобами, які є у розпорядженні наших політків. Це було б перенесенням війни на нашу територію.

Тому загалом державна політика в Україні щодо конфлікту на Кавказі є доволі відповідальною й професійною. Непрофесійними, безвідповідальними й загрозливими є політичні ігри, які тривають зараз в Україні. Кавказька криза – це останнє попередження українським політикам, і парламентській більшості, і фракціям меншості, тест на профпридатність...

P.S. Стаття була написана ще до візиту Президента Ющенка на Кавказ і опублікована на сайтах www.zgroup.com та Майдан

powered by lun.ua
Коментарі — 22
Unique _ 16.08.2008 11:37
IP: 91.124.104.---
16.08.2008 03:14___ Vlad_iz_Kharkova
Не треба нікого тормошити. Світ ніколи не сумнівався у фашистській сутності Росії. Проте дешеві енергоносії викачати зумів. Тепер поспішно переглядає своє відношення до Росії, як привід використовуючи агресію проти Грузії: фашизм у ХХI столітті вже не пройде.
Тим більше, що дешевого газу Росія вже ніколи не пропонуватиме...

Историю делают умные.
Дебилы ее проигрывают!
По просьбе правительства Грузии, США начали размещение в этой стране под-разделения своих вооруженных сил.
Соответсвующий приказ подписан президентом Бушем и министром обороны Робертом Гейтсом и сегоня вечером передан войскам. Боевые части ВС США при полном вооружении, в том числе отозванные из полученного ранее отпуска, будут предислоцированы в Грузию в течении 24 часов.
"Прощай, немытая Россия!", – сказал Кавказ.
На этот раз НАВСЕГДА!
Vlad_iz_Kharkova _ 16.08.2008 03:14
IP: 92.113.222.---
15.08.2008 14:36_ Володимир Горбач Я дочитал Вашу цитату. "Повторюю: Україна не повинна виступати на боці Грузії чи Росії, але ми зобов'язані виступити на боці всього світу, який вимагає припинення вогню й збереження територіальної цілісності Грузії. ПРИПИНЕННЯ ВОГНЮ І ЗБЕРЖЕННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ЦІІЛІСНОСТІ ГРУЗІЇ. Кінець цитати."
Остается вопрос – в каой форме весь мир этого желает? Резолюция ООН, ЕС, НАТО? Где тот документ, в котором такое написано? Вы сами придумали? Так это Ваше творчество, а не выступление на стороне всего мира.
На самом деле, Украин а должна делать прямо противоположное Вашим предложениям.
"Усилия Запада для этого недостаточны. Украина должна, как минимум, тормошить Запад, требуя отнего более определенной позиции, с другой, и сама действоват определено в поддержку Грузии."
Unique _ 15.08.2008 21:48
IP: 91.124.104.---
13.08.2008 13:35___ Петербуржец3

Окрім міжнародного трибуналу над фашистською Росією – ніяких варіантів.
Росія тужиться над власним гробом зображати із себе потужну державу.
Правда, про яку знає весь світ – окірм росіян, звичайно, є дещо іншою:
Геннадий Водолеев ЧТО ИМЕЕМ
http://ari.ru/publication/?id=238
Вам треба привикати і змиритися, що із Росією більш ніхто й ніколи не буде рахуватися.
Не зважаючи навіть, на залишки газу й нафти, які вже ніколи не будуть дешевими для кінцевого споживача через дорогий і довгий транзит.
Свого газу Росія споживає більше, ніж добуває.
Середня Азія ціну підняла.
На в обхід України жоден газо-нафтопровід шансів тепер не мають.
Тваринка така маленька і в хутрі... песець, чи що, називається?
Ну от він і прийшов. Непомітно...
Володимир Горбач _ 15.08.2008 14:36
IP: 77.121.155.---
14.08.2008 01:27___ Vlad_iz_Kharkova
Даааа.
Цитату ви мою "не дочитали", а я ж її виділяв жирним шрифтом!
Повторюю: Україна не повинна виступати на боці Грузії чи Росії, але ми зобов'язані виступити на боці всього світу, який вимагає припинення вогню й збереження територіальної цілісності Грузії. ПРИПИНЕННЯ ВОГНЮ І ЗБЕРЖЕННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ЦІІЛІСНОСТІ ГРУЗІЇ. Кінець цитати.

14.08.2008 02:04___ Enki
Сенс такого позиціонування не в тому, що "ласкаве телятко дві матки ссе". Сьогодні не стоїть питання споживання. На кону питання самозбереження і геополітичної суб'єктності
України. Вимога збереження територіальної цілісності Грузії – це шлях до збереження територіальної цілісності України.
Enki _ 14.08.2008 02:04
IP: 80.93.122.---
_14.08.2008 00:33___ Володимир Горбач
Предложенный вами путь позиционирования Украины – ложный. Те страны, которые не побоялись в свое время на самом высоком государственном уровне испортить отношения с Кремлем (в силу разных причин), уже давно в НАТО и ЕС. А тех, кто следуя вашей логике, пытается усидеть сразу на двух стульях, заискивая перед явным агрессором и тут же сочувственно похлопывая по плечу его жертву, Европа до сих пор не пускает даже на порог. И правильно делает. Нельзя совершать цивилизационный выбор и одновременно жить по принципу "ласкове теля двух маток ссе". Это дурно пахнет.
А Ряженая в нашем политикуме всего одна. Не имея за душой ничего украинского, сия сиятельная бизнес-дама уже лет 5 как упрямо рядится в национальные одежды. Имидж, батенька – это страшная сила:)
Vlad_iz_Kharkova _ 14.08.2008 01:27
IP: 92.113.233.---
13.08.2008 12:58_ Володимир Горбач Но Вы опять себе противоречите. Это Вы предлагали в тексте своей статьи не мешать России поедать Грузию. "Україна не повинна виступати на боці Грузії чи Росії" – это Вы написали, а я опровергал. Я, наоборот, говорил что Украина долдна сделать все что можно и что нельзя, чтобы агрессор не смог съесть Грузию. Исходя из собственных интересов, чтобы не оказаться следующей жертвой. Усилия Запада для этого недостаточны. Украина должна, как минимум, тормошить Запад, требуя отнего более определенной позиции, с другой, и сама действоват определено в поддержку Грузии.
Володимир Горбач _ 14.08.2008 00:33
IP: 77.121.155.---
13.08.2008 18:06___ Enki
По змісту. Я виходжу не зі своїх емоцій, які у мене, як і у вас також, а з того, якою має бути державна позиція України. І що влада має говорити своїм громадянам. Запропонований мною спосіб позиціонування України – також може бути активним, наступальним. Але інструментарій має відповідати меті – тобто бути миротворчим.

Якщо не секрет, ряженая – це хто?
siver _ 13.08.2008 22:01
IP: 79.143.40.---
Позиція України в російсько-грузинському конфлікті дуже незручна
Я больше согласен с другим блогом – Рассею вместе с СНГ – НАХ!
Іхалайнен _ 13.08.2008 18:28
IP: 92.113.127.---
А що тут обговорюється програш інформвійни? Панове, опам'ятайтесь!Її що, хтось проводив? Та більшість наших лідерів і не здогадується, для чого це потрібно і що воно таке взагалі.
Enki _ 13.08.2008 18:06
IP: 80.93.122.---
Вот она, хуторянская душонка "маленького українця" Горбача, как на ладони – "Позиція України в російсько-грузинському конфлікті дуже незручна, адже в інтересах України – зберегти добросусідські відносини і з Грузією, і з Росією. Україна не повинна виступати на боці Грузії чи Росії, але ми зобов'язані виступити на боці всього світу, який вимагає припинення вогню й збереження територіальної цілісності Грузії".
Г-н Горбач, что это? Страус Ему – наш рулевой? Всем головы в песок, и какось там оно будет? Замечу, весьма неудобная позиция, когда зад открыт всем ветрам:) А может, всему виной жара, и просто политаналитику головку напекло? Был о вас лучшего мнения.
Да, и с каких это пор вы на довольствии у Ряженой?
Володимир Горбач _ 13.08.2008 16:36
IP: 213.130.25.---
Колега Дмитро Шульга пише:

12 июля 2008 года,
КОНЦЕПЦИЯ ВНЕШНЕЙ ПОЛИТИКИ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
http://www.kremlin.ru/text/docs/2008/07/204108.shtml

Российская Федерация...
твердо исходит из того, что санкционировать применение силы в целях принуждения к миру правомочен только Совет Безопасности ООН;

Применение принудительных мер с использованием вооруженной силы в обход Устава ООН и ее Совета Безопасности не способно устранить глубокие социально-экономические, межэтнические и другие противоречия, лежащие в основе конфликтов, подрывает основы международного права и ведет к расширению конфликтного пространства, в том числе в непосредственном геополитическом окружении России.

Це цитата з офіційного російського документу. СЛОВА І ДІЛА...
Володимир Горбач _ 13.08.2008 15:44
IP: 213.130.25.---
Рекомендую також статті Тенґіза Ґудави:
"Война как вызов" https://maidanua.org/static/mai/1218293164.html

та "Принуждение к миру" https://maidanua.org/static/mai/1218607239.html
ЮРКО_НЕРОЗУМНИЙ _ 13.08.2008 15:21
IP: 77.121.157.---
Чи програла Україна перший етап російської інформвійни у військовому конфлікті на Кавказі? Покажчиком цього може бути соцопитування населення, і якщо виясниться,що
російськи дії будуть підтримани більшою частиною населення, аніж грузинські, то треба
погодитись, що інформаційна війна нами програна. Скоріш за все воно так і є.
Та й не могло бути інакше тому, що інформпростір (радіо- і телеефір, печатні ЗМІ) вже
досить давно знаходиться якщо не під фінансовим контролем російського капіталу, то при
значной його присутності прямо чи опосередковано.
По-друге, мощним рупором російської пропаганди є КПУ, більшисть політичних діячив
ПР,вся ПСПУ, різноманітні проросійські суспільні організації, що легально і нелегально
ведуть свою підривну діяльність.
По-трете, небажання або невміння, а може і те і інше, вищого політичного керівництва
в рамках існуючого законодавства навести лад в країні з діяльністю антидержавних організацій, що фінансуються з закордону і всі свої зусилля направляють проти інтересів
країни.
По-четверте, вся внутріполітична діяльність Президента і його Секретаріату направлена
на послаблення правлячої коаліції, Кабінету Міністрів, розвал коаліції в Верховної Раді і
фактично тим самим паралічу ії роботи. Це не тільки згубно для країни, аморально для
учасника тієї самої коаліції, але і преступно, якщо проти країни розв'язана інформвійна
(А може це виконання чьогось завдання?)
Боже, храни Україну!
_Netko_ _ 13.08.2008 14:32
IP: 195.42.130.---
13.08.2008 14:11___ Володимир Горбач
Гадаю, всім буде корисно прочитати такі джерела, що висвітлюють ставлення до цих подій Заходу:
1.How the West Can Stand Up to Russia
By GARY SCHMITT and MAURO DE LORENZO
August 12, 2008; Page A21
http://online.wsj.com/article/SB121850039382131705.html?mod=hps_us_at_glance_opinion
2.Vladimir Bonaparte
August 12, 2008; Page A20
http://online.wsj.com/article/SB121849981801531625.html?mod=hps_us_at_glance_opinion
3.August 12, 2008
Saving Georgia
by Ariel Cohen, Ph.D.
http://www.heritage.org/Research/RussiaandEurasia/wm2021.cfm
4.Russia has the most to lose in this costly conflict
Joseph Biden
August 12 2008 19:27
http://www.ft.com/cms/s/0/8eb68046-6898-11dd-a4e5-0000779fd18c.html?nclick_check=1
Пєдагог _ 13.08.2008 14:12
IP: 213.130.25.---
2 Підербуржец

Дружок, ну что ти так пєрєжіваєш за потєрі Грузіі? Ти же нє стоіш с "калашом" в руках на грузінской тєрріторіі, а просіживаєш своі штанішкі гдє-ніть в охвісє, отрабативая дєнюшку за своі блєванія на етом сайтє. Нашол чєм гордіцца: мощная расєйская армія может победіть маленькую грузінскую. Ето, канєчна, успєх, асобєнна єслі вспомніть, как бистро она навєла парядок в Ічкєріі.
Володимир Горбач _ 13.08.2008 14:11
IP: 77.121.155.---
13.08.2008 13:24___ _Netko_
Дякую за розуміння. Окремі фрагменти тексту справді вже були озвучені мною на прес-конференції та в різних коментарях для ЗМІ. Тож джерела у мене власні:)
Путивлянин _ 13.08.2008 14:07
IP: 212.90.127.---
ПуТинбуржцу-3-респект!:))
Пєдагог _ 13.08.2008 14:07
IP: 213.130.25.---
Стаття непогана, правильна. "Кавалки" взяті автором у самого себе – принаймні я там їх зустрічав. Але найбільшим викликом для України є саме внутрійній, і він полягає не лише у непрофесійності "хуторянської" влади, підсиленої пацючою поведінкою, але й у позиції сателітів Росії (звісно, мова про "регіони" і комуністів). Якщо від останніх ніхто іншого не чекав – вони там, в Масквє, зарплату отримують, – то перші як з ланцюга зірвалися вчора-сьогодні. Не приховуючи своєї "шавкіської"суті, розповідають про зважену політику і необхідність накласти різні ембарги на Грузію. Мороз – він давно відомий отморозок, але навіть він м"якіше свою проросійську суть вчора демонстрував – досвід, вік, пенсійно-політичний стан...) А от Бойко, агент КДБ "Тереза" (вона ж Ганя Герман-Стецьків) та інші – просто "нічні метелики" українського політикуму, яких терміново застосував сутунур з Кремля, якщо не з Лубянки.
ТО ЩО З ЦИМ РОБИТИ? У них і ресурси (в першу чергу інформаційні, а не матеріальні!), і народна навіть підтримка. Це не прогресуючі соціалісти-вітренківці, яких можна тільки психіатрам вивчати...
Петербуржец3 _ 13.08.2008 13:35
IP: 79.179.118.---
Что будет, с уже обозначенной президентом Ющенко позицией Украины, если грузины прекратят майданные хороводы, подсчитают убитых, в том числе и солдат, осознают, что Абхазия и Осетия потеряны для Грузии навсегда, что даже из Кодори, которое оставалось бы за Грузией в любом случае, грузинские войска вытеснены, что так тщательно и с такими громадными расходами созданная армия разгромлена из-за сумасшедшей авантюру трусливого подонка и патологического лжеца Саакашвили, и отстранят его от власти? Им не впервой. Двоих президентов уже вынесли. А если, вдобавок, в Цхинвал, после замирения допустят международные гуманитарные организации и станет ясно, что там происходило?
Как будет выглядеть эта солидарность?
Поживем – увидим.
_Netko_ _ 13.08.2008 13:24
IP: 195.42.130.---
Все гарно написано.
Але оскільки я деякі кавалки з цього тексту вже зустрічав в інших статтях, то порадив би Володимирові все ж таки посилатися на джерела. Стаття від цього не стане гіршою, а якраз навпаки. А вдячний читач крім того почитає щось "в околі", можливо ще щось, не охоплене тут автором
Володимир Горбач _ 13.08.2008 12:58
IP: 77.121.155.---
13.08.2008 12:51___ Vlad_iz_Kharkova
Це логіка корчинського. вона помилкова. Агресора неможливо умиротворити тим, що згодовувати йому країну за країною...
Vlad_iz_Kharkova _ 13.08.2008 12:51
IP: 195.26.93.---
АВтор противоречит сам себе. Украине гораздо выгоднее "воевать" (не в военном смысле, конечно) с Россией на территорииГрузии, чем на своей. Как только Росия расправится с Грузией, возьмется за Севастополь. Так и надо все делать, чтобы не расправилась как можно дольше.
ONLINE
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter